Thousand Lakes 2010 nov. 29. - 11:02:27
(117/297)
"Sikerült megnéznem az utolsó film utolsó fél óráját, éreztem én, hogy nem veszítek ezzel a filmmel sokat."

Szóval nem érdemes megnézni a folytatásokat.
Charles Foster Kane 2010 nov. 29. - 10:50:48
(116/297)
Sikerült megnéznem az utolsó film utolsó fél óráját, éreztem én, hogy nem veszítek ezzel a filmmel sokat.

Azt azért el kell mondjam, hogy túl sok lehetõséget éppen nem adtak a minõség megítélésére, mivel összesen egy bírósági jelenetet, egy értelmetlen üldözést, és egy röhejes lezárást sikerült préselniük ebbe a kényelmes fél órába, de ez így is épp elég beszédes volt.

A húsz perces tárgyalásba mindössze annyit sikerült kibontani, hogy a fickót végül is elítélték. Sajnos nem értették meg a film és a riport mûfaj közti különbséget, így az ügy monoton, tárgyilagos kibontásán kívül az égvilágon semmi nem történik, az egésznek egy fikarcnyi íve nincs, amit legjobban mutat, hogy legalább hússzor vágnak a szerencsétlen csajra, aminek annyi haszna van, mintha épp a tárgyalóterem rozsdás kilincsére vágnának.

Az üldözésrõl nem írnék semmit, tényleg értelmetlen.

Ami viszont tényleg kiborított, és ennek egy hangos feljajdulásban hangot is adtam a moziteremben, az az utolsó jelenet. Itt konkrétan a LEGUTOLSÓ jelenetrõl van szó. Ez ugye egy trilógia, csaknem 10 átkozott órát foglal magába, elméletileg tele drámával, és fordulatokkal, és mindezt összefoglalandó, lezárásképpen mit választ ez a szerencsétlen író? A fickó felugrik a csajhoz, megköszön mindent, meg a csaj is neki, aztán búcsúznak egy see you arounddal. Baszki! Zárókép, ember! Ez a drámai lezárása tíz átkozott órának? Tényleg nem találtak semmit ebben az egész sagában, amire pontot lehetett volna tenni a végén? Nekem nem kell magyarázni, mi az a slow curtain. De ez mégis mi?

Nem túl ismert fogalom, szóval: színházi eredetû persze, de a lényege, hogy a fõ konfliktus sosem a legvégén oldódik meg, mert szüksége van a nézõnek egy levezetésre, hogy ne az érzelmi csúcsponton kelljen otthagynia a filmet (szexhez tudnám hasonlítani, szerintem nem kell részletezni). Mindenesetre a slow curtain jelenet egy fontos mellékszálat hivatott lezárni, ha ez nincs meg, akkor olyan balfasz jelenet lesz belõle, mint ez, ami azért durva, mert ez már a film közepén is vérgagyi lett volna, nem hogy a legvégén.

Az ilyen írónak satuba a kezét, hogy klaviatúra elé ne üljön legközelebb.
offtopic
Charles Foster Kane 2010 nov. 28. - 14:28:04
(115/297)
Éreztem én.
xxx- Dr. Gonzo -xxx 2010 nov. 28. - 13:57:58 Előzmény Charles Foster Kane
(114/297)
Látom sikerült megragadnod a film lényegét!:)
Charles Foster Kane 2010 nov. 25. - 11:20:30
(113/297)
Meg kell néznem ma a második részt, mert péntektõl már játsszuk a harmadikat, és meg akarom nézni - bár éppen nem ugrok ki a bõrömbõl.
***SPOILER PÓTOLVA***
Ezek kötõdnek egymáshoz, mi? (Nem mintha baromi sok megmaradt volna bennem az elsõ részbõl. Valami csajszi eltûnt, aztán kiderült, hogy mégse, vagy mi. Jah meg a nyomozó csaj meg lett ánuszolva. Aszem ennyi.)
10/10
szaboi9 2010 nov. 23. - 20:32:10 10/10 Előzmény Charles Foster Kane
(112/297)
Sziasztok!
Sikerült megnéznem a filmet. Végre. Nagyon jónak tartom. 10/10
"egy film valódi tartalmán többet lehet gondolkozni, mint a könyvén" Szerintem filmje / könyve (és annak olvasója) válogatja. Egy film kapcsán konkrétumokat kapsz (képet, hangot stb.). Egy könyvnél Te magad vagy, aki alakítja az ábrázolásmódot: hogy néz ki a szereplõ, milyen mozdulatokat tesz, mit csinál, mi történik stb.
Amikor egy könyvet olvasok, akkor film(kockán)ként pereg a szemem elõtt a történet. (De az is lehet, hogy velem van a baj, mert túl vizális típus vagyok. :-) )
A könyvtõl eltávolodva - már egy éve olvastam - azt mondhatom, hogy nagyon-nagyon jó filmet láthattam. (Természetesen mindaz a borzalom, amelyet a filmben látunk a könyvben sokkal drasztikusabban jelenik meg.)
Érdekes volt számomra, hogy még a humor is megjelenik Michael Nyqvist szinészi játéka révén. (A könyvön nem mosolyogtam.)
Kifejezetten üdítõ volt, hogy nem egy sztárszínészekkel teli produkciót láthattam és érdekes ez a svéd nyelv is. :-)
Mindenkinek csak ajánlani tudom a könyvet és a filmat is.
cubu35 2010 nov. 20. - 21:27:14
(111/297)
Én is elõször elolvastam a könyvet/Steig Larsson: A tetovált lány-Animus Kiadó, 2009/és azután néztem meg a filmet.Lehet, hogy "könyvmoly" vagyok/szeretek olvasni/, többször csináltam már ezt a sorrendet, de még egyszer sem sikerült a könyvben leírtakat visszakapnom a filmen, még megközelítõleg sem.Most sem.Szerintem nem is akarja senki, csak egy viszonylag eladható filmet akarnak , amibõl több-kevesebb pénzt lehet csinálni.Ebben a filmben még csak nem is törekedtek arra, hogy a valódi történetet, szereplõket a filmen is megjelentessék.Nem rossz a film, jó kis krimi/ritkaság svéd filmet látni/, de ajánlom a "könyvmolyoknak" és a nem könyvmolyoknak is, hogy olvassák el a könyvet.
offtopic
Charles Foster Kane 2010 nov. 16. - 11:31:02
(110/297)
A sok könyvmolynak azért sír mindig a szája, hogy "kimarad a lényeg", mert nem tudják, hogy a lényeget a filmben máshol kell keresni. Ellentétben a közhiedelemben, egy film valódi tartalmán többet lehet gondolkozni, mint a könyvén. Legalábbis nekem ez a tapasztalatom. Egy könyvben jórészt mindent leírnak, ott van készen, az érzelmek, a gondolatok. Tálalva, fogyasztásra kész. Nincs mit továbbgondolni. Ugyanis van neki hely.

Egy filmben viszont komplex képi összefüggések vannak (lehetnek...), köszönhetõen annak, hogy a könyvvel ellentétben minden oldal plusz milliókat jelent, ezért az összes mondanivalót 105 percbe kell tenni (most elhagyva azokat, akik már megtehetik, hogy ezt jócskán túllépik). Ennek köszönhetõen a film mondanivalója nem egy képen belül van, hanem két vagy három kép KÖZÖTT.

A mondanivaló nem az, hogy valami okosat mondanak a vásznon. Az nem film. Az nem filmmûvészet. Az okosatmondás vásznon. Halivúdban van egy mondás: "ha a jeleneted arról szól, amirõl valóban szól, akkor nagy szarban vagy."

Aki nem tudja, hogy a tartalmat egy filmben hol kell keresni, az legalább errõl véleményt ne alkosson. Csak nézze, élvezze, vagy épp gondolja azt magában, hogy ez szar volt.
3/10
Ngelina 2010 nov. 15. - 23:23:51 3/10 Előzmény Vacak_2006
(109/297)
A könyvben jobban hiszek, szerintem én is inkább elolvasom.
A megfilmesítésekbõl szinte mindig kimarad a lényeg :)
3/10
Ngelina 2010 nov. 15. - 23:22:34 3/10 Előzmény tyrichie
(108/297)
(az tényleg jó volt :))) )
3/10
Ngelina 2010 nov. 15. - 23:21:12 3/10 Előzmény raczkia
(107/297)
Sajnos hiába minden, a film gyenge és sablonos lett.
Pl, minden hacker két enterrel gyorsítja fel a gépén a keresést, illetve kövér, szõrös és minimum 120 kiló vagy pixi-punk-leszbi pipi aki nagyon megsérült gyerekkorában.

A film csalódás volt, legalább csavar lehetett volna benne :(
Azonban legalább szép film, a helyszínek miatt jó a hangulata.
raczkia 2010 nov. 14. - 15:25:21
(106/297)
Szerencsére a filmbõl sikerült kihozniuk egy kerek egész történetet és így még az is értett mindent, aki nem olvasta a könyvet. Tetszett!
perry 2010 nov. 11. - 01:51:37 Előzmény tyrichie
(105/297)
Elgondolkodtam mi is lehet a nagy szám?
Talán az a nagy szám amikor 7-t 1 csapásra, vagy kõ kövön nem marad, esetleg kikattan és nektek aztán annyi.
Ez a film meg aztán hol svéd tájakkal, tavakkal, még a fényképezés is olyan hidegen svéd, ami persze nem baj.
Persze emellett thriller is izgalmasan bonyolult és max. 2 óra után tudjuk csak meg igazán az összefüggéseket.
Addig aztán van benne apai és szó szerint, anyai aki nemtörõdöm, majd kapunk brutalitást, erõszakot, szexet amúgy svéd módra és persze krimit és miért is maradna el a feszültség.
Kissé ugyan bekattan nekem a magányos western hõs motívuma aki szembe száll a kisváros hatalmas urával és természetesen gyõz de ezt is spéci izgalommal tálalva kapjuk.
Sötét kusza titkokkal, már, már kiúttalan megoldhatatlan konfliktusokkal ami felemészti az amúgy sem igazán jó passzban levõ fõhõsünket.
Nekem ez film mûfaji megjelölés nélkül a hatalom és az egyén viszonyáról szól.
Alá és felé rendeltségrõl. Kínzókról és szenvedõkrõl. Drámákról, emberi gyötrelmekrõl és torz a hatalmukkal visszaélõ szörnyekrõl.
Talán ezért is annyira zavarba ejtõ ez a film, hiszen azt vártam , hogy lesz itt kérem egy jó nagy feszültség, ami van is de fura módon mögötte meg felsejlik egy társadalom félelmei, és mondhatom azt is borzalmai.
Náci múlt, szexuális erõszakok, "hatalom a kéj virág" ahogy azt Shakespeare volt szíves olyan plasztikusan kifejteni.
Spoiler nélkül mondanám, hogy a boldog vég az ami nekem álomgyári volt ennyi "társadalom szociológia" után, de hát így a jó marad kecskénk is na meg káposztánk is. :)
7/10
tyrichie 2010 nov. 09. - 01:48:30 7/10
(104/297)
Voltak benne jó részek, de összességét tekintve nem nagy szám.
SPOILER
Az jó volt amikor a csaj a csávóra tetoválja a szöveget.
SPOILER VÉGE
7/10
tyrichie 2010 nov. 08. - 21:30:24 7/10
(103/297)
bitos=biztos
7/10
tyrichie 2010 nov. 08. - 21:29:31 7/10
(102/297)
Szó van benne a nácikról is? Akkor bitos jó lehet, ma meg is nézem.
6/10
Mityi 2010 nov. 08. - 21:05:42 6/10
(101/297)
Nem lenne rossz film ha nem ebben is a nácik meg a zsidók jönnének elõ. Kicsit unalmas mar. Nem beszelve arról, hogy itt meg a vallásossággal is összemossák a dolgokat.
10/10
mrlujoak 2010 nov. 05. - 23:31:14 10/10
(100/297)
Tetszett a film, és bizony a könyveket is el fogom olvasni, mert érdekelnek az apró részletek.
10/10
10/10
szaboi9 2010 nov. 04. - 15:02:58 10/10
(99/297)
Sziasztok!
Mindenkinek ajánlom elõbb a könyv elolvasását. (Legjobb, ha mind a hármat egymás után gyorsan elolvasod, mert úgy sem bírod letenni. :-) )
Larsson, Stieg: A tetovált lány, A lány, aki a tûzzel játszik, A kártyavár összedõl. Tény, hogy meg kell szokni az író sajátos stílusát, de ha rákapsz az ízére, akkor "sínen" vagy. :-)
Én még nem láttam a filmet, de már várom, hogy a moziban megtekinthessem.
Nehéz lesz a könyvet felülmúlni.
Jó szórakozást mindenkinek a könyvekhez és a filmekhez.
10/10
Vacak_2006 2010 nov. 03. - 20:33:11 10/10 Előzmény Balsia
(98/297)
Ha tetszett a film, feltétlenül olvasd el a könyvet (könyveket). Elképesztõ jó mindhárom! Én alig bírtam letenni.