Téma: Ádám almái

szevia 2009 dec. 02. - 16:58:22
(96/256)
na ez muris:-) egyet gondoltunk egy idõben
szevia 2009 dec. 02. - 16:57:26
(95/256)
Csatlakozom; nagyon szerethetõ film; /ugyan szerintem nem éppen vígjáték, de mindegy, nem ez a lényeg.. az élet sem vígjáték vagy szomorújáték,vagy dráma vagy triller. stb. stb.. henem mindez együtt../
9/10
napola- 2009 dec. 02. - 16:57:04 9/10
(94/256)
Szerintem is kiváló film. Az viszont biztos, hogy a mûfaja nem vígjáték... Még az un. humoros mozzanatok is tele vannak drámával, mélységgel.
bourne 2009 dec. 02. - 16:25:40
(93/256)
én imádtam ... hatalmas film ... mindenkinek csak ajánlani tudom ...
9/10
feeco 2009 nov. 30. - 19:32:21 9/10 Előzmény Charles Foster Kane
(92/256)
Gigor Attila nyelvezete hozzám is közel áll.. Mindazonáltal le is koppintott néhány jellegzetes európai filmes húzást a 'Nyomozó'-ban - megjegyzem, remekül..

A skandinávokkal kapcsolatban pedig én is vitatkoznék Veled:

Ingmar Bergman, Jan Troell, Roy Andersson, Bo Widerberg, Bille August, s persze Lars Von Trier a Dogma filmjeivel.. - semmivel sem alkottak kevésbé maradandót, mint az általad említett nemzetek mûvészei.. ;-)
9/10
feeco 2009 nov. 27. - 17:35:22 9/10
(91/256)
intelligens, elgondolkodtató, szórakoztató, újszerû, zavarba ejtõ - zseniális!
Charles Foster Kane 2009 nov. 16. - 13:14:17 Előzmény Charles Foster Kane
(90/256)
+ "e" - mármint a "burlszk"-be.
Charles Foster Kane 2009 nov. 16. - 12:19:41
(89/256)
Most már lassan minden népnek vannak hagyományai a filmgyártásban is. Nálunk sokkal okosabb emberek bizonyára könyveket tudnának megtölteni a skandináv országok filmtörténetével. De ettõl még kétségtelen, hogy nincsenek akkora hagyományai - az európai véráramlásban - mint az angol, a francia, vagy az olasz kultúrának.
A franciáknak volt nouvelle vague-uk, az olaszoknak neorealizmusuk, az angolok felvirágoztatták a burlszket. Azt gondolom, hogy ilyen befolyással nem "büszkélkedhetnek" a skandinávok.
De ez nem jelenti azt, hogy ne lehetne sajátos nyelvezetük, vagy jó rendezõik. :) Ezt a világért se tagadnám el.

Csak attól még, hogy Gigor Attila nyelvezete hozzám közel áll, és nem utolsósorban jó rendezõ... még (sajnos) nem európai hatású.
10/10
offtopic
pozsizsuzsi 2009 nov. 16. - 11:42:02 10/10
(88/256)
- 1 és
10/10
offtopic
pozsizsuzsi 2009 nov. 16. - 11:41:33 10/10 Előzmény Charles Foster Kane
(87/256)
Én meg hozzátenném (Ilang háeszéhez) az épp minap, a Dunán látott norvég filmet, a Kiállhatatlant, ami megintcsak egy csoda.
A skandináv filmeknek van egy sajátos, összetéveszthetetlen nyelvezete, képi világa és ritmusa és látásmódja, ami számomra legalábbis nagyon vonzó. Ezek a jegyek nagyon markánsak. Az Ádám almái sok szempontból kilóg ezek közül, nem olyan "tipikus skandináv", de ez nem von le semmit az értékébõl.
Charles Foster Kane 2009 nov. 14. - 16:47:01
(86/256)
Szándékosan nem olvastam el egy hozzászólást sem, hogy véletlenül se az érzõdjön, szándékosan szembe akarok szegülni az itt felszólalókkal. Van ugyanis ettõl függetlenül is elképzelésem, hogy milyen a közhangulat. Nem értek vele teljesen egyet, de most ezt nem erre szeretném kihegyezni.

Anders Thomas Jensen munkái közül eddig csak a Kiságyúkhoz volt szerencsém, azzal sem volt különösebb bajom. Ezzel a filmmel sem. És ezzel akár le is lehetne zárni, de nem lehet figyelmen kívül hagyni az egész kontextusát. A kritikusok, úgy veszem észre, idõszakosan azon szégyenérzetük következtében, hogy nem találnak az amerikai - esetleg angol, esetleg a populárisabb francia - filmgyártáson kívül esõ igényes filmeket, görcsösen távoli tájakon keresgélnek.
A második bekezdésben is leszögezem: nem volt semmi bajom a filmmel. De az kiszúrja az ember szemét, hogy a skandináv filmgyártásra mennyire ráugrottak a világ kritikusai, ezt követve meg a magyarok is. Pedig nincs benne semmi különös, hacsak nem az, hogy kiemelkedõnek ugyan nem nevezhetõ, de JÓ filmeket is lehet csinálni Európában - a fent már említett nagy hagyományokkal rendelkezõ országokon kívül is (megjegyezném, hogy a skandináv filmgyártásnak azért még nincs nagy hagyománya, mert volt egy Bergmanuk - õ különben sem helyezkedett bele az európai modernizmus fõsodrába).

A film alapelgondolása - a védekezõmechanizmusok bemutatása egy papon - nem különösen eredeti, de JÓ. A karakterek semmi extra, nem különösebben figyelemfelkeltõ vagy szerethetõ egyik sem, de JÓK. A jellemfejlõdés pedig csak akkor lenne említésre méltó, ha nem lennének olyan filmek, mint az Amerikai história X, amik többszörösen zárójelbe teszik Jensen kicsit görcsösen és tapasztalatlanul építkezõ sztoriját.

Korrekt film. És a legbecsülendõbb, hogy nem is akarnak többet az alkotók (a Kiságyúkban és itt sem). "Néha ilyen is kell".
7/10
Bellavita 2009 nov. 01. - 01:06:58 7/10
(85/256)
Különleges, vagy talán különös film...Elgondolkodtat, kételyekben ringat, érzéseket kelt, elnagyolt karaktereket rajzol, hol megnevettet- mindezt szatírikusan, groteszk módon. Mi más körül forogna a film témája, mint a HIT körül. Valahogy azt üzeni számomra, hogy higyj,mert a hit erõt ad a mindennapokban, és olyan erõt ad, amely akár isteni szintekre is felemelhet, isteni tettekre is képessé tehet. Mégsem a vallásban való hitet hirdeti, hiszen a pap karakterének megformálása nagyon sok cinizmussal van átitatva, szinte kifigurázza, kicsúfolja a papot a vak buzgó hitéért, mely olyan erõs,hogy a való világ eseményeit is teljesen szürreálisan látja, s nem engedi be a valóságot - egy illúzióban él, egy nemlétezõt kerget, egy álomvilágban ringatja magát- de mégis ezzel "él túl".Kérdés az, hogy normális-e ez? Normális-e, ha hazudunk önmagunknak, hazudunk a világnak? Ez-e a hit? Vagy ez már elmebaj??? Ehhez hasonló kérdések merülnek fel az emberben, ha megnézi....érdemes elgondolkodni mindezen. Emellett nagyon érdekes a rendezés,kiváló színészi játékkal. Nyomasztó hangulatát a rendezés a képi megjelenítésekkel erõsíti- feltûnõ, hogy a fõszereplõkön kívül nincsenek emberek a filmben, a kórház is totál üres:-)Egyedi téma, egyedi rendezéssel, bár nálam csak 7/10.
8/10
zee944 2009 szept. 13. - 19:07:33 8/10 Előzmény johngold
(84/256)
Csak a végére értettem az összecsapottat. A film elsõ kétharmada aprólékosan meg van szerkesztve, ahhoz képest a végére egy kicsit az ötletek is elfogytak, meg nem is konzisztens a levezénylés. De még így is rendben van a befejezés.
10/10
johngold 2009 szept. 12. - 19:35:09 10/10 Előzmény zee944
(83/256)
összecsapott? ezzel a filmmel, ha egyáltalán van gondom, az csupán annyi, hogy túlzottan meg van szerkesztve. a vége egyenesen következik az egész mû szerkezetébõl, filozófiájából. úgy köszön vissza a kereszténység és kierkegaard, hogy a dráma közben könnyesre kacagod magad. ez, századunkban csoda ha 3 rendezõnek sikerült eddig. úgyhogy szerény véleményem szerint ez 10/10
8/10
zee944 2009 júl. 17. - 20:21:14 8/10
(82/256)
Nagyon furcsa film. Sok jeleneten teljesen kész voltam, néhánytól meg - Ivan gyerekétõl, a megrugdosástól, és a végén a babakocsi felett elhangzó "kóros" poéntól - kínosan éreztem magam.

A ma divatos arcbafingós vígjátékok miatt egy csomó ember lesz, aki nem fogja érteni, hogy min lehet itt könnybe lábadt szemmel röhögni, de az õ bajuk. A film kétharmadánál (az ájulás elõtti pillanatokban) azt hittem, hogy a zseniális groteszk most fordul át zseniális drámába - magyarul nem zavart volna, ha eltûnnek a poénok. Nem tûntek el teljesen, viszont a fordulópontos jelenettõl eltekintve drámai rész sem lett annyira ütõs, mint vártam. Azért enyhe összecsapottsága ellenére is kellemes a vége. Jó, határozottan jó film. Mads Mikkelsen pedig eszméletlen itt.

8/10
wim 2009 jún. 30. - 23:26:04
(81/256)
Jó kis Jób könyve-parafrázis. A történet ezért teljes mértékben stilizált, így felesleges számon kérni tõle, megtörténhet-e a valóságban, hogy... (nem akarok spoilerezni). És ezért van teljes összhangban a vallásossággal is. Aki ezen a filmen felháborodik, hitében sértve érzi magát, szerintem nem érti az egészet.(Egyébként Jób könyve legalább ilyen meredek!)
10/10
ousgh 2009 jún. 20. - 12:10:53 10/10
(80/256)
10/10 ennyi :)
dadaizmus 2009 jún. 20. - 01:04:51
(79/256)
vallásgyakorlóként mondom, a film teljesen a helyén van.

SPOILER

Ádám nem jár messze az igazságtól, mikor az Istennek tulajdonítja a gondokat (kereszteket). Én úgy mondanám, Isten a szabad akaratunknak köszönhetõen nem avatkozik ezekbe bele, kvázi megengedi, hogy ezek velünk megtörténjenek. Aztán ki-ki eldönti, hogyan reagál. Hajrá Ádám! :)
9/10
9/10
deadscott 2009 jún. 18. - 21:56:10 9/10
(78/256)
elfelejtettem röhögni...
valószínûleg, mert a vígjátékról más fogalmaim vannak
3/10
9/10
bbohun 2009 máj. 20. - 17:01:10 9/10 Előzmény Zombecz
(77/256)
abban egyetértek, hogy tényleg egy beteg film :)
nem tudom, hogy láttam-e már ennyire "furcsa" filmet ennyire jól megcsinálva. különös az egész, az összes jó ember lökött, az alapvetõen rossz meg az egyetlen, aki józanul gondolkodik. ez teszi számomra egyedülállóvá a filmet.
a befejezéssel nincs baj szerintem. így jó ahogy van, ilyen betegesen ;)