8/10
edimir 2021 jan. 09. - 15:06:19 8/10 Előzmény Illiona
(238665/239045)
Do Jo Yeong
spoiler
Yeon Gae so Moon - főparancsnok karakteréhez pár szó

Amikor Yeon Gae so Moon fél lábbal már a sírban van, még akkor sem remeg meg a keze, amikor az íját kifeszíti, nyila is pontosan találja el az Ansi erődből érkező követség egyik katonáját. A testét képes teljesen kizsigerelni és működésre kényszeríteni. Működik az agya is, csak rossz vágányon zakatol.

Nem olyan rossz ez a forgatókönyv, sem az írója!:))))))))))))))))
8/10
edimir 2021 jan. 09. - 14:55:57 8/10 Előzmény Illiona
(238664/239045)
Do Jo Yeong - királyi család
spoiler

A királyi családból csak ketten képviseltetik magukat a sorozatban, a király és unokahúga. Még a Tang házassági ajánlatnál hangzik el, hogy a királynak nincsenek házasulandó korú lányai, az idősebbek már férjhez mentek, a többiek pedig túl kicsik még hozzá, így került jelöltként szóba a király unokahúga, Sook-Young.

Én még nem láttam a sorozatot, csak a 34. résznél járok. Mondjuk ez a kis unokahúg nem lett a kedvencem. Persze Goguryeo-ért feláldozná magát, vállalná a menyasszony-túsz szerepet, de álma, hogy Goguryeo legnagyobb hősének legyen a felesége. Hogy kislányos álom? Nagyon!:)))))))))))) A hős a fehér lovon!:)))))))))) Szegény főparancsnokfi még be is veszi, ezért is akar annyira győzni az első nagy csatájában.

Aztán persze jön az álomférfi konkretizálása, szegény Dae Jo Yeong-ra esik a választása, akit körül is dong.

Bár a királyt és Dae Jo Yeongot is igyekszik segíteni, de számomra vhogy mégis olyan vérszegény ez a karakter... olyan, mint az egész királyi család, erőlködő igazi erő nélkül. Különösen Cho Ri, a kis khitán kánlány mellett tűnik halványnak.

Egyébként feltűnő a királyi család alul reprezentáltsága, sehol egy királyné, egy Koronaherceg! Ez is jelzi, hogy ez a dinasztia csak névleg az uralkodócsalád. Az ország vezetése mások kezében van.

KÉP: Bo-Jang, Goguryeo 28 királya, a bábkirály.. súlytalan a trónon, aki mindenhez erőtlen. legfőképp az ország vezetéséhez
8/10
edimir 2021 jan. 09. - 14:28:36 8/10 Előzmény Illiona
(238663/239045)
Do Jo Yeong
spoiler
Yeon Gae so Moon - főparancsnok karakteréhez pár szó:

Nagyon sok fontos észrevételt tartalmaz a hozzászólásod, néhányra reagálnék.

Yeon Gae so Moon esetében nem annyira időskori elbutulás, vagy Alzheimer-kór áll a késői éveinek tettei mögött, mint inkább egy mánia.

A főparancsnoki pozícióba anno egy katonai puccsal került (erre csak utal a sorozat), az előző király és annak 200 emberét megölte. A mostani uralkodót ő ültette bábkirályként a trónra. A mostani Főbiztos (immár a legnagyobb ellenlábasa) egykor az ő embere volt, aztán fokozatosan kilépett az árnyékából, lett a Tanggal kötendő béke híve. Tehát ha úgy tetszik, akkor Yeon Gae so Moon Goguryeo amolyan korlátlan urának hihette magát, főként, hogy a 2. Tang invázió idején fontos katonai sikereket ért el. Ez a győzelem egy olyan nimbuszt font köré, ami az önértékelését eltorzította. Amolyan tévedhetetlennek, legyőzhetetlennek és halhatatlannak hiszi magát. A mániája a Tang Birodalom megdöntése, amit csak ő hajthat végre. Hogy az ország kivérzett, a rossz termés miatt éhínség van, hogy a Tang erőforrások sokkal nagyobbak, mint Goguryeo-é, hogy hódító hadjáratra semmiképp, talán csak védekezésre elég az ország ereje, ezt képtelen elfogadni. Ez egyfajta őrült megszállottság, önmagába vetett vak hit. Igen, megmentőből romba döntővé válik.

Hogy miért nem ismeri fel a hibáit és nem tanul belőlük? A tévedhetetlennek mindig igaza van, egy legyőzhetetlennek nincsen gyenge pontja, hibái, véli ő. Kritikát tehát nem tűr, az ellenvélemény személyes sértés. Túl nagy ember és túl erőszakos ahhoz, hogy bárki ellenkezni merjen vele nyíltan. Lám, még Yang Manchun másként gondolkodására is válaszként csaknem polgárháborút robbant ki.

Az utódja ki volt jelölve a kezdetektől, hogy az elsőszülött fia. Tehát örökletesnek akarta a főparancsnoki pozíciót, elvégre a megszerzett hatalmat nem akarta kiengedni a kezéből, hogy a családban maradjon. A királyi kinevezés csak puszta formalitás. Látszólag e téren nyugodt lehet, van 3 fia. Az elsőt katonának neveli, a 2. tanulmányokat folytat egy buddhista templomban (tehát civil pályára szánták), a 3. beteges, ezért szóba sem jöhet utódként. A baj ott kezdődik, hogy abból a téves elképzelésből indul ki, hogy a fia a hasonmása, aki minden vezető, katonai tehetségét örökölte.

Pont azon gondolkodtam a sorozatot nézve, hogy milyen teher egy híres ember gyerekének lenni, hogy mekkora elvárásokat támaszt vele szembe a szülő és a környezete... és milyen nyomasztó lehet, amikor ettől elmarad. Yeon Gae so Moon fiai bizony képtelenek kilépni az erős apa árnyékából, belül gyengék, mert készen kapják a helyüket, nem kell érte erőfeszítést tenniük. Az apjuk nevéből élnek, nem a személyes érdemeikből.

A sorozat jól épít a párhuzamos életutak ellentétére.
A két "pillér" a két hadvezér: Yeon Gae so Moon és Yang Manchun
A két "fiú", a két "utód" - Yeon Gae so Moon 1. fia és Dae Jo yeong

Míg Yeon Gae so Moon 1. fia fentről indulva jut a legmélyebbre - és ebben benne van apuci elnéző nevelése is! -, addig Dae Jo yeong rabszolgából küzdi fel magát.

KÉP: Dae Jo yeong megbecsült hősként tartja a hátát, hogy a beteg Yeon Gae so Moon lóra tudjon ülni.
Alázat, de nem szolgai, hanem az országért tett szolgálat! Mert ő ezt is megtanulta. amit az elkényeztetett úrficska nem!

Illiona 2021 jan. 09. - 13:36:28 Előzmény Illiona
(238662/239045)
sujtó természetesen
Illiona 2021 jan. 09. - 13:03:59
(238661/239045)
Do Jo Yeong

volt régebben a Szegedi Konfuciusz Intézet szervezésében egy kalligráfia óra, amit egy kinából érkezett hires kalligráfus tartott. Ki is próbálhattuk - én magam kevés sikerrel-.

Itt volt, hogy az egyik magyar megkérdezte a Mestert, hogy mit csinálnak a kalligráfusok, hogyha idősebbek és remeg a kezük. A mester csak nézett ki a fejéből, nem is értette a kérdést, majd csak annyit mondott: egy kalligráfusnak soha nem remeg a keze, bármilyen idős.
Nos ennyit az időseket sulyto betegségekről.
Meg a forgatókönyviróról.
Illiona 2021 jan. 09. - 12:56:58
(238660/239045)
Do Jo Yeong
spoiler
Yeon Gae so Moon - főparancsnok karakteréhez pár szó:

Kétségtelen, hogy a főszereplőn kivül neki volt a legátütöbb, legnagyobb hatású személyisége.
Halála után nagy űrt - pótolhatatlanul hagyott hátra.
Hibákkal is rendelkezett, amik akárhogy is nézzük Goguryo hanyatlásához vezettek.
Nem igaz, hogyha akarta volna, akkor nem tudott ezekről a hibákról, de hát a sruccpolitika alkalmazása számára rózsaszín ködbe burkolta ezeket.
Egyik ilyen, hogy nem hagyott utódot, nem nevezte meg, hogy majd ki fogja folytatni a ő nagy művét - még életében, ameddig eszénél volt, akkor kellett volna. Volt ugye 2 fia, akik nem voltak alkalmasak egy ország katonai vezetésére.
Jóval később, Goguryo bukása után milyen bölcs gondolataik lettek hirtelen.
De akkorra elbuktatták az országot. Az idősebb rossz hadvezér, rossz taktikus, egyszerűen buta, tele ambicióval. Még azt is a fia bűnei közé sorolom, hogy szerelme ellenére nem veszi el - akár erőszakkal- a király rusnya lányát.!! :))) Ambiciói vannak, amik a Tang Császár tábornokáig repiti.
Igaz, utána visszatér, de a hit benne akkorra eltünt, csak azok számára számit valamit is, akik amugy is a zavarosban szeretnének halászni.
A másik fia egy gyenge, megvezethető fiú, semmi nem maradt meg benne az apja nagyságából.

A másik hibája, hogy nem vette észre az elméje megbomlását.
Nem tudom, arrafelé ismert-e az öregkori elbutulás, vagy az alzheimer kór, de egy ország vezetőjeként kellett volna észrevennie, hiszen itt hónapok, napok számitanak, nagy a felelősség. (itt most gondolok a "A korona" cimű angol sorozatra, ahol Winston Churchill időskori szerepét taglalják). Hiába az a pár száz év, a probléma ugyanaz. És még persze más történelmi személyeket is lehetne hozni, de most ez a legfrissebb.
8/10
edimir 2021 jan. 08. - 22:23:17 8/10 Előzmény edimir
(238659/239045)
Kogurjó - Goguryeo - királysírok

Érdemes végignézni és az ismertetőt olvasgatni, mert tényleg lenyűgöző!
Jöjjön a másik nagy kedvencem: a Göncöl!:)))))))))))))))

KÉP: Asztronómiai mennyezet. Délen a Tejút folyóként ábrázolják, elválasztva a két égi szeretőt, Takácslányt és Tehénpásztort. Van egy főnix (a déli vörös madár), valamint a különféle bolygók és csillagképek. A Nagy Göncöl északon van, egy kétfejű élőlénnyel együtt, amely a föld tengelyét ábrázolja.

A Nagy Göncölnek különleges jelentősége van a Goguryeo sírokban, mint az északi égbolt uralkodó csillagképe, a halálhoz kapcsolódó irány, a Nagy Göncöl szimbolikus funkciója az elhunyt védelme volt túlvilági életében.
A koreaiak ekkor felismerték mind a 28 kínai csillagképet, de az ég különböző irányaihoz rendelték őket.

Asztronómiai mennyezet
A déli kamra kupola (ábra)
Deokheung-ri, Kr. U. 408
Taean város, Észak-Korea
Forrás:http://www.art-and-archaeology.com/korea/goguryeo/dk06.html
8/10
edimir 2021 jan. 08. - 22:13:52 8/10 Előzmény edimir
(238658/239045)
Kogurjó - Goguryeo - királysírok

A koreaiak egy nagyszerű oldalt állítottak össze nemzeti örökségükről.
Mindjárt az első a Goguryeo Királysághoz tartozó sírok falfestményeinek fotókkal és ismertetővel való bemutatása. http://www.art-and-archaeology.com/korea/korea.html#tombmurals

Az Észak-Koreában találhatók:
Pyongyang
Anak Tomb #3
Deokheungri Tomb
Deokhwari Tomb #2
Gangseo Tomb

A Kínában találhatók:
Ji'an
The General's Tomb
Tomb of the Wrestlers (Gakjeochong)
Tomb of the Dancers (Muyongchong)
Ohoe (Wukui) Tomb #4
Ohoe (Wukui) Tomb #5

Érdemes megnézni a csodálatos falfestményeket, melyek a 4-7. század között készültek. Az ábrázolás nem csak gyönyörű, de rendkívül informatív is, hiszen megfigyelhető a korabeli élet számtalan területe: öltözék, konyha, tánc, harcosok, csillagok, különleges lények.

KÉP: a háromlábú napvarjú, a nagy kedvencem a Jumong óta!:)
Napvarjú repülő lényekkel, fuvolázó főnix és sárkány társaságában.
Keleti mennyezet
Ohoe 4. sír, 6. - 7. század
Ji'an, Kína
Forrás: http://www.art-and-archaeology.com/korea/goguryeo/oh406.html
Illiona 2021 jan. 08. - 17:36:37 Előzmény Ljerk
(238657/239045)
Nos, a Rooftop Prince is egy jó sorozat, megfelelő humorral, a Life on Mars az azért sokkal magasabban van egy mérhető skálán. ( Ez pont olyan, amikor egy trabantot akarnánk összehasonlítani egy mercédessel. Persze hogy a trabant is elvisz a szomszéd faluba, de már nem visz el Pestig.)
Nos ilyen ez a két emlitett sorozat. A konfliktusok mélysége, az érzelmek megélése, a titkok feltárásának menete mind sokkal profibb megoldású a Life on Mars cimű sorozat esetében.
Nyugodtan hozzáfoghatsz, garantálom, nem fog fájni :))))))))))))))

Az tovább növeli a két sorozat közötti megitélési különbséget, hogy a Rooftop Prince vége nekem értelmezhetetlen. Egyszer ugyan Boil megirta nekem, hogy hát egyszerű, de az is csak egy általa elképzelt vég volt. Ennyire bizonytalanságban hagyni a nézőt azért nem szép.

A Life on Mars esetében az utolsó részben feltesz egy fontos kérdést a főszereplő. A lélegzet (vagy lélekzet?) is bennszorult, mig vártunk a válaszra. de a srác döntött, és ez a választás visszavonhatatlan. De ennek meg kellett érnie, minden eddigi cselekedet arra volt jó, hogy ez a döntés megszülessen. Ezt már lehet érteni.
10/10
Ljerk 2021 jan. 08. - 10:42:20 10/10 Előzmény Illiona
(238656/239045)
Igazad van - én is csak megfelelően humoros környezetben tudok befogadni néhány sci-fit, így a képen létható Rooftop Princét is. Persze egyébiránt sci-fi rajongó vagyok érdekes módon - de most vagy itt vagyunk, vagy ott.
10/10
Ljerk 2021 jan. 08. - 04:45:13 10/10 Előzmény edimir
(238655/239045)
Az asianwikin nagyjából csak a 2000-2003 óta készített filmek adatbázisa található - a színész koreai nyelvű wiki oldala azért többet hoz ennél :) - https://ko.wikipedia.org/wiki/%EA%B9%80%EC%A7%84%ED%83%9C_(%EB%B0%B0%EC%9A%B0)
8/10
edimir 2021 jan. 07. - 21:34:06 8/10 Előzmény Illiona
(238654/239045)
Do Jo Yeong - karakterek

KÉP: Yeon Gae So Moon - Kogurjó katonai főparancsnoka

Hát nem egy "virágfiú" az biztos!:))))))))))) Hiába is keresnénk a mai kosztümös sorozatokban hozzá foghatót. Ő bizony nem trendi, nincs hat kocka a hason, sem elegáns arcél, fogat villantó mosoly, hosszú szempillák... Nem, ő egy vén hadfi, a nagy hang, nagy testben rezonál. Igazi "szívdöglesztő", no, nem a hölgyek körében, hanem a harctéren. Főparancsnok és ezt el is hisszük róla.

Remek karakter, nagyszerű ívvel.... rendíthetetlen pillére az országnak, akinek nevével a tang gyerekeket (és felnőtteket) lehet riogatni, aztán az országát csaknem romlásba döntő őrült, aki a realitásokat figyelmen kívül hagyva akarja örökre "megváltani" Kogurjót a Tang veszélytől.... aki a halállal is dacolni képes, akaraterővel felülemelkedni a végzetesen sérült testen, majd belátni, hogy az ő ideje lejárt, a következő generációnak átadni a nagy feladatot.... s hogy ez hiteles legyen, ehhez egy ilyen testi adottságú színész kellett, a "virágfiúk" erre nem alkalmasak.

Ez a sorozat több olyan idősebb színésznek is lehetőséget adott a bizonyításra, akik nem igazán dúskáltak korábban - később a szerepekben. Yeon Gae So Moon szerepe is egy ilyen jutalomjáték.
Az alakító színész Kim Jin-Tae 1951-es születésű, ehhez képest nem túl hosszú azon filmek/sorozatok listája, melyekben játszott: https://asianwiki.com/Kim_Jin-Tae

De aki ebben a sorozatban látta, az biztosan nem felejti el Kogurjó főparancsnokát.
Illiona 2021 jan. 07. - 20:20:56 Előzmény Ljerk
(238653/239045)
Hát én minden fantasztikus filmet, sorozatot elutasítok, de azért van néhány különlegesség, amit viszont szeretek.
Az egyik ilyen a Mars of Life cimű 16 részes sorozat. Itt egy fiatal bűnügyi szakember esik egy támadás során kómába, és ebben az állapotba kerül vissza vagy 20 évet, és ott kell megoldania egy bűnesetet, mert itt a jelenben már nem lehetséges.
Nyomozónk kénytelen megalkudni a kezdetleges bűnügyi eszközökkel, a maradi, de fejlődőképes rendőrökkel, meg amugy mindennel.
Rengeteg humor kiséri a soroztatot, a komoly témát pont kellően oldják ezzel.
Amugy ez a sorozat az ugyanilyen című azt hiszem angol sorozat ujraforgatása.
egy kis epizód a filmből:
https://www.youtube.com/watch?v=T5qDEjoCEtc
Illiona 2021 jan. 07. - 20:11:14 Előzmény edimir
(238652/239045)
Minden szavaddal egyetértek!
Akik a körülöttünk lévő országokból történelmi filmet forgattak, azok mind beleharaptak a magyar történelembe, és a maguk szája ize szerint alakitották a történetet.
Kuguryo esetében én hajlanék arra, hogy elfogadjam a kinai álláspontot.
Azért nincs olyan esemény a koreai fésziget 2-5 ezer éves multjában, amiben nem lettek volna ott a Tangok, a Mingek, stb... .
Kugoryo helyén, és annak területét megnagyobbitva jött létre Balhea Királyság, és ez a mai Kina területébe jócskán belenyúlik.
De ennek a vitának a jelenre és a jövőre nézve amugy semmi értelme már.
8/10
edimir 2021 jan. 07. - 18:28:00 8/10 Előzmény Illiona
(238651/239045)
Do Jo Yeong - 23. rész
Spoiler

KÉP: - felirat - Li Shi-Min tang császár jelenik meg a haldokló kogurjói főparancsnok rémálmában. Ő vágja oda, hogy a történelmet a győztesek írják, és bár Kogurjó nagyobb múltra tekinthet vissza, mint a Tang Birodalom, de ha sikerül Kogurjót legyőzniük, akkor elveszik a múltját, a kultúráját és a történelmét.

Hagymázos jelenetnek gondolhatnánk némi pátosszal nyakon öntve, de ez egy nagyon is tudatos jelenete a sorozatnak. A sorozatot 2006-ban kezdték adni, a forgatókönyv, a forgatás előtte zajlott. Miért fontos a dátum? Mert 2002-ben robbant ki a történész vita Kogurjóról és borzolta fel a kedélyeket Koreában.
Hogy mire is gondolok?
Lásd a szócikkben: "Vitatott kínai források" - https://hu.wikipedia.org/wiki/Kogurjo

Lám, mintha a tang császár szavai valósulnának meg 1300 évvel később! Kína "lenyúlja" a Kogurjó múltját, kultúráját és történelmét azzal, hogy ledegradálja kínai vazallusállam szintjére, így köszöni szépen, az az övé!

Nem tudom, hányan olvasnak a világon kínai történészektől szakcikkeket. Gyanítom, hogy szélesebb azok tábora, akik vmilyen Kogurjóval kapcsolatos dél-koreai filmet, sorozatot láttak. Nem kérdés, hogy melyik a hatásosabb propaganda!:)

Hmm, nem véletlenül nyiforgunk itt a fórumon az új magyar történelmi filmek, sorozatok hiányán. Ha MI nem készítjük el, akkor majd mások, más nézőpontból megcsinálják. És akkor szégyenszemre a magyar nézők egy török sorozatban látják viszont a magyar történelem tragikus történéseit hárem-csetepatéhoz egy kis hangulatfestő díszletként!!!!

Igen, van mit tanulnunk!
10/10
Ljerk 2021 jan. 06. - 23:13:47 10/10 Előzmény edimir
(238650/239045)
Hmmmm... :)
10/10
kimbin01 2021 jan. 06. - 22:04:26 10/10
(238649/239045)
Azt el is felejtettem mondani, hogy a számítógép előtt volt már DVD lejátszóm, és ugye vettem filmeket is, de volt amit a fiam barátja írt ki nekünk. Star Wars 1-6, 3 Indiana Jones film, amit megvettem, az a Rettenthetetlen, A nyolcadik utas a halál 4 lemezes, 4 filmes, a kedvencem a Capd le csacsit, a Macskajajt, amiért, és amihez hozzájutottam, és ami megérte.
10/10
kimbin01 2021 jan. 06. - 21:22:52 10/10 Előzmény Illiona
(238648/239045)
Akkor még lemezre írtuk, írtam ki. Elég sok van lemezen, akkor még nem is nagyon gépeztem, kimerült a levélváltásban a lánnyal. Silla hozott el sok mindent, ami a számítógépet, és az internetet illeti. Ez csak fejlődik az évek során. Sok mindent magam is meg tudok már oldani, nem kell mindig az unokaöccsöt hívni. Nekem megfelel így is, lemezen, sok terv még megvalósításra vár, és nem akarom ezzel vesztegetni a drága időmet. Ha délután, estefelé leülök kézimunkázni, háttérként megfelelnek a kedvenc filmek. Főleg a zene az ami kellemessé teszi a téli estéket.
8/10
edimir 2021 jan. 06. - 20:42:59 8/10 Előzmény Ljerk
(238647/239045)
Kairos
Spoiler

Kedves Ljerk, az általad említett "sci-fi" elem, az időhurok adja a sorozat lényegét, nem egy önkényes kutyulmány, "észbeli" pörgés, oka van a létrejöttének, a működése pedig kivételes lehetőséget ad a történetnek és benne a szereplőknek. A változás és változtatás lehetőségét. Megváltoztatni az eseményeket, régi rossz döntéseiket, s közben ők maguk is megváltozhatnak, jobbak, többek lehetnek.

Ez a sorozat nem pusztán a szórakoztatás, az idegborzolás miatt érdekes elemként dobja be az időhurkos megoldást, hanem nekünk nézőknek is kínál egy lehetőséget arra, hogy elgondolkozzunk az Életről és az Időről.

Ez a sorozat a pozitív értékek mellett teszi le a voksát, főszereplői együttműködnek, hogy egymást segítve mentsék meg szeretteiket, eközben nem aljasodnak le, sőt...

Nem tudom, hol jársz a történetben, mi az, ami konkrétan nem tetszik benne? Ízlések és pofonok... engem az elejétől nagyon megfogott. Nem véletlenül dicsértem a forgatókönyvírót, minden a helyén van, a "sci-fi" is!:)))))))))))))))

KÉP: a törött óra, ami megállt 22.33-nál...

10/10
Ljerk 2021 jan. 06. - 19:56:52 10/10
(238646/239045)
A Karossal kapcsolatban van kérdésem, mivel nektek tetszett gondoltam el kezdem nézni.

Az első három rész után vakarom a fejemet. Rendben van húzós a film, de minek bele a sci-fis időeltolódás? Szeretem a társadalmi drámákat, szívesen megnézem akkor is ha nincs körbecsavarva, például a Giant - ahol nem a sci-fire, hanem a titkok sokaságára építettek, ami inkább elfogadható volt számomra és logikusan is építették fel.

Tehát a kérdésem az - van értelme a sci-fis részeknek úgy a mondanivaló tekintetében, vagy csak egy "észbeli" pörgetés? Még nézek néhány részt biztosan, de néhány kivételtől eltekintve nagyon szeretem azt, hogy több eltérő "stílus" van egy filmben.