Miki1900 2008 aug. 05. - 12:54:41 Előzmény pthomas
(16/96)
ja igen, leadta az a "magyar" MTV. meg is látszik rajta: az "mtv" érdekcsoportjai (kozmopoliták, magyargyûlölõk) megkérdeznek egy kanadai történésznõt, aki elmondja véleményét a magyar határmódosításról: "teljesen megérdemelték a magyarok Trinaont, a magyar etnikumot nem érte súlyos kár 1920 után".
pontosan már nem emlékszem, de ez volt a lényege.

az erdélyi Trianon dokut nem meri leadni a cenzúrázott MTV.
Szõke 2007 okt. 09. - 18:28:37 Előzmény pthomas
(15/96)
Igen, van véleményem. Méghozzá az, hogy ennél megalázóbb, igazságtalanabb, vérlázítóbb és szomorúbb egyezmény kevés volt a történelemben. De ami a jelent illeti, attól tartok kissé speciális nézeteket vallok, ugyanis jómagam is kisebbséghez tartozom itt Magyarországon.
Battila1 2006 szept. 24. - 17:45:33
(14/96)
Hogy mi volt az oka egy szóval? Hát a: rablás!
Battila1 2006 szept. 24. - 17:43:02 Előzmény zgb
(13/96)
Erdélyiként már nem elõször szúr szemet, hogy az anyaországiak a nemzetiségi adatokkal takaróznak. Ez egy kimondott se hall-se lát magatartás.
Kedves zgb: az ottani románok nem voltak egytõl egyig meggyõzõdve, hogy a fejletlen Romániához kellene csatolódniuk, sõt! Oláhországban (ne haragudj, ha megsértem toleráns szíved, de Románia nem létezett akkoriban) a középkor - több román író, pl. Lucia Boia szerint is - akkor ért véget, mikor kivonultak a törökök, azaz a 19. században (!). Nem hiába nem engedték azt, hogy népszavazást tartsanak a hovatartozásról. Elég furcsa érzések kavarognak bennem akkor, mikor Sopront, mint hûséges várost emlegetik. Esetleg Nagyvárad, Szabadka, Szatmár, Sepsiszentgyörgy - hûségesek, mert még nem engedték el az összes magyart.

Romsicsot szeretem, de érdemes lenne, ha John Lukacsot is megnéznéd. (pl. Visszafelé címû kötet Erdélyrõl szóló része.)
Fortunka 2006 szept. 24. - 17:36:41
(12/96)
Úgyhogy nekem nem kell mondanod h mekkora csapás ez a "békediktátum",mert nagyon jól tudom a következményeit.Amivel nem vagyok teljesen tisztában és amit nem értek h mi volt az oka egy ilyen mértékû békeszerzõdésnek.
Fortunka 2006 szept. 24. - 17:33:15 Előzmény pthomas
(11/96)
Pthomas én nagyon jól tudom h mennyi magyart csatoltak el akkor és h most többségüknek h kell élni a határon túl.Tom azt is h sok helyen a határontúli magyarok nem mernek magyarul se megszólalni azokban a falukban ahol nem csak magyarok élnek/többségben/,mert megvernék õket.Ez is többekközt az oka a felháborodásomnak.
Aikidoka 2006 aug. 30. - 19:26:36 Előzmény B.Máté
(10/96)
:DDDD Lemaradt egy g betû? Egggyütt?
pthomas 2006 aug. 30. - 18:52:28 Előzmény Szõke
(9/96)
Érdemi hozzászólásra nem futja tõled ? Mondjuk arról mi a véleményed, hogy az etnikai-elv figyelembe vételével jóval kevesebb magyar került volna az utódállamokba és úgy általában minimalizálni lehetett volna a más országba kerülõ kisebbségiek számát.
Van-e véleményed arról, hogy igazságos-e egy olyan békediktátum, amely többmint 3,5 millió magyart az utódállamok területére taszít, sanyarú kisebbségi sorsra kényszerítve õket ?
pthomas 2006 aug. 30. - 18:45:14
(8/96)
Amúgy sziasztok ! A szombatonként vetített "Trianon szindróma" sorozat 1. része nincs-e meg valamelyikõtöknek, vagy nem tudja-e valamelyikõtök, hogy hol érhetõ el.
A 2., 3., 4. rész sikerült felvennem és az M1-en most szombat 11:35-kor mûsorra kerülõ 5. részt is fel tudom majd venni, de az elsõ részrõl sajnos lemaradtam.
Nagyon megköszönöm, ha tudtok netán segíteni. Üdv: Tamás
pthomas 2006 aug. 30. - 18:38:19 Előzmény zgb
(7/96)
Én is ajánlom neked Romsics Ignác könyveit, hogy nehogy nagyon átessél apaci túlsó oldalára. Mindenek elõtt a "Trianoni békeszerzõdésrõl" írt mûvét ajánlanám szíves figyelmedbe.

Az 1910-es népszámlálás szerint 54-55% volt a magyarság aránya az ezeréves határokon belül. Azért fogalmaztam így, mert független Magyarország akkor nem létezett.
A baj az, hogy ezer évig együtt élõ népeket szakítottak el egymástól a békediktátum nyomán kialakuló utódállmaokba. Másrészt nem vették figyelembe a Wilson amerikai elnök által a 14 pontjában is megfogalmazott etnikai elvet. Így a leendõ Szlovákia lakosságának 35% volt magyar nemzetiségû, s Erdély lakosságának mintegy 40%-a.

És elgondolkodtatásul mellékelek egy képet is, amely az ezeréves határon készült július végén, a Vereckei-hágónál.
Fortunka 2006 aug. 26. - 11:45:46 Előzmény zgb
(6/96)
Már nem azért,de ha ilyen tájékozott vagy azt is tudod h azért volt ilyen kevés a magyarok aránya,mert az országot érõ támadások eléggé megcsapolták a magyarok számát és h elkerüljék az elnéptelenedést kénytelenek voltak máshonnan telepíteni embereket ezekre a területekre.De akkor sem lett volna joguk elcsatolni az ezeréves magyar területeket!Elvileg azért kaptuk ezt mert a világháborút elvesztettük,csakh akkor Bécs irányított nekünk nem volt sok beleszólásunk,mégis Ausztria is kapott területet.Kérdem én mégis hogy van ez????
zgb 2006 aug. 19. - 10:35:04 Előzmény B.Máté
(5/96)
Hát azért ezzel a "mindent vissza fogunk szerezni" dologgal óvatosan kéne. Tudtad, hogy 1919-ben (de már 1910-ben is) Erdélynek kb. 60%-a román nemzetiségû volt? kb. 5-8% német, a maradék magyar. Ehhez képest szavazati jogot azért nem terjesztett ki a Tisza-kormány, mert rettegett a nemzetiségektõl. Az arány a Felvidéken még rosszabb volt, Kárpátaljáról meg ne is beszéljünk, ott max egyharmados volt a magyarok aránya. Vagy tudtad, hogy a teljes "nagymagyarországon" éppen 50%-os magyar népességhez képest durva módon az 1870-es években elfogadott (vagy 1880-as, nem tudom) oktatási törvény minden kisiskolában kötelezõvé tette a magyar nyelvet? Mire fel, pl. olyan megyékben, ahol az ispánon és tisztviselõkön kívül nemigen éltek magyarok??

Ajánlom Romsics Ignác (nem baloldali, sõt) elemzõ könyveit, Magyarország története a 20. században, Osoris adta ki.
B.Máté 2006 aug. 12. - 18:00:29
(4/96)
Nos igen,egy g betû lemaradt.Csak én egy fórumban nem úgy ügyelek a helyesírásra,mint például egy dolgozatnál...Nagyamagyarkodás:) ez igen!Akkor nem is írok mást mint amit fent is olvashattok:

1920. június 4-én Párizsban, a versailles-i kastély parkjában álló Nagy - Trianon palota dísztermében írta alá a magyar kormányküldöttség az elsõ világháborút lezáró és egyben a történelmi Magyarország megszûnését is jelentõ békeszerzõdést. Az ország területe 283 ezer helyett 93 ezer négyzetkilométerre, lakosainak száma pedig 18,2 millióról 7,6 millióra csökkent. Mi vezetett, mi vezethetett el idáig? Mi lehetett, mi volt az a "bûn", amelyre ilyen súlyos "büntetés" volt a válasz?
Szõke 2006 aug. 11. - 19:31:08 Előzmény B.Máté
(3/96)
Ja, meg egy g-vel több van. Elõbb tanuljunk meg helyesen írni, aztán nagymagyarkodjunk, köszi.
B.Máté 2006 aug. 05. - 23:16:58
(2/96)
egy -i lemaradt...
B.Máté 2006 aug. 05. - 23:16:23
(1/96)
Most vettem észre ezt a filmet sajnos nem láttam :(.

Esküszünk a Nemzet magyar Istenére,piros-fehér-zölddel írjuk fel az égre:minden nemes magyar,kinek lelke tiszta, õs országunkat eggyütt vesszük vissza!

VESSZEN TRIANON!!!!!!!!