Téma: A nagy füzet

mirzus 2013 dec. 21. - 21:12:58
(44/84)
Mindenhol keresem, hol lehetne letölteni a filmet, de nem találom. Tudnátok ebben segíteni?
offtopic
Texas Bill 2013 dec. 21. - 18:49:28 Előzmény winona_ryder
(43/84)
A bombázáshoz szeretnék hozzászólni. Néha, mûszaki vagy egyéb problémák miatt a bombát hordozó gépek a célpont gyanánt kijelölt terület elõtt kénytelenek voltak leszórni a gyilkoló szerkenytyûiket. Pl. azért, hogy könnyebbé, gyorsabbá tegyék a repülõgépet. Ilyenkor egyáltalán nem nézték, hogy hová juttatják a pokolgépeiket. Erdõbe, szántóra, falura, tanyára, stb.
A világháború idején amúgy sem volt jellemzõ a polgári lakosság kímélése, sõt, a stratégia része volt a pánikkeltés, a lakosság megfélemlítése, stb.
Ottofan1 2013 dec. 21. - 13:53:52
(42/84)
A film versenybe száll a Legjobb Külföldi Film Oscar-ért.
winona_ryder 2013 nov. 19. - 00:47:15
(41/84)
Hopp, szóval a film. Ami feltûnt belõle, hogy a fiúk a hátországban hagyva szinte csak nõi kegyetlenkedéssel találkoztak, annak elég változatos formáival. És ez meglepett, pláne, hogy a regényt nõ írta. Nem mintha nem lenne elképzelhetõ, nem akarok glóriát varázsolni a nõk köré, de akkor is feltûnõ. Egy nõi író által úgy ábrázolni fiúk érzéketlenné válását, hogy annak kiváltói tulajdonképpen nõk....érdekes szempont, remélem, Bombera Krisztina és harcostársai nem nézik meg.
Amit feltûnõ bakinak láttam a filmben, az nem a festett köröm (kinek volt? a nagymamának?) hanem az anya halála, ahol valami bomba robbant, aminek bombakrátert kellett volna csinálnia, és az egész viskónak összedõlnie (de egyébként meg minek bombáztak volna egy szaros tanyát, szerintem a lõszerrel el kellett számolniuk a pilótáknak, azt nem dobálhatták csak úgy összevissza, csak a stratégiai célpontokra, és egy düledezõ tanya tuti nem volt az). De mindegy, ha már leesett a bomba, miért nem csinált valamit? Még csak a hártyavékony ablakok se rezonáltak be, nemhogy betörtek volna. Az anya szabadon lógó frizuráját is furcsálltam, persze nem tudom, milyen volt a divat 1944-ben, talán pont ez... De hogy nem tûsarkúban serénykedik valaki otthon, szóval nincs teljes glancban, amikor a férj épp beállít, az hótziher. Egyébként is, ugyan miféle kalandos úton sikerülhetett a Horthy-rendszerben ekkora nagy társadalmi lépcsõt ugrania? Az anya alakja meglehetõsen rejtélyes volt, engem zavart kicsit.
Ha már a külvilág erõszakosságára adott gyermeki reakcióról van szó, én maradok az Iskola a határon-nál. Abból amúgy csinált már valaki filmet? Vagy az túl jó a langyos középszer világához, értem én (Tyereskovát)... :)
offtopic
winona_ryder 2013 nov. 19. - 00:27:57
(40/84)
Hûha, hát megnéztem, "kipipálva". Azt mondta egy ismerõsöm, nagyon jó, mert vééégre nem zsombiháborús, õ megnézte 2x is. Hát, megfogadtam a tanácsát, megnéztem, de szívesen kihagytam volna. Nem azért, mert nem jó film, nagyon is sokkoló, a gyomrom felfordult. Hanem mert nem hiányzott egyáltalán ma estére ez a kegyetlenkedés, nehéz szabadulni a hatásától. Ha már valaki (egy rendezõ) a lélek kegyetlenségét akarja bemutatni, a reménytelen lelki nyomort, azért miért visszamenni a világháborúig? A könyökömön jön ki, már azok is fogatlan nyugdíjasok, akik a háború után születtek, és azóta meg elõtte történt azért egysmás ezen a planétán. Rögtön a film után egy fiú jutott eszembe, akit augusztusban Balatonszárszón halálra égettek, a rendõrség lezárta az ügyet azzal, hogy "önkezûség kizárva". Teli vagyunk hasonló horrorral, de felejtsük el, ez egy biztonságos világ, merengjünk párás tekintettel a második világháborún...
Na jó, szóval a film.
7/10
Julicska 2013 nov. 16. - 17:29:11 7/10
(39/84)
Vannak történetek, amikre azt mondom, nagyon valószínûtlen, hogy ennyire szerencsésen és jól alakuljanak az események. Itt pont ellenkezõleg, nagyon valószínûtlennek tûnt, hogy ennyi szörnyûség történjen az ikrekkel. A film szinte minden jelenete egy-egy tragédia. Ezért nekem jobban tetszett volna, jobban el tudtam volna vonatkoztatni, ha ez a kegyetlen történet azon a meg nem határozott helyen és idõben játszódik, ami a regényben szerepel.
7/10
Julicska 2013 nov. 16. - 16:54:16 7/10 Előzmény vitamin51
(38/84)
Nem csak Budapesten vetítik, a keresést állítsd át országosra vagy arra a városra, amire kíváncsi vagy.
vitamin51 2013 nov. 10. - 09:01:50
(37/84)
Hozzálehet jutni valahogy a filmhez online? Vidéken élek, és a port.hu szerint csak Bp-en látható. Idõs vagyok, nem egyszerû Bp-re bejutnom.
8/10
kispalissaci 2013 okt. 21. - 18:06:45 8/10
(36/84)
Egy kis OFF:
Direkt nem olvastam el az elõttem való hozzászólásokat. A kedvenc könyvemrõl készült el végre film! Tisztán emlékszem pár éve a mellettem ülõ Szász Jánost véltem felfedezni a mû egy Zsótér-féle színpadi (zseniális) feldolgozásánál.. Jópár éve volt, lehet akkor szánta el magát.. :)
____________
Mint kedvenc mûvem, láttam már belõle többféle feldolgozást és adaptációt és láttam már belõle jobbat is, rosszabbat is.
De összességében nagyon rendben volt. Amit furcsállottam, hogy jópár fokkal finomabbra vette az egészet.. Mind jelenetekben és körülményekben, mind a karakterek kidolgozásában (különösen Nyúlszáj és a Nagymama esetében). Természetesen van akinek ez is túlságosan sokkoló, de néha hiányoltam a könyv megdöbbentõ naturalizmusát, mert mindazok sokkal jobban igazolják a testvérek önkeményítõ elszántságát...
Viszont le a kalappal, különösen ami a színészi alakításokat és az operatõri munkát illeti! Molnár Piroska telitalálat, az ikrek pedig amatõrségük ellenére (vagy pont azért) igazán hitelesek voltak a számomra. 10/8
8/10
gyorgykeresztes1975 2013 okt. 14. - 10:58:33 8/10
(35/84)
Elõször is természetesen megnéztük a filmet, majd elolvastam az eddig beérkezett hozzászólásokat. Így a film megtekintése közben nem voltak elõítéleteim, és semmi befolyás nem ért azzal kapcsolatban, hogy mit is várhatok, vannak-e hibák, stb. A hozzászólásokat olvasva azt állapíthattam meg, hogy kicsiny hazánkban nagyon sok filmesztéta, rendezõ, operatõr van. Valahogy olyan ez, mint a 10 millió futball szövetségi kapitányok országa. Mindenki ért a filmezéshez, de csak egy kicsiny hányad mûveli azt. Hogy voltak hibái a filmnek? Persze, voltak. Igen a festett köröm nagyon látványos volt, hogy az apa úgy robbant fel film végén, hogy keresztbe feküdjön? Ezekkel lehet vitázni, de úgy gondolom nem ezek a fontos kérdések. A film összességében kiválónak mondható, hiszen a kérdés inkább az, hogy a nézõt elgondolkodtatta-e, avagy sem? Milyen érzelmi következményei voltak a nézõkre tekintettel?

Sokan nem szeretik az elgondolkodtató, komoly filmeket. Inkább a könnyed vígjátékokat nézik az emberek, vagy a thrillereket, amikben lõnek, ütnek, vágnak! Jelen mûvet a moziban a tegnapi nap folyamán 4 fõ nézte végig. Szomorú görbetükre ez társadalmunknak.

Miért tartom ezt a filmet egy kiváló alkotásnak? Azért, mert úgy hiszem tökéletesen megmutatja, hogy milyen formában változhat az ember viselkedése egy anomiás társadalomban, hogyan tud változni az ember, a gyermek külsõ hatásra. Mit szûr le egy gyermek, ha folyamatosan rossz, és negatív dolgok történnek vele, hogyan próbál védekezni a külvilág "támadásai" ellen?! Ráadásul nem szabad azt sem figyelmen kívül hagyni, hogy elég elzárt világban játszódik a történet. Elzárt, mert háború van, és elzárt, mert egy tanyán vagyunk egy nagymamánál, aki egyedül él a saját értékrendje mellett, és õt is bizony megkeményítette az események tömkelege.

Volt egy hozzászólás, melyben leírta az egyik filmet megértõ ember, nem biztos, hogy a film feltétlenül igaz akart lenni. Nem biztos, hogy feltétlenül az volt a legfontosabb, hogy a történelmi hûség 100 %-ban megvalósuljon. Ez annál több volt. Itt tényleg egy gondolatsorról, egy érzelmi folyamatról volt szó, és ez volt a legfontosabb csapásvonal. Az író, a rendezõ által feltett kérdés nagyon átütõ. Milyenné tud válni az ember bármilyen külsõ körülmények hatására. Ha azt érte el vele a film készítõje, hogy elgondolkodtatott bárkit is ebben az országban, akkor már megérte. Ha errõl beszélnek férfiak, és nõk baráti társaságokban, munkahelyeken, akkor már megérte. Fontos, hogy kicsit gondolkodásra serkentsük az embereket, mert elfelejtettünk gondolkodni, és összerakni képeket. Elfelejtettünk érvelni, és megmagyarázni dolgokat, hogy mi is a saját véleményünk! És, hogy az tényleg igaz-e, hogy a borzalom túlélésének a szív és a lélek megkeményítése az útja, azt mindenki döntse el maga. A lényeg, hogy ilyen filmeket is meg kell nézni, mert hozzáad valamit a mindennapjainkhoz.

És csak egy gondolat a színészi teljesítményrõl. Az látszott, hogy az ikerpár nem rendelkezik komolyabb színészi adottságokkal, mégis úgy érzékeltem mindvégig, hogy nagyon átérzik azt, amit nekik el kell játszaniuk. Ügyesek volta, és egy kicsit sem vett el a teljesítményük abból, hogy élvezetes legyen a film. Molnár Piroska pedig egy etalon a magyar színészet egén. Zseniálisan fogta meg a karaktert annak minden pontjában. Sokan elmondták már több színészrõl is, ha nem hazánkban élne, akkor már régen Oscar-díjas lenne. Nos ennél sokkal gyengébb alakításért is adtak már Oscar-díjat. Ki merem jelenteni bátran, hogy ez a nagymama alakítása bizony Oscar szintû volt. Le a kalappal a Mûvésznõ elõtt!
Szaracén 2013 okt. 14. - 10:54:16 Előzmény Sumomo
(34/84)
Magyarul Kristóf Ágota, ezen a néven kapta meg a Kossuth-díjat is 2011-ben. Viszont könyveit Agota Kristof-ként írta. Szerintem hívhatjuk így is, úgy is. Annak ellenére, hogy a film végén ez szerepel: "Ágota Kristóf emlékére", pont ez a sorrend nem szerencsés, mert ha már magyarosan írjuk, legyen elöl a vezetéknév. De persze ez az egész nem túl lényeges...
Kannás 2013 okt. 07. - 11:07:27 Előzmény FElepHánt
(33/84)
Nagyon jó a komment, tisztán látod a film legfõbb erényeit.
Aki látott korábbi Szász János filmeket, (Wojzeck, Ópium) annak ez az igényes filmnyelv ismerõs lehet.

De szerintem a legfõbb erénye, az, hogy semmilyen helyzetben, semmilyen ponton nem ítélkezik. Nagyon igényes képi világgal, fájdalmas empátiával intim közelségbõl mutat be emberi tragédiákat és elkeseredett helyzeteket (ahogy a Woyzeck és az Ópium is) de anélkül, hogy kiderülne, ki a jó, ki a rossz (esetleg a csúf).

Kiemelném még Ulrich Thomsen alakítását (Ópium: Csáth Géza, itt:SS-tiszt) aki a szikár, tárgyilagos játékával pont beleillik Szász képeibe, és a "Totenkopf", a villámok, meg egyéb fenyegetõ külsõségek ellenére, az egyik legemberibb, leginkább tartással rendelkezõ figurát formálja meg. Az meg, hogy "Csáth Géza" pont "Wojzeck"-et lövi agyon, a filmtörténet egyik legnagyszerûbb szimbóluma, utalása, szinte lezárja, és trilógiává fogja össze a 3 filmet. Gratuláció a Mesternek.

Emellett az, hogy a szereplõ nem épp egy Kübelwagenen közlekedik, hanem egy "anakroniszitkus" VW typ 181-en, kit érdekel?

Amikor LÉTEZNEK ilyen magyar filmek, mint a nagy füzet. A sok hitvány próbálkozás (közönségfilmnek csúfolt hosszúra vágott reklámfilm, és mûvészfilmnek titulált öntetszelgõ maníroskodás) között.
8/10
Sumomo 2013 okt. 01. - 13:16:18 8/10
(32/84)
Biography[edit]Agota Kristof was born in Csikvánd, Hungary on October 30, 1935. At the age of 21 she had to leave her country when the Hungarian anti-communist revolution was suppressed by the Soviet military.

Az anyakönyvi kivonata szerint Ágota Kristófnak hívják. Miért olyan nagy bûn, ha mi itt magyarul beszélgetünk és a magyar nevén nevezzük az írót?

Kár , hogy ezzel a kioktatással kezdted, az amúgy értékes hozzászólásod.
9/10
FElepHánt 2013 okt. 01. - 13:01:37 9/10
(31/84)
A NAGY FÜZET Szász János magyar + stb film


Ki kéri számon Huszárik Szindbádján Krúdyt? Pedig ott nincs cselekmény, laza fûzére csodálatos jeleneteknek, míg a Nagy Füzet fejlõdésregény, térben,idõben meghatározott. Kifejezetten a kõszegi országhatár mellett játszódik, a világháború alatt és után. IIyen értelemben nem általánosítható, lehetne Kolumbiában avagy Dél-Tymorban?!?
Agota Kristof, (kéretik nem Ágotának és Kristófnak írni, származásilag ugyan magyar, állampolgársága svájci és: franciául írt!!!), nehéz eset, ha filmre kell vinni. Tõmondatai géppuskatûzként terítenek le, kegyetlenül szikár, elviselhetetlenül igaz. Fantáziánkban olyan képsorokat generál, melyek a vásznon tûrhetetlenek lennének.
Szász János az elbeszélõ metódust alkalmazza, nem választhatta a két fiú szemszögét, kárpótlásul szolgál a címbeli füzet szövegeinek, rajzainak animált megjelenítése. A rendezõ képekre, arcokra, jelenetekre épít, arányosan kimunkált forgatókönyve a maximumot teljesíti. Jelentõs mondatokat emel át, megtalálja a tökéletesen adekvát környezetet, érzékeltetni képes a történelmi hátteret is. A félelmetes írói stilizáció paralelje Horváth Csaba fizikai színházában kongeniálisan teremtõdik meg, a film naturális közegében azonban ez
nem kérhetõ számon.
A realizálás sarokpontja az ikerpár. Sikerült megtalálni az elképesztõ érzékenységû testvéreket, nem játszanak, de hihetetlen módon érzik át a szituációkat. Magában ez rendezõi
bravúr, de hiteles az figura, Bognár Gyöngyvér anyája, Kiss Diána a rettegett fürdetési
kép késélen táncoló ambivalenciájában, vagy Kovács Krisztián elkínzott tekintete egy néhány másodperces jelenetben. A tiszt szeretõjét játszó német színész egyetlen premier
plánba sûríti a féltékenység drámáját, a Nagymama létezése pedig filmtörténeti esemény!
Évtizede gyûlölettel "szukafattyazik", rideg és parancsoló, döbbenten álmélkodik a próbatétekkel acélosodó fiúk ellenállásán, végül védi, talán még meg is szereti õket. Száz arca
van ellentmondásos lelkületének, Molnár Piroska színészi munkáját nevetséges lenne játéknak nevezni, az az átlényegülés emberi csodája.
Töretlen a tempó, kiemelkedõen jó a szerkezeti felépítés és a ritmus tökéletes összhangját megalkotó vágás (Ruszev Szilvia). Christian Berger operatõri tevékenységének legnagyobb erénye az észrevétlenség. Színtelen tónusok, szép képek helyett finom beállítások,
a két fiúarc bármelyik együttes képben uralja a vizuális teret. Elfelejtjük a kisebb tévedéseket, (a cipész megölése, a vörös zászlóval, csatárlánccal (?!?) közeledõ szovjet tank), az
érdeklõdést folyamatosan, növekvõ feszültségben tartó adaptáció megkerülhetetlen erõvel állítja elénk Agota Kristof múlhatatlan remekét.
Az jár jól, aki el is olvassa, avagy úgy veszi elõ újra, ahogy három évtizede, öt évente, egy
ültõ helyben olvassuk újra elképedt gyönyörûséggel.
6/10
4427 2013 szept. 28. - 19:09:14 6/10
(30/84)
Nagyon köszönöm a válaszod. Ha mosással kapcsolatban lesznek kérdéseim, csak hozzád fordulok. (Bár, ugye, eredetileg a digitális technika problémás alkalmazását, illúzió romboló színeit vetettem föl.)
perry 2013 szept. 28. - 17:25:32
(29/84)
Mindazoknak pedig akik ennyire vehemensen támadják a tárgyi és kellék vonatkozású hibákat azt mondanám talán kíváncsibbak voltak magára a képen látható "hibákra" mint a film üzenetére.
Bakik a világ filmes termésének 99% fellehetõek piszkos köröm , tiszta ing és a paraszti élet tisztaságának dacára.
Eleve, ha vidéken élek akár városban , de gyermekkorom nagy részét faluban töltöttem, szóval tudom , hogy volt mángorló és kékítõ valamint mosószóda és lehet, hogy foltos volt az ing vagy többször foltozott a nadrág de mindig tisztát adtak ránk a következõ nap és mi pedig gondoskodtunk a bepiszkolásáról, vagy elszakításáról. Pedig az 50s 60s években nem igazán sok ruhánk volt.
perry 2013 szept. 28. - 17:14:47 Előzmény efes
(28/84)
Mint minden a filmkészítésben, nagy játékfilmekben sincs igazán idõ a pénz miatt.
"Pista bácsi" mesélte, hogy a Csodálatos Júlia adaptációban Annette Bening 2 nappal a forgatás elõtt érkezett.
Egy napot azzal töltöttek , hogy a film kulcs jelenetét próbálják a szállodában a fiatal és idõsebb színésznõét.
Természetesen Bening teljes szövegkönyv tudással érkezett, mondjuk az Oscar díj jelölése mindkettõjük tehetségén múlt.
perry 2013 szept. 28. - 17:07:13 Előzmény efes
(27/84)
Ebben igazad van , és szerintem Õ már nem is fog, mindketten tudjuk az okát.
Amennyiben külföldi producer lenne a dologban talán még egyet.
Beszéltem vele, úgy néz ki az egyetemen sem akarják , hogy legyen.
Valamint 75 évesen én is inkább arra fogok gondolni, hogy 20 lépcsõn fel tudjak menni. :)
6/10
4427 2013 szept. 27. - 21:23:10 6/10
(26/84)
Pénz? Az nyilván soha nem elég.
De azért pl. amikor a gyerekek vakító fehér ingben rohangálnak a tanyán (2 hét/hónap után!), az azért nem hinném, hogy csak pénz kérdés.
Annyira mû-film. Pedig Szász Jánostól inkább mûvész filmet vártam volna!
8/10
efes 2013 szept. 27. - 17:54:43 8/10 Előzmény perry
(25/84)
szerintem elõtte kellett volna a gyerekekkel sokat foglalkozni, nem is feltétlenül konkrét próbákra gondolok, hanem inkább amolyan színésztréningekre - de ez is pénzkérdés.