Keep the Faith 2013 jún. 03. - 21:53:17
(57/177)
Tudom, hogy nem turisztikai szolgàltatàsra gondoltàl, azért is tettem idézõjelbe! :-)
Igen, jó lenne ha ilyen magassàgban mûködne a helikopteres mentés, akkor most nem ebben a topikban ìrogatnék döbbenten.
Hallottam én is Kollàr Lajos telefonbeszélgetésében, hogy E. Zs. a ràdión beszólt, hogy felszalad a pulzusa, ahogy megmozdul.
És hogy ez nagyon rosszat jelent. Késõbb beszél a helikopteres mentésrõl is, hogy hogyan is mûködik ez a Himaláján. Hallottad?
gladiolus 2013 jún. 03. - 21:37:56 Előzmény Keep the Faith
(56/177)
Én nem turisztikai szolgáltatásról beszéltem, amit a hegymászók igénybe vehetnek, ha akarnak, ha mondjuk egy kicsit elfáradtak lefele jövet a hegyrõl.

Én életmentésrõl beszéltem, egy utolsó esélyrõl azok számára, akik E.Zs.-hoz és Kiss Péterhez hasonlóan pár órán belül meghalnának, ha nem jönne értük valaki, mert megfagynának, vagy megfulladnának, vagy a szívük pár órán belül felmondaná a szolgálatot.Erõs azt nyilatkozta az utolsó telefonjában, hogy ha megpróbál megmozdulni, a szíve úgy elkezd verni, hogy ott helyben majdnem elpusztul.Azt hiszem, ebben az állapotban senki sem tiltakozna a mentés ellen a mászás tisztaságára hivatkozva.

És baromság, hogy ha már el lehet jutni az ûrbe, akkor nem lehet helikopterrel felmenni valakiért 8000 m-re, hogy ne haljon meg, mert nem gyártanak még ilyen spéci gépeket.
kanalasjenõke 2013 jún. 03. - 20:31:57
(55/177)
Dohányzol? Fogyasztasz mértéktelenül alkoholt? Mert egyetlen dohányos nem vetheti a szemére Erõss Zsoltnak, hogy felelõtlenül kockáztatta az életét. A dohányos nem csak az életét kockáztatja, hanem egy igen csúnya betegséget és sok szenvedéssel teli véget készít elõ magának. És mindezért csak annyit kap, hogy állandóan büdös és rontja a levegõt mások számára is. Erõss Zsoltnak viszont fantasztikus élményekben lehetett része a kockázatért cserébe.
offtopic
Cordelia 2013 jún. 03. - 20:17:06
(54/177)
nem tudod mit beszélsz te szerencsétlen :)
kanalasjenõke 2013 jún. 03. - 16:51:12
(53/177)
valóban nagy jövedelemkülönbségek vannak a Földön. Viszont nem ott kezdõdik a probléma, hogy nem fejlesztenek ki helikoptereket a 8000 méteren lévõ ritka levegõhöz, azért, hogy néhány szerencsétlenül járt hegymászót lementsenek a Himalájáról. A Föld lakóinak túlnyomó része életében nem lakik jól, gyakorlatilag éhezik, miközben az általad leírt jelenségek léteznek (luxuskocsik gyûjtése stb.)
Ha ezeket a krõzusokat nem hatják meg az éhezõ százmilliók, akkor miért érdekelné õket néhány alpinista élete?
Keep the Faith 2013 jún. 03. - 16:36:30
(52/177)
Szerintem a hegymàszók ezt a "szolgàltatàst" nem vennék igénybe. Legalàbb is aki ragaszkodik a tiszta màszàshoz, az biztos hogy nem.
Viszont arra tényleg jó lenne, hogy aki teljesen legyengült, azt lehozza, és nem kellene összekuporodva àtaludnia a màsvilàgba....
gladiolus 2013 jún. 03. - 16:08:27
(51/177)
Hát igen, sejtettem. Köszi, hogy megkérdezted. :)

És ilyenkor szoktak bennem felmerülni olyan kérdések, amik nagyjából arra irányulnak, hogy rossz a földön az anyagi javak elosztása. A 21. században már illene ott tartania a technikai vívmányoknak, hogy ki tudjanak fejleszteni és le tudjanak gyártani olyan helikoptereket, amik elérik a 8000 méteres maximális repülési magasságot, mivel kb. ennyi a mai hegységrendszerek legnagyobb magassága, már csak 3000 m-t kéne legyõzni.És akkor az ilyen elszánt, szenvedélyes sportemberek nagyobb biztonságérzettel indulhatnának útnak, még oxigénpalack nélkül is, ha úgy érzik, hogy nem akarják használni, mert tisztelni kell a hegyet.Akkor nem kellene nekik ennyire kiszolgáltatottan nekivágni.

Mert itt úgyis az a lényeg, hogy azt a teljesítményt elérjék, amit kitûztek célul, visszafelé már nem hiszem, hogy szégyen lenne kihûlés és hipoxia elleni óvintézkedéseket segítségül hívni, és ha már elérték a vágyott célt, lehozhatnák õket géppel is. A dicsõség meglenne akkor is. Mert ezek az emberek megérdemelnék ezt a teljesítményükért, hogy ne kelljen ott meghalni, és örülhessenek a sikerüknek.

Csak itt az a probléma, hogy csak egyet említsek a sok harácsolásból, hogy pl. számtalan olajsejknek annyi a pénze, hogy már nem tudja mire költeni, ezért aztán megvesznek több mint harminc darab 100 milliós autót, amiket csak benntartanak a garázsban, olyan is van, amibe soha bele sem ülnek. Pedig ilyen pénzekbõl sok mindent meg lehetne oldani,egészségügyi gépeket beteg gyerekeknek, vagy pl. életmentõ helikopterek építését, hogy jelen témánál maradjunk.

De nem. A világ sajnos nem így mûködik. És ezért tragédiák történnek, és valami számomra ismeretlen oknál fogva ez a vagyonos embereket, akik segíthetnének, nem zavarja. Pedig mindent meg lehetne oldani, ha az ember túl tudna lépni a végtelen kapzsiságán, és a fontos dolgok tényleg fontosak lehetnének.
Cordelia 2013 jún. 03. - 13:25:26
(50/177)
megkérdeztem egy pilótát fel tud-e szállni egy helikopter 8 ezer méter magasra és ezt írta:

"Típus-függõ, de a legjobbak felmennek 5000-5300 m-re is.Ezeket használják hegyi mentésre.Ennél feljebb nem mennek, nem tudnának már függeszkedni a ritka levegõ miatt."
Cordelia 2013 jún. 03. - 13:23:04
(49/177)
:) én sem vagyok sem hegymászó, sem pilóta, én is olvastam a ritkás levegõrõl...

gondolom a felhajtó erõnek is kell támaszkodni valamire?
meg az idõjárási viszonyoknak meg kell felelni, hogy fel/le tudjon szállni a gép
továbbá nem tudjuk hogy viselkedik a gép, ha ráfagy a jég
esetleg nem lehet ott leszállni, ahol Zsolték voltak, az meg csak a filmekben van, hogy leeresztenek egy kötelet, a hegymászó belecsimpaszkodik és akkor viszik, mint Belmondo-t abban a régi filmben ...

valszeg egyszerû aerodinamikai kérdések, amelyekre egy pilóta tudna válaszolni

orosz portálokon olvastam, hogy április végén három olasz hegymászó összeverekedett a serpákkal, mert azok nem engedték õket felmászni addig, ameddig a köteleket megfelelõen nem rögzítették, de a hegymászók mégis elkezdtek mászni és emiatt egy nagy jégdarab ráesett az egyik serpa fejére. Verekedés lett belõle, utána a serpák kövekkel megdobáltak egy tábort.
gladiolus 2013 jún. 03. - 13:07:47
(48/177)
Bocsi, nem jól fogalmaztam. A te válaszod éppen olyan jó, mint bárkié, aki tud errõl valamit.. :) :)
Keep the Faith 2013 jún. 03. - 13:01:33
(47/177)
Én nem vagyok sem profi a témàban, sem hegymàszó, de valahol azt olvastam, hogy olyan magasan a helikopterek sem bìrjàk jól a ritka levegõ miatt......
gladiolus 2013 jún. 03. - 12:02:19
(46/177)
Most bocsi, hogy ilyet kérdezek, biztos hülyeség, valami profitól kérdezem, aki járatos hegymászásban.
Amikor valaki kicsúszik és meghal, azt értem. Az menthetetlen.De az, hogy Erõss Zsolt még délután 14 óra körül, tehát nappal egyértelmûen szól a Kollárnak rádión , hogy él, és csak a kimerülés miatt nem tud lejönni, akkor az ilyen helyzetben lévõ hegymászót végül is miért nem lehet helikopterrel megmenteni?
Lehet, hogy banális hülyeséget kérdezek, de azért nem használnak helikoptert, mert nem tud felmenni 8000 fölé vagy azért, mert megfizethetetlen?
Nem láttam a neten biztos értéket arra, mennyi a helikopter maximális repülési magassága, azt láttam, hogy harci helikopterek is csak 5000 körül bírják.
Jó lenne kifejleszteni már valami olyan gépet, ami bírja a 8000-et, hogy ne kelljen olyan serpák hanyagsága miatt meghalni, akik 7000 felett már betojnak.
Hát nem?
Cordelia 2013 jún. 03. - 11:10:27
(45/177)
:) én is irigyellek, te tényleg élsz :)
Cordelia 2013 jún. 03. - 11:09:55
(44/177)
:) én is irigyellek, te tényleg élsz :)
hanguktaekwondooo 2013 jún. 03. - 10:56:41
(43/177)
Nincs itt semmilyen akasztás.
Erõss úgynevezett hõsiességén ugyan lehet cincálódni, ha valakinek nagyon ég az aznapi frusztrációja,
de a Kiss Péter nevû kölyöknek volt választása.
Továbbmegy, vagy olyat tesz, amit ilyenkor egyáltalán nem szokás: visszafordul.
Visszafordult, hogy segítsen.
És amikor ezt tette, tudta: az életével játszik.
De társa mellé állt.
Gyakorlatilag életét adta azért, hogy a másik életben maradhasson.
Ez bizony hõsies, önfeláldozó magatartás.
Aki nem hajt fejet,
annak igen erõs tükröt tart ez a tény
offtopic
Keep the Faith 2013 jún. 03. - 10:56:40 Előzmény webulon
(42/177)
Igen, feltétlenül tegyél fel videót, mert én is nagyon vàrom!
Irigyellek! :-)
Cordelia 2013 jún. 03. - 10:02:18 Előzmény webulon
(41/177)
nagyon szép felvétel: a napfénybõl a hóba, és jókat mond a narrátor

mit mondjak erre, mások vagyunk
szeretek túrázni, felsétálni a Balaton-felvidéki hegyekre
mindig olyan helyen éltem, ahol voltak hegyek (nem értem hogy lehet kecskeméten élni?)
de nem kockáztatnám az életemet sportból

szóval mások vagyunk

igen, kérlek ne felejtsd el feltenni a felvételeket, ha majd mész futni
de jó neked :)
Keep the Faith 2013 jún. 02. - 23:05:30
(40/177)
Keep the Faith 2013 jún. 02. - 23:04:58
(39/177)
webulon 2013 jún. 02. - 12:35:08 Előzmény venasszonyok#nyara
(38/177)
Nem gondolnám,hogy õk vagy bármelyik alpinista- ultra hegyi futó hõsnek tartja magát..... ,- példakép,követendõ minta lehet ,- annak akit érdekel ez a világ -,
de pl)
Jacques Mayol sem volt hõs - "csupán" egy ember aki a szenvedélyének élt.
Van aki magasra - van aki a mélybe megy ..oda le oda fel ....


Ezt a "hõs" jelzõt a buta -dilettáns magyar média akasztotta /akasztja oda ..ahová nem kell-