8/10
edimir 2018 nov. 30. - 06:58:18 8/10 Előzmény Ljerk
(235165/239045)
Hol tartasz a Mr Sunshine-ban? A felirat jelenleg a 11. résznél tart, te továbbmentél v. megálltál?
hanguktaekwondoo 2018 nov. 28. - 17:50:10
(235164/239045)
Nézelődtem kicsit keresztény -témában és
-mivel ritkán és gyér lelkesedéssel foglalkozom a koreai kultúra eme dicső szegmensével, ezért-
számomra meglepő, hogy a popkultúrában és a korean wave által nyomított területeken mennyi ún. vagy valódi csillag vallja magát kereszténynek. Többen közülük ebben a hitben nevelkedtek és nőttek fel.
Van, aki lelkiismereti okokból -elég érdekesen- tért át vagy meg, mint pl.Daesung a BigBang -ből,
és vannak, akik nagyon komolyan veszik és igyekeznek valódi lelki életet élni a vallás keretein belül is.

Egyáltalán nem rossz tendencia: legyen egynémely szektája bármily elfajzott is, a kereszténység vezérelve mégiscsak a szeretet /plusz alműfajai/
-egy ilyen anyagelvű társadalomban, mint a koreai, csak jót tehet ez az eszmerendszer és hit azokkal, akik a szerződéseknek engedelmeskedve elképesztő mennyiségű médiaszemetet kénytelenek szétszórni az éterben. tisztelet a kivételnek

https://www.youtube.com/watch?v=bljzzFSVMF0

Ismert színészek között is vannak keresztények, pl. Ji Sung.
Yiruma művészetére érezhetően hat a szeretetközpontú vallás
és két meghökkentés között időnként Taeyang is rontja a levegőt a templomban.
Meglepő, de jó néhány eredményes koreai focista is keresztény.
valamit tudnak a fiúk..

Külön öröm számomra, hogy legkedvesebb színésznőm, Yoon Eun -hye is keresztény.. nem lehet könnyű neki a sok betonarc között
https://www.youtube.com/watch?v=ESRwptvjLFc

Egyébként a koreai kereszténység zenei kultúrája egyre finomodik.
Minden bizonnyal jenki hatásra, de ez egyáltalán nem von le értékéből.
Külön bája a produkciónak, hogy az előadók pl.énekelni is tudnak
https://www.youtube.com/watch?v=RRMuoGt9xqE&list=PLIQTTyYRzZcHZMYAkUrJvlfgWr_srv0ED

Brian Kim már inkább hazai kútfőből merít
https://www.youtube.com/watch?v=Btgs4PQ3BeI&index=8&list=PLIQTTyYRzZcHZMYAkUrJvlfgWr_srv0ED

meg egyebek, lehet nézelődni, van anyag bőven
8/10
edimir 2018 nov. 27. - 06:57:12 8/10 Előzmény Sumomo
(235163/239045)
Üdv Kószám!:))))))))))))))))

Nem véletlenül alkotott arra több festőnk is.... Azért örülök, hogy Sillán is felbukkansz...
Egy PÜ ment neked.
10/10
Ljerk 2018 nov. 26. - 22:54:40 10/10 Előzmény edimir
(235162/239045)
A filmekből nekem is úgy tűnt, hogy vallási türelmetlenség nemigen volt a vallások képviselői közt - ellentétben a hatalommal, amely viszont politikai okokból többször is támogatta vagy üldözte valamelyiket.
8/10
edimir 2018 nov. 26. - 22:20:18 8/10 Előzmény Ljerk
(235161/239045)
Nem mélyedtem el benne, de nekem úgy tűnik, hogy Koreában az egyes vallások jól megférnek egymás mellett... akár az egyes ember világnézetén belül is..... A "Ne legyen más Istened!" kizárólagossága megengedőbbé szelídül....
Ezért lehetséges, hogy a kedvenc színésznőd bár katolikusnak mondja magát, de nem utasítja el a sámán szertartást sem. Számára ez a természetes.

Ha jól emlékszem, akkor épp az Iliona által említett mozifilmben volt, hogy bizony az ördögűzéshez más vallásokat is segítségül hívtak az ördögűzést végző keresztény papok!
8/10
edimir 2018 nov. 26. - 22:04:42 8/10 Előzmény Illiona
(235160/239045)
A mozifilmet láttam, a sorozatot nem....

Katolikus kórház? Nos, ha úgy tetszik, anno a Jejoongwon is egy missziós kórház volt, igaz, nem katolikus. Amerikai misszionárius-orvosok voltak az igazgatói.

Kereszténység. Én nem néztem utána a statisztikának, de úgy rémlik, hogy épp a japán megszállás idején van egy komolyabb szerepe a kereszténységnek, mint az ellenállás egyik formája a rájuk erőltetett sintoista vallással szemben.

Talán nem véletlen, hogy az ebben az időszakban játszódó sorozatokban fel-felbukkannak a keresztény misszionáriusok az ellenállás oldalán (Mr Sunshine-ban Joseph; Jejoongwonban pedig a kórház 2 első igazgatója). A megszállt Korea igenis számos segítséget kapott a misszionáriusok révén.

Bevallom, nem követtem nyomon a folyamatot, de az 1987 c. mozifilmben is szerepet kapott a kereszténység, ill. a keresztény papok. Bizony ott állnak a változás, a katonai diktatúra megdöntése mögött, mégpedig tevőlegesen.

Kereszténység.... Nem egyszer tapasztalható, hogy egy vallás bizonyos "átalakuláson" megy át, amikor egy másik kultúrában igyekeznek meggyökereztetni.... alkalmazkodik a helyi sajátosságokhoz, bizonyos elemei amolyan "megfeleltetések" lesznek, hogy be- és elfogadhatóbbá váljon. Biztos, hogy vannak eltérések, ahogy említetted is, ahogy mi gondolkodunk a kereszténységről, és ahogy egy koreai teszi.

Mindenáron való ragaszkodás a földi léthez. Hmm, a kereszténységben is ott a túlvilágról való elképzelés, az üdvözülés, márpedig aki ebben hisz, az miért is rettegne a haláltól?
hanguktaekwondoo 2018 nov. 26. - 21:25:53
(235159/239045)
Illiona,
az, hogy Koreában nincsenek keresztények, egy orbitál marhaság.
Hogyne lennének.
Nemcsak a Ljerk által említett katolikusok léteznek egyre nagyobb számban -
és nemcsak Délen, hanem Északon/!/ is, de ezt fejtse ki vmikor egy bátor végzős a diplomamunkájában-
hanem ortodox keresztény hívők is gazdagítják Dél -Korea vallási -hitéleti palettáját.

Ha megint Szöulban jársz, erről akár személyesen is meggyőződhetsz, hiszen Gapyeong tényleg csak egy ugrásnyira van a fővárostól.
http://koreaekkovei.blogger.hu/2014/01/07/vizkereszt-napkeleten

De akár ki sem kell mozdulni a fővárosból, mert ortodox -tehát ón. keleti avagy bizánci- templom áll még Szöulban, Incheonban és Busanban is..
És lehet, hogy azóta újabbak is épültek avagy tervben vannak..

Számomra egyébként rejtély, miért buddhista helyeken szereztél információkat a dél-koreai kereszténységről.. ;-)
https://www.youtube.com/watch?v=sgiI7_hkhIo



10/10
Ljerk 2018 nov. 26. - 20:24:46 10/10 Előzmény Illiona
(235158/239045)
Nyilván nem tudok veled vitatkozni arról, hogy mit láttál Koreában. A kedvenc színésznőm Lee Yo-won is római katolikus, de ahogy a listát nézem Rain, vagy a Jumongot alakító színész is - https://en.wikipedia.org/wiki/Category:South_Korean_Roman_Catholics

Az is valószínű, hogy sokan nem gyakorolják a vallásukat, vagy például Lee Yo-won is részt vesz a filmek forgatását megelőző sámánszertartásokon - https://drive.google.com/file/d/1hleC7whLvtNFI-sNfHHNlDieUZJIv2Y0/view . Másrészt abban is igazad van, hogy a kereszténységet sokan csak Jézushoz kötik, mint a Mennyek fiához - ez egyébként a koreai sámánizmusban is megjelent (lásd a Legendben a Mennyek fiát Hwanungot) Gojoseon alapításához fűződve több, mint 4000 évvel korábban - https://en.wikipedia.org/wiki/Mu_(shaman)#Dangun%E2%80%94the_Sandalwood_King

Ezektől függetlenül 5 millió jelenleg is élő embert kereszteltek meg római katolikus papok a wiki szerint.
Illiona 2018 nov. 26. - 19:44:08 Előzmény Ljerk
(235157/239045)

A Priest természetesen Dél-Koreában játszódik.
Keresztények pedig ott nincsenek, vagy legalábbis a számuk elenyésző.
Akik esetleg odasorolhatók,- hitük szerint- azok, akik uj-kereszténynek mondják magukat, ők elutasitják a római pápaságot, és csak tisztán hisznek és követik Jézus tanitását. Számuk rohamosan nő.
( A miérteket már egyszer, korábban itt részletesen leirtam: nem fogadják el, hogy valaki az egyházban vezető szerepet töltsön be, aki egyébként alacsony osztályból jön, valamint irritálja őket a templomok hivalkodó magaskodása (ráadásul ki is világitva éjjelente), náluk a tradiciók szerint nem lehet magas háza, csak a királynak, utána (kisebb) a főuraknak, stb. Ez a Konfuciusz szemléletből eredeztethető, még ma is, mindegy milyen vallást követnek.)
Én az információimat ténylegesen ott szereztem, összesen 7 müködő buddhista templomban voltam, (hétközben is,) és tele volt emberekkel, a katolikus templomok (na jó, az az egy, ami utba esett) pedig zárva voltak - akárcsak mifelénk.-

Hogy egyes sorozatokban miket irkálnak össze, az nem a valóságtól függ, hanem attól, hogy az irója mit akar elhitetni. Ezt nem minősitem - nem szeretnék ez ügyben semmiképp állást foglalni.

Viszont volt egy nagyon humoros mondatod: " ... Eyes of Dawn-ban katolikus milicisták is szerepet "vállaltak" a jejui harcokban és mészárlásokban. "
Na jó, persze ez aztán egyáltalán nem humoros :)))))

Egyébként 2 éve, amikor a kertész szakemberekkel voltam Koreában, akkor a koreai tolmácsnőnk - egy szerény, kedves koreai hölgy- nos ő tartozott ezekhez az uj-keresztényekhez, ő mesélt róluk, hogy kb mennyien vannak, és mit, hogyan hisznek. Nekem elfogadhatók voltak, jobban tetszettek ezek a nézetek, legalábbis annál jobban, mint a római katolikusok.
a statisztikát hagyjuk meg azoknak, akik nem járnak semerre, soha, és nem szereznek tapasztalatot.
10/10
Ljerk 2018 nov. 26. - 18:18:59 10/10 Előzmény Illiona
(235156/239045)
Nem tudom, hogy hol játszódik a Priest - azt írod, hogy ott ahol nincsenek katolikusok. Ha Koreában játszódna, hát ott bizony vannak északon és délen is, legalább 5 millióan - https://en.wikipedia.org/wiki/Christianity_in_Korea (plusz még 8 millió protestáns keresztény). Emlékeztem rá, mert az Eyes of Dawn-ban katolikus milicisták is szerepet "vállaltak" a jejui harcokban és mészárlásokban.
Illiona 2018 nov. 26. - 17:34:42
(235155/239045)
Priest
Tegnap előtt kezdődött ez a sorozat, az 1-2 epizód ment le eddig.
Nagyon vártam, mert ugy hittem jó lesz a téma. Amiben persze nem is csalódtam, (illetve azért mégis,) csak éppen tucatnyi kérdés merült fel bennem! Az már csak ráadás, hogy egyetlen szimpatikus szereplő sincs.

Van ugye egy katolikus kórház (???????????????????????????) egy olyan országban, ahol nincsenek katolikusok. A sűrgősségi osztályon (na nem is idős otthonban, vagy árvaházban dolgoznak ugye ezek a katolikus emberkék) fiatal, csacska, édi kis leánykák látják el a súlyos sebekkel odaérkezőket. Persze profin, még a halottat is feltámasztva! Végül is miért is ne játszhatnának Istent, ha egyszer Istentelenül élnek? Oké, én megértem, hogy muszáj volt katolikus közegbe helyezni a történteket, hiszen az ördög és az ördögűzés mindenképpen az európai hitrendszerhez tartozik.
Ez annyira Távol-Kelet idegen, hiszen ott, akik a vallásukat gyakorolják, azok mind buddhisták, és ők hitüknél fogva nem félnek a haláltól, ez benne van a kulturájukban, elfogadják természetesnek. Itt Európában, és Észak-Amerikában viszont jórészt a kereszténység az irányadó vallás, (habár itt is egyre kevesebb ember aki igazi hithű,) és itt bizony félnek a haláltól, vagy inkább rettegnek tőle!
Ott Koreában is a média (és az kinek is a hatalmában van?) gerjeszti azt az ujnak számitó, az ősi kultúrájukkal ellentétes felfogást, hogy az orvosok azok mindenhatók, és a szerettünket nem kell elengedni, orditva kell visszahúzni az élők sorába, (gondolom azért, mert mindenkinek biztositott az örök élet?)

Nos egy ilyen érzékeny témát odavinni, mint az ördögűzés, és pont Koreába, azt hiszem nem volt szerencsés.
Volt az a mozifilm, a Priests, ugyanilyen támát dolgozott fel, az csak 2 órás mozifilmként, és alázattal megcsinálva nagyon jó volt, de a két óra elég is volt, arányosan ahhoz a pár hivőhöz, aki ott él, nagyon jó szinészekkel, akik méltóak voltak a témához.
Ezek a szinészkék semmiképp sem alkalmasak ilyen komoly témát feldolgozni, és hitelesen bemutatni. Arról nem beszélve hogy 16 epizód egyenesen sokK lesz!
8/10
Sumomo 2018 nov. 26. - 17:16:01 8/10 Előzmény edimir
(235154/239045)
Köszönöm, ó Nagy edimir!


2018. november 6. Mártély Holt-Tisza
8/10
edimir 2018 nov. 26. - 06:48:52 8/10
(235153/239045)
MM!:)))))))))))))))))) A nicked valósuljon meg a földi létedben... ne csak a névnapodon!:))))))))))))
8/10
edimir 2018 nov. 26. - 06:46:32 8/10
(235152/239045)
sz.kati!:))))))))))))))) Isten éltessen!:)))))))))))))))))
8/10
edimir 2018 nov. 26. - 06:45:10 8/10
(235151/239045)
Tillikém!:)))))))))))))))) Ja erre járnál....
8/10
edimir 2018 nov. 26. - 06:42:40 8/10 Előzmény Sumomo
(235150/239045)
Üdv Kószám!:)))))))))))))

Isten éltessen!:))))))))))))))
Illiona 2018 nov. 26. - 00:00:24
(235149/239045)
Hundred Year Inheritarnce

a sorozat plakátja
Illiona 2018 nov. 25. - 23:59:30
(235148/239045)
Hundred Year Inheritance

még egy idősebb szinésznőt emelnék ki, aki nagyon jól hozta a neki kiadott karaktert:
Az anyós.
Két megátalkodott gyereke van, az egyik elvett egy szegényt lányt, akitől ő most nem tud szabadulni, a lánya viszont olyan férfiba szerelmes, aki nem akarja őt, őket szeretné valahogy (ha már másképp nem megy, erővel) összeboronálni.
A hölgy korábban szegény volt, nem járt iskolába, kicsit műveletlen, nincs férje, aki sakkba tartsa.
Iszonyú hangerővel rendelkezik, állandóan pofákat vág, nagyon jó a mimikája, jó a hanghordozása, jók tud váltani az agresszivből az alázatosba egy tized másodperc alatt, ha ugy hozza a sorsa. Szintén egy olyan karaktert hoz, hogy sokat nevettem rajta, a végére meg is szerettem, biztosan nem volt könnyű ezt az összetett karaktert igy hozni.
Kép: A szinésznő neve : Park Won Suk.
Illiona 2018 nov. 25. - 23:44:53
(235147/239045)
Hundred Year Inheritance

a másik férfi szereplő a főszereplőnő férje, akitől az első részekben elválik.
Illetve elválasztják őket gazdagék furfanggal, erővel.
A férj olyan mama fia tipus, erőtlen, gyenge, nagyszájú, senkit és semmit nem tisztelve éli a napjait.
Ezt szinészt, Choi Won Youngot is ismerjük már több sorozatból, de olyanra most hirtelen nem is emlékszem, ahol pozitiv karaktert alakitott volna.
Itt végig borzalmas ruhákban, borzalmas frizurával jelenik meg. A viselkedése, más emberekhez való hozzáállása minősithetetlen.
De a koronát a volt feleségéhez való hozzáállással tetézi meg: tulajdonképpen szereti őt, de nem képes semmit tenni a nőért az anyja ellen. Meg a többi nő ellen. Meg az alkohol ellen.
Annyira szemét, annyira tenyérbemászó, hogy már szinte jó, a végére már csak nevetni lehetett rajta, és végeredményben meg is szerettem a szinészt, pedig eddig semmiképp nem tartozott a kedvenceim közé.
Kép: Choi Won Xoung - ugye mindenkinek ismerős :)))
Illiona 2018 nov. 25. - 23:34:24
(235146/239045)
Hundred Year Inharitance

egy 50 epizódból álló családi hétvégi sorozat. Már ugy 2-3 éve végignéztem egyszer, de most forditják, csak épp nem birtam kivárni, igy ujranéztem.
Nagyon jó karakterek vannak benne, és teljesen életszagú a történet, semmilyen fantasztikus elemet nem tartalmaz.
Egy kis családi tésztagyár hétköznapjaival foglalkozik, és amikor eljön a 100 éves évforduló, az öreg gyáros át szeretné adni a gyárat a gyerekeinek, akik már e világi modern, illetve hát kicsit sem modern középkorúak. megkezdődik a 4 gyerek között a harc.
Közben nagyban is megy az adok-kapok: egy hatalmas vállalat örököse 3 éve balesetben elvesziti szerelmét, a konkurencia pedig próbál megszabadulni a szegény menytől, akit a fiuk korábban elvett, hogy egy jó házassággal szilárditsák meg a helyzetüket.
Ezek a szálak azután jól összegubancolódnak, hogy 50 részen keresztül boncolgassák majd kifelé.
A két férfi főszereplőt emelném ki, mindketten nagyot alkottak ebben a sorozatban.
Az egyik már régóta kedvencem, több sorozatban volt főszereplő, Lee Jung Jin személyében.
Ebben a sorozatban annyi arcát meg tudja mutatni. Ő nem az a virágfiú tipus, de a kisugárzása mindent visz.
http://asianwiki.com/Hundred_Year_Inheritance

Kép: Lee Jung Jin a főszereplő