Téma: A hullám

serpentfly 2010 febr. 23. - 22:49:01
(99/199)
Két nagyon fontos dologban ferdít a film a valósághoz képest, ami szerintem nem fér bele a sokszor hangoztatott "alkotói szabadságba". Az egyik az, hogy az amerikai kísérletben nem halt meg senki, tehát NEM HALT MEG SENKI, (a filmben meg ugye...). Egyértelmû, hogy ezt az elemet csak azért emelték be az "alkotók", hogy még jobban a szánkba legyen rágva: a "fasizmussal" (következetesen fals szóhasználat a filmben) még csak KÍ-SÉR-LE-TEZ-NI SEM szabad.
A másik az idõfaktor. 1967-ben, amikor a kísérlet lezajlott, teljesen más volt a fiatalok hozzáállása, mint napjainkban, ahová a film a cselekményt helyezi. Gondolok itt az '68-as diáklázadásokra, a hippimozgalomra, a punk- és skinheadmozgalmakra, a MODokra stb. Ezek eltérõ politikai színezetük ellenére jelzik, hogy akkoriban az emberek még képesek voltak bizonyos eszmékért tömegesen kockázatot vállalni, radikálisan véleményt formálni, a jövõt leszarva utcai harcokat kezdeni... Ezek a nagyjából azonos korú mozgalmak mára már nagyrészt lecsengtek, átadták helyüket a kiszolgálásukra alapított üzletágaknak és zeneiparnak (IGEN, A PUNK IS!). Ma kicsi azoknak a fiataloknak a száma, kiket bármilyen eszme lázba hoz, és még kisebb azoké, kik érte bármilyen áldozatot hoznának. Ha minden osztályra jut egy, akkor sokat mondok. Wengel urat körberöhögnék. Szerintem elég necces így kiírni az elejére, hogy "VALÓS ESEMÉNYEK ALAPJÁN".
Arról, hogy hogyan válhat "náci" vezérré pont egy Ramones-rajnogó anarcho-punk-rocker tanár, meg hogy mi motivál mondjuk egy török kisebbségit egy ilyen csoportban, meg hogy mivel tölti ki az osztály maradék idõt a tanórákon, meg ilyenek, arról meg jóindulatúan lemondunk...
Hiába köszöntik örömmel a "mérsékeltek" (nem igazán hiszek ebben a kifejezésben), ez a film nem egy kísérletet mutat be, hanem hogy azt 2008-ban Dennis Gassel hogyan gondolta tovább. Ferdén.
10/10
Pingvino 2010 jan. 12. - 22:50:58 10/10
(98/199)
Én most néztem meg a filmet és elgondolkoztató volt és tanulságos,fõleg úgy nézve,hogy megtörtént,igaz sztori alapján készült. Aki egy érdekes filmet akar látni,annak ajánlom! 10/10 sztem,de ez csak az én véleményem.
brios22 2010 jan. 09. - 16:15:54
(97/199)
Még mielõtt megállapítjátok melyik nemzet a k*csög, elmondanám, hogy a film alapja valós kísérlet, amit viszont az Egyesült Államokban hajtottak végre. Az amerikaiak ugyebár nem voltak kénytelenek diktatúrában élni, a kísérlet mégis "sikeres" volt, a filmen jól ábrázolt tünetek kerültek elõ a gyerekeken. Más kérdés, hogy lövöldözés természetesen nem volt, ez csak a könyv és a film dramaturgiájának része.

Ami még érdekes, az a tanár személye. Az amcsi tanár kezébõl is kicsúsztak a dolgok, õ is diktatórikus vonásokat vett fel, ám - helyesen - idejében leállította a kísérletet, s nem a filmen látható színjátékkal próbált hatásvadász módon hatni a gyerekekre, hanem iskolához méltó eszközökkel, majd egy fáklyás menettel.
wiliwonka 2009 dec. 26. - 18:03:25 Előzmény ny3gl3
(96/199)
Ja, majdnem elfelejtettem, tényleg minden brit köcsög. :)
ny3gl3 2009 dec. 19. - 14:28:52 Előzmény wiliwonka
(95/199)
végülis igazad van, köcsög minden brit is. õk csak a fél világot igázták le meg gyarmatosították.
ne legyél már hülye:)
wiliwonka 2009 dec. 13. - 22:39:43 Előzmény ny3gl3
(94/199)
Végülis csak két világháborút robbantottak ki.
cic 2009 dec. 04. - 21:41:46
(93/199)
nem volt nagy rakás szar. Igen kicsit száraz. De ez nem egy mozifilm. Olyan töriórára valós film, szerintem.
ny3gl3 2009 dec. 01. - 01:39:01
(92/199)
Kedves Wiliwonka,
Ha megkérlek, megosztanád velünk legalább az egyik személyes tapasztalatod (nyilván a sok tucat közül), amibõl azt a remek általánosításodat levontad egy egész népcsoportra, miszerint a "németek nem normálisak".

Kedves bourne, mielõtt leírnád hogy a film egy nagy rakás f*s, gondolj arra, hogy talán a legfelül megjelenõ hozzászólásoddal elveszed a kedvet,a tõled kicsit más ízlésû emberektõl (akiknek talán tetszene a film), hogy megnézzék. Lehet véleményt formálni a filmmel kapcsolatban, arra van a fórum. Azzal például egyetértek hogy egy kicsit demagóg meg szájbarágós volt a film, de szerintem arra nincs senki rászorulva hogy te mit ajánlasz és mit nem.

Korábban írtátok, hogy ez a kérdés nem feltétlenül a nemzetiszocializmusnál merül csak fel ,hanem akármilyen másik diktatúránál, például a kommunizmusnál is. Hát ez szerintem egyáltalán nem így van, mivel ha jól tudom Sztálint nem igazán szerette saját népe, elég rendesen irtotta is õket. Magyarországon a Rákosi korszak népszerûségérõl meg ne is beszéljünk...Hitler ezzel ellentétben meg kifejezetten népszerû volt Németországban a tömegek körében.
Erre az (iskolai:) osztály mozgalom dologra is visszatérve, ezt nem szabad magyar szemmel nézni, mivel teljesen más a mentalitás itt, mint németországban. Bár írtátok többen, hogy fellelkesültetek a film után a hasonló dolgok iránt:) de ennek ellenére ott ez az összetartozás dolog külsöségekben is való megjelenítése sokkal jobban megy valahogy és vevõbbek rá.

Amúgy nekem az eleje tetszett a legjobban, voltak benne vicces utalások a kelet-nyugat német ellentétre, a németországban élõ törökökkel szembeni konfliktusokra, meg hogy mennyire szájba van már rágva ez a náci téma. (Magyarországon is, hát még ott)

Üdv
bourne 2009 okt. 05. - 13:18:50
(91/199)
szerintem ez a film egy nagy rakás fos volt ... annyira demagóg volt az egész és unalmas h az hihetetlen ... ebben a kategóriában azért készültek már klasszisokkal jobb filmek ... én nem ajánlanám senkinek
10/10
toshiba321 2009 aug. 12. - 17:12:39 10/10 Előzmény Hopegirl
(90/199)
Biztosan Hopegirl te lennék az elsõ. Bár nem értem hogy ha te angolos vagy az miért zárja ki azt hogy megnézz egy német filmet vagy akár milyen mást? Na mindegy ez lehet hogy csak nekem furcsa de legyen igazad. Amúgy jó film érdekes film - de azért ne essünk túlzásokba- meglehet nézni ajánlom mindenkinek. Néha ilyen filmet is kell nézni szerintem legalábbis. Bár én annak idején moziban néztem meg egybõl tetszett. Igaz van egy két furcsaság benne de azt most itt nem fejteném ki. Ha esetleg valakit érdekel amúgy kiadták könyv formájában is el is lehet olvasni. Én mindenképpen el akarom mert talán kapok egy kis mellékinformációt is ami a filmbõl netán kimaradt. Ja remélem mindenki tudja mi az az autokrácia?
9/10
beo71 2009 aug. 04. - 15:49:15 9/10
(89/199)
A Kísérlet címû(kizárólag a német,nem az amerikai Ray Liotta féle-az sem rossz,de teljesen más téma)filmhez hasonlóan szinte dokumentarista jellegû,csak a történetre koncentráló egyszerûség ráveszi az embert,hogy ne filmet nézzen,hanem gondolkodjon és megdöbbentõ felfedezést tehetünk,ha magunkba nézünk egy kicsit.Remek dráma az emberi tulajdonságokról,ideológiákról,amiket hajlamosak vagyunk lazán venni,pedig nem kéne.9/10.
Egy a sokból.. 2009 júl. 30. - 09:33:15 Előzmény wiliwonka
(88/199)
OK :D örülök, hogy tisztáztuk.. s köszi.
wiliwonka 2009 júl. 29. - 01:39:39 Előzmény Egy a sokból..
(87/199)
Kedves Egy a sokból!
Mondok erre egy jó példát: Valaki odajön hozzád, hogy: te, basszus képzeld a Luke Skywalker meg a Leia hercegnõ tesók ám! Te is kiröhögöd. Teljesen úgy magyaráztad, minthogyha rájöttél volna valami hatalmas dologra, pedig a film elején ezzel kezdték. Ha nem láttad az elejét akkor érthetõ, de ezt én honnan a francból tudtam volna. Nem akarok veszekedni, az a lényeg, hogy mindegyikünknek tetszett a film, meg, hogy Hitler rossz bácsi volt...
wiliwonka 2009 júl. 25. - 16:46:17 Előzmény Egy a sokból..
(86/199)
Bocs, ha megbántottalak, de a németek akkor se normálisak.
Egy a sokból.. 2009 júl. 16. - 19:27:43
(85/199)
Bocsi mindenkitõl az elõzõ üzenetem : OFFTOPIC..
Egy a sokból.. 2009 júl. 16. - 19:26:06 Előzmény wiliwonka
(84/199)
Kedves wiliwonka,
Mielõtt ironikus mondatok irásába kezdenél /pl.legközelebb/, ajánlom, hogy még egyszer nézd meg a filmet - mert nagyban szólt a TOLERANCIÁ-ról is, ami elkerülte a figyelmedet a mondataid irása közben. A fejemet tenném rá,hogy esetleg az meg sem fordult benned, hogy lemaradtam a film egyes részleteirõl, illetve az elejérõl stb probléma... de hát emberek vagyunk s tévedni ugyebár emberi dolog.. s mielõtt más nemzetekerõl, népekrõl stb irnál sértõ véleményt figyelmedbe ajánlom ennek átgondolását is,mert nem tudhatod, hogy ezt a fórumot kik olvassák illetve kinek a rokonai , felmenõi között vannak nem magyar nemzetiségûek/származásúak. Ha személyes tapasztalat alapján jutottál arra a véleményre, mely szerint "Bár a Németek nem normálisak." én kérek elnézést.
Maradok üdvözlettel ..
Hopegirl 2009 júl. 13. - 17:42:46
(83/199)
Hahó!
A múlt héten volt szerencsém megnézni ezt a filmet. Táboroztunk, és kötelezõ programként volt ez a filmnézés.
- Klassz - gondoltam -, én, aki angolos vagyok, nézzek meg németül (persze magyar felirattal)egy hülye filmet a nácizmusról, vagy mi?
Szóval ilyen remek hangulatban, mp3 lejátszóval a zsebemben állítottam be a filmnézésre :) - Ebbõl alvás lesz - gondoltam :D
Mondanom sem kell, hogy nem így lett. A film teljesen lekötött, sõt még ott is maradtam utána, hogy megtárgyaljuk, kivesézzük a filmet.
Elgondolkodtató egy film, mondanivalója van. Nem tudom, hogy csak én voltam az egyetlen, vagy sem, de én még órákkal, talán napokkal késõbb is a filmen rágódtam. Vajon én is a tagja lennék egy ilyen csoportnak? Engem is magával sodorna a közösség?
Mert sztem itt van a lényeg, az összetartáson, az egy közösséghez tartozáson. Már senki sem volt egyedül többé...

Mindenképpen érdemes megnézni, tanulságos, és rendkívüli hatású :)
Nálam 10/10-et érdemel. Zseniális egy film, és egyáltalán nem bánom, hogy ránk kényszerítették :)
wiliwonka 2009 júl. 12. - 21:17:03 Előzmény Egy a sokból..
(82/199)
Húú, erre magadtól jöttél rá? Pont errõl volt szó a film elején, Hitlerrõl, a 3. birodalomról. Az egész film a kezdetektõl arról szólt, hogy újból megtörténhet.

Amúgy viszont jobban is megcsinálhatták volna, mert nem hiszem el, hogy 1 hét alatt ennyire bekattannak az emberek. Bár a Németek nem normálisak.

Az alapötlet jó, de a megvalósítás sántít. A mondanivaló viszont átjött. Nem rossz film.
Egy a sokból.. 2009 júl. 08. - 12:23:56
(81/199)
Szerintem ez a történet már megtörtént /Hitler - VH /.. és még meg is fog, mert mindig lesznek irányitók és mindig lesznek befolyásolható emberek.. a film azért /is/ érdekes mert nem felnõttek kerülnek ebbe a helyzetbe, hanem iskolás gyerekek - én szeretném majd a könyvet is elolvasni.. Ha valaki esetleg olvasta léccci irjon róla pár mondatot, hogy milyen.. köszi
xyvgf 2009 júl. 04. - 14:06:33
(80/199)
Ez a film tanulságos, hogy a szülök nem törödömsége a mai fiatalság bukását is jelentheti. Az elnyomásról, hogy nem egyenlõ felekként bánunk ember társainkal. És jön egy fajta "project" mely felnyitja az elnyomottak szemét akik bele élik magukat és képesek meghalni érte, mert nincs fontos az életükben!!!! De a film az jó