10/10
Slovkowski 2014 márc. 24. - 10:55:05 10/10
(17/137)
Wes Anderson-rajongóként már nagyon vártam, hogy láthassam. Tegnap Szegeden voltam tesómnál, akivel netes filmnézés volt a délutánunkba iktatva, de mikor a neten böngészve láttam, hogy fél óra múlva adják a filmet a tõlünk 5 percre fekvõ moziban, megfûztem, hogy üljünk be. Nõvéremrõl azt kell tudni, hogy a hoolywood-i nyálas kommerszt szereti, így 90%-ban biztos voltam benne, hogy nem fog neki tetszeni. De tetszett! Sõt, még nálam is többet nevetett, ami a legpozitívabb személyes élményem a filmmel kapcsolatban. Az Anderson-i képtelenségeknél, túlzásoknál, szürrealizmusnál etc. párszor széttárt karokkal jelezte, "ez most hogy?", de õ még nem látott Anderson-filmet, ezért érthetõek voltak a reakciói. Egy negatív rekordom is fûzõdik a filmhez, ugyanis ilyen kevés emberrel még sosem néztem végig filmet moziban, összesen négyen (!) voltunk, ami egy sûrûn reklámozott, a legkisebb szerepeket is világsztárok által játszott Anderson-filmnél számomra döbbenetes volt, de ezt jobb híján a még szinkronizáció nélküli fél hármas kezdésnek tudom be.

A filmtõl ugyanazt kaptam, amit vártam, összehasonlíthatatlanul Anderson, órákig tudnám nézni. Aki látta a Holdfény királyságot, annak rögtön ez a film jut eszébe, és itt nem csak a színészgárda átültetésére gondolok természetesen. Igen, hát ez egy tipikusan olyan film(stílus), aminél elég keskeny az átmenet nézõ tetszési index tekintetében, nem vetem meg azokat, akiknek ez a stílus nem jön be.

Amit bánok, az az, hogy nem szinkronizálva néztem meg, a felirat olvasása közben nem "láttam" mindent, ami egy roppant erõs képi világgal elvarázsolt Anderson-filmnél nagyon bosszantó. Azt hiszem megnézem még egyszer.

A "mennyire szól Magyarországról" vitában csak annyit tennék hozzá az elõttem szólókhoz, hogy nem Magyarországról szól, de szólhatna. Az Andersonnal készített interjúban elhangzott, hogy azért is esett Budapestre a választása, mert minden nagyvárosban van egy olyan hotel, amit egy külföldi nagyvárosról neveztek el. Amúgy járt Budapesten, a New York Kávéház nagyon tetszett neki. Egy elég kézen fogható utalásként a film "ügyvédjét" dr. Kovács Vilmosnak (Jeff Goldblum) nevezte el.
8/10
yokkoa 2014 márc. 23. - 19:43:21 8/10
(16/137)
Tegnap láttam moziban. Én nem bántam meg az árát.
Nagyon vicces, szórakoztató, nem untam el magam.
Nincsenek azonban csavarok. A sztori kiszámítható (kivéve a legvégében 1-2 momentumot, ami igazából visszautalás arra, hogy a valóságban mindez hogyan alakulna) és aki látott minden Wes Anderson filmet/mesét azt nem éri meglepetés, nagyjából olyan, mintha azokat gyúrták volna össze egy vicces keverékké. (Talán az elején a zene volt is a Tenenbaum-filmben...)
Tényleg üde jelenség, a legtöbb amerikai vígjátékhoz képest (itt nem a puki meg a részegen hányás adja a humor forrását).
10/10
Ottofan1 2014 márc. 23. - 07:17:54 10/10 Előzmény kormostom
(15/137)
Légyszi spoiler keretében leírnád melyik is volt az a dupla csavar?
9/10
danielcarsontate 2014 márc. 21. - 20:20:29 9/10
(14/137)
Engem borzasztóan szórakoztatott és olyan gazdagsággal és finom részletekkel ábrázolja Anderson ezt a bizarr és fiktív világot, hogy egészen biztosan többször kell megnézni ahhoz, hogy az ember meg tudja figyelni a különféle apróságokat is.

Szerintem elég sötét dolog negatívumként említeni, hogy "nincs köze Budapesthez" - de amúgy VAN köze: a film éppen ezt a kisstílû de egyben pökhendi kelet-európai mentalitást figurázza ki. Nem ismerünk/láttunk valamit, de leszóljuk. Felháborodunk ha valami nem rólunk szól mert azt hisszük magunkról, hogy mi vagyunk a világ közepe. Nagyzolás a semmire. Gustave is pontosan ugyanolyan lenézõ, mint sok magyar, és pontosan ugyanúgy nincs mögötte semmi, hiszen a karakter hátterét homály fedi. Nem nemes, de úgy tesz, mint ha az lenne. Egy idejétmúlt figura, aki a múltban él és nem képes alkalmazkodni a változó korhoz, amiben már senki nem vevõ a nyájas modoroskodásra, az üres formalitásokra, az ügyeskedésre. *SPOILER* Elõször kidumálta magát az igazoltatásból a vonaton, másodszorra már senkit nem érdekel a nagy kelet-európai duma, fejbe is lövik. *END OF SPOILER* Ez Magyarország... 50-100 évvel ezelõtti eredményekre és hírességekre verjük a nyálunkat, Trianonozunk 90 év után, visszasírjuk Horthyt, és még sorolhatnám. Képtelenek vagyunk szembenézni azzal, hogy önmagában az, hogy mi magyarok vagyunk senkit nem érdekel a tágabb nemzetközi közösségben. Pusztán magyar mivoltunk miatt nem jár nekünk külön bánásmód. Senkit nem érdekel a duma, senkit nem érdekel Szent-Györgyi Albert és Puskás. Nem lehet a múltból (meg)élni, alkalmazkodni kell és haladni a korral, mert különben úgy járunk, mint Gustave. És senkinek sem fogunk hiányozni, senki nem fog értünk küzdeni. Csak magunk tehetünk a sorsunkért. Szóval ha nem is közvetlenül Budapesthez, de a magyarokhoz és kelet-európához van köze a filmnek és ezt pontosan a ti korlátolt hozzáállásotok is bizonyítja.
8/10
antapanta 2014 márc. 20. - 12:24:43 8/10
(13/137)
Az Utazás Darjeelinge címû filmet ez sajnos meg sem közelíti. Az ugyanis szuper, van idõ nézni a szép tájat, mert nem pörögnek úgy az események, emlékeim szerint nincsenek benne idétlen és túlzó fizikai képtelenségek, továbbá tetszik a zenéje és nem utolsó sorban humoros! (Egy hibája, hogy túl rövid a film, hamar vége lett!)

Tehát Darjeeling után lettem kíváncsi erre a filmre. Sejtettem az elõzetesekbõl, hogy A Grand Budapest Hotel nem fogja felülmúlni azt. Azért jó film ez is, egyáltalán NEM a gagyi kategória. Jót szórakoztam rajta, így ingyen jeggyel megérte. Azonban ha fizetnem kellett volna érte, akkor azt mondtam volna utólag, hogy kár, hogy nem vártam meg, amíg a tévékben leadják...

Negatívumok:
-Túl gyors és pörgõs a film.
Lehetett volna 100 helyett 110-120 percben bemutatni a sztorit, és úgy kellemesebb lett volna követni, nem kellett volna a fejemet kapkodni. Ebben a filmben is szép volt a táj, a hotel, a részletek, rossz volt, hogy nem volt idõ megszemlélni, már ugrott tovább a történet. (Jó, hozzátartozik a dologhoz, hogy fáradtan és eléggé kialvatlanul érkeztem a moziba.)
-A fizikai képtelenségek és az idétlen túlzások... (EZT A PÁR SORT A KÖVETKEZÕ GONDOLATJELIG NE OLVASSA EL AZ, AKI SEMMI DE SEMMI RÉSZLETET NEM AKAR MEGTUDNI A FILMBÕL ELÕRE! Amúgy semmi titok benne.)
Szerintem rajzfilmbe vagy mesefilmbe valók az olyasmik, hogy a szereplõ nem esik le a tetõkön ugrálva, vagy nem töri össze magát egy szánkós repülés után és még a jeges szakadék sem fog ki rajta. A pisztolygolyó-zápor ugyan nem képtelenség, de idegesítõ túlzás.
-Levágott testrészek, emberkaszabolás:
Hát ezek sem voltak túl élethûek és életszerûek, bár ezeknél jobb is, vagyis ez talán pozitívum?! És ezeknél a képkockáknál jó volt a gyors továbblépés, mert én utálom az ilyesmit. :)
-Nem leszek okosabb a filmtõl.
Avagy semmi okosság, történelmi adalék, amin elgondolkozhatnánk, és eleve kitalált sztori, kitalált helyszín.

Ezek a negatívumok ugrottak be hirtelen. De azért írjak már jókat is:
Összességében lehet rajta jót szórakozni, a túlzások mellett vannak azért benne valóban jó poénok. Az említett negatívumok ellenére én sem fanyalogva jöttem ki a moziból. Kedves történet, a figurák szerethetõek még a gonosz figurák is. A tájak, az épületek, színek, szóval a látvány az tetszetõs. (Csak pont ez az, hogy nem lehet sokáig nézni, mert nagyon gyorsan váltakoznak a képek.) A zene biztos jó, nem emlékszem rá, mindenesetre nem zavaró.

Szóval egy olyan film, amitõl nem leszek több, ami nagyon pörög, és amiben mesébe való képtelenségek is vannak, de azért színes és szórakoztató, igen. Majd ha adják egyszer tévében, mindenképp ajánlom megnézni kikapcsolódásként, de mozijegyet venni rá nem nagyon érdemes.

4 pontot adnék rá, de duplázom 8-ra, mert a hasonló szórakoztató filmekhez képest sokkalta értelmesebb, szóval ez nem a gagyi, na... :)

(Wes Anderson többi filmjét egyébként nem láttam.)
7/10
Llango 2014 márc. 09. - 23:51:27 7/10 Előzmény euthymiax
(12/137)
Ez igy van, sajnos :(
En Londonban lattam a filmet tegnap, jo volt, bar remeltem, hogy van koze Mo-hoz ;)
euthymiax 2014 márc. 09. - 00:51:16
(11/137)
Sajnos nem, van még legalább két másik Budapest is. Szóval valószínûleg vagy semmi köze a film címének a magyar Budapesthez vagy csak jól csengõ név. Ennyi. Semmi több.
kormostom 2014 febr. 12. - 17:50:03
(10/137)
Szerintem egész jó film volt. Az eleje kicsit vontatott, de a közepétõl már pörgõs, és a végén az a dupla csavar, az valami szenzációs. Mindent összevetve csak ajánlani tudom. =)
perry 2014 febr. 08. - 14:01:50
(9/137)
Bizonyára a hölgy nagyon kitûnõ egymondatos "kritikusz".
Azért ha valaki mégis kíváncsi Wes Anderson munkásságára annak elõször azt ajánlom , hogy a Holdfény királyság címû opusával kezdje és ha ne tán a forgalmazás ide is elveti akkor utána A Grand Budapest Hotel-l már csak a ráhangolódás
kedvéért.
Mielõtt valaki feltenné a kérdést: a filmet a forgalmazói vetítésen volt szerencsém látni.
Persze lehet szeretni és utálni ezt a stílust ahol a finom részletek , hosszú dialógusok, akár makettek szerepelnek, eltúlzott színvilágú mûtermi belsõk, de ezeknek oka van dramaturgiai jelek és erõsítik a film gondolati utalásait.
Akik pedig a több játék a játékban vagy a keret kerete típusú filmes szerkezetet nem bírja, az bizony tényleg lesújtó véleménnyel lesz a filmrõl.
Mert ugye,ugye az igazság az , hogy közhelyeken, rágógumi filmeken élünk nap mint nap , részemrõl ezeket is szeretem mert nem kell gondolkodni és bizony van az úgy be kell valljam , hogy nem is akarok magas fim mûvészetet nézni csak úgy egyszerûen harcoljanak szerelmeskedjenek és a legyen 98 perc , holnap már nem is tudom mit láttam.
A Grand Budapest Hotel tényleg az európaiság vagy mondhatnám a kelet európai viselkedési formák "szójegyzete" és ez a sokat szidott amerikai rendezõkre nem igazán jellemzõ. Meg merem kockáztatni, hogy a a figurák akár Szabó István
valamelyik filmjébõl is visszaköszönhetnének, zárójelben megjegyzem Gustav H. (Ralph Fiennes) alakítása egyenesen akár A napfény íze egyik alakja is lehetne.
Az megint csak érdekes , hogy olyan figurákat találunk a filmben amelyek akár Móric vagy Mikszáth írói tolla alól kerülhettek volna ki. Vagy régebbrõl Jókai esetleg Szép Ernõ vagy Molnár Ferenc kanyarította volna papírra.
Ezen kívül kapunk egy sötét humorú már már abszurd filmet olyan korfestéssel mintha bárhol itt a kis kárpát medencében lubickolnánk a századelõ szép kis békebeli világában. Mert, ugye lehetnénk a '900-s évek Uránia kávéházában a sokat emlegetett Arizonában a kor revü csodájában, vagy New York kávéház fényesen aranyozott belsõjében.
Egy pillanattal az utolsó békebeli évbõl, már valami új kezdõdik, és a mozi székeibõl már tudom mi az, de leköt az a krimi szál ami végig vonul a filmen, és elámulásra késztet, az a finom színészvezetés ami a kor jellegzetes figuráit mozgatja A Grand Budapest Hotel kockáin. Bár mondhatnám azt is , hogy Wes Anderson díszletei ugyan nem teljesen korhûek de ez az elemelt "gagyiság" az amitõl a képek a kor ismerete nélkül is megjeleníthetõk és a világ ami a filmen rajzolódik ki alternatív valóssága válik.
Még a néhol kissé hosszúra eresztett dialógusok is humorral és iróniával teliek.
A film 1932-ben kezdõdik majd mint egy kaleidoszkóp apró üvegdarabjai rendezett formában kerülnek egymás mellé a cuki nácik és ezt is valami bájos bolondozás közepette mintha a történelem csipkés, habos felülnézete lenne.
Az egész pedig olyan mint egy heist film paródia.
Na, szóval egy problémám volt csak a 120 perc kissé soknak tûnik egy krimi rabló és pandúr vígjátékban, de lehet, hogy ez csak nekem tûnik így.
Konklúzióként pedig azt mondanám vagy szereted ezt a típusú világot, vagy mint itt néhányan zsigerbõl utálják, így aztán akik nem kedveli az ezt a hozzászólást se olvassa el .:)
Texas Bill 2014 febr. 08. - 07:43:28
(8/137)
Moszkvában is van egy Hotel Budapest. Eléggé jó helyen. Ha ott játszódna egy történet, az sem Budapesten lenne.
Texas Bill 2014 febr. 08. - 07:41:46
(7/137)
A képzeletbeli ország Csehszlovákia - szerintem.
csubakka 2014 febr. 06. - 12:32:11
(6/137)
Honnan tudod így látatlanban, hogy borzalom?
kovarik 2014 jan. 26. - 02:25:19
(5/137)
Arra azért kiváncsi lennék, hogy hogy lehet úgy értékelni egy filmet, hogy még meg sem jelent. Majd csak márciusban lesz a bemutatója, de öten már értékelték a filmet... :-)
malakai 2013 dec. 20. - 07:58:16
(4/137)
Nem itt forgatták, nem is Magyarországon játszódik, csak a hotel neve Grand Budapest.
Sonic8 2013 okt. 14. - 21:06:15 Előzmény alicepristina
(3/137)
alicepristina 2013 aug. 20. - 23:34:16
(2/137)
lesz ebbõl vajon valami? csakmert, ha tényleg itt forgatják, akkor nekem is lesz egy utam a fõvárosba :)
inkipinki 2013 jún. 03. - 18:39:05
(1/137)
Remélem nálunk forgatják! Néhány fõszereplõt én is el tudok szállásolni. Leginkább a legfõbbet. :)