Téma: A ménesgazda

stampo 2010 jún. 21. - 16:46:31 Előzmény efes
(24/44)
Mindenkinek van - jó esetben ismereteken alapuló - képe arról, hogy milyen, illetve milyen volt a tájegységenként amúgy jelentõs eltéréseket mutató paraszti világ. Nekem is. Úgy látszik, nem egyezik a véleményünk, nem baj. Egyébiránt nem az egész filmet, hanem néhány jelenetét minõsítettem mûparasztinak és álrealistának. Gáll István könyvét, ami alapján a film készült, bevallom, nem olvastam. Mindenesetre a kiadó ismertetõje szerint a történet - közléseddel ellentétben - a déli határvidéken játszódik, és nem a nyugatin (a gonosz kapitalisták szomszédságában).
10/10
kulup 2010 jún. 21. - 13:00:13 10/10
(23/44)
rosszul lehet beállítva a képernyõ méretezés/nagyítás a tv-den, mert én az m2 vetítését rögzítettem és teljes terjedelemben ott vannak a logok...
efes 2010 jún. 21. - 11:03:22
(22/44)
Szó sincs itt mûrealista, álparaszti világról, a film a nyugati határon játszódott, kitelepített horthysta katonatisztek között. Mindenki az ántivilág kultúra emlõit szopta, Bács oda is kúrta az angol nyelvû könyvet Madarasnak, hogy olvass paraszt. Egyedül Madaras parasztkáder a filmben (meg a bátyja, természetesen.) De õ sem mûparaszt, hanem a párt által kiemelt káder, a mai fogalmak szerint elsõ generációs értelmiségi, mint valszeg agronómus, lovászati ágazatvezetõ, akármi.

Az, hogy Bordán Irénéknél Bartókot hallgattak, az tényleg megmosolyogtató volt, de ennyi vicc belefért.
9/10
chyga 2010 jún. 21. - 10:59:58 9/10
(21/44)
Fölvettem 2000-ben is A ménesgazdát. Most vettem a fáradtságot, megnéztem: ott a vége annyiban más, hogy a kerengõ lovaknál leúszik a hang, pár néma másodperc, fekete és Vége felirat. Akkortájt nem volt divat a 6 perces stáblista. Egyébként az M 2 dícséretére: tegnap este ott volt mûsoron. A Bunkóság Lobogója, a foci VB beharangozója alig volt látható a kép bal szélén, talán csak 1/4-e, 1/5-e. A csatorna logó & a tahóság "karika/12"-je is hiányzott, ez már itt máskor is elõfordult, a jószándék jeleként értékelem. És a film továbbra is remek.
efes 2010 jún. 21. - 10:58:31
(20/44)
Eredetileg sincs a film végén hosszú, lefutó fõcím, ahogy az ma szokásos. A lovak össze-vissza kavarognak, ennyi, pont. Ha érzõ szívû adásszerkesztõ lennék, én azért toltam volna utána még néhány másodpercnyi feketét, nem egybõl odavágom a csatornavist.
10/10
zsouzs 2010 jún. 20. - 20:56:53 10/10 Előzmény Ghanima
(19/44)
A végén aza kurtán-furcsa lekeverés, engem is bosszantott (lehet, hogy hülyeség, de én a moziban is sz utsó"betükig" végignézem a filmeket)

Egyrészt ezzel tisztelem azokat a kis névtelen alkotókat akiket ilyenkor feltüntetnek, másrészt kell a hangulatomnak aza kis átmenet, nna.._:-)
Azzal együtt dícséret a közszógálatinak, mert mostanság elég gyakran szed elõ a raktárból igazi filmeket ( no persze új alkotásokra és nyugati kommerszekre nincs píz)
stampo 2010 jún. 20. - 19:34:57
(18/44)
Nyilvánvaló, hogy a Rákosi-diktatúrát nem lehet összemosni a Kádár-korszakkal, különösképpen nem a hetvenes-nyolcvanas évekkel. Csak annyiban vitatkozom veled, hogy az "összemosás" nem a rendszerváltás vívmánya,hanem hazug, ostoba és/vagy rendkívül tudatlan emberek manipulációja. Ezzel együtt - még mielõtt valaki félreérti - én nem sírom vissza a Kádár-korszakot, nem mentség, hogy annál is volt sokkal rosszabb. Igaz, a mostani rendszer is tragédia, csak másképpen. Déri János örökbecsûjét idézném: "a szar ellenkezõje is lehet szar".
10/10
alex4427 2010 jún. 20. - 16:03:09 10/10
(17/44)
"...aki nem élt az "átkosban"..." vagy pontosabban, aki nem élt az ötvenes években! Ugyanis a rendszerváltás egyik nagy "találmánya" volt, hogy egybemossa a Rákosi diktatúra néhány évét a Kádár korszak évtizedeivel.

Aki a Kádár korszakra kíváncsi,annak ajánlom az "Én vagyok Jeromos" c. remekbe szabott szatírát: Alfonzóval, Kállai Ferenccel, Psotával, Bujtorral, Harsányi Gáborral!
stampo 2010 jún. 20. - 14:21:03
(16/44)
Jó formát futok: most csak annyit rontottam el, hogy az elõzmény nem "venzoltan", hanem "horvmate".
stampo 2010 jún. 20. - 14:19:16 Előzmény venzoltan
(15/44)
Na, itt a teljes szöveg!
Annak idején komoly politikai bátorság kellett az elkészítéséhez, persze, az utókor már csak magát a mûvet nézi. A feleségemmel éppen azon töprengtünk, hogy egy mai fiatalnak, aki nem élt az "átkosban, vajon mit mondhat ez a film. Nagy valószínûséggel - semmit. Szóval, szerintem ne magadban keresd a hibát.(Ettõl még a "magyar fimet" nagyon lehet szeretni. Van miért.) Számomra A ménesgazda erõs Jancsó-utánérzést hozott, fõleg a Szegénylegényekre gondolok. (Lehet, hogy nincs jelentõsége, de Madaras több Jancsó-filmben játszott.) A ménesgazdában is vannak zseniálisan megrendezett jelenetek, és egyetértek azokkal, akik dicsérik a film hangulatát, az operatõri munkát (Koltai Lajos) és a színészeket. Néha azonban megbicsaklik a történet, átcsúszunk valamilyen álrealista, mûparaszti világba. (Ahogyan Móricka elképzeli...) Viszont különleges élmény volt A ménesgazdát a Dánia-Kamerun meccs után látni. Kár, hogy Kamerun kiesett...
zsiga 2010 jún. 20. - 11:45:42
(14/44)
csak remélni merem, hogy a kutyák mészárlása nem olyan jelenet (nem úgy készült), mint manapság a kiscica "mûvészi" vízbefojtása...
venzoltan 2010 jún. 20. - 08:52:12
(13/44)
A film második világháború utáni helyzetjelentés, kor hangulat, magyar valóság, hollywoodi effektek nélkül. Fiatalabb generációknak nyilván egyfajta nyitottságot, elmélyülést kíván hogy kellõen értékelni tudja. Szerintem erre a filmre azonban érdemes idõt szakítani.
5/10
horvmate 2010 jún. 20. - 01:22:07 5/10
(12/44)
Õszintén szólva nem vagyok nagyon oda a magyar filmekért, de ennek a bemutatója felkeltette az érdeklõdésem. Sajnos csalódás lett a vége. Lehet túl fiatal vagyok hozzá, hogy át tudjam érezni a hangulatát, de szerintem egy filmnek idõtállónak kell lennie, hogy igazán jó legyen. A történet elég lapos és nem tart sehova. A karakterek teljesen kidolgozatlanok és személytelenek voltak. Gyakorlatilag volt a fõhõs, mindenki más, meg a harmonikás a kocsmában és egyik se túl szimpatikus. A film lezárása pedig, bár illet az egész film menetéhez, élég "olcsó" megoldás volt. Hogy jót is írjak, voltak benne szép jelenetek (lovas jelenetek kifejezetten tetszettek) és Madaras is jól játszik. Összességében 5/10.
Ghanima 2010 jún. 20. - 00:33:36
(11/44)
Úgy van! És persze a kép ernõ mind a négy sarkába is kellene valami még, hogy az a magasságos...!!! :-((
Ghanima 2010 jún. 20. - 00:32:41
(10/44)
A jó nénikéjét a közszolgálainak, azt! Valahogy nem vagyok egészen biztos benne, hogy így, vége felirat, szöveges lekonf. ilyesmi... nélkül fejezõdött be a film. Ilyen eljárást láttunk már eleget a kereskedelmi adókon, no de hogy itt is... Gyalázat!
Bezzeg ezt a közös kornyikálását végig adják, csak épp azt nem értem, mire is jó, ha már a magyar csapat nincs is ott a VB-n. Ja és akkor még a mély értelmû szövegrõl egy betût se írtam..
10/10
kulup 2010 jún. 19. - 23:07:28 10/10
(9/44)
holnap felveszem
Diablo72 2010 jún. 19. - 23:01:36
(8/44)
A rendezõ nyolcvanötödik születésnapja alkalmából talán megérdemelné, hogy legalább VB logo nélkül vetítsék. Egyébként meg középre kéne rakni, mert ott biztosan jobban szem elõtt lenne, nehogy véletlenül megfeledkezzenek róla a nézõk.
fggeri 2010 jún. 19. - 21:53:23
(7/44)
Lesz esetleg aki felveszi?
venzoltan 2010 jún. 19. - 20:02:36
(6/44)
Háború utáni vérzivataros idõket megelevenítõ, színész legendákat felvonultató remekmû. Végig tapintható feszültség, hatásos,olykor vérfagyasztó kifejezõi eszközök, hang effektek/pld mikor két csõdõr egymásnak ront életre halálra/. Én is csak örvendeni tudok hogy szombat éjjel mûsorára tûzte a tv1. /Kár hogy az ajánló már a film végét is közli./
2/10
Deszpina 2010 jún. 19. - 11:24:39 2/10
(5/44)
Az operatõri munka Koltai Lajost dícséri.