10/10
RoBAlm 2008 ápr. 11. - 11:37:00 10/10
(214/3054)
Jang-geum szüleinek a viszonya azért (is) alakulhatott úgy ahogy, mert az apja csak parancsra vett részt a királyné megmérgezésében, nem a saját elhatározása volt. Ez elég nagy törést okozott nála, plusz még a királyné átka is. Meg az a jóslat, amit az öreg adott neki. Jó pár évig nem is beszélt nõkkel, nehogy a vesztét okozzák. Nem hiszem, hogy ez a tipikus férfi tipus...az anyja elég szigorú volt vele, de másokkal szemben viszont alázatos volt.
10/10
RoBAlm 2008 ápr. 11. - 11:19:28 10/10
(213/3054)
Amit a viselkedési különbségrõl irtál: egyetértek.
Ami nem jelenti, hogy ettõl szimpatikusabb is lett. De szerintem is lehetnek ilyen emberek. Akár kultúra szintjén is. Valószinû ezt akarták bemutatni, egyébként sem európai embereknek készült (elsõsorban). A másik dolgot lezártam, mert láttom két teljesen különbözõ dologról beszélünk.
Siliana 2008 ápr. 11. - 11:01:58
(212/3054)
Hmm na látod a koreai férfi-nõ viszonyokról nincs sok információm, de ahogy JG szüleit elnéztem azért van itt a nõnek szava
10/10
petispaespea 2008 ápr. 11. - 10:57:45 10/10
(211/3054)
Ma hajnal 2-re sikerült bepótolnom a 7 részes lemaradásom. :)

Remélem nem kedvetlenítek el senkit, de szerintem a cselekmény - igaz, h változatos, de - elég egy kaptafára megy: Dzsangüm belekeveredik, valamibe majdnem vége, de megússza. Amúgy végigizgulok minden részt.

A magyar szinkron elég ... furcsa. Nem is a színészi játékkal van inkább gond, hanem elég zavaró, h bizonyos szereplõk egyszer tegezik, majd magázzák egymást. A visszaemlékezéseknél már teljesen más a megfogalmazás. Olyan rendszerezetlen. Mintha kiadták volna fordítani a forgatókönyvet és nem figyeltek volna rá oda az ismétlõdõ részekre. Vagy az eredeti is ilyen volna?

Egy Dzsangüm szakácskönyv engem is érdekelne, de azért legyenek benne Csve udvarhölgy és Gümjong receptjei is.
Siliana 2008 ápr. 11. - 10:30:30
(210/3054)
Hmm én nem is tudtam, hogy õk még nem tudják (XD) hogy a JG anyja a Han u.h. barátnõje...:)
Siliana 2008 ápr. 11. - 09:32:45
(209/3054)
De ha jól sejtem, itt nem lehet egyenes ágon örökíteni, nem hiszem, hogy a palotában különösebb mennyiségû magántulajdonnal lehetne rendelkezni. némi kis pénzük lehet, hogy van de a vagyoni különbségek sztem nem játszanak. Mert nem játszhatnak. Ergó ilyenkor a "palotalányok" kiesnek az öröklésbõl. ahogy pl sok szerzetesrendben az apácáknál volt.
Siliana 2008 ápr. 11. - 09:30:07
(208/3054)
Meg szerintem így van ez a viselkedéssel is, amit említettetek. Pl ha azt vesszük, a magyar, európai emberek távolsága társalgás közben olyan egy méter körül van, ami mediterrán/ dél-amerikai országoknál kb 40 cm. És ha vki a szádban áll miközben hozzád beszél, minimum hátrálni kezdesz.
Nálunk nem megszokott ez a lökdösõdõs hangoskodós magatartás házastársaknál, de van köztük pár km a kulturális szokások különbségérõl nem is beszélve. Úgy értem, nem feltétlenül a forgatókönyvíró(k) a hibás(ak), hanem ez elõfordul és csak arra törekedtek, hogy azt a kultúrát adják vissza.
Remélem, nem voltam túl körülményes.
10/10
RoBAlm 2008 ápr. 11. - 09:16:57 10/10
(207/3054)
Elég körülményesen fogalmaztad meg. De igazad van. Én csak azt mondom ez lenne a megszokott. Ez egy fajta öröklést is jelenthet, már pedig az egyenes ágon szokott történni. De igen, nem feltétlenül van így.
Android666X 2008 ápr. 11. - 08:47:50
(206/3054)
Én csak azt mondtam, hogy az esszencia szót én másként értelmeztem. Nem oktattalak ki, csak azt hittem eltévesztetted. ^^
Android666X 2008 ápr. 11. - 08:47:01
(205/3054)
Na igen, ezt a fajta eltúlzott gesztust meg kell szokni az ázsiai filmekben és sorozatokban, na meg az animékben. Én megszoktam és sokszor találom mulatságosnak. De ahogy te is mondtad, ízlések és pofonok.

Han-tól ügyes húzás volt hogy ismét versenyezni akar. Ha sikerül neki, tényleg képes lesz lefokozni mindenkit, bár ez most nagyrészt Jeung-geum érdeme. Ha õ nem lett volna...
Siliana 2008 ápr. 11. - 07:36:29
(204/3054)
Szerintem a generáció nem csak egyenesági leszármazottat jelent, pl lehet, hogy a testvére nem a palotába került vagy az unokatestvére. Vagy egyszerûen fiú bármelyik. De teszem azt lánya lesz és azt már beadják a palotába
10/10
RoBAlm 2008 ápr. 10. - 23:43:17 10/10 Előzmény Android666X
(203/3054)
Hát...Jang-geum "nevelõ szüleinek" a viselkedése engem is nagyon zavar..Bár más dél-koreai sorozatot nem láttam, de van pár anime-ben is ilyen, hogy üvöltöznek, kiabálnak, ugrálnak, kalimpálnak össze-vissza, ütök egymást és baromira viccesnek képzelik magukat. Pedig nem azok sem ott, sem ebben a sorozatban. Én inkább mondanám szánalmasnak õket. Sok olyan egyébként komoly film van amit ezzel rontanak le. Szerintem. De mint tudjuk : izlések és pofonok.

Choi családja tényleg már több generációja adja a fõudvarhölgyeket, de azért szerintem érdekes az a rész is hogy hogy szerezték meg...amikor egyszer errõl szó esik, mondják azt is hogy már az elsõ sem tisztességes eszközökkel szerezte meg. Azt ármánykodás már akkor elkezdödött. Nem esik messze az alma a fájától.
Apropó. Nem tudom ti hogy vagytok ezzel? Nekem amikor azt mondják egy család több generációja, egy apa-fiú kapcsolat (ebben az esetben anya-lánya) ugrik be. Amikor pl. a fiú tovább visszi az apja üzletét. Pedig tudhatjuk, hogy ez itt nem lehetséges. Mivel, ha férfival nem találkozhatnak,(kapcsolatuk meg fõleg nem lehet) akkor hogy lehetne gyerekük?
Siliana 2008 ápr. 10. - 23:23:35
(202/3054)
Ezért is szép a nyelvünk...
Elõbb mondjuk meg lehet kérdezni, mit jelent az adott szövegkörnyezetben a szó és utána kioktatni mást. Szerintem nagyon igényes szóválasztás volt.
10/10
Szkyzo 2008 ápr. 10. - 23:15:31 10/10 Előzmény Android666X
(201/3054)
Kedves Android666X!
Pontosan azt a szót használtam, amit akartam.
De látom, volt aki megértette mit akartam mondani. :-)
Android666X 2008 ápr. 10. - 23:10:53 Előzmény Siliana
(200/3054)
OK, csak én az esszencián teljesen mást értettem.
Siliana 2008 ápr. 10. - 22:36:10
(199/3054)
"pont így veszíti el az egész esszenciáját"-->elveszíti a magját, lényegét, velejét, erejét. Nem létezését.
Android666X 2008 ápr. 10. - 22:01:04
(198/3054)
Esszenciát írtál, de szerintem te az egzisztencia szóra gondoltál. A kettõ teljesen mást jelent. XD

Én sem védem Choi-t, de szerintem áskálódni csak a gyenge jellemû emberek szoktak. Ha tisztességesen versenyzett volna semmi kifogásom nem lett volna ellene.

Abban igaza volt, hogy Jung végig Han-t támogatta, mögötte viszont ott állt a bátyja, a királyi titkárság udvarhölgye és maga az anyakirálynõ. Na persze ez utóbbi meggondolta magát. Ezért volt ostobaság tõle hogy olyan öntelt volt, hiszen az anyakirálynõ bizalmát már elvesztette, mégis kissé önelégülten viselkedett a döntõben. Az önelégültség okozta a vesztét és most nem bírja elviselni a kudarcot + hogy gyûlölt riválisa (aki ráadásul alacsony származású is) a fõnöke lett.
10/10
Szkyzo 2008 ápr. 10. - 21:32:26 10/10
(197/3054)
Nem akarom védeni Choi udvarhölgyet (igencsak távol áll tõlem). Sõt!
De én úgy gondolom semmivel sem rosszabb szakács, mint Han udvarhölgy.
És a szervezésben is nagyon ott van, ennyi áskálódást megszervezni nem kis feladat.
Csak õ máshogy látja és közelíti meg a dolgokat.
Az õsi hagyományokra és receptekre alapozza tudását, neki ennyi elég, és pont így veszíti el az egész esszenciáját.
Han udvarhölgy ezzel szemben megtapasztalta és megértette az összefüggéseket a természet, az ízek és az ember között.
Úgymondanám Choi a felszín, Han pedig az, aki e mögé is tud látni.

Csak szegény Geum-young-ot sajnálom, belõle is kitûnõ udvarhöly válhatna, de ha Choi nagynénje elveit követi
õ is egy magányos ember lesz a palotában, mint ahogy Jung fõudvarhölgy mondta.

Nehéz megmondani egy emberrõl, hogy az 5 elem szerint mi az õ "jegye" de szerintem Choi: Fém-Tûz Han: Víz-Föld.
Aki járatos a keleti filozófiában, az tudja mirõl beszélek, aki nem annak szivesen írok az elemekrõl.
Android666X 2008 ápr. 10. - 20:41:08
(196/3054)
Marcipáncica: Ki fog derülni minden.

merlin1987: Na igen, Geum-young féltékeny, holott valójában Jeung-geum és a katonatiszt között nincs semmi (legalábbis még nem), csak kedvelik egymást. De mivel Jeung-geum udvarhölgy, tisztában van vele hogy nem kerülhet szoros kapcsolatba egy férfival.
Choi-val kapcsolatban igazad van, hiszen ha nem képes egy nála alacsonyabb rangban levõt sem legyõzni az áskálódásai ellenére (Han elrablását nem õ szervezte meg, hiszen mondta is hogy nem lett volna rá szükség), akkor nem megfelelõ mint fõudvarhölgy. Han ezt a tisztet jobban megérdemelte. Felkészültebb, komolyabb és jobb szervezõ. Na és persze mindent megtesz a céljai érdekében, mégsem nyúl piszkos eszközökhöz.

Choi nyerési vágya tulajdonképpen meg a családja iránti hûségnek és a hagyományokhoz való ragaszkodással is magyarázható. Hiszen mégiscsak 5 generáción keresztül az õ elõdei voltak a királyi konyha fõ udvarhölgyei, természetes hogy tovább akarta vinni a nevet.
Android666X 2008 ápr. 10. - 19:47:46
(195/3054)
Na igen, de Choi azért akarta megnyerni a versenyt, mert ugyebár mindig az õ családjából került ki a mindenkori elsõ udvarhölgy. Nem beszélve arról, hogy a bátyja volt a beszállító a királyi udvarba és most elvesztették a tekintélyüket és a munkájukat is.

Geum-young nem volt gonosz, egyszerûen Choi parancsát követte és vetélytársat látott Jeung-geum-ben azt állítva magában hogy a lány megalázta õt, holott Jeung-geum egyszerûen jobb volt nála és volt bátorsága kísérletezni.