8/10
edimir 2020 nov. 12. - 22:38:51 8/10 Előzmény Riamara
(238425/239045)
Off
Changan leghosszabb napja - a császár utóda
Spoiler

Csak azt látom, amit szeretnék... s ez a legmagasabban ülőre talán a legigazabb. Így van ez a császár esetében is. Haszontalannak nevezi a Koronaherceget, a Jobb Tanácsos rátermettségéről pedig ódák zeng, amikor a lakomán igyekszik az öreg könyvtáros felnyitni a szemét.

Már előtte se nagyon értettük, hogy miért hangoztatja, hogy a Koronaherceg azért alkalmatlan, mert a Palotában élte eddig kizárólag az életét, a valóságról nincsenek személyes tapasztalatai.

Könyörgöm, ki írta elő, miként nőjön fel a Koronaherceg? Hát persze, hogy a császár. Mint ahogy ő tiltotta el a különböző palotai tisztviselőkkel való találkozástól is, nem küldte a birodalomba utazni, a határvidékre egy kicsit katonáskodni.

Mindezek ellenére láttuk, hogy milyen remek kis csapat élén próbál meg reformokat kidolgozni a birodalom megmentése érdekében. Miközben a Jobb Tanácsos "áldásos" működése nyomán az utóbbi években minden lezüllött.

A sorozat végén van egy jelenet, amikor az elkeseredett Koronaherceg az öreg mesterétől kapott, a Jobb Tanácsos kétes ügyleteit taglaló leveleket égeti el... itt a császár ebben meg akarja akadályozni, ráállna a Jobb Tanácsos bevádolására, megbüntetésére... Hmm, jót tett neki, hogy elrabolták a palotából!:))))))))))) De a Koronaherceg nem megy bele.... Megtörtség? Bizalmatlanság? Időzítés?
Talán mindhárom belejátszik.
8/10
edimir 2020 nov. 12. - 22:05:01 8/10 Előzmény Riamara
(238424/239045)
Off
Changan leghosszabb napja - VERS a végén
Spoiler

Az általad említett "levél" egy vers, egyébként ez is egy zseniális megoldás a forgatókönyvírótől.
He Zhi Zheng/ He Zhizhang, a palota könyvtárának vezetője, a Koronaherceg mestere és Li Bi felettese a Tang kor egyik jeles költője. A sorozat végén az egyik híres versét kezdi el írni, 50 év palotai szolgálat után megöregedve immár szülővárosában akar meghalni, oda indul (egyébként épp ezért mert 50 év után a császárnak olyan alaposan a lakomán beolvasni, mert már úgyis a halálra készült)

A vers és rövid életrajz itt olvasható: https://translate.google.com/translate?hl=hu&sl=en&u=https://100tangpoems.wordpress.com/2017/06/28/coming-home/&prev=search&pto=aue
Itt pedig az eredeti verset is láthatjuk: On Returning Home - Hazatérés https://en.wikipedia.org/wiki/He_Zhizhang

Számunkra kicsit szokatlan a kínai vers tömörségének, jelentésárnyalatának értelmezése, ehhez egy kis segítség: https://translate.google.com/translate?hl=hu&sl=zh-TW&u=https://fanti.dugushici.com/mingju/9954&prev=search&pto=aue

Mitől zseniális a jelenet? Hogy az utolsó két sorát a császár írja hozzá. Miről is szól ez a két utolsó sor? Hogy az öregembert nem ismerik fel szülővárosa gyerekei. És mi is történt a császárral, amikor elrabolták a palotából? Csangan utcáin úgy vitték magukkal Long Bo-ék, hogy a kutya se hederített a gondozatlan öregemberre... nem volt senki számára se a CSÁSZÁR, csak egy aggastyán.

A császár által folytatott vers ígys bizony önkritika. Elég kemény pofont kapott a valóságtól, amit a Palota és a Jobb Tanácsos olyan jól elfedett előle....

KÉP: az öreg költő és az öreg császár.....egy vers - egy életérzés....
8/10
edimir 2020 nov. 12. - 21:28:29 8/10
(238423/239045)
Off
Changan leghosszabb napja - VÉGE
Spoiler
MÉG és MÁR - a császár

bori4 nov. 07. 15:20:15 Előzmény Riamara(3654/3696)
"Az öregedő, élvezetekben topzodó, elpuhányosodott császár még ért a manipulációhoz - pillanatok alatt hogy "megvette" az álszenteskedésével Long Bo-t.... azt hittem végleg leszerelte a névsorolvasással :) No de aztán mégse...."

Épp az ilyen jelenetektől remek ez a sorozat. Az elpuhányodott uralkodóból az egykori birodalomépítő bújik elő, aki néven tudja nevezni egyenként egy 10 évvel korábbi osztag katonáit, aki a főbűnöst megbüntette a tragédiáért. Itt őszinte, nem manipulálni akar.

Mitől is horgad fel a düh ismét Long Bo-ban mégis?

KÉP: - felirat - az íjjal a Szent Lámpást meggyújtani akaró uralkodó Shun császárt emlegeti, akit felül akar múlni. Miért veri ez ki a biztosítokot Long Bo-nál?

Mert Shun az ókor legendás bölcs császára volt, akit a császár az alkatlan leszármazottjai helyett választott utódának és később maga is így tett. Történetéről itt olvashattok: https://translate.google.com/translate?hl=hu&sl=en&u=https://www.encyclopedia.com/environment/encyclopedias-almanacs-transcripts-and-maps/yao-and-shun&prev=search&pto=aue

Dinasztia vagy birodalom? Melyik a fontosabb? Természetesen rávágnánk, hogy a birodalom érdeke a döntő. Még örülnénk is az "önzetlen" császári döntésnek. De a sorozatbeli helyzetben alapos kétségeink vannak, miután láttuk, hogy a jobb tanácsos mit művelt eddig.

Ki legyen a következő a trónon? A császár fia vagy egy arra alkalmas alattvaló?
Császárunk ragaszkodik a döntéséhez, Shun példáját akarja követni, a Koronaherceg helyett a Jobb Tanácsost.

KÉP: - felirat - A császár kiejti Shun nevét... Long Bo pedig felveszi a földre ejtett fegyvert... nem kér a Jobb Tanácsosból!
Riamara 2020 nov. 12. - 21:20:07 Előzmény edimir
(238422/239045)
Bizony nem csak ők voltak tipikus alakjai ennek a rendszernek. Ott voltak a tábornokok, és egyéb tisztek akiknek egy szélkakas csak tisztelegni tudott volna. Vagy a trónörökös eunuchja, egy igazi féreg. Vagy az Egység fura új ura. De mindnek egy srófra járt az agya. "Megúszni és másra kenni!" ez volt a közös jelszó. :)
Riamara 2020 nov. 12. - 21:10:44 Előzmény edimir
(238421/239045)
Igen, pontosan így értettem én is. Ezért gondoltam tovább a történetüket. A különbség csak az, hogy Tan Qi helyében én egyáltalán nem bíznék őfelsége hálájában. A folyton féltékeny ágyaséban meg még úgysem. Ezért voltam én Li Bi pártján. Ez a mostani felállás már veszett fejsze nyele. Csakis teljes tisztogatással, és reformokkal lehet rendet csinálni.
Igen, a császár most kegyelmet adott. Viszont igazságot nem szolgáltatott. Vagyis se vizsgálat, se büntetés nem volt. Szépen elsikáltak mindent.
Márpedig ez a nap nagyon sok mindenre rávilágított.
Például arra, hogy miközben őfelsége a szájával azt mondja, hogy olyan utódot akar, aki önjáró, igazántiból egyáltalán nem gondolja komolyan. Nagyon is erőből kormányoz. Ennek pedig ezen a bizonyos napon jöttek elő a hátulütői. Az a hatalom, ami félelmen és kapzsiságon alapszik, előbb-utóbb tönkreteszi önmagát.
Ennek ellenére mégsem látszódott a császáron, hogy önkritikát gyakorolna. Mert mit is írt He félbehagyott levelére? Hogy őt még a gyermekei sem ismerik. De hogy is érthetnék őt meg? Ahelyett, hogy tanította, nevelte volna a fiait, inkább azon volt, hogy összeugrassza és egymás ellen kijátssza őket. Így nem csoda, ha azt érezték, ellenfelet lát bennük.
8/10
edimir 2020 nov. 12. - 20:45:38 8/10 Előzmény edimir
(238420/239045)
Off
Changan leghosszabb napja - VÉGE
Spoiler

Nem tudom, a rendezőben felmerült-e a gondolat a sorozat vmilyen formában történő folytatására? Szerintem nagyon kerek ez a bizonyos leghosszabb nap. Izgalmas attól, hogy a még és a már találkozik benne. Még ott a nagyság, de már látjuk a hanyatlás jeleit.

A merénylet-nyomozás arra jó, hogy közben megismerjük a hanyatlás kiterjedtségét, elszenvedőit, okait és okozóit.

Hát igen, a felületes néző kap egy kis mézet, a város megmenekült, a kedvenc főhőseink is megúszták...
Persze van, aki a méz alatt a madzagot is felfedezi...
Riamara nov. 08. 10:04:14 (3668/3687)
"Na és a megoldást sem éreztem annyira optimistának. Jó, persze, megmenekültek, és lett, aki elvitte a balhét. De mi van a többi bűnössel? Ők megússzák? Mert amíg nem tart be őfelségének, addig mindenki bármit megtehet? A koronaherceg is szépen beállt a sorba. Tusoljunk el csak mindent. Nehogy a papi megharagudjon."

Hát igen, morog az igazságérztünk. De egyrészt a forgatókönyvíró kis jeleket elbújtatott a sorozatban, másrészt a történelem választ ad erre is. Hmm, a való életben sem megy ez olyan egyértelműen és simán, de a dolgok kiegyenlítődnek....

KÉP: a legundorítóbb páros : a gyáva féreg és az elkényeztett ostoba liba... végtelen kártékonyak, a falat kaparjuk tőlük, ahogy mindent tönkre tesznek, amibe csak beleütik az orruk, de sajnos nem kuriózumok!
8/10
edimir 2020 nov. 12. - 20:20:11 8/10 Előzmény Riamara
(238419/239045)
Off
Changan leghosszabb napja - VÉGE
Spoiler

Rengeteg kérdést megfogalmaztatok a sorozat lezárása során, kedves Bori4 és Riamara, engedjétek meg, hogy itt válaszoljak rájuk.

bori4 nov. 08. 12:55:43 (3673/3687)
"Nekem nagy csalódás volt a szolgalány, azt végképp nem értettem, miért ment vissza a palotába??? Miféle küldetés-tudat írta felül a személyes boldogságot kínáló lehetőséget??"

Akkor jöjjön az a bizonyos vége - a három szereplőnk találkozása a Csanganból kivezető úton.
(Feltűnt, hogy ez a pár képsor fekete-fehér? A sorozat egyetlen nap történéseit mutatja be, egy rész a nap fél órája - 48 rész a 24 óra. Az ő jelenetük már a 24. órán túl van, ezért képileg is kilóg a sorozatból.)

1. Mindhármójuk célja Csangan, a birodalom megmentése, rendkívül erős karakterek. Az ázsiai ember értékrendjében a köz szolgálata prioritást élvez a személyes boldogsággal szemben.

2. Három ember, három fontos terület a főváros, a birodalom szolgálatában, ahogy a karakterükhöz passzol:
- Zhang - a határ védelme

- Li Bi - megtalálni a birodalom problémáira a megoldást (adó, közigazgatás stb.)

- Tan Qi - a palota, a belső intrikák/hatalmi harcok - mivel a császár imádott szerelmét Yan Tai Zhen-t megmentette a Lámpások Éjszakáján, így reméli, hogy a kegyencnőn keresztül a császárra és a birodalomra is pozitívan tud hatni.

KÉP: - felirat - a sorozat záró mondata..."A napkelte csodálatos Csanganban!"
3. Egy új kezdet, az új helyzetben új feladat... jelzés egyben, hogy a történetnek nincs vége, hiszen a történelem egy kis szeletét, egyetlen napot ragadtak ki belőle... a város, a birodalom története is folytatódik, miként az életük...
8/10
edimir 2020 nov. 12. - 00:49:14 8/10 Előzmény Riamara
(238418/239045)
Köszönöm az invitálást!:) Most nem volt többre időm, csak beleolvastam, hogy mit is írtatok a vége kapcsán. Én már több mint 8 hónapja láttam, de ez a sorozat annyira kiemelkedő, annyira hatott rám, hogy míg más sorozat épp csak dereng, rémlik, addig ez élénk nyomokat hagyott bennem.

Igazi többször nézős, mert roppant sok mellékszál, szereplő, fordulat miatt a finom apró megoldásokra, utalásokra már nem marad elég figyelmünk. Valamikor újra meg kell majd néznem, szép ráérősen, elgondolkodva....

Ti rengeteg kínai filmet, sorozatot néztek, én csak néhányat láttam, talán én ezért is gondolok mást a sorozat vége kapcsán, de majd erről inkább holnap....
Illiona 2020 nov. 11. - 01:06:04
(238417/239045)
Kairos 05 rész

a titkárt pedig láttam már, de nem ugrott be hogy mikor, és miben. Meg kellett néznem az Ázsiawikis oldalon. Egy 120 részes sorozatban láttam, a The Dearest Lady cimmel. Ott is a főszereplő titkárát alakitotta, nem volt ennyire jó, sokoldalú szerep, és ráadásul a végén az övé lett a 12 évvel öregebb nő.
Amiben egyedi, az a hangja. Az arca egy tucatarc, de a hangja egyedi, az is volt, ami ismerős lett.
https://asianwiki.com/Ahn_Bo-Hyun
Illiona 2020 nov. 11. - 00:14:45
(238416/239045)
Sziasztok!

Kairos 5. rész

Hát ez egy nagyon izgalmas rész volt, az elsőtől az utolsó pillanatig!
Csak a benyomásaimról irok, majd ha edimir is megnézi utána a részletekről.
1. hogy ahhoz egy tolvaj, hogy tegye a szépet, meg féltékenykedjen Ae Ri-re. Maga a tolvajlás egy a legalacsonyabb tevékenység, ennél csak az ölés súlyosabb. De ő attól függetlenül mer szerelmes lenni, sőt elvárni is mer, sőt számonkérő is mer lenni..... Az egyetlen esélye, ha még rendes ember szeretne maradni (soha) , akkor elmegy, és máshol keres párt magának, és hallgat arról amit tett.
Kép: a tolvaj régi barát. Barát?
Riamara 2020 nov. 10. - 05:51:25 Előzmény edimir
(238415/239045)
Én épp a napokban fejeztem be, szívesen beszélgetek róla. Menet közben a Kenny Lin oldalon hosszasan ki is beszéltük. :D
8/10
edimir 2020 nov. 09. - 23:49:59 8/10 Előzmény edimir
(238414/239045)
Örülök a hírnek, hogy a Tomirisnak lett gyorsan magyar felirata. Még februárban írtam a
The Longest Day in Chang'an c. kiváló kínai történelmi sorozatról, akkor még annak is csak google-s felirata volt, azóta már lefordították. Így azért mindig többen vállalkoznak a megnézésére, nincs macera a kereséssel, letöltéssel, fordítással..... készen kapja a megnézésére vállalkozó néző.

De azért a figyelem, a látottakon való elgondolkodás nem megspórolható!:))))))))))))))))) Főleg a
The Longest Day in Chang'an esetében. Húúúúúúúúúúúú, mennyire szerettem volna vkivel februárban beszélgetni róla.......

KÉP: egy birodalom ételben - A leghosszabb nap Csanganban
8/10
edimir 2020 nov. 09. - 22:20:07 8/10
(238413/239045)
Off
Kairos
Spoiler

Egy viszont biztos, ha sikerül is a két főszereplőnek az együttműködés, megmenteni a másik családtagját, a férfi házassága már menthetetlen, ha a felesége és a gyereke életben is marad, a házassága tuti, hogy nem....

KÉP: fotók a házasságból
8/10
edimir 2020 nov. 09. - 22:16:06 8/10 Előzmény Illiona
(238412/239045)
Off
Kairos
Spoiler

Mivel csak egy hátat-hajat mutató zuhanyzós képet mutatnak a szeretőről, így nem sok az igazi támpont a beazonosításhoz. Alkatra, hajszínre a sofőr és a titkár hajaz egymásra. ember legyen a talpán, aki a zuhanyzóban hátulról különbséget tudna tenni... talán a titkár hajszálra vékonyabb!:)))))))))))))

De abban igazad van, hogy a titkár jobban illik a feleséghez, műveltebb, fineszesebb, jobban érthet a nők nyelvén, főleg, ha unatkozó szépasszonynak kell hamis bókokat elejtenie. A sofőr igazi gengszter, a többet ésszel, mint erővel nála azt hiszen nem igazán működik, mivel az előbbiből jóval kevesebb áll rendelkezésre, mint az utóbbiból..... Persze ízlések és pofonok. De igen, inkább a titkár... kitúrni a férjet a cégnél és otthon az ágyban is..

KÉP: a szerető... kapunk egy negyednyi profilt a találgatáshoz...
Illiona 2020 nov. 08. - 16:43:03
(238411/239045)
Kairos

spoiler

Azért ennek az időrésnek is vannak árnyoldalai. A férfinak, (az apának) már töredezik fel az egy hónapnyi idő, és már részben képes látni az egy hónappal korábban történteket, az hogy a mosogatóba visszamennek a szennyes edények, az azért sokkoló volt.
Szóval jobban meg kellene gondolni, nem tudni ki fog mosogatni!
Illiona 2020 nov. 08. - 16:37:06
(238410/239045)
Kairos

spoiler

megnéztem, és a titkár a szeretője a feleségnek. Szemüveg nélkül, de hát az nem is kell egy pásztorórához.
És az ügyészségen is nyiltan szembefordult vele. (Bár a sofőr is ellene van.)
Azt is mondhatjuk, hogy csak mi vagyunk már mellette, és Ae Ri, csak ő egy hónappal el van maradva .
Illiona 2020 nov. 08. - 16:09:16 Előzmény edimir
(238409/239045)
Kairos

spoiler

Amikor délután beszélgettünk telefonon (heti összes egy órában c. kétszemélyes egyfelvonásos) akkor már emlitetted, a sofőr esetét az anyával. Igen, de most ott tartok, hogy hiába néztem meg a 4. epizódot, nem tudom megkülönböztetni a sofőrt, illetve a titkárt. Egy személy nem lehet, mert egy képen már látszott a kettő. A szemüveg illetve szemüvegtelenség is zavaró.
Lehet hogy egyszerűen a koreai plasztikai sebészeknél is tombol a Covid, és emiatt elfelejtenek közben sablont cserélni? emiatt a sok egyforma férfi és nő? Csak kérdezem :)))

A sofőrt nem is értem, hogy egy hegedőművésznő hogyan szerethetne bele egy kőkemény materialista lélekbe.
A titkárba még csak csak, hiszen az az első perctől látszott rajta, hogy szerepet játszik, még amikor csak nézett maga elő, abban a nézésében sem volt őszinte egyetlen pillantása sem, róla el tudom képzelni, hogy van egy művészi vénája is, csak titkolja.
Lehet hogy ujranézem a 4. részt.
Illiona 2020 nov. 08. - 15:58:51 Előzmény edimir
(238408/239045)
Sziasztok!
közben én is megnéztem a 4. epizódot, azzal voltam elmaradva, és már holnap ugye itt a következő!

Számomra is megdöbbentő felismerés volt, hogy ez a szinész csak részben szinész, de énekes is. Igaz hogy nem is vállal el mindenféle szerepet, csak a jól kiválasztott minőséges szerepeket találja meg.
Amióta ezt a videót igy megtaláltam,talán egy hete, azóta egyfolytában ő szól egész nap itt az irodában, én birom, az alkalmazottaim meg már megszokták.... :) (amúgy jogukban állna, hogy a köztünk lévő ajtót becsukva saját zenéjüket hallgassák. )

Kairos
spoiler

Mi az hogy áldozat? szerintem a feleség semmiképp sem volt áldozat, csak épp szerencsétlenül történtek körülötte a dolgok. Az áldozat az konkrétan az elrabolt kislány.
A kövérfejű sem áldozat, nem is volt, csak közel van az áldozathoz - annak az apja. Az itteni áldozat is egy kislány, aki meghal. És áldozat a másik lánya is, aki kórházban van, én ugy látom még sokáig lesz kórházlakó!

Kép: szintén a Rómeo és Julia videóból, az a pillantás: Ó Rómeó, mért vagy Te Rómeó! (sóhaj) :)))
8/10
edimir 2020 nov. 08. - 15:01:09 8/10 Előzmény Illiona
(238407/239045)
Shin Sung Rok

Az egyik kedvenc színészem, még a Liar Game sorozatnál figyeltem fel rá anno.

Meghallgattam!:) Köszi, nem követtem figyelemmel az énekesi működését, pedig már 2004 óta a színpadon is bizonyít musical szerepekben. :))))))))))))))

Itt a Monte Cristoban: https://www.youtube.com/watch?v=6_JMTwzLqwA&list=RD6_JMTwzLqwA&start_radio=1&t=9

KÉP: abból a videoból, amit te tettél fel!:))))))))))))))
8/10
edimir 2020 nov. 08. - 13:48:56 8/10
(238406/239045)
Off
Kairos
Spoiler

Áldozat-elkövető... úgy tűnik, hogy ezzel is játszik a sorozat, több mellékszereplőnél is megtévesztő volt az elején.... A hegedűművész-anya is ilyen lehet....

Milyen érdekes a beszélgetés a szavakról.
A szüleit elvesztő gyerek - árva.
A házastársát elvesztő - özvegy.
A gyermekét elvesztő - ?
Mert erre a veszteségre, fájdalomra már nincs szó.....
KÉP: - felirat -

... és mégis.. lehet a gyereked életét kockáztatni? Van, amiért/akiért megéri?