8/10
edimir 2020 nov. 14. - 18:12:22 8/10 Előzmény bori4
(238445/239045)
Off
Changan leghosszabb napja - az összesküvés szálainak kibogozása
Spoiler

Kedves bori4, tökéletes képi megfejtés!:)

Igen, erre gondoltam. A perzsa arany. A sorozatban nincs kimondva, de az utalások , az alkalmanként elhelyezett jelek egy felé mutatnak: An Lushan, a 755-ben indított lázadás feje. Ő áll az egész mögött.

A kulcs An Lushan származása. Apja szogd, az anyja Zoroaszter vallás híve.

Szogdia: https://translate.google.com/translate?hl=hu&sl=en&u=https://en.wikipedia.org/wiki/Sogdia&prev=search&pto=aue

A szócikk kitér Kínával való kapcsolatáta, a szogdiak kapcsolartára a Tang Birodalommal, az An Lushan-lázadásban betöltött szerepükre. lásd a szócikken belül: " Kína császári szogd kereskedők, tábornokok és államférfiak" c. bekezdést.


Csangan a Selyemút egyik állomása, de a közvetítők egészen Bizáncig a szogdi kereskedők voltak! Hát innét a perzsa arany!

És bizony a szogdiak ott voltag a tang hivatalokban és katonaságban is: Épp a Jobb Tanácsosnak köszönhette An Lushan a kinevezését, Amikor a Jobb Tanácsos a riválisaitól úgy kívánt megszabadulni, hogy nem han származású tábornokokat nevezett ki.

An Lushan a császárnak is kedvence volt, sőt, a császári ágyas pártfogoltja, aki egyszer óriás csecsemőnek is beöltöztette tréfából, mint fogadott fiát.
bori4 2020 nov. 14. - 11:17:16 Előzmény edimir
(238444/239045)
Ezzel a kapcsolattal én is foglalkoztam odaát, ezt a képet mentettem el mondtam Marának, erre térjünk vissza. ...
Aztán nov. 8-ai gondolatom ez volt: "Az én egyik kérdésem itt volt - mintha a pénzt Long Bo a perzsa származásu szerzetestől, a keresztény kolostortól kapta volna...." De nem tértünk ki rá, ugyhogy nekem még lóg a levegőben a gondolatom, mármint hogy a perzsa papnak köze volt a dolgokhoz.
(Nehéz így két helyről összehozni a dolgokat. Van valami oka Edimir, hogy nem ott válaszoltál nekünk??? :) )
bori4 2020 nov. 14. - 11:00:49 Előzmény edimir
(238443/239045)
Hú, mennyi remek olvasnivaló :))
A falfestményekről szóló cikkben megakadt a szemem ezen a mondaton:
"Az indiánok példájára néhány kínai buddhista hívő a negyedik század közepe táján elkezdett barlangokat ásni a Dunhuang melletti hegyeken, hogy buddhista szobrokat helyezzen el és meditáció céljából." Később is emlit "indiánokat" a szöveg.... Na most, lehetséges, hogy indiánok alatt itt a nomád, pusztai népeket értik - úgy általában? Vagy egy külön törzs lenne? És köze van az amerikai indián őslakosokhoz???
A festményeken a Tang korszak jóléte, fejlett kultúrája megdöbbentően hű, főleg a kövér hölgyek tetszenek... a mai nádszálvékony színésznőkkel összevetve érdekes :)
8/10
edimir 2020 nov. 14. - 08:15:51 8/10 Előzmény Riamara
(238442/239045)
Köszönöm, ez tetszik az ismertetőd alapján.:)
Riamara 2020 nov. 14. - 08:04:01
(238441/239045)
És ha már az ajánlóknál tartunk, akkor egy másik changani krimi sorozatra is felhívnám a figyelmet. The Sleuth of the Ming Dynasty.
A szereplők itt is valóságosak, mint a hosszú napban. És minden roppant ismerősnek fog tűnni. Legfőképp a karakterek. Hisz az egyik nyomozó tisztára olyan, mint Zhang. Ő is veterán, ő is a vérebeknél dolgozik, és neki is meggyűlik a baja a feletteseivel.
A másik nyomozó, egy vizsgálóbíró, ő pedig pont olyan, mint Chen (a cellás pasi) Én mindig csak Sherlocknak hívtam a nyomozási módszere miatt.
A harmadik nyomozó adja a különbséget, mivel a munkája pont olyan, mint Li Bi-nek, de a személyisége azért egészen más. Ő a császár titkos nyomozócsoportjának a feje. Egy elég veszélyes eunuch.
A három nyomozó természetesen itt is először keresztbe tesz egymásnak, de mivel mindháromból hiányzik a törtetés, így hamar rájönnek, sokkal hatékonyabb, ha összedolgoznak.
Az esetek pedig, amik után nyomoznak roppant érdekesek, és nagy betekintést nyújtanak a korabeli Changan életébe. Nagyon érdekes dolgokat ismer meg közben az ember.
A mellék karakterek is szuperek. Itt romantikus szál sincs. Szerintem tetszene.
Riamara 2020 nov. 14. - 07:43:57
(238440/239045)
Amúgy tudom ajánlani a Goodbye My Princesst is. A történet a romantikus címét a fordításban kapta, az eredeti címe a Keleti palota volt. (Ez a mindenkori koronaherceg rezidenciája) A sorozat pedig arról szól, hogyan teszi tönkre a palota az ott élők személyiséget. Ez egy fiktív uralkodócsaládról szól, de talán épp ezért, jobban be tudja mutatni a mechanizmust.
Mindezt egy pusztai királylány szemszögéből láthatjuk, aki túszként kerül a palotába. És bár az egész egy tragikus szerelmi történetre van felfűzve (némi misztikummal) a körítés a lényeg.
Riamara 2020 nov. 14. - 07:28:34
(238439/239045)
SPOILER
Én szerintem, ahogy azt a másik topikban már írtam, He Fu célja egyszerű volt. A bosszú. A tanácsos életét venni.
Long Bo számára az igazságszolgáltatás volt a cél. Ezért is ingott meg, mikor őfelsége tele beszélte a fejét.
Xu Bin meg akarta torpedózni a tanácsost, hogy szabad utat adjon maguknak. Ez a stratégia azért volt olyan ismerős, mert ugyanezt használták a Goodbye My Princess-ben is. Célozd meg őfelségét, és kaszáld el vele a főminisztert.( Csak ott nem használtak futótüzet, sokkal kevesebben voltak beavatva, és működött a dolog) Viszont ott utána jött a pofára esés. Ami itt már a vacsoránál megtörténik. Vagyis hogy kiderül: a "gonosz" főminiszter/főtanácsadó csak egy végrehajtó, aki mindent a császár szájaíze szerint csinál.
Ezért égette el a koronaherceg azokat a dokumentumokat.
Riamara 2020 nov. 14. - 06:17:27 Előzmény edimir
(238438/239045)
Én nem találtam meg a kapcsolatot. Ugyanis mind a motivációjukat, mind a céljukat tekintve mást akartak. Csak egyetlen kapcsolódási pontot találtam, és az Zhang volt.
8/10
edimir 2020 nov. 13. - 23:39:56 8/10
(238437/239045)
Off
Changan leghosszabb napja - az összesküvés szálainak kibogozása
Spoiler

Hát igen, borzasztó gyorsan peregnek az események a sorozat elején, annyi szereplőt kell megjegyeznünk, annyi fordulat váltogatja egymást, hogy örülünk, ha követni tudjuk vmennyire.

Az összesküvés attól lehet olyan kiterjedt, mert sokan érdekeltek benne, így vagy úgy. S hogy egyáltalán felmerülhet ötletként, ehhez bizony kell az egyre általánosabb elégedetlenség. A birodalom hanyatlása kihat az egyének személyes sorsára, a problémák és gondok csak a sérelmeket és az elkeseredést duzzasztják. Forrponthoz érkezünk, a Lámpás Fesztiválon pedig kitör!

Az összesküvés, a részvevők és indítékaik tkp a hanyatló birodalom betegségeinek látlelete. És ez a lényeg! Mivel a bajok igazi orvoslásához nem vezet el a sorozat végi megoldás, így könnyedén megjósolható, hogy a jövőben újra be fog következni egy újabb forrpont, vmikor jönnie kell a nagy bummnak.

Hogy ki állhat az összeesküvés/merénylet mögött valójában?

Erre majd holnap keresünk egy lehetséges magyarázatot.

KÉP: Chen Shen felrajzolja a két merénylő közötti pacsolatot, de még nem tudja, mi/ki köti őket össze... Nos, később megtalálja ezt a kapcsolatot. Vki tudja, hogy mi ez a kapcsolat?
8/10
edimir 2020 nov. 13. - 23:09:39 8/10
(238436/239045)
Off
Changan leghosszabb napja - hivatalnok a ranglétrán
Spoiler

Xu Bin. A Tang kor 9 szintből álló hivatali besorolásában mindössze csak a 8. szintre tudott felkapaszkodni, pedig látjuk, hogy milyen remek koponya. Szinte felsoroni is nehéz, hogy mi mindenben tehetséges: matematika, feltaláló, szervező, képes átlátni a problémákat, azoknak gyökerére megoldást találni..... és micsoda emberismerő! Kiváló pszichológus, ismeri az egyes emberek belső mozgatórugóit.

Csak egyhez nincs tehetsége, az érvényesüléshez. A hivatali ranglétra alsó polcán, a 8. szinten állva álmodik arról, hogy miniszterelnök lesz. Hmm, a császár ki is neveti ezért, ambícióját kigúnyolja a helyzetével. Nem a tehetséget látja, hanem a felkapaszkodásra képtelen hivatalnokot, pedig épp az ő csodálatos birodalmának hivatali rendszerében van a hiba.

Emlékezzünk csak, amikor az öreg könyvtárvezető idézi fel Chen Shen-nek, hogy mennyit ostromolta őt Xu Bin verseivel, hogy így nyerje el a Koronaherceg mesterének támogatását. De az öreg nem értékelte a kapott verseket, csak középszerűnek tartotta őket, mert nem volt bennük szóvirág. Hja, Xu Bin agya más srófra jár, de attól még működik, mégpedig kiválóan!

Xu Bin sorsának alakulása jól példázza a birodalom hanyatlását, ami sorra megfojt minden pozitív, jobbító szándékot és végzetes kétségbe esésbe hajszolja az ilyen embert....

KÉP: Xu Bin
8/10
edimir 2020 nov. 13. - 22:35:25 8/10 Előzmény edimir
(238435/239045)
Off
Changan leghosszabb napja - az adó
Spoiler

KÉP: Chen Shen rájön, hogy Xu Bin milyen zseniális matematikai megoldást alkalmaz az adórendszer reformjához.

Az adó. A birodalom stabilitásához a pénzügyeknek is rendben kellene lennie. A Tang korban az adó három részből tevődött össze: bizonyos mennyiségű rizs, selyemszövet beszolgáltatásából és ingyen végzendő munkából. Az adórendszer alapja a jól vezetett népesség háztartásonkén nyilvántartásán nyugodott. A rendszer a parasztoknak adott földterületett biztosított a műveléshez, hogy a megélhetés mellett az adónak valót is megtermelhessék.

A császár a sorozatban még büszkén idézi fel, hogy korábbi hódításaival nem csak a birodalmat növelte, hanem a alattvalóinak számát is gyarapította 8 millióval ... új adófizetők, új lehetőség a kereskedelem további fellendüléséhez... Igen, mindaddig, míg a dolgok rendbe mennek...

De ha a gazdag nemesek birtokaikat óriásira növelik és épp a háború, a természeti katasztrófák miatt elszegényedő parasztok rovására? Akkor bizony az adóköteles földek/ adózó parasztok lecsökkenése a központi kormányzat, a császári kincstár bevételének apadásához is vezet.

Sajnos a sorozatban már látjuk, hogy ez bekövetkezett. Megindult a gazdag nemesek nyerészkedése, hatalmas árvíz pusztított, az éhező, földönfutó lakossággal a császár se törődik, inkább a Szent Lámpásra költ.

Miért hozza létre Xu Bin a papírgyártó üzemecskéjét? Mert a birodalomban túl drága a papír, a hivatalok papírhiánnyal küzdenek, az olcsó alapanyagból töredék költséggel előállítható papír végre lehetővé tenné, hogy újra pontos nyilvántartásokat vezessenek az adózókról, azaz tiszta képet nyerjenek a valós helyzetről.

8/10
edimir 2020 nov. 13. - 22:05:42 8/10 Előzmény edimir
(238434/239045)
Off
Changan leghosszabb napja - Cen Shen - a költő
Spoiler

A sorozatban a kor újabb jeles költője is felbukkan Chen Shen néven, a valóságban Cen Shen volt. Tényleg azért utazott Csanganba, hogy találkozzék az akkor épp itt élő Li Bai-jal és az állami vizsgán való részvétel után hovatalt nyerjen
Életéről itt: https://translate.google.com/translate?hl=hu&sl=en&u=https://www.britannica.com/biography/Cen-Shen&prev=search&pto=aue

Verséről itt: https://translate.google.com/translate?hl=hu&sl=en&u=https://100tangpoems.wordpress.com/2017/06/28/coming-home/&prev=search&pto=aue

Már a sorozatban is kiderül, hogy szerencsétlenkedő lovaglása ellenére milyen remek koponya. Sokoldalú.

KÉP: a szerencsétlen antré - verseit siratja lovával együtt:)))))))))))))))))
8/10
edimir 2020 nov. 13. - 21:32:09 8/10 Előzmény edimir
(238433/239045)
Off
Changan leghosszabb napja - OST+ tánc
Spoiler

A másik nagy kedvencem a Lámpás Fesztivál egyik zenei versenyének győztese.
Itt a videon a dal mellé megkapjuk a csodálatos hátteret, az előadást: https://www.youtube.com/watch?v=hFP3orfooF0&list=PL_JiW_Pohcz0eyBPqwSSVHl8yhiMMdxgs&index=15&t=0s
Micsoda atmoszférát teremt a sorozat, szinte mi is ott álunk a lenyűgözött hallgatóság között!:))))))

Az öltözék...
A Tang korból maradtak fenn falfestmények. A sorozat szereplői öltözékének megtervezéséhez, autentikussá tételéhez felhasználták ezeket az ábrázolásokat.

Elsőként jöjjönek a Xhaanxi-ból származó leletek, az ottani történeti múzeum 20 sír 600 falfestményét mutatja be. Itt az írás róla, érdemes beleolvasni a képekhez fűzött magyarázatok miatt is: https://translate.google.com/translate?hl=hu&sl=en&u=https://www.travelchinaguide.com/attraction/shaanxi/xian/provincial_museum/tang-murals.htm&prev=search&pto=aue

Az ásatási helyszín: https://archaeologynewsnetwork.blogspot.com/2014/11/earliest-landscape-mural-of-tang.html

A másik híres helyszín Dunhuang melletti hegyek 500 buddhista barlangja 50 ezer!!! négyzetméternyi falfestményével, itt is vannak Tang kori falfestmények.
Ismertető: https://translate.google.com/translate?hl=hu&sl=en&u=https://www.shine.cn/feature/art-culture/1711146354/&prev=search&pto=aue

Ha megnézitek a 112. számú barlang tancosnőjét Pípával a hátán, akkor fejdísze, a körülötte örvénylő sál kicsit emlékeztet a sorozatbeli énekesnő fejdíszére, ruhájának ujjához pedig egy lebegő sál kapcsolódik, mintegy légiesebbé téve karjai mozgását.

KÉP: a sorozatban a zenei verseny győztese
8/10
edimir 2020 nov. 13. - 20:09:36 8/10 Előzmény bori4
(238432/239045)
Off
Changan leghosszabb napja - OST
Spoiler

Köszönöm. Én is jó egészséget, testi-lelki felüdülést kívánok mindenkinek a nehéz napokban!
Gratulálok Riamarának a kínai sorozatok fordításához.

Ha már dalt ajánlottál, akkor essék szó a sorozat zenéjéről is. Három dalhoz is a kor egyik legnagyobb költőjének, Li Bai-nak a verseit használták fel, aki történetünk idején a császári udvarban élt éppen.
A bor, a gyönyörű nők és a természet szépségeinek eredeti hangú költője.

A kedvencem a sorozat zenei betétjei közül a Closing theme. Egyszerűen beleborzongok már az első taktusaiba is, imádom!:)
https://www.youtube.com/watch?v=yObLdle_Ubw

Ez pedig egy olyan video, aminél klasszikus kínai tánccal látjuk.
https://www.youtube.com/watch?v=FPUjvyr73AY
bori4 2020 nov. 13. - 19:49:11 Előzmény edimir
(238431/239045)
Nem tudom tudjátok-e, Mara több kínai sorozatot lefordított már és jelenleg is fordít. Edimir, egyik közös kedvencünk, a Princess silver gyönyörű duettjét ajánlom pihentetőül a fáradtságos, nehéz napok túléléséhez.... minden errejárónak jó egészséget kívánva.

https://www.youtube.com/watch?v=sFABz7lmx2Q&list=RDtiy3lFVv7jI&index=2&ab_channel=%E7%A6%8F%E8%8C%82%E5%94%B1%E7%89%87
8/10
edimir 2020 nov. 13. - 18:21:58 8/10 Előzmény bori4
(238430/239045)
Üdv!:) Elnézést, valóban csak néhány oldalnyit néztem át a hozzászólásoknál a topikban, kb. a 36. részig visszamenőleg, még láttam a császárról feltett wikipédiás szócikkből való szemezgetésed.

Mivel elég sok minden másról is írtok közben, így bugázgatni kell. Illiona által bevezett gyakorlatot követem én is, a hozzászólás fejlécében megnevezni, amiről írunk, segíti az áttekinthetőséget az oldalon.

Nálunk a dolgozóban sajnos a járvány miatt kiesőket is helyettesítve kell vinni tovább a dolgokat, mint sok helyütt másutt is. Ez van, többre nem volt se időm, se energiám.
bori4 2020 nov. 13. - 17:38:08 Előzmény edimir
(238429/239045)
Edimir köszönet a gondolatokért, kiegészítésekért. :)
Búvárkodtam én is, , de bizonyára nem mentél "mélyebbre"vissza nálunk... Nagyon megrázó belegondolni, hogy tud egy - valószínű irtózatos emberáldozat árán létrejövő - birodalom pár évszázad alatt lezülleni, szétesni. Marával egyetértve ebből már nem lehet jobbat építeni, és a koronaherceg császárrá avanzsálva ugyan ott folytatta, ahol az apja.... Reformerkedni a trónért való harc során, a patvonalról lehetett, de ahogy beleült valaki, mindjárt megkövesedett az agya Na jó... más szóval az ülőpont határozta meg az álláspontot :-DDDD
8/10
edimir 2020 nov. 13. - 09:16:09 8/10 Előzmény Riamara
(238428/239045)
Off
Changan leghosszabb napja - "Szivárványos szoknya - tollas öltözék"
Spoiler

Sajnos a kínai költészetben sem vagyok járatos, pedig ezt a sorozatot átszövi a költészet. Már a legelső rész nyitóképében szereplő dal egy vers. Az a bizonyos "szivárványos szoknya", amiben a császár előtt szeretne táncolni a nő, hogy elnyerje a császár kegyét....

"Szivárványos szoknya - tollas öltözék" - a hold palotájában lakó repülő tündérek öltözéke, erről kapta elnevezését a császár által komponált zene és tánc, mert a zenéhez is értett császárunk. A nyugati régióból származó Brahman-dallamot kombinálta a központi síkság helyi elemeivel, az így született új dallamhoz pedig a táncosok a különleges öltözékben shaanxi és dunhuangi falfestmények repülő tündéreinek mozdulatait igyekeztek megidézni. Állítólag e tánc mestere volt a sorozatban is szereplő császári kedves.

A táncos jelmez olyan pompás volt, hogy a későbbi generációk a „szivárványszoknyát és a tollas ruhát” szinonimává tették a gyönyörű ruhákkal.
Riamara 2020 nov. 13. - 06:04:43 Előzmény edimir
(238427/239045)
Köszi a kiegészítéseket! :)
Az igazság az, hogy pont ez bosszantott. 11 év épp elég idő tönkretenni egy birodalmat. Bár, ahogy Long Bo is mondta volt, a romokból talán könnyebb újat építeni.
Sejtettem én, hogy az öreg He verset ír, és remek húzás volt elhitetni, a császár fejezte be. :)
8/10
edimir 2020 nov. 12. - 23:29:17 8/10
(238426/239045)
Off
Changan leghosszabb napja - valóság
Spoiler

A regény és a belőle készült forgatókönyv alakjai sok esetben a valóságban is léteztek. Ilyen a Koronaherceg és a Jobb Tanácsos is.

Mi történt velük?

Tang Xuanzong császár uralkodásának Tian Bao korszaka a közel 40 év virágzás után az igazi mélyrepülés. Bori4 is utalt rá: bori4 okt. 28. 18:12:23 (3624/3696) Az öreg császárt már csak az élvezetek érdeklik, nem foglalkozik a birodalom ügyeivel, azt átengedi a sorozatban is Jobb Tanácsosként emlegett Li Linfu-nak és a császári hitves unokaöccsének. A kínai Morphy működésbe lendül, ami elromolhat, az el is romlik...

Az elégedetlenséget használja fel 755-ben (alig telt el a "leghosszabb nap" óta 11 év!) An Lushan a lázadásra. A császár elmenekül Csanganból, amit a lázadó hadsereg elfoglal. (Zhangnak sok dolga lenne, ha embereket akarna menteni. A Koronaherceg lesz az, aki a Csangant visszafoglalja, a lázadást leveri.... és lám, császár lesz belőle :)))))))))))))))))))))))

A 8 év háború viszont tönkretette Changant és a birodalmat egyaránt, már korábbi fényét egyik se nyerte vissza....

A "Jobb Tanácsos" már nem érte meg a lázadás kitörését, 753-ban, miután 18 (!) éven át "miniszterelnök" volt, elhunyt . 18 év- zseniálisan értett a császár körülhízelgéséhez és az esetleges vetélytársak kiiktatásához, a cselszövésben és intrikában igazi mester. Xuanzong császár már posztumusz kitüntetéseket, pompás temetést rendelt el neki, amikor a halottat bevádolták előtte (ja, a sírból már nem tudott védekezni). A császár visszavonta kegyét és a kitüntetéseket, csak egyszerű közemberi tetést kapott, utódait pedig száműzte.

Miután a Koronaherceg császár lett, azt fontolgatta, hogy a holtest megalázza, kihantoltassa és elégesse, hamuját szétszórassa, ám végül tanácsosa lebeszélte róla.

Riamara, Bori4, remélem, így már kicsit csillapult a felháborodásotok!:)))))))))))))))))))))))))