Téma: A nagy füzet

8/10
offtopic
efes 2013 szept. 27. - 17:52:34 8/10 Előzmény perry
(24/84)
hát, pista bácsi se nagyon gyógyít mostanában...
8/10
efes 2013 szept. 27. - 17:50:41 8/10 Előzmény l3v3e
(23/84)
hát, én nem tudom, de láttam olyan full digitális nyersanyagra forgatott filmeket, amelyek lényegesen filmszerûbben mutattak a vásznon. nyilván utómunka, tehát pénz kérdése...
8/10
bujdosxo 2013 szept. 25. - 23:20:25 8/10
(22/84)
Jó film, de
ha a film követi a regényt, akkor az olyan világot tár elénk, ahol a dolgok elmebeteg módjára mûködnek.
65 év alattiaknak nem ajánlom.
mulao 2013 szept. 25. - 21:21:33
(21/84)
Ugyebár most ezzel a filmmel neveztünk az Oscarra. Hát én most kíváncsiságból az esélylatolgatás miatt megnéztem azoknak a filmeknek az elõzetesét, amit már a különbözõ országok kiválasztottak, s azt tudom mondani, hogy mindegyik (3-4 kívétellel) mind megfogott és kíváncsi lettem rájuk. Szóval megértem, hogy miért neveznek azzal a filmmel az országok, mert önmagukban egy jó film, amirõl feltételezhetõ, hogy eséllyel indul. Szerintem itt a mezõny, ami inkább meghatározza, hogy melyik kap jelölést, gondolom egymáshoz viszonyítják õket. Pl tételezzük fel, hogy a magyar film önmagában jó és mondjuk megérdemelne egy jelölést, de ha összehasonlítjuk mondjuk egy másik filmmel, akkor az a másik film máris jobbnak tûnik és a magyar filmnek máris nincs esélye. Vagyis könnyebb azt mondani, hogy rossz a filmünk, minthogy tudjuk nincs esélye, mert erõs a mezõny. Nekem ez kicsit olyannak tûnik, mint egy szépségverseny, vagy mondjuk dalverseny, inkább az egyéni tetszés, ízlés ütközik ki, illetve az egymáshoz viszonyítás. De pl azt gondolom, hogy egy pontozásos sportnál nagyobb a valószínûsége a legjobb nyerésnek, mert ott valóban vannak szakmai szempontok amibõl meglehet ítélni melyik sportoló mutatott hibátlan, vagy a másiknál jobb gyakorlatot. Egyébként rákersetem a neten, hogy melyik országok filmjeit tartják a legesélyesebbnek a jelölésre és meglepõdtem, hogy van ahhol minket is említenek. Józan parasztiésszel és kétlábon a földön állva tudom, hogy úgysincs esélyünk, de azért jó érzés volt látni, hogy ennyi jó film között ennyire kitudtunk tûnni és, hogy erre a filmre jobban felfigyeltek, mint a többi jóra. Remélem senkit nem zavar, hogy bátorkodtam leírni e gondolataimat.
10/10
bmv 2013 szept. 25. - 17:12:15 10/10
(20/84)
Háromszor többet is fizetnék a mozijegyért erre a filmre.Nem olvastam a regényt,nem tudom összehasonlítani,de ha igaz,hogy Szász János tompított néhány részleten,szerintem jól tette.
A természet képei éles kontrasztban állnak az ember által teremtett világgal. A nap süt,a virágok nyílnak,a madarak csicseregnek akkor is,mikor az ember öl és rombol. Mégsem "mûvészfilm" abban az értelemben,hogy nem kell találgatni.Minden világos,érthetõ - és ettõl olyan lesújtó.Mint maga a háború,s annak minden hozadéka.A hatalom és a kiszolgáltatottság egyaránt megnyomorítja a lelket.
7/10
botta-melinda 2013 szept. 23. - 11:11:04 7/10
(19/84)
Gyanítom, hogy a film nem kart feltétlenül igaz lenni, hanem meg akart jeleníteni egy gondolatsort, és mindent ennek fényében láttatott. Engem is meglepett a festett köröm, de akkor abban a pillanatban megbocsátottam a rendezõnek. A sort folytatva, nekem az tûnt fel, hogy az apa szíveskedett pont úgy felrobbanni, hogy keresztben feküdjön az aláaknázott sávban, mondjuk ahelyett, hogy darabokban repült volna négy égtáj felé, akkor viszont a fiú nem lépkedhetett volna végig rajta. Szóval az a véleményem, hogy nem a hitelességet kell nézni a filmben, hanem azt a felvetett kérdést, hogy a körülmények hatására bárki bármilyenné tud-e válni, illetve, a borzalom túlélésének a szív megkeményítése-e a módja.
1/10
Károlyi Noémi 2013 szept. 23. - 09:34:21 1/10
(18/84)
Ennyire rossz filmet régen láttam. Totális illúziórombolás a manikûrözött körmökkel, a fazonra vágott frizurákkal, epilált hónaljjal és szeméremdombbal, a fiúk csípõnadrágjával, a leszedett 10 köröm lefestésével, az éhínség idején kanapé mögött felsorakoztatott kiállításszerû befõttkavalkáddal, a kiszedett szemöldökökkel, a megfagyott katonával, kinek térdén 10 cm-es a hó, a sapkáján meg semmi. Szóval gáz az egész. A papról nem is beszélve. Az egész film csalódás, mert hiteltelen.
Bateman 2013 szept. 22. - 19:41:39
(17/84)
Megveszed DVD-n?
Carolin80 2013 szept. 22. - 00:13:23
(16/84)
Ha nem is moziban, de mindenféleképpen megnézem a filmet...
6/10
4427 2013 szept. 20. - 12:01:22 6/10
(15/84)
Ez nagyon szép és bölcs gondolat, Szabó Istvántól nem is meglepõ.
Csak az a baj, hogy ehhez a gondolathoz, ma már, sem rendezõ, sem nézõ. Sem kritikus!
Lásd még a tegnap esti beírásom:
http://forum.port.hu/viewtopic.php?topic_id=52052
6/10
4427 2013 szept. 20. - 11:56:37 6/10
(14/84)
"...lehet, hogy egy kicsit koszosabb képi világ jobban állt volna a filmnek."
Nem lehet, hanem biztos!
Az élénk, vidám színek (egyáltalán: a színek!) teljesen ellentmondanak a komor történetnek.
Talán nem véletlen, hogy a kitûnõ Fehér szalag is fekete-fehérben készült. (és, gondolom, nem digitális kamerával.)
l3v3e 2013 szept. 20. - 11:14:34
(13/84)
kell világítani akkor is, de az arri alexa ilyen képet ad (pedig ez a legjobb digitális kamera jelenleg). Egyébként a fehér szalag operatõre dolgozott a filmen, forgathattak volna filmre is, de szerintem ez büdzséprobléma volt inkább, pedig lehet, hogy egy kicsit koszosabb képi világ jobban állt volna a filmnek.
perry 2013 szept. 19. - 22:16:21
(12/84)
Zárójelben jegyzem meg a mai Szabó István filmvetítés után volt egy nagyon érvényes mondata.
"... a mai fiatalok készítenek filmeket és vannak jó rendezõk is ,viszont nem elég üzenetet hordozni és nem a fesztiválon elnyert díjak jelentik az igazi sikert, a siker az ha olyat mesélünk el az embereknek ami megmozgatja õket, gondolkodásra késztet, és mint a jó orvos nem a tüneteket tárja fel de magát az embert gyógyítja meg".
perry 2013 szept. 19. - 22:10:22
(11/84)
Egyet értve veled, csak annyit fûznék hozzá egy kezemen meg tudom számolni azt az irodalmi adaptációt amit vissza tudtak adni a filmvásznon.
Úgy gondolom nem is ez a cél, bár erre csak Szász maga tudna válaszolni.
Hozzám a regény üzenete épen és töretlenül eljutott, természetesen nem a teljes irodalmi anyag.
perry 2013 szept. 19. - 22:06:46
(10/84)
Igen , de gyermekszereplõkbõl kihozni többet, amikor te is tudod milyen végesek a forgatási napok szerintem nem lehet , ez az én véleményem, ehhez képest viszont nekem hihetõ és a mûhöz adekvát volt a játékuk.
A digitális kamerákhoz viszont hozzá kell szokni, az tragikus, hogy olyan filmek készülnek még negatív nyersanyagra aminek több köze van az iparhoz mint a mûvészfilmhez.
8/10
offtopic
efes 2013 szept. 19. - 21:03:51 8/10
(9/84)
igen, a filmnyersanyaghoz szokott operatõröknek meg kell szokniuk ezeket a nagyfelbontású digitális kamerákat. sokszor pl. nem kell világítani hozzájuk, hogy jó kis artisztikus képeket kapjunk - a világosítók szakszervezete viszont ilyenkor sikítozik.
8/10
efes 2013 szept. 19. - 20:59:04 8/10
(8/84)
elsõsorban a gyerekekkel kellett volna többet próbálni, de ezt írtam is, azt hiszem.
8/10
efes 2013 szept. 19. - 20:57:54 8/10
(7/84)
szerintem ez a film tökéletesen passzol szász eddigi életmûvébe, picit szépelgõ, de sokkal kevésbé, mint pl az ópium, de alapvetõen míves munka. a film az õ olvasata kristóf ágotáról, és ekképpen hiteles is. hogy másnak esetleg más olvasata lesz, az a szíve dolga... de legalább nem illusztráció, mint amilyen csapdába sok irodalmi adaptáció belecsúszik - picit az ópium is, ez viszont szerintem kevésbé.
6/10
4427 2013 szept. 19. - 17:44:44 6/10
(6/84)
Kristóf Ágota regénye egy fokkal jobban járt, mint Kertész Sorstalansága.
Ami mindkét irodalmi alap erõssége, a szikár nyelvezet, ezt a film (ezek a filmek) nem tudják visszaadni.
Ami ebben a filmben legjobban zavart, már az elsõ kockáktól: a színek, az éles képek.
Nem tudom, biztos van rá technikai magyarázat (digitális kamera, digitális vetítés!?), de a képek minõsége olyan kiváló (túl kiváló!), mintha egy Barátok közt lenne.
A filmnek egyébként sok sikert, nemzetközi sikert! (Nem lepõdnék meg.)
perry 2013 szept. 19. - 17:09:47
(5/84)
efes kritikai elemzésének mentén én csak azokra az érzelmi emulziókra térnék ki amiket bennem támasztatott a film.
Elõször is miképpen változik az ember viselkedése külsõ behatásra, különösen ha a világtörténelem jeleket "küld" egy
elzárt világba?
Mitõl leszünk mások ha a gyûlölet és a szívtelenség és az elembertelenedés mint formálható anyag torzót farag belõlünk.
A regény kettõs csavarja és bravúrja is egyben ennek a lehetõségnek plasztikus ábrázolása a másik pedig mindezt a gyermekek lelkében, viselkedésén keresztül láttatja.
A nagy kérdés szerintem az, rombolhat -e annyit a változás ami gyilkos indulatot vindikál, jelesül a háború az ember morális etikai viselkedésén ami meghatározza késõbbi létének fonalát?
Kristóf Ágota írói munkásságát méltatlanul elfeledték Magyarországon, pedig azon kevés íróink közé tartozott és itt Szabó Magdát említeném aki olyan szívhez szólóan és mély lírával volt képes megjeleníteni alakjait de egyben plasztikusan ábrázolni a jó és a rossz anatómiáját mint kevesen.
Számtalan külföldi és végül a Kossuth díj szegélyezi írói munkásságát.
A film adaptációja számomra tökéletesen megfelel az írott világ szellemének, a figurákat még plasztikusabbá teszi, felruházva olyan képi "zamattal" ami a képzeletbeli olvasott személyeket új és még izgalmasabb jellem villanásokkal gazdagítja.
Azt a morális és emberi züllést amit a háború zúdít az emberre Szász filmjében éles kontúrokkal ábrázolva kapjuk meg.
Lehet, hogy másoknak más a történelmi hûség, átélni valamit és képen látni más és más jelentéssel bír, nekem azt az üzentet hordozza, hogy minden szenvedés megaláztatás amit ember szenved el sötét és mély nyomot hagy benne.
Lehet talán ezeket a sebeket gyógyítani, a feledés mélyébe taszítani, de olyan az mint a gyilkos kór bele eszi magát a tudatba vár és a megvarratlanabb pillanatban löki magát felszínre.
Lehetne ettõl a filmtõl absztraktabb ábrázolást várni , számon kérni a több rétegû jelentésformákat, de a regény is és a film is olyan mint egy Penderecki sikoly modern zenei felütéssel a háború rémségérõl, saját szûkebb pátriánk feldolgozatlan szenvedésérõl.
Bizonyára lesznek olyanok akik már megint náci, koncentrációs tábor, na és persze megint a zsidók felkiáltással majd filoszemitabéláznak , pedig Szász filmje nem tesz mást mint mesél Kristóf Ágotáról múltról és gyilkos idõkrõl, mert legyen az Radnóti Hetedik ekloga vagy Szász A nagy füzete morális létünk tükrének széttört darabjait nekünk kell összeilleszteni, ha képesek vagyunk rá.