7/10
Fecóbácsi 2012 aug. 02. - 23:04:32 7/10
(819/1379)
*** Spoileres leszek, vigyázat! ***

Ma megnéztem én is. A film nem okozott maradandó károsodást, leszámítva a mozijegy árát, amitõl kis híján agyvérzést kaptam - utóbbi pár év felhozatala ui nem csábított be a moziba. Magamban úgy döntöttem, hogyha már a jegy ára drágább, mint a buszozás fel Pestre oda-vissza, akkor igyekszem azért némileg mégis pozitívabban szemlélni a produkciót. De, hogy teljesebb legyen a kép, megosztok pár gondolatot a trilógia többi részérõl is.

Nolan Batman-trilógiájából hiányzik valami, ami miatt nem válnak az egyes filmek igazán monumentálissá, holott az anyag adott lenne hozzá. A filmek mindig megbicsaklanak valahol, hol logikai falakba ütközik (de legalábbis kátyúba lép)a cselekmény, hol az akciójelenetek harmatosak, néha pedig a karakterek nem túl hihetõek. A három közül az elsõ rész a legjobb. Remekül mutatja be Bruce kezdeti szárnypróbálgatását, majd ahogy fokozatosan a félelmetes betmenné válik. Külön tetszett, hogy kisebb "teamje" van, hihetõbbé teszi a cselekményt (szemben a Burton-változattal). Több a sötét tónus a filmben, és Gotham is egy sötétségtõl fuldokló metropolis benyomását kelti - különösen az a rész, ahol Rachel leviszi Brucet kocsival az alvárosba. Az ellenségek jók, számomra sokkal hatásosabbak voltak ezek a földhözragadtabb figurák (maffiózók, piti korrupt zsaruk, Razalgul és katonái), mint a Joker-féle képregényszagú teátrális alakok. Fontos, hogy megvolt az erõs indíték: a romlott Gotham elpusztítása, a tisztítótûz. Amit hõsünk nem engedhetett. Csak hát azok a buktatók. Az agyonvágott villám-akciójelenetek; a harmatos szerelmi szál; a nyeregtetõkön ugráló többtonnás tank; az emberkímélõ mikrohullám; a nem is mindenkire halálos ideggáz (Craine) etc. Bár meg kell valljam, többszöri nézésre jobban tetszett, és ez az új bõregér igencsak pozitív benyomást tett rám.

A Jokeres részt csak egyszer láttam, úgy négy éve, mikor moziban adták. Itt már az indíték is sántított, számomra nem volt túl meggyõzõ, hogy egy idegbeteg anarchiát akar, ennél azért több kellett volna. Legnagyobb hibája ennek a résznek, hogy sokminden súlytalanná válik benne menet közben. Joker mindig újabb és újabb csapdát eszel ki, de ezek nem ütnek. Mire betmen és a rendõrök átverekszik magukat egyiken, jön a másik és az újabb és a többi. Ez a cselekményvezetés a fûrész-filmekben egész jól jött át, itt unalmas lett. Ennél a résznél is jobban tette volna Nolan, ha a sok kis szarolás helyett egyetlen nagy balhét kerekít inkább, mint a másik kettõben. Vagy mikor eljátsszák Gordon halálát, csakhogy Jokert elkapják, de miután az újra lelép, az egész addigi ténykedésük a súlyát veszti. Maga Joker sem volt a szememben akkora durannás egyébként, nem feltétlen a színész miatt, hanem mert a karaktert nem lehetett egyértelmûen pozícionálni. Sokszor a hülyét játssza, ami nemigen vall a pszichopatákra, máskor pszichó jegyeket produkál, de az meg az idiótákra nem áll. Életszerûbbnek és hatásosabbnak éreztem volna valami elvetemült trükkmestert, na nem olyan durvát, mint a fûrészt, de valami hasonszõrû riogatót, aki nagyobb léptékben gondolkodik. Az, hogy a betment a film végén üldözik, pedig szintén nem kap súlyt, mert az utolsó rész elején már sírnak is utána.

Na igen, a kritika igazi apropója, az utolsó rész... Itt már indítékról, hogy úgy mondjam, szó sincs. Puccos toronyházak, fényesre suvickolt utcák, csillogó verdák, igazi istenfélõ amerikai nyárspolgárok, nuku gyilkosság - erre jön egy terrorbrigád, mondván, hogy elpusztítják a "velejéig korrupt és romlott" Gothamet - na neee... Ha eltekintünk attól, hogy az egész film erre az elhibázott alapra épít, akkor azt kell mondjam, egészen nézhetõ. A hülyeségáradattól persze ezúttal sem szabadulunk, de a történetvezetés legalább újra az igazi batmanra kezd emlékeztetni, az idõközben leamortizálódott Wayne-nek újra talpra kell magát állítania, mikor Baine megjelkenik. Õt egyébként szintén jó fõgonosznak találom, bár nem annyira karizmatikus, mint Ducard, nem produkálja magát úgy, mint Joker, viszont hihetõ karakter és jól áll neki a precíz hidegség, amit maga körül teremt. A szereplõgárda hozza az elvárt színvonalat, és az akciójelenetek mennyisége nekem többnyire elfogadható, ez nem sztárvársz film, nem nagyon kell több belõlük. Ugyan ki tudom kapcsolni az agyam filmnézés közben, csakhát az a bizonyos h.áradat rendre lecsap, és hosszan elnyúló tajtékot hagy maga után. Most nem arra gondolok, hogy valaki olyan menekülést szervez magának, ami egy a tízezerhez hogy sikerül, vagy bemennek gyalog a tõzsdére és egy falka motorral rontanak ki onnan, hanem olyan kardinális marhaságokra minthogy sokezer rendõr masírozik be levegõtlen, kivilágítatlan helyekre, csakhogy megfulladjanak és mozdulni se tudjanak egymástól + öt hónapig életben maradjanak odalent (ezek nem csílei bányászok, hogy túléljék). Sántít a bomba-ügy is. Ez az, amivel Baine sakkban tartja elvileg a felszabadító erõket, tehát kvázi kulcsmomentuma a filmnek. Tegyük fel, hogy egy ilyen reaktort át tudnak alakítani (egyáltalán, hogy létezik ilyen reaktor). Mondjuk, hogy nem olvad le röpke órák alatt, mint Csernobil és Fukusima, hanem csak öt hónap alatt. Ok, még azt is tételezzük fel, hogy semmi érzékelhetõ hatása nincs a környezetére, és a reaktormagban folyamatosan képzõdõ energia valahová elszublimál - az ûrbe, egy másik dimenzióba, akárhová. DE. Minek rá a számláló, ha egy zárt rakterû járgányban hurcolásszák? "Ja persze, hogy Én, a hülye nézõ lerágjuk a körmünket, ahogy a film a végéhez pereg." Honnan tudja a számláló másodpercre pontosan, hogy egy ellenõrizetlenül maradt nukleáris fúzió hol tart? "Csak. Ez terrorista termék, tudja és kész." Ha ellenõrizetlen, autonóm a leolvadás, hogy akarja irányítottan felrobbantani a nõ - hisz a magot, az egyetlen kontrollt eltávolították? "Persze-persze, hogy Gordonnak is jusson nagyjelenet, majd' elfelejtettem". Sok még az alibi rész ezeken túl is, ami mintha öncélúan történne. Gordonékat elítéli a - holt értelmetlenül elõkapott - madárijesztõ, mert az utcán lebzselnek; járnak a jégen egyet, pacsi a betmennel, majd újra az utcán lebzselnek. Súlytalanság lép fel itt is, mint a második rész legrosszabb perceiben. A lezárással elégedett voltam, a nõ váratlanul ért, bár sok idõt nem kapott, hogy villantson is valamit, egyedül Alfrédot éreztem túl nyálasnak. Ennyi nagyvonalakban, élvezhetõ a film, de kikapcsolt aggyal is zavarbaejt jónéhány helyen.

Nem szeretek számháborút játszani, de egymáshoz képest itt összemérhetõ a három film, a pontszámaim:

Kezdõdik: 9
Sötét lovag: 8
Felemelkedés: 7,5

Fecó
10/10
levi2968 2012 aug. 02. - 22:44:33 10/10
(818/1379)
Fordulatos, izgalmas, tele elképesztõ látványelemekkel....REMEK film, Nolan ismét hozta a színvonlat!!! 10/10
5/10
Taramis 2012 aug. 02. - 22:05:17 5/10
(817/1379)
Plussz még ahoz sem volt hû Nolan hogy Selina csak a gazdagoktól lopott SPOILER hiszen a film egyik jelenetében segít a barátnõjének ellopni egy fickó hatvan dollárját aki szerintem nem igazán volt gazdag.
5/10
Taramis 2012 aug. 02. - 21:59:59 5/10 Előzmény Mr. D
(816/1379)
Pont arrol beszélek hogy a filmben nem voltak semmílyen átlagon felüli akrobatikus képességei ha meg átlagos nõként akarta feltüntetni Nolan akkor meg miert nyomta le a nálla háromszor nagyobb rosszfiúkat.Az a vicc ha Nolan a valósághûségre ment akkor szerintem hihetõbb lett volna Selinának egy aikido szerû erõlevezetéses teknika nem ez az erõvel operáló küzdési stílus,ami így számomra nevetséges volt mint látványos.
bitten 2012 aug. 02. - 21:59:46
(815/1379)
Jó az új Batman? Végül nem mentem el rá Imaxban....
10/10
fenegyerek18 2012 aug. 02. - 21:13:53 10/10
(814/1379)
Batman egy ember különleges képesség nélkül és Nolan nagyon jól csinálta, hogy realisztikusan alkotta meg, de Superman tele van különleges képességekkel és valószínûnek tartom, hogy még ha komolyabb atmoszférájú film is lesz, a képességeket sokat fogja használni!
Mr. D 2012 aug. 02. - 21:11:17
(813/1379)
Mégis milyen rendkívüli képességei kellene hogy legyenek Selina Kyle-nak? A képregényben õ mindig is egy átlagos nõ volt, akinek rendkívül atletikus alkata volt, és ezt használta ki Macskanõként. Õ sosem volt "szuperhõs". Illetve egyszer kapott varázserõt, de errõl jobb elfeledkezni. :P Pont olyan volt, mint a filmben. Szegény környékrõl származott, prostiként kezdett el dolgozni (ez így konkrétan nincs kimondva a filmben, de utalás azért van rá...), majd Macskanõként a gazdagoktól kezdett el lopkodni, és így haladt egyre feljebb a felsõ tízezer világába.
10/10
Fruzzsi 2012 aug. 02. - 20:40:30 10/10
(812/1379)
Elég érdekes lett benne az a rész, ha direkt van úgy, akkor is azt mondom, hogy szerintem hiba, olyan gyorsan nem telik az idõ, hogy bemegy az alagútba, akkor nappal van, amikor meg kijön, akkor meg este.
5/10
Taramis 2012 aug. 02. - 20:14:53 5/10
(811/1379)
Már elõre félek a Men of steel filmtõl mert ha Nolan ott is arra megy rá a forgatókönyvben hogy Superman esendõ emberi oldalát emelje ki hasonlóan Batmenhez, ilyen igencsak szánalmas harckoreográfiával mint ebben a filmben hát akkor érdekes lessz.Olvasom ezt a sok pozitív hozzászólást és nem értem mintha nem ugyanazt a filmet láttam volna mint itt sokan.Az elsõ két rész korrekt munka volt Nolantól de ez a harmadik szerintem nem méltó befejezése volt a sorozatnak hanem a mélypontja.Bane-bõl Jokert csinálni a Catwomen-bõl meg egy átlag nõt faragni semmi rendkívüli képességgel egy vicc.Elhiszem hogy realisztikus történetre törekedett a rendezõ de átesett a ló túloldalára.
domo.robi 2012 aug. 02. - 20:03:11
(810/1379)
*** SPOILER ***

A sötét lovag felemelkedett, a Nolan-féle koncepció pedig fáradtan a mélybe pottyant a trilógia végére. A spoiler alert ellenére igyekszem nem kifecsegni mindent.

1. Karakterek:
- Bane. Harmatgyenge. A bánatosan villogó melegbarna szemek mellé nem tudott valódi feszültséget hozni. A száját ugyanis takarta a maszk, amely Jim Carrey óta inkább vicces, mintsem rémísztõ.
- Batman. Hát persze, hogy van út lefelé. Hát persze, hogy van út felfelé is. De ez annyira sablonos, kiszámítható, és unalmas, hogy említésre sem méltó. Égne az arcom C. Bale helyében, hogy ilyen semmilyen jellemfejlõdést kellett "alakítania". A Batman: Beginsben sokkal jobb volt a karakter fejlõdése, mondjuk úgy, hogy ott legalább volt ilyen.
- Gonosz nõci. Hú, de zs-kategóriás, "váratlan" fordulat. Kicsit meg is ijedtem - már nem a nõi szereplõ hitelességétõl, hanem attól, hogy tényleg a nõt akarják keményebbnek bemutatni, mint a maszkos martalócot? Nevetséges.
- Gordon. Õ tisztességesen össze volt rakva, néha még fájdalmas arcot is tudott vágni. Nála van jellemfejlõdés.
- Alfred. Ami sírásrívást a záró jelenet elõtti jelenetében mûvelt, az több mint szánalmas. Az egész film érzelmi mélypontja, sekély, holott katarzisnak kellene lennie.
- Madárijesztõ. Ijesztõ, hogy hogy mertek ilyen gagyi szerepet osztani rá. Kb. a sarki fûszeres is el tudta volna játszani a szerepét, ezért kár volt visszahozni.
2. Történet
Ilyen közepes szintû fõgonosszal szemben esély nem volt normális filmre. És azt gyanítom, hogy a vinnyogós szinkronhang is rontott az eredeti élményen. A történetben naná, hogy minden kiválóan van idõzítve, naná, hogy a fõgonosz manipulálni akar, és az emberi természet gonoszságát kihozni az egyik pillanatban, szabadságot adni a másik pillanatban, öngyilkosmerénylõként leszámolni a várossal a harmadikban. Semmi újat nem hozott Razalgúl és Joker gonosz figurájához képest - sõt valamilyen módon próbálta egyesíteni a kettõt, de ettõl csak még gagyibb lett a film.
A történet egyébként annyira lineáris és kiszámítható, hogy Nolannak szanaszét kellett vágnia, hogy pörgõs érzete legyen a filmnek. De nem lett. Inkább szétdarabolt érzete lett. És kicsit szétszórt.
A vége pedig – inkább nem minõsítem. Mindenki azt várta, hogy Batman leveszi a maszkját, vagy Batman leveszi Bane maszkját, és lesz valami nagy leszámolás, vagy coming-out, vagy bármi. Ehhez képest egy ellaposodó, unalmas, sokadszorra ismételt befejezést láthattunk.
Nem baj Nolan bácsi, jó rendezõ vagy még attól, csak legközelebb ne engedd, hogy a DC Comics dróton rángasson. A képregényhez való hûség másodlagos, a jó film nem a Kockás újság szerkesztési módszereit követi. Sebaj, az Eredetre és az elõzõ Batman részekre való tekintettel jár egy erõs 5/10.
10/10
fenegyerek18 2012 aug. 02. - 17:53:02 10/10
(809/1379)
Felesleges azon vitatkozni szerintem, hogy jobb lett e mint az elõzõ része, mert így kerek a történet és így kaptuk a valaha készült legjobb képregényfilmet! Nolan zseniális rendezõ! Természetesen 10/10 mindegyik része a trilógiának!
phanna 2012 aug. 02. - 16:43:15
(808/1379)
Spoiler!!!!!! Írd oda!! Még jó, hogy tegnap láttam...
10/10
Matthew89 2012 aug. 02. - 16:10:34 10/10
(807/1379)
***SPOILER***
Igaz, hogy a pörgés miatt úgy tûnt, kidolgozatlan az egész mozi és nem volt nagy leszámolás Bane-el, de szerintem Nolan nem akart mást kihozni a filmbõl.... lehet ami jó a sötét lovagba nem is lehet mége1x ugyanúgy leforgatni

És Nolan úr egy trilógiának a lezárását szerette volna megalkotni, úgy, hogy Batman még egy utolsó próbatételt átesik, ezzel/eközben rádöbben, hogy van lehetõsége új életet kezdeni és talán családot alapítani....persze ezt a kérdést direkt az esetleges további filmek számára nyitva hagyta.

Viszont "bún" lenne folytatni innét filmet, hisz ha megnézzük így kerek a történet, hogy Bruce lezárt egy szakaszt az életében...
10/10
annana 2012 aug. 02. - 14:13:34 10/10
(806/1379)
***SPOILER***

Kicsit jobbra számítottam de nekem tetszett fõleg a vége a kávézóban amikor Alfred és Bruce megpillantják egymást :))
gmanarts 2012 aug. 02. - 13:47:03
(805/1379)
Az nem hiba, direkt van úgy.
10/10
Fruzzsi 2012 aug. 02. - 13:00:22 10/10
(804/1379)
Megnéztem megint a filmet, letöltöttem mozisban, egy gáz filmhiba volt benne az elején, lehet nektek is feltûnt. SPOILER
Mielõtt elkezdik üldözni Batmant az elején, akkor még reggel van, miután pedig átmentek az alagúton vagy min, akkor meg már este van... ilyen gyorsan telik benne az idõ? :D Mert közben nem sokat csináltak...:D
hErO 2012 aug. 02. - 12:19:59
(803/1379)
Az a szomorú, hogy tényleg mindent belepakoltak ebbe a filmbe, de valahogy nekem már elveszett az a hangulat, amit az elsõ rész keltett. Az akciórészek jól átgondoltak, de én azt hittem, hogy ez mégiscsak a szimpla akció kategória fölött van. A sztorit igazából csak másodlagosan illesztették bele a trilógiába. Bennem különösebb érzést nem keltett ez a film, amit eléggé sajnálok, mivel én sokat vártam Nolantõl.
Persze, aki egy Batmanes akciófilmre vágyik, annak tökéletes lehet. Tehát ha úgy nézem, hogy ha ezt most annak szánták akkor 10/10. Csak kár, hogy ennek szánták, mivel a Begins egyáltalán nem ebbe az irányba mutatott.
Én csalódott vagyok.
Danaee 2012 aug. 02. - 11:14:02
(802/1379)
A Selinás rész, amit írtam, megtévesztõ. Leírom értelmesen :) Bocsánat
"Selina kellemes meglepetés volt, bevallom, tõle féltem a legjobban. Az elmúlt két rész kibírta szex nélkül, amazon nélkül, tetszett Rachel egyszerûsége. Nem tutyimutyi, de teljesen átlagos. SELINÁVAL kapcsolatban, kellemes csalódást ért, még úgy is éreztem kicsit, hogy valahogy el van nyomva. Komolyan Batmanen kívü alig vette észre valaki."
Danaee 2012 aug. 02. - 11:09:40
(801/1379)
SPOILER.

Ja, ha már a vége vita-téma.
Nekem érdekes mód pont az jött le a beállásból, hogy a hangsúly nem Selinán van. Oldalról mutatják, kicsit homályosan is. Valahogy nekem az egész jelenetbõl csak az jött át, hogy Bruce új életet kezd, lehetõséget lát abban, hogy Rachelen túllépve esetleg más hölggyel összejöjjön. Amúgy engem jobban zavart az a csók bomba elszállítása elõtt. Tipikus fanservice, értelmetlen lépés volt. Nolanra nem jellemzõ, hogy meg akarna felelni az elvárásoknak, de ebben a jelenetben az jött ki, hogy mégis tartani akarja a standard legabszurdabb-helyzetben-kis-erotika hálivúdi baromságot.
Danaee 2012 aug. 02. - 11:06:28
(800/1379)
Remek moziélmény volt. Nem tökéletes, de egy trilógia harmadik részérõl beszélünk. Hány film volt korábban képes a folytatásait is egy bizonyos szinten tartani?

SPOILER.

(+):
- remek befejezés, kerek történet; magát a trilógiát is kerekké teszi a
- humor
- Bruce újra elõtérbe kerül. A 2. részben Joker nem már túl sok

(-)(ebbõl több lesz, ami nem azt sugallja, hogy rossz film, sõt... de jó filmeknél egyszerûbb azzal elõhozakodni, mi a gyengéje):
- karakterek: Selina kellemes meglepetés volt, bevallom, tõle féltem a legjobban. Az elmúlt két rész kibírta szex nélkül, amazon nélkül, tetszett Rachel egyszerûsége. Nem tutyimutyi, de teljesen átlagos. Úgy is éreztem kicsit, hogy valahogy el van nyomva. Komolyan Batmanen kívü alig vette észre valaki. Azt hittem õ is elõrelép ilyen városmegmentõ karakterré, de elég noname marad a nép számára. Miranda rém idegesítõ volt végig. Nem tetszett a viszonya Bruce-szal, túl nyers és érzelemmentesnek tûnt. Azt hittem a trilógia kibírja szex nélkül. Illetve értem én, hogy Selina a szexi bombázó, de Miranda már TÚL szürke volt nekem. Valami kisugárzás ha lett volna benne, ha már egyszer "Rázálgúl" gyereke (sose bírom a hivatalos nevét leírni, nekem már Ducan marad). Sok karaktert esetlenül kezeltek (Lucius, Alfred, Gordon, Bane).
- vége: nem a legvége, az jó volt. Hanem Bane-Miranda rész. Nekem összecsapottnak tûnik. Kicsit olyan volt Macskanõ megérkezése, mint Indiana Jones, amikor egy lövéssel leteríti a keményen fellépõ harcost az elsõ részben. Bane nem ezt érdemelte volna. Még a maszk teljes lerúgása és a helyzet kihasználása Batman részérõl (ledobja valahonnan, akármi) is jobb lett volna. Az üldözés a végén lapos volt, amikor a legjobban rá kéne húzni, mint ha elfogyott volna az ötlet.
- akciók: mivel a trilógia elsõ része a kedvencem, pont abból kifolyólag, mivel nem szeretem, ha egy film csak akcióból áll, itt nekem valahogy elvesztek az akciók. Batman keveset szerepelt, az üldözési jelenetek meg se közelítették a második részt etc. etc.. Kétszer is megismétlõdött a szimpla bunyó Bane-nel, ez nekem unalmas volt. Továbbra is tartom véleményemet, hogy az elsõ rész osztotta be a legjobban az idejét. A 2. rész túloz, ez pedig túl kevés.
- "A múlt": kicsit esetlenül bántak a visszaemlékezésekkel is. A történet legyen kerek alapon szerintem már túl sok volt a bevágás a korábbi részekbõl, helyenként fölöslegesen. "Rázálgul" jobb lett volna, ha olyan misztikus marad, amilyen volt, nem ilyenformán képzeltem el az elsõ részben emlegetett tragédiáját.
- A maszk lehull? Azt hiszem bár teljesen rendben volt a befejezés, kicsit én is sajnáltam, hogy Bruce-ról egy hóbortos milliárdos képe marad fent. Megnéztem volna Gotham arcát, ha Bane széttörte volna a maszkot :).

A hibái ellenére is jó film, megéri a mozijegy árát. Meg szeretném feliratosan is nézni, mert Bane még Jokernél is rosszabbul járt. Ki volt ez az õrült??? Azért magyarul néztem, mert az elsõ részt TV-ben láttam elõször, és ütött a szinkron, megszoktam. Amúgy mai filmek többségéhez alapból úgy állok hozzá, hogy eredetiben.