Illiona 2020 okt. 23. - 12:50:57 Előzmény edimir
(238385/239045)
Tomiris

off

Szerintem helytelen ugy megközeliteni ezt a történelmi helyzetet, hogy a saját elveinket szinte belelátjuk. (én nem, akik persze hallgatnak azok is az én nézetemet osztják.)

Ne feledjük,Krisztus előtt 639 körül járunk, vagyis még a tatárjárás is több mint 1800 évvel van később, vagyis inkább az ókor közepén lehet.
Nem akarom Tomiris Királynő tetteit lekicsinyiteni, hiszen épp miatta, érte csinálták ezt a nagyszerű filmet, hisz enélkül valószinüleg a feledés homályába is veszett volna.

De azért azt sem szabad elfelejteni, hogy körülötte hatalmas birodalmak alakultak ki, jöttek létre, majd elbuktak, és jött az ujabb hódító, és egy ujabb birodalom stb stb stb...
https://hu.wikipedia.org/wiki/%C3%93perzsa_Birodalom#Az_%C3%93perzsa_Birodalom_kialakul%C3%A1sa
Kürosz egy hatalmas uralkodó volt, és igen, élet-halál ura volt a közel Keleten.
Nem volt egy humánus ember, (hiszen két törzsi vezetőt is kinyirt nemes egyszerűséggel,) de hát lehetett volna-e egy birodalom ura, ha nem ilyen? nem!

Idézet a Wikipédiából: "Közigazgatását Kurus és I. Dárajavaus perzsa király központosította. Rendkívül gazdag és sokszínű művészettel rendelkezett, felszabadították a zsidókat a babiloni igából és toleráns módon viszonyultak a vallási kisebbségekhez. Az emberi jogokat a Kurus által kialakított törvények biztosították. "
Nos, hol is irnak Kurus embertelenségéről, meg az általad emlitettekről? egyszerűen nem találom..... :)

Szerintem csak annyit lássunk bele a filmbe, amit az elmond nekünk. Nem kell semmi többet, persze kevesebbet sem.
A békét nem teremtette meg Tomiris királynő, hiszen mind a napig azon a tájon fegyverropogás hallatszik. (Afganisztán pl.)
Ez a film egy kivágott metszet a történelemből. egy szép mese, aminek van valamennyi valóságalapja. és persze hogy a királynőt pozitiv tulajdonságokkal ruházták fel az alkotók.
Részben hogy el lehessen adni (én megnéztem volna, ha másmilyen akkor is), másrészt kicsit szépiteni kell az ősöket (vajon melyik nemzetét?),(mi magyarok is azt csináljuk) részint üzenni kell a ma emberének is.
A hatalom (és a pénz hatalma) korát éljük, a tarsadalomban kialakultak a nagyon nagy vagyonnal rendelkezők, és a nagyon nagyon szegények, a munka ismét robottá vált, amiért épp csak annyit kapnak a munkások, ami a szüken vett megélhetésre elég. Mi ez ha nem rabszolgaság? Ma? Hol? Keleten?
Tomiris akarta az északi törzsek szabadságát, ugy közben rabolgat, öldös, fosztogat.
Az ellenségeinek biztosan ő volt a gonosz. És ez igy van jól. Ha majd az ellenségei is csinálnak egy ugyanilyen jó filmet, akkor visszatérünk az itt irtakra is.
8/10
edimir 2020 okt. 23. - 12:26:12 8/10 Előzmény edimir
(238384/239045)
Off

Tomiris - kazah film

Spoiler

Tomirisz királynői öltözékének alapjául a film készítői valószínűleg a szaka királyi öltözéket választották, az Issyk kurgánból származó "Az arany harcos" leletet. A masszagéták is a szakákhoz tartoztak, így ezúttal egy régészeti leletet is bekapcsolnak az autentikus ábrázolás megteremtéséhez.

KÉP: "Az arany harcos"

A kép forrása és a szakáról az ismertető:
https://translate.google.com/translate?hl=hu&sl=en&u=https://en.wikipedia.org/wiki/Saka&prev=search&pto=aue

Érdemes a szócikkbe beleolvasnunk.

A behisztuni feliratban ott találjuk a szaka három csoportjának egyikeként a saka tigraxaudákat, azaz hegyes sapkájú szakákat. A filmben Tomirisz édesanyja, aki a szülésbe hal bele épp a tigraxauda származású.

A MŰVÉSZET bemutatásánál olvashatjuk: "A szaka hatásokat Koreáig és Japánig azonosították. A különféle koreai tárgyakról, például a Silla királyság királyi koronáiról azt mondják, hogy "szkíta" kivitelűek. [126] Hasonló koronák találhatók a kontinenssel való kapcsolatok révén a japán Kofun-korszakban is . [127]

A két hivatkozott forrás:
126. Tillia Tepe-ben felfedezett szkítákhoz hasonló koronák"később, az 5. és 6. század folyamán jelennek meg az ázsiai kontinens keleti szélén, a délkelet-koreai Silla Királyság tumulus sírjaiban." Afganisztán, les trésors retrouvés ", 2006, p282, ISBN 978-2-7118-5218-5

127. "金冠 塚 古墳 - Sgkohun.world.coocan.jp" . Archivált eredeti on 2011-07-22 . Letöltve: 2010-12-14 .
8/10
edimir 2020 okt. 23. - 12:02:41 8/10 Előzmény Illiona
(238383/239045)
Off

Tomiris - kazah film

Spoiler

Az általad utalt szokás, három ellenség fejének levágása, mint a harcos nők férjhezmenetelének feltétele....

A menekülő serdült Tomiris megmentője Sardana, a savromat főnök lánya, harcos nő....
Amikor Sardana rákérdez Tomirisztől, hogy hány ellenséget ölt meg, s annak válasza, hogy két férjhez is elegendőt Sardana törzsének szokásainak megfelelően, akkor ezzel a kis bárbeszéddel egy ókori forrást idéznek fel, a film készítői ismét egy felvillantó ábrázolással élnek.

A savromat törzs eszerint valószínűleg a szarmata törzsek egyike lehet, bár van, aki szkítának tartja őket.
Az említett ókori forrás:
Hippokratész (De Aere XVII.) leírja háborús asszonyaikat és szokásaikat:

"Asszonyaik, amíg szüzek, lovagolnak, lőnek, dobva dobják a gerelyt, és harcolnak ellenségeikkel. Addig nem teszik félre szüzességüket, amíg meg nem ölik három ellenségüket, és nem házasodnak össze, mielõtt a hagyományos szent szertartásokat elvégezték volna"

Forrás: A szarmaták - https://translate.google.com/translate?hl=hu&sl=en&u=https://en.wikipedia.org/wiki/Sarmatians&prev=search&pto=aue
8/10
edimir 2020 okt. 23. - 00:10:58 8/10 Előzmény Illiona
(238382/239045)
Off

Tomiris - kazah film

Spoiler

Hogy mennyire "teher" Tomirisz emberségessége? Szerintem nem teher, inkább a virágzás záloga.
Amikor a másik, vele szövetséges törzs hadseregének élén tér vissza, hogy megütközzön a masszagéták (saját törzse) seregével, akkor a csatát és a felesleges vérontást elkerülendő az összecsapás előtt saját jogos trónigényét hangoztatja és azt, hogy csupán azokkal akar harcolni, akik apját orvul meggyilkolták.

Azok ketten persze bátran rátámadnak a magányos női lovasra, mit sem sejtve annak kivételes harci képességeiről. Őket Tomirisz seperc alatt el is intézi... elmarad a csata, nincs további vérontás!

Visszatérve a masszagéták törzsi köpontjába, apja gyilkosainak családját sem irtja ki hetedíziglen, sőt... egyszerűen kiutasítja a törzs területéről a nőket és gyerekeket... Hogy ezzel a későbbi esetleges bajkeverőknek kegyelmezett meg? Talán, de fontosabb, hogy nem indítja el a bosszú/leszámolás végtelen láncolatát a törzsön belül, hiszen a gyilkosok családjának rokoni szálai átszőhetik a törzset. Nyugalmat teremt, a maga részéről húz egy vonalat, eddig....

Ha belegondolunk abba, hogy az egyetlen élő szülőjét vesztette el miattuk Tomirisz, hogy apja megölése után rá is vadásztak, hogy apja hűséges harcosait, az őt mentő embereket is megölték... hogy csaknem ő is áldozatul esett ennek az üldözésnek.... a vesztesége hatalmas, a bosszúja ehhez képest nagyon visszafogott..., mert itt már megmutatkozik az uralkodói erény, a saját sérelmét alárendeli a köz javának, a törzse érdekének.

Igen, ez a film leegyszerűsítő és az ellentétekre alapoz... Király... A népe van érte, vagy ő van a népéért? Küroszt és Tomiriszt e kérdés alapján is mérlegre téteti velünk a film. A válasz is egyértelmű, adott egy zsarnok és egy népéről gondoskodó uralkodó. Hogy más a lépték az országukra nézvést? Igen, egy világbirodalom kontra egy kis törzsi szálláshely a pusztán, de ettől még a film készítői igenis fontosnak tartják, hogy feltegyük a kérdést. S így bizony a világbirodalmat létrehozó Kürosz emberségben alulmarad Tomirisszal szemben....

KÉP: a masszagéták "trónja"
8/10
edimir 2020 okt. 22. - 23:23:17 8/10 Előzmény edimir
(238381/239045)
vérszerődés - a kézen ott az apai szarvasos gyűrű....
8/10
edimir 2020 okt. 22. - 23:21:18 8/10
(238380/239045)
Off

Tomiris - kazah film

Spoiler

Ha már "csodaszarvas", akkor egy másik ismerős motívum is felbukkan.... a vérszerződés...

Tomiriszt befogadák egy másik törtzs harcos lányai maguk közé....

KÉP: seb ejtése a kézen....
8/10
edimir 2020 okt. 22. - 23:16:00 8/10
(238379/239045)
Off

Tomiris - kazah film

Spoiler

Ábrázolás - felvillanások - szarvas

A masszagéták legfőbb istene a tűzisten, mondjuk számomra nem volt vmi szimpatikus a törzs főpapja/sámánja, éreztem benne vmi fals dolgot, hamisságot, mint aki a hitet politikai célra is felhasználja. Érdekes, ahogy a rítus alatt halljuk a "Tengri" nevet is elhangozni....

Itt a történetben a masszagéták a szarvassal is vmiféle kapcsolatban állnak. A film úgy indul, mintha a csodaszarvas mondánk elevenedne meg. Egy gyönyörű szarvasra vadászik a király. A nemes vad elejtésével akarja megünnepelni, hogy végre utódja, fia fog születni....

KÉP: Tomirisz kezén apja gyűrűje a szarvassal....

Hmmm, érdemes a szarvasábrázolás mellett a kézre is vetni egy pillantást... hát igen, ez nem egy ápolt, kecses női kéz, ez a kéz izmos-inas, napcserzette... és bizony a körömágyban is ott sötétlik a föld, ahogy a puszta harcos lányához ez illik... Ja kérem, itt nincs olyan, mint a koreai sorozatban, ahol a csodálatos selyem öltözéken egy parányi makula sincs, érje bármi is a viselőjét!
8/10
edimir 2020 okt. 22. - 22:59:15 8/10 Előzmény Illiona
(238378/239045)
Off

Tomiris - kazah film

Spoiler

Hogy Tomiris férjét kicsit elpuhulttá tette volna a kb. 20 évnyi béke? Talán, de én inkább egyfajta naivitásnak érzem inkább, nem feltételezi, hogy egy másik uralkodó mennyire másként néz a világra, mint ő. A puszta népei között van csetepaté, egy kis fosztogatás, rablódadjárat a másik törzs települése ellen. Esetleg nem célszerű más harcias törzs területére betévedni vadászás közben, mert akár az életünkbe is kerülhet (lásd Tomirisz apja vadászata a film elején), de....

De semmiképp sem szólnak ezek a másik törzs leigázásáról, földjük elfoglalásáról. Tomirisz férje szemléletébe nem illik bele a "birodalom", a világuralom, ami Küroszt hajtja. Igen, Tomirisz férjétől távol esik, hogy a pusztán túl lásson, nem számol azzal, hogy egy roppant birodalom épült fel a szomszédságban. Ha úgy tetszik, megmarad amolyan "provincionális" szinten, nem látja át a nagyobb összefüggéseket, mert ezek az ő számára nem értelmezhetőek tapasztalata, értékrendje alapján.

Kíváncsi, meg akarja ismerni ezt az új szomszédot, ez jó, viszont túlságosan készpénznek veszi a perzsa kereskedő ámító szavait. Komoly baklövést azzal követ el, hogy fiát is magával viszi a perzsa udvarba. Pedig tudjuk, hogy a fiú trónörökös, s mint ilyen a masszagéták törzsének következő uralkodója, a jövő! Ezt semmilyen áron nem szabadott volna kockáztatni. Persze, szerezzen tapasztalatot, nem lehet vattába csomagolni... ám csak egy kereskedő szavára alapozva, valódi garanciák nélkül... ez nem vall uralkodói bölcsességre.

KÉP: Tomirisz és férje... Királynő és Király együtt...
8/10
edimir 2020 okt. 22. - 22:31:12 8/10 Előzmény edimir
(238377/239045)
KÉP: az Istár kapu előtt egy másik kapu a királyi jelképpel.... hát igen, itt egy másik világ nyílik meg a puszta fiai előtt, lehet rácsodálkozni.... de az értékrendet azért nem zavarja össze, még mindig tudják, mi a fontos a számukra, még mindig két lábbal állnak a földön....
Illiona 2020 okt. 22. - 22:27:49 Előzmény edimir
(238376/239045)
Sziasztok!
Hol van mindenki?
Persze edimiren kivül, aki megnézte a Tomirist, és tetszett neki.
Mostmár szinte csak emiatt létezik ez az oldal, hogy igy uj filmekkel sorozatokkal ismerkedjünk meg. És ez szomorú.

Tomiris

off

Nagyon jókat írsz a filmről, látszik a figyelmesség.
És az is látszik. hogy ahogy megnézted, nem ereszt el.
Nagyon jó szavajárása van egy barátnőmnek, amit ide alkalmazni lehetett, ez pedig az hogy "ez film tesz hozzám", és pont ezt igy mondta edimir valamelyik este, amikor telefonon beszéltünk a filmről.
Én magam is igy vagyok vele, sokszor még esténként belenézek, egy rövid tízpercre, valamikor a Farkastotemmel voltam igy. Mondjuk azóta ( a Farkastotem) nem is néztem ennyire jó filmet.
(Pedig azóta már néztük együtt a Élősködők cimű filmet is)

Többször megemlited, hogy Tomiris mennyire emberségesebb, humánusabb volt, mint akár a perzsa uralkodó, Kűros, vagy mint akár a saját népe.
Azért én nem vagyok ebben biztos. Bár volt két-3 olyan jelenet, ahol valóban egy humánusabb oldalát mutatta meg, de azért ebben az időben ezt egy uralkodó nem tehette meg! Az is látszik, hogy amikor férjhez ment, és a gyereke felnőtt, legalább 20 év telt el békében és ezalatt mennyire elpuhult a férj, (és ő is) a rá leselkedő veszélyt nem is érzi meg. Pedig ez hatalmas "hiba".
És hiába humánus, a nagy Perzsa birodalom terjeszkedése ugy tünik megállithatatlan.
Vagyis én a királynő humánusságát inkább érzem tehernek, bár megértem hogy a film készitői hatni akartak a ma emberére is, hiszen számtalan konfliktus a mában is előfordul, és ez ennek a filmnek a valós mondanivalója.
8/10
edimir 2020 okt. 22. - 22:19:53 8/10
(238375/239045)
Off

Tomiris - kazah film

Spoiler

Számomra nagy erénye a filmnek az ábrázolás módja, ahogy nem megy el a látvány, a monumentelitás, a szem lenyűgözése irányába. Pedig micsoda pompa, tobzódás lehetne mondjuk a perzsa udvar bemutatása során... Ehelyett kapunk ügyesen felvillantott képeket... egy Istár-kaput, de ugyanakkor a jövevényeket körüldöngő kéregető nincsteleneket, tűznyelőt és árust... s mindez szinte belefér egy percbe.... mert az a cél, hogy megteremtse a milliőt, bemutassa, mennyire más, mint a puszta, az értékítéletet ránk bízza... vedd észre a gazdagságot, a forgatagot, a pezsgést, de érzékeld az árnyoldalát is.....

KÉP: az Istár-kapu
8/10
edimir 2020 okt. 21. - 22:02:51 8/10
(238374/239045)
Off

Tomiris - kazah film

Spoiler

A film jól operál az ellentétbe állítással...perzsák és masszagéták... Kürosz és Tomirisz... hübrisz és mértékletesség.... mohón terjeszkedő birodalom és egy kis nép szabadságvágya... s ebben benne is a lényeg.

Kapunk egyik oldalon egy olyan világuralomra törő birodalmat, amiben ott a mérhetetlen gazdagság, szinte kifogyhatatlan források, luxus és élvezetek a felső vezetői rétegnek, de ugyanakkor a népeinek nyomora... a puszta törzseinél is van egy belső tagozódás, de nincs ekkora szakadék a társadalmi rétegek között, van összetartás, gondoskodás..

KÉP: Kürosz tróntermében fogadja a masszagéták követeit, Tomirisz férjét és fiát... Párbeszéd a két király között rávilágít a kétfélé szemléletmódra... amelyekről kiderül, hogy nem egyszerűen csak ellentétesek, de ez az ellentét feloldhatalan is.... nem lehetnek szövetségesek.....

8/10
edimir 2020 okt. 21. - 21:38:02 8/10
(238373/239045)
Off

Tomiris - kazah film

Spoiler

Nagyon érdekes a filmben a színek szerepe. Néha olyan érzésem volt, mintha fekete-fehér filmet látnék, nincsenek erős, kontrasztos színek, inkább a tompa földszínek dominálnak. Így aztán a fel-felbukkanó arany és vörös szinte berobban a szemünkbe, irányítja a tekintetünk, kiemel, jelentést hordoz....

KÉP: Tomiris királynő a serege élén - a vörös-arany, a magas süveg együtt megteremti a királynői méltóságot... ez a nő meg is felel maradéktalanul ennek a méltóságnak, sőt... egyénisége adja a méltóság valódi tekintélyét és hihetetlen erejét....
8/10
edimir 2020 okt. 21. - 21:31:19 8/10
(238372/239045)
Off

Tomiris - kazah film

Spoiler

Mivel felirattal néztem, így az eredeti hangot hallottam, a nyelv izgalmasan hangzott a fülnek, kissé pattogott, ami nem csoda, hiszen csupa határozott ember beszélt nagyon is erőteljesen, jókora vehemenciával képviselve a mondandóját.

Viszont van egy különleges karakter, a perzsa kereskedő, akinek olyan minden szava, mint a pergetett méz, kényezteti a fülünk a lágy behízelgésével. Hát igen, eladná nekünk a homokot a Szaharában, vagy rávenne bennünket bármilyen vállalkozásra..... A filmben épp ez a szerepe, elhitetni, rávenni, meggyőzni.... Igazi métely, mindent és mindenkit megront, tönkretesz....

KÉP: a perzsa kereskedő

A feltett képeket a Trailerből vágtam ki.
8/10
edimir 2020 okt. 20. - 22:34:44 8/10 Előzmény Illiona
(238371/239045)
Off

Tomiris - kazah film

Spoiler

Ölj, vagy te halsz meg. Épp ezen az egyszerű képleten igyeksik emberségégel változtatni Tomirisz. Két jó példa is mutatja. Az egyik, amikor rabló céllal betörnek egy másik törzshöz, és itt magával viszi az árva szolga gyermeket, hogy harcost neveljen belőle. Nem tart attól, hogy a fiú felnőve majd bosszút áll rajta. S valóban, a leghűségesebb embere lesz.

A másik példa a férje és fia temetésekor, amikor a sírnál feláldozandó három embert nem engedi legyilkolni, hogy a halottak szolgái legyenek a túlvilágon. Az élet fontosabb, mint szeretett halottainak túlvilági "jóléte".... ez a három ember inkább szolgálja élve a törzset, harcosként, anyaként, dolgozzanak, harcoljanak a jelenért! Nekem ez roppant szimpatikus üzenet.

Hogy mennyi ellenség levágott feje kell egy harcos lánynak? Három!:) De ha ezt levágta harcban, akkor nem egyszerűen csak férjhez mehet, hanem maga választhat férjet magának, ez pedig szerintem nagy különbség. A hadi tettével mintegy kiérdemli, hogy maga döntsön, szinte egyerenrangúvá válik a férfiakkal, mindenesetre nem alázatos, kiszolgáltatott alárendelt.

Mégis érezzük, hogy a "harcos nők" férjhez menve nem uralkodnak a férjük felett. Megválaszhatták életük párját, de aztán hagyják a férfit férfinak maradni, nem kasztrálják az akaratát, a döntéseit. Tomiris fiát nem az anyja tanítja a harcművészetre, az apja veszi át főként ezt a szerepet. A perzsa kereskedő mézes szavai a királyt elbódítják, Toririsz tisztán látja a veszélyt, de nem akadályozza férjét az utazásban, csak figyelmezteti, s megteszi az óvintézkedéseket, ami tellik tőle... megfigyelőt küld titokban.
8/10
edimir 2020 okt. 20. - 22:09:59 8/10 Előzmény Illiona
(238370/239045)
Off

Tomiris - kazah film

Spoiler

Kicsit körülményesen, de sikerült megnéznem... online, angol felirattal, sajnos az oldal nem engedte a letöltést.

Kezdjük ott, hogy én még nem igazán láttam kazah filmet, de így elsőre nagyon bejött.

Egyszerű történet, kellően letisztulva, nem túl bonyolult jellemekkel, történetvezetéssel, igazi "legenda", mese hősökről. És ettől jó, ettől működik, hogy nem vállalja túl magát, hanem megteremti a kort, benne életre kelnek a hősök, megcselekszik, amit származásuk, a "vérük" megkövetel.

S micsoda színészi játék! Hihetetlen erőt, mindent lebíró akaratot képesek sugározni az arcok, a szemek szinte sütnek ki a kőből faragott arcokból.

Tegnap kb. a film harmadánál járhattam, amikor felhívtam Illionát a filmről beszélgetni. Neki volt egy megjegyzése, itt nem lehet spoilerezni, hiszen az alaptörténetet ismerjük. Nos, valóban olvashatunk Tomirisről , különösen a perzsákkal, Kürosszal való összecsapásról, de a forgatókönyv mégis itt-ott finoman eltér ezektől, mert vmi mást tart fontosnak, mást akar kiemelni egy-egy mozzanatból, szereplő kapcsán. Ilyen változtatás a forgatókönyvben Tomiris fiának halála.

Nagyon izgalmas, ahogy a masszagétákat, Tomiris törzsét a film bemutatja. Számomra nagyon érdekes volt az építkezés, a kör alakú földvárszerű megoldás, vizesárok, híd.

KÉP: a masszagéták törzsének székhelye....

Hérodotos: Kürosz halála a VII. fejezet - a 48. oldalon kezdődik: https://mek.oszk.hu/09900/09909/09909.pdf

Itt két írás Tomirisz/Tomyris/Tomürisz - ról:
https://www.xn--trtenelmiportre-8sb.hu/tomurisz_a_masszagetak_kiralynoje/

https://baalvany.blog.hu/2019/05/29/tomris_khatun
Illiona 2020 okt. 13. - 15:27:22
(238369/239045)
Tomiris

off

Hogy mikor is élt ez a királynő, és mikor játszódik ez a film?
Ez I. Kurus Óperzsa uralkodó éveihez tudjuk kötni, vagyis i.e. 639 körül.
https://hu.wikipedia.org/wiki/I._Kurus

Illiona 2020 okt. 11. - 22:45:30 Előzmény werzsi9
(238368/239045)
Érdekes.
Mindenesetre nagyon kegyetlen élet volt az akkor, amikor egyetlen kérdés volt az ember életében: ölsz, vagy téged ölnek meg. Mégis szaporodtak, mindenütt sok gyerek rohangált, Népek , törzsek keletkeztek, míg népek, törzsek eltüntek.
Az is érdekes volt, hogy egy eladósorba lévő harcos nő akkor mehetett férjhez, ha megfelelő számú ellenséget megölt. itt a filmben is kérdezték Tomirist, hogy hány ellenséget ölt meg eddig, és a válasz: két férjevalót. (mennyiségi egység :))) )
werzsi9 2020 okt. 11. - 14:32:11 Előzmény Illiona
(238367/239045)
Szeretném megnézni ezt a filmet, ezért szurkolok, hogy felkeltse az érdeklődését egy szorgalmas fordítónak. Az érdeklődésemet főleg az keltette fel, hogy a film helyszíne és annak népessége eszembe juttatta egy magyar génkutató csoport munkásságának nemrég ismertetett eredményét. A kutatócsoport a honfoglalás kori vizsgálatokban az archeogenetika módszereit használta fel. Kizárólag az Árpád-házi királyok DNS-ét vizsgálták. Megállapították, hogy ők kivétel nélkül egy olyan népcsoportból származnak, amely az ókori Baktria területén élt. Ez a jelenlegi Észak-Afganisztán, Türkmenisztán, Üzbegisztán, Kazahsztán déli területe. Ott helyezkedtek el 4500 évvel ezelőtt. Később nyugatabbra vonultak, Szkítia területére, ahol a masszagetek is éltek. Ennek a népcsoportnak volt a királynője Tomürisz.
Azt még megjegyzem, hogy ez a kutatás nem a magyarság, hanem az Árpádok genetikai vizsgálatára irányult.
Ezeken a helyeken találkoztam az említett témával:
https://magyarnemzet.hu/belfold/baktriatol-a-karpat-medenceig-ujra-kell-ertelmezni-az-okori-irasokat-es-a-magyar-nepi-hagyomanyt-8424387/
és
https://mediaklikk.hu/video/ez-itt-a-kerdes-2020-09-17-i-adas/

Illiona 2020 okt. 10. - 16:20:05
(238366/239045)
Tomiris - Kazah uj film

- off

Ez a film Kazahsztánban készült, a wikipédia azt irja, iráni származású volt, viszont Bán Mór őt szkita királynőként említi.
Ezen nem akadjunk föl, bárkinek is lehet igaza, meg nem is.
Én erről a filmről még készültekor éppen Bán Mór oldaláról értesültem, ott olvastam erről a filmről, és Tamaris királynőről.