Bigpapa 2015 márc. 01. - 14:21:20
(96/276)
Kellett idõ, hogy leülepedjen a film! Ráadásul nézegettem, hogy néhányan ölre mennek itt, holott szerintem sokan még katonák sem voltak :D

Kyle egy igazi redneck Texasi cowboy, aki, ha nem vonul be, éli a többi Texasi életét, marhákat, lovakat tart,stb. Mivel Amerikában már gyerekkorban erõsen a hazaszeretet, a nemzeti öntudatra nevelés megy, nem meglepõ, hogy bekattan azon, hogy terroristák a hazájában robbantanak. Egyenes út a seregbe. Még jó, hogy a seregbe ment, ennyi erõvel lehetett volna belõle egy sorozatgyilkos is, aki Amerikában, békésen élõ muszlim közösségeket robbant fel.
Az, hogy ott, Irakban semmi keresnivalója az amcsiknak, azt hiszem, nem is kérdés.Ha nem lenne ott olaj, egy amcsi katonát se látna ott senki. Ahogy nem mennek Afrikába sem, ahol több millió embert öltek már meg kegyetlenül a kisebb diktátorok, ál-katonai vezetõk, és gerillák.
Hogy mi hogyan történt ott, egyedül Kyle tudja. Arra kell hagyatkoznunk, amit leírt. Ha az 60%-ban kamu, akkor sem tudjuk meg. A lényeg, hogy a sereg vezeti a mesterlövészek találatait, és abból tudjuk, hogy 160 feletti a találati száma. Megint csak nem tudni, ebbõl mi a jogos, mi az, amiben úgy vélte, ellenséget lát.
A film alatt teljesen bele tudtam magam élni sajnos a tûzharcokba, és higgyétek el, koránt sincs eltúlozva a bajtársiasság ebben a filmben. Amikor katona vagy, semmi más nem számít, csak az, aki veled van ott.
A harctér után fellépõ poszttraumás stresszhez, depresszióhoz és bekattanáshoz nem tudok hozzászólni, én nem éltem át. Valószínû, aki ebben szenved, az így nézhet ki. Olyat viszont láttam, aki leszerelt és a sereg után nem találta a helyét. Nem illett már bele a "normális" életbe, mert olyanokat élt át, amikrõl hiába mesélt bárkinek is, nem tudták felfogni, hiszen nekik az elképzelhetetlen. Õ akkor, rövid, alig 8 hónapos otthonlét után, a közel-keletre ment zsoldosnak. Nem tudom, mi van vele.
Cooper nagyon jól játszik. Jól felhízott a szerephez, nagyon jó a texasi akcentusa is. Az operatõri munka és a hang effektek is szuperek. Megható a film végén a dokumentum rész és az, hogy a felirat alatt nincs zene, csak a csönd. Ha valami irigylésre méltó, akkor az az amcsik összetartása.

Hogy hõs volt-e? Katona volt, aki egy propaganda háborúban védte a bajtársait, s azt jól csinálta, így abban igen is hõs volt. Az más kérdés, hogy ezt egy idegen, megszállt földön tette, olyanok ellen, akik a hazájukat, a meggyõzõdésüket, hitüket, családjukat védik. Azt hiszem, ha minket megszállna a Román hadsereg, én sem tennék mást, nem nézném ölbe tett kézzel, ahogy mindent felforgatnak.

Összességében ez egy jó háborús film, Eastwood nem hazudtolta meg magát, kiváló rendezõ. Többször biztos nem nézem meg, de ez nem hibája a filmek, hanem pont az erõssége. Ezt egyszer érdemes látni, de nem olyan, mint a piszkos 12, amit 50x biztos láttam. Ez nehezebb annál.

8/10
9/10
TitusLivius 2015 márc. 01. - 12:07:40 9/10
(95/276)
A facto ad ius non datur consequentia. - azaz - Egy cselekedetbõl annak jogosságára nem lehet következtetni. Ez alapvetés.
A filmre mentem be, és filmrõl jöttem ki pedig ugyebár annyit jelent, hogy nincsenek elvárásaim, így nincsenek csalódásaim. Valamiért ezt te nem vagy képes dekódolni, ami nem lenne baj, hiszen különbözõ adottságokkal születünk, de akkor mégis hogyan gondolsz kritizálni egy filmet, miközben -látszólag és vélhetõen- egy kevéssé összetett gondolatsor értelmezése is felér számodra egy gordiuszi csomóval? Nem számít, valete et plaudite!
offtopic
Sz Peter 2015 márc. 01. - 11:14:24
(94/276)
Ezek szerint nem pörgettél vissza elég hsz-t. ;)
Mivel leírtam a véleményem a filmrõl, többek között azt, hogy miért nem tartom jónak(!): hiányos mert nem adja vissza azoknak a gondolatoknak nagy részét ami alapján jobban megismerhetõ a fõszereplõ. A felesége Taya is (aki elég keményen kritizálja a férjét, joggal) keveset szerepel. Szóval nem értem miért jött le neked az, hogy én védem(?) a filmet.

Ha pedig szerinted "fura viszony", hogy vitába szállok olyannal aki szerint egy katona - ha lelövi azt aki fegyverrel rá vagy a társára támad (kvázi a jogos védelem törvényi tényállása valósul meg a harctéren) - akkor az nõ/gyerekgyilkos és háborús bûnös (szerintem a fogalommal sincs tisztában), ez esetben igen, én ilyen "fura" vagyok.
7/10
Supple Lizard 2015 márc. 01. - 00:51:28 7/10
(93/276)
Jó, de te nem vagy megrögzött Amerika fóbiás, ez így nem ér :)
7/10
Supple Lizard 2015 márc. 01. - 00:48:24 7/10
(92/276)
Totál egyetértek!
7/10
Supple Lizard 2015 márc. 01. - 00:45:08 7/10
(91/276)
Nem értem, hogy mi a problémátok. Clint csinált egy filmet Kyleról a saját szája íze szerint. Van valóságalapja, de mégis csak egy fikció.
A film maga jó, de háborús filmhez nekem kevés (az akciók darabosak, nem látok folyamatot, csak feladatokat és két jeleneten kívül túl sok izgalmat nem találtam bennük). Szóval én inkább azt mondom, hogy egy mesterlövész életérõl készült egy film. Viszont annak meg nem hiteles, szóval nem egészen értem én sem a rendezõt, hogy mit akart ezzel. Vagyis de, tisztelegni egy számukra hõsnek tekintett harcos elõtt.
Az a baj itt sokakkal, hogy irtózatosan kevés az empatikus képességük és még odáig sem jutnak el, hogy a katonaság nem mûködne bátor katonák nélkül. De abban is lehetne okoskodni ti nagy Amcsi-ellenesek, hogy ti hogy oldanátok meg az Iraki konfliktust. Just thinking.
9/10
TitusLivius 2015 febr. 28. - 23:36:26 9/10
(90/276)
Van, akinek minden kevés, pedig még a meglévõt sem bírja el. A filmrõl az a véleményem, hogy egy filmre ültem be, és egy filmrõl jöttem ki. Ami pedig a mesterlövészt illeti, õ legalább egyvalaminek mestere volt..... és ezzel sokunknál mindjárt több. Expressis verbis : az egyszerû ember maradjon meg elsõsorban egyszerû embernek, és örüljön, hogy a nagy dolgok elkerülik.
9/10
TitusLivius 2015 febr. 28. - 22:44:58 9/10
(89/276)
Nem is szorul a sajnálatodra, úgyhogy ne becsüld túl magad. Fogalmad nincs kit ítélsz meg, fogalmad nincs mirõl ítélsz. Vanitatum vanitas.
offtopic
Sz Peter 2015 febr. 28. - 17:08:38
(88/276)
"és ezt így tudta a legjobban, hogy az arabokat lõtte távcsövessel"

Ebbõl jön le, hogy még a filmet sem láttad.
1/10
offtopic
cellasto 2015 febr. 28. - 10:19:24 1/10
(87/276)
köszi,de inkább megveszem.
próbáltam már olvasni digitális könyvet,de nem ment :P
ha már könyv,az legyen könyv :)
offtopic
Sz Peter 2015 febr. 28. - 01:53:40
(86/276)
Dobsz egy mail-címet privátban, átküldöm. 3MB az egész.
Balazs Botykai 2015 febr. 27. - 20:37:15
(85/276)
Én még nem olvastam a könyvet. Sõt a filmet sem láttam. De akkor is megnézem a moziban, mert érdekel ez a történet, és mert Clint Eastwood sem szereplõként, sem rendezõként nem csinált még rossz filmet. :)
1/10
offtopic
cellasto 2015 febr. 27. - 16:40:19 1/10
(84/276)
mivel azon kevesek egyike vagy,akivel lehet értelmesen vitatkozni,be fogom szerezni ezt a könyvet és el fogom olvasni :)
offtopic
Sz Peter 2015 febr. 27. - 12:47:51 Előzmény cellasto
(83/276)
Egy azaz 1 db emberrõl beszélek! Akirõl a film szól. Nem a USA-rõl.
Ezen kellene már túllépned.
Bár mondom még egyszer: amíg nem tudod mirõl szól a könyv (a film - szerintem - nagyon nem adta vissza) addig felejtõs, hogy érdemben vitázzunk Chris Kyle-ról.
9/10
TitusLivius 2015 febr. 27. - 11:49:07 9/10 Előzmény cellasto
(82/276)
Anyaég.... nektek vajon mi bajotok lehet? Talán mindketten üljetek le valakivel, aki Közel-Kelet szakértõ, vagy haditudósító, és egyáltalán szóba áll veletek, de ne beszéljetek, csak figyeljetek némán, jegyzeteljetek és ébredjetek álmotokból. Rátok fér, jó szándékkal írom.
1/10
offtopic
cellasto 2015 febr. 27. - 10:32:52 1/10
(81/276)
én csak kérdeztem,nem osztottam(ahogy azt te szoktad)
igaz,szar lehet,amikor a fagyi visszanyal :D
tényleg meddõ vita,mert te rózsaszín ködben élsz az usa-val kapcsolatban
nem baj,egyszer majd felébredsz talán :)

más:

itt egy nagyon érdekes video arról,amit az usa okozott irakban és annak következményei:

https://www.youtube.com/watch?v=EP8JdtmuT6s
offtopic
Sz Peter 2015 febr. 27. - 09:53:13
(80/276)
Most csak simán mellébeszélsz.
Egy életrajzi könyvrõl beszélünk, amirõl te osztasz engem, pedig TE még csak el sem olvastad. :)
Tehát innentõl meddõ a vita.
1/10
offtopic
cellasto 2015 febr. 27. - 08:38:09 1/10
(79/276)
látom megint nem érted,amit írok
én csak annyit írtam:elhinni mindent amit az usa mond,naivságra vall
Sz Peter 2015 febr. 26. - 23:15:50
(78/276)
Ez esetben te mint - gondolom- óriási harctéri tapasztalattal rendelkezõ, áruld el már nekem, hogy pont hogyan mûködik?! ;)

Meg azt is, hogy Kyle vajon mi okból ölt volna fegyvertelen civileket, kockáztatva a hadbíróságot?
1/10
offtopic
cellasto 2015 febr. 26. - 22:02:40 1/10
(77/276)
"Azon felül minden egyes megölt ellenségrõl és a körülményeirõl jegyzõkönyvet kell leadni és tanúval igazolni, pontosan azért, hogy késõbb ne vádolhassanak fegyvertelen ember ellen elkövetett gyilkossággal."

és ez pont így mûködik no meg persze ami a könyvben van,az is szóról-szóra igaz :D
elég naiv vagy,már ne is haragudj :)