Téma: A nagy Gatsby

a bal mellsõ lábam 2015 máj. 19. - 02:02:52
(212/252)
Ami miatt mégis tetszett, az az elmúlt visszahozhatatlanságával való foglalkozás, nekem bejött.
a bal mellsõ lábam 2015 máj. 19. - 02:00:50
(211/252)
SPOILERveszélyes
Nem olvastam a könyvet. Végül jó lett ez a film, de azért vannak dolgok, amik nem tetszettek. Például nekem az elbeszélõ mellékszereplõ belehelyezkedése abba a véleménybe, hogy a fõszereplõ egy "tiszta ember", a fiatalasszony és a férje, meg úgy általában a "többiek" pedig a nyomába sem érhetnek, ez úgy lóg a levegõben. Persze én is becstelennek értékelem a házastársak utolsó döntéseit, lépéseit és hozzáállását, de valahogy ez olyasmi mind, aminek jól megágyazott az a lehetetlen helyzet, amibe sodródtak. Szóval miért is volt a csaj rossz ember? Mert elment a régi pasijához? Mert nem ment el vele? Mert nem úgy adta ki a férje útját, ahogy szó szerint a megszállott "tiszta ember" elvárta? Azt nem nagyon fogadom el, hogy azért, mert cserbenhagyásos gázoló, majd cserbenhagyásos szeretõ lett, mert az értékítélet már ekkorra kész volt.
Joel Edgerton karaktere meg annyira logikusan fel volt építve, el volt játszva, hogy - ugyan nem tudtok azonosulni az ilyen karakterekkel, de - könnyedén megértettem minden lépését. Még a gonoszat is. Ellentétben a Gatsbyéival. És ezt nem Di Capriónak rovom fel, hanem vagy a rendezésnek, vagy a sztorinak.
Szóval ha az volt a végsõ üzenete a filmnek/regénynek, hogy íme a tiszta ember, aki mocskos világunkban szilánkjaira törik, vagy valami ilyesmi, akkor nekem ez a része nem jött át. Inkább mûködik az, hogy egy ilyen helyzet reménytelensége pont a remény hajszolásától válik véglegessé, fájdalmassá, halálossá. A reményt pedig úgy tudja csak igazán hajszolni valaki, ha tiszta a lelke, ami itt nyilván nem azt jelenti, hogy nincs köze még áttételesen sem alvilági leszámolásokhoz, az emberi gyarlóságon való élõsködéshez szeszcsempészek támogatása révén, hanem azt, hogy egy szent cél érdekében tesz mindent, mindenkivel. Lop, csal, hazudik, megaláz, és akár öl.
Ha figyelembe veszem, hogy mikor készült ez a történet, akkor arra tudok gondolni, hogy akkoriban ez egy masszív ütés lehetett a házasság szentsége és intézménye állán, a romantika még szentebb nevében. Valami olyasmi, amikor a mára már csak vegetáló hagyományos értékek kapnak mélyütéseket, kreált speciális helyzetek plasztikus bemutatása révén, például hogy mit gondolsz, jó keresztény, ha egy AIDS-es travi kurvát kell sajnálnod, és a magadfajta konzervatív szereplõket kell megutálnod egy filmen.
Egyébként erõlteti ezt a védjegyet a rendezõ, hogy keveri a múlt idõket, de nekem speciel nem jön be. Sem a rapbetét a charlestonban, sem a harminchármas Duesenberg 22-esnek eladva. Ez szerintem nem poén, hanem csak önkényes igénytelenség. Persze mûvészi szabadság...
dreamingpearl 2015 febr. 28. - 12:23:26
(210/252)
Én elõször a könyvet olvastam, és kicsit féltem a filmtõl, mert az esetek 90%-ában a film sokkal rosszabb, mint a könyv, de itt kellemeset csalódtam. Semmit nem hagytak ki az egészbõl, ráadásul nagyon jó színészi alakítások voltak. A Daisy-t megformáló színésznõvel nem voltam egyedül kibékülve, õt már láttam a Never let me go c. filmben, ott tetszett, de itt... Sajnos nem jött át, olyan kis bárgyú és bugyuta az egész.. Teljesen másként képzeltem el Daisyt. A zenék hát.. Lana tényleg nem illett oda, sõõt.. De összességében én imádtam, nekem 10/10!
10/10
xixo&xöxi 2015 jan. 29. - 01:25:29 10/10
(209/252)
10/10
7/10
Hatnull 2010 2015 jan. 20. - 00:17:57 7/10 Előzmény Viharsziget
(208/252)
Caprionak hatalmas filmjei vannak, itt most csak 10/7. Õ nagy volt most itt is, de valamitõl nem állt össze emlékezetes alkotássá a dolog, talán a túlzott harsányság, nem tudom.
Ficsur1999 2015 jan. 03. - 23:58:52
(207/252)
Nekem a film összességében kifejezetten tetszett és nagyon le tudott kötni.
Egyedüli problémám nem is magával a filmmel hanem a zenei összeválogatással volt.
Hogy idézzem a leírást:

"Amerika a lázas HÚSZAS évek bûvöletében, a laza erkölcsök, az ÉSZBONTÓ DZSESSZ és korlátlan lehetõségek világában él."

Na most ehhez képest a legtöbb 'buli' jelenetben nem dzsessz-t hanem mai típusú zenét játszottak a jelenetek alá ami számomra azért volt nagyon illúzióromboló mert akkor még nem is ismertek még csak hasonló zenét sem.

Ettõl az 'aprócska' rendezõi hibától eltekintve a film nagyon is élvezhetõ és mindenkinek ajánlom.
3/10
JULES_GT 2014 dec. 27. - 15:50:17 3/10
(206/252)
Az erdekes kepi vilaga, a meglepoen kevert zenei stilusok es a szineszi jatek miatt erdemel egy eros harmast... Egyebkent meg tulertekelt, tul hosszu film. Akinek nincs ennyi ideje, az ne nezze meg, akinek meg van ennyi felesleges ideje, az inkabb nezze meg az elozetest es menjen el setalni a maradek ido alatt (kozben ki lehet beszelni a film temajat...).
6/10
Viharsziget 2014 dec. 06. - 01:35:24 6/10 Előzmény Kulcskészítõ
(205/252)
Kedves Kulcskészítõ!!!!

PROBLÉMA:

Kiírod, hogy, hogy "spoiler" és mivel megnéztem a filmet, ezért bátran tovább olvasom. Majd ezek után leírod, hogy DiCaprio túl sokszor a filmek végén stb........

A kérdésem, hogy nem lehetett volna mondjuk odaírni, hogy más téma, és az ne olvassa tovább, aki nem a Gatsby filmrõl akar spoilert olvasni????????

Mert tudod én mostanában kezdtem DiCaprio filmeket nézni, és most elég rossz helyzetben vagyok, és az fog járni a fejemben, hogy melyik filmben fog......
6/10
Viharsziget 2014 dec. 06. - 01:25:23 6/10
(204/252)
Elõször is SPOILER!!!!!!
Mérhetetlenül nagy haragot éreztem a film után. Azt nem értem, hogy Daisy hogy lehetett annyira szívtelen, hogy még Gatsby temetésére sem ment el???? Gatsby mindent megtett a lányért, még magára vállalta a balesetet is, szerette õt, és erre ilyen egy hálátlan a lány? És mikor Gatsby elvesztette a fejét és nekiment agresszívan a csávónak, az sem akkora nagy bûn, hogy Daisy ezért kiábránduljon belõle! Szóval én a lányt nem nagyon értettem!

Az egész filmben DiCaprio a jófiú, kedves és jószívû szinte mindenkivel, és erre a végén még az a kép alakult róla, hogy mekkora szörnyeteg, a "gonosz" meg persze röhög a markában.

SPOILER VÉGE!!!!!




A film nem volt rossz, de nem is volt világverõ. Elõször azt gondoltam, hogy a történet átlagos, és talán indokolatlanul túl hosszú, mert annyi lényeges dolog nem történik a filmben, hogy ennyire elhúzzák, viszont az utolsó percek izgalmasak voltak, és azért összességében így visszatekintve azt tudom mondani, hogy így volt jó ahogy volt!

10/7.
Kékpillangó 2014 nov. 16. - 19:37:03
(203/252)
Kijavítanám magam, ez a film egy borzalom. És nem a szereplõk, hanem baz luhrman rendezése miatt. Mintha egy videóklippet akart volna rendezni, minden túl-túl túl benne. Vontatott, unalmas, jellegtelen, ripacs. Mint egy megelvenedett unalmas, történet nélküli képregény. LD legrosszabb filmje amit valaha is láttam ...1/10
Kékpillangó 2014 nov. 14. - 18:09:48
(202/252)
Hát azt hiszem Margot Robbie jobb választás lett volna a nõi fõszerepre mint ez a semmilyen színésznõ. Sem nem szép, sem nem hû de jó színésznõ, olyan hiteltelen, hogy ezért a nõért van megõrülve valaki...A film amúgy jó, a szereplõk játéka nagyon jó, a rendezés lehetett volna jobb is.
7/10
szurok lilla 2014 nov. 12. - 19:03:56 7/10
(201/252)
Elõször a könyvet olvastam el, majd megnéztem a filmet. Már az elsõ 10 percben éreztem hogy a könyv valóban jobbnak bizonyul mint a film. Mindenkinek javaslom, aki tudja olvassa el a könyvet is. Szerintem sokkal izgalmasabb mint a film, az egyik kedvencem lett. Csalódás volt számomra. ( a rendezés miatt, nem az alakítások miatt) 10/6
filoszemitabélus 2014 okt. 21. - 20:58:06 Előzmény zetorka
(200/252)
gratulálok! Tökéletesen megértetted és nagyon jól összefoglaltad a könyv és a film lényegét. A gazdagok ma is pont ilyenek. Üresek és nyugodtan keresztül gázolnak akárkin.
8/10
NADALFAN 2014 okt. 21. - 19:17:07 8/10 Előzmény breeder
(199/252)
Szinte ugyanez a véleményem a filmrõl tehát mást nem is teszek hozzá:)
Talán a látvány világ kissé túlzó ,de nem ront annyit a film élményen.
8/10
breeder 2014 okt. 15. - 02:47:52
(198/252)
Na én aztán nem vagyok egy DiCaprio fan, és a romantikus filmekért sem rajongok úgy általában (pár kivételes alkotástól eltekintve), de ez "A nagy Gatsby" film eléggé lekötötte a figyelmemet.

A látványvilága kimondottan tetszett. Tudom CGI-s, viszont jól passzolt a filmhez, úgyhogy ez esetben pont ezért nem török pálcát a rendezõ feje fölött, mert itt (úgy érzem) a technikai trükkök nem hogy el vettek volna a filmbõl, hanem épp ellenkezõleg, javítottak annak élvezhetõségén. És ez mindenképpen dicséretes!

A történet is szépen fel volt építve. Mondhatni egy percig sem unatkoztam rajta.
Egyedül az elejét éreztem kicsit vontatottnak, mert még nem tudtam, hogy a végén mi fog kisülni belõle...

Szóval nálam ez a film nem bõgött le (pedig megmondom õszintén nagyon arra számítottam). =)
A rendezés 8, a színészi játék 7.5, a történet 8.5.

8/10
zetorka 2014 szept. 17. - 22:08:35
(197/252)
Van ám benne SPOILER:

Elolvastam a kommenteket és egyszerûen nem értem amikor azon fanyalognak, hogy hiába a hatásvadász látvány, valahogy üresek a szereplõk, meg a Daisy milyen jellemtelen. Ha valamit jól hoz a film akkor az éppen az, ugyanis ez a történet errõl szól! Arról, hogy milyen lélektelen életek múlnak el a talmi csillogás alatt. Daisy egy elkényeztetett és tökéletesen üres nõ aki meg sem érdemli, hogy bárki szerelmes legyen belé. A Gatsby meg igazából nem is belé szerelmes, hanem abba az érzésbe, amit akkor érzett, amikor elõször találkoztak, hogy õ is lehet "nagyember" a származása ellenére, õ magába az "amerikai álomba" szerelmes.
Ugyanis ez a film és az alapjául szolgáló könyv nem romantikus történet, hanem egy dráma és akinek az a baja, hogy ezek közhelyek amiket unalomig ismerünk, annak jusson eszébe, hogy ez a könyv nemcsak a 20-as évekrõl szól, hanem konkrétan akkor lett írva 1925-ben!

Ha nem tudsz azonosulni ezekkel a szereplõkkel az nem azért van, mert rosszul vannak megírva, vagy rosszul játsszák õket, hanem azért, mert normális ember ilyen szereplõkkel nem tud azonosulni!

Aztán azokat sem értem akik olvasták a könyvet és azon fanyalognak mennyire nem hozza a film, ugyanis a film követi a könyv cselekményét és szereplõit, csak apróságokban tér el tõle. Egy-két történésben, továbbá szerintem a Gatsby kicsivel pozitívabb figura lett mint az eredeti regényben.

Összességében nem rossz film, de engem pár dolog kifejezetten irritált:
- elsõsorban a zene, értem én mit akart a rendezõ, közel hozni egy régi kort a mai kor emberéhez, de a jazz önmagában is elég vad, lehetett volna találni harsány mégis a kornak megfelelõ zenéket. Engem ez az anakronisztikusság annyira zavart, hogy ahányszor szólt a zene mérgelõdtem
- a játékidõ, minek húzta eddig? és még így is maradt ki dolog, pl. a tök felesleges kerettörténet helyett benne lehetett volna, hogy az elbeszélõ majdnem összejön a golfjátékos lánnyal aztán mégse...
- a könyvben a szereplõkrõl sokkal jobban lejön mennyire jellemtelenek
- emiatt és a látvány miatt elsikkad a mondanivaló

ami nagyon tetszett:
- a látvány, bár a könyvet olvasva messze nem így képzeltem el
- nekem adta a számítógépes grafika is, anélkül nem igazán lehet ilyen szinten idõt utazni
10/10
tomcsa4 2014 szept. 16. - 21:15:32 10/10 Előzmény barna pólós
(196/252)
Ez a HSZ mindjárt komolyabb. Akkor mégis átment a film lényege. Daisy is szerelmes volt Gatsby-be, az fix. Csak éppen a pénz vonzása, illetve a kialakult körülmény összezavarta. Mondta is, hogy nem boldog, hiába van meg mindene, mely pénzben kifejezhtõ.
Nekem (mint férfinek) azért tetszett a film (a sok csinos nõn és frankó autón kívül), mert az életben ugyan ilyen álmodozóan balfasz vagyok a nõk terén, mint Gatsby.
Amúgy a színésznõ jó választás volt, szeritnem minden férfi bele tudna szeretni Daisybe. (A nõk ócsárolják, hogy csúnya stb, de az õ véleményük nem számít e tekintetben. Hiszen egy férfi tudja, ki a szexi nõ és ki nem. Egy férfi sem alkot hiteles véleményt más férfirõl.)
barna pólós 2014 szept. 14. - 20:07:37
(195/252)
Csak ez a lány nem tûnik olyannak, mint aki igazán szerelmes tud lenni egyáltalán. Gatsby ilyen, a lány viszont csak egy pénzhajhász liba. Nem is illenek össze, és ez is szörnyû a filmben. A Daisy-féléket nem is érdekli a szerelem, hiszen a státuszt, a pénzt választotta többször is. Gatsby viszont szimpatikus, naiv, álmodozó, idealista fiatalember. Szomorú film egyébként.
10/10
tomcsa4 2014 szept. 14. - 08:54:49 10/10 Előzmény barna pólós
(194/252)
Látom mint oly sokaknak, neked sem jött át a film. Tudod az igaz szerelem nem mindig szavakból áll. Az az egy-egy kósza párbeszéd bõven elég. Kicsit giccses volt a film, de a mondanivalója jó. Bár ezt az értheti meg, aki már volt nagyon szerelmes. Pláne az, aki nem avval az emberrel van, akibe annyira szerelmes (volt?).
barna pólós 2014 szept. 11. - 17:49:56
(193/252)
Nem olvastam a regényt, de remélem, ennél azért jobb. Láttam már egy korábbi verziót is, és szerintem nem sok minden történik ezekben a filmekben, pedig az alaphelyzetbõl többet is ki lehetne hozni. Gatsby annyit tesz, hogy felmutat a lánynak anyagi dolgokat, ruhákat, bulikat, stb. Közben alig beszélnek, néha egy-egy kósza párbeszéd, Daisy pedig tudjuk, hogy milyen volt/lett közben. Sok hûhó semmiért.