Téma: Apocalypto

norton15 2007 júl. 23. - 11:34:41
(151/511)
Számomra hihetetlen, hogy mexikói amatõr, írástudatlan, földmûvelõ parasztok simán lejátsszák a Hollywoodi b*zikat a filmvászonról. Ha jól tudom, semmire sem jelölték, pedig egy legjobb film Oscar jó lett volna, csak hát ott volt a tégla, amellett nem lehetett elmenni.
Huma 2007 júl. 13. - 21:26:54
(150/511)
Üdv! Rászántam magam. Rendkívül tetszett! Túlságos naturalisztikus jelenetekért nincs oda a lelkem (ettõl függetlenül a passiónál végig odaszegezõdött a tekintetem, amit hívõként megélt életemmel magyarázok), de nagyon megcsinált film. Nem vagyok filmkritikus, nem tudok mindenféle szakzsargonokat rámondani. Nem hinném, hogy ennél többet lehetett volna belõle kihozni kedves MG-nek.
Redfield 2007 jún. 26. - 11:05:28
(149/511)
kiralyp 2007 jún. 24. - 18:52:54
(148/511)
Sõt, én még azzal is meg tudtam barátkozni, hogy kedves Mel Gibsonunk voltaképp összekeverte a majákat és az aztékokat, mivel a külsõségek mind maják voltak, holott a maják 1519-ben már sehol se voltak, legalábbis a birodalom.
Az emberáldozós részben meg az volt a baj, hogy tudomásom szerint így nem volt szokás, hogy rabszolgákat áldoztak fel, hanem elõre kiválasztott embereket (fõleg nemesi származásúakat) áldoztak fel, akik egyáltalán nem féltek tõle, sõt, megtiszteltetésnek vették!
kiralyp 2007 jún. 24. - 18:35:05
(147/511)
Én most láttam elõször a filmet... nekem nagyon tetszett! Az egész hangulat, a jelmezek... minden!
Valamelyik itteni kritikában olvastam, hogy "a szinte teljesen kihalt yukaték nyelven" van a film. Hatalmas tévedés! Több, mint egymillióan beszélik! Amit pedig nemrég emlegettetek, a kecsuát pedig több mint tízmillióan beszélik Kolumbiában, Peruban és Bolíviában (tudom, mert voltam ott :))
Nyelvileg nekem a yukaték (yucateco) tetszik kevésbé... sokaknak itt a fórumban az volt vele a bajuk, hogy "nagyon szótagolva beszélnek" :) Könyörgöm, mit akarsz egy olyan nyelvtõl, amiben a szöveg tele van aposztróffal, ami pedig kis szünetet jelent a beszédben, ezért olyan vontatott, de nekem tetszik. A kecsuát meg elkezdtem tanulni, nekem az jobban tetszik, nagyon jó dallamos...
Jó lenne ha lenne egy ilyen, hasonló film az inkákról is, az egész kecsua nyelven (cuzcói kecsua, persze).
10/10
Ani77 2007 jún. 12. - 14:51:41 10/10
(146/511)
Nem tudom, ti hogy vagytok vele, egy Apocalypto 2-t is jó lenne megnézni, ami onnan folytatódna h Cortes megérkezik :) Persze ugyanebben a Gibson-stílusban! :)
*Bátorszív* 2007 jún. 11. - 12:07:30
(145/511)
:) Köszi Ani.. ! Ami a kecsua nyelvet illeti,; igazán értékes információkat kaptam Tõled.;
Most már kétszeresen is 'leköteleztél'... () ;) :)
10/10
Ani77 2007 jún. 11. - 11:28:22 10/10
(144/511)
Tudtommal mindkettõrõl van szó :) Mert maják a Jaguármancs és törzse, a véreskezûek meg az aztékok :)

Nemrég tudtam meg, hogy az Azték Birodalom mindössze 200 évig szuperált, viszont olyan szervezett oktatási rendszerük volt, hogy le a kalappal. Akit érdekel itt sok érdekességet talál: <a target="_blank" href="http://kerikata.hu/" title="http://kerikata.hu/">kerikata.hu</a> és itt a "Publikációk"
Még a NÕnevelés is szervezett volt náluk és külön iskola volt hozzá, bizonyám. Azért az nem semmi.
10/10
Ani77 2007 jún. 11. - 11:22:32 10/10 Előzmény *Bátorszív*
(143/511)
Hát... voltaképpen egy külföldi szótárt (talán kecsua-német) fordít le és egészítget ki :) De azért érdekes, nem? Ha kész lesz, biztosan kérek tõle egy tiszteletpéldányt :)

<a target="_blank" href="http://hu.wikipedia.org/wiki/Kecsua_nyelv" title="http://hu.wikipedia.org/wiki/Kecsua_nyelv">hu.wikipedia.org</a>
*Bátorszív* 2007 jún. 06. - 15:02:01
(142/511)
:D :D ...Kecsuául ??? Te jóságos, áldott Esõ-Isten !
... és a kecsuát, mégis Közép-Amerika melyik területén beszélik??? :?
Mert Én csak annyit tudok azon a nyelven, fonetikusan leírva, hogy " Hehues zsihae akatyubo, dehassi kuájek vacsuépo; " Ez valami Hold'anya-Istenhez intézett fohász egy részlete; de az is lehet, hogy egy õsi azték szerelmes vers... ... ...!
Na, ennek nyomban utána is nézek...!!! ;) :)
10/10
Ani77 2007 jún. 06. - 10:43:17 10/10
(141/511)
A lekötelezést? Nem tudom, csak olyan ismerõsöm van, aki kecsuául tud egy kicsit :D
10/10
Ani77 2007 jún. 06. - 10:41:34 10/10
(140/511)
Szia!
Nem tudom, hogy ki dobta fel elõször, hogy ez a film a Maja Birodalom bukásáról szól, de eléggé beette magát a köztudatba... sztem annyi az egész, hogy a Maja Birodalom végnapjaiban játszódik a sztori...

A Napfogyi tényleg "izés" volt de a filmekben ált. elintézik ennyivel :) A minap a tv-ben egy Holdfogyatkozást láttam egy sorozatban, kb. ugyanígy nézett ki: 1 sec volt az egész :D

Ha jól meggondolom, nekem az Apocalyptóban a leghatásosabb jelenet az volt, amikor a végén az indiánok megtorpannak a parton, mert jönnek a spanyolok... igazi csattanó a film végén, az egész filmben az üldözés, és utána ez... hihetetlen hatásos, ahogy a hatalmas hajók ott horgonyoznak, amikor elõször láttam, kész voltam tõle :)

A "véres" jelenetekrõl: sokan nem képesek elvonatkoztatni attól, amit látnak. Sajnos ez mindig így lesz, de ki tudja, talán értékes egy-egy olyan vélemény is :) Itt a kollégákkal (többségében mûszaki emberek) beszélgettünk a filmrõl... nekik sem tetszett, csak azt látták hogy üldöznek egy indiánt. Hát ez van, nem mindenki érzékeny a filmes nüanszokra :) Próbáltam nekik magyarázni hogy szerintem hogyan is kell értelmezni, de aztán feladtam, õk nem így látják és kész. :)
csibu 2007 jún. 05. - 17:33:54
(139/511)
És bocs hogy még mindig beszélek, de még egy dolog eszembe jutott. Ez megint egy nagyon pici negativum. Az elején egy idézettel kezdett, ami nagyon találó. Tényleg, benne van minden. De a problémám az, hogy nem kapcsolódik a filmhez. :) Nem láttuk a maja civilizáció bukását. Persze benne van a levegõben hiszen megjöttek az európaiak, de attól hogy õk megjöttek nem a belsõ rend fog felborulni. Szóval ezt nem látom hogy a civilizációjukban mi volt belül a hiba... amire utalt az idézet... Én csak azt láttam hogy egyre több területet hóditottak meg, végezték a dolgaikat, szertartásaikat, aztán jött pár fogoly, akiket kinyirtak, de egy elmenekült, viszont kb.10 harcos utána ment, és sorba elhaláloztak... ennyi.:) Ettõl még nem kéne hogy belsõ zavar támadjon a maja civilizációban, amiazt eredményezze hogy eltûnjenek...
Vagy igen
Remélem érthetõ volt a gondolatmenetem :D
csibu 2007 jún. 05. - 17:27:59
(138/511)
Amugy ez tetszik Mel Gibson filmjeiben. Hasonlit kicsit Tarantino-ra.
Azaz nem lehet ráfogni a filmjeit egyik mûfajra sem. Mert ez történelmi film nem lehet, mert nem valós eseményt dolgoz fel, viszont ahogy megalkották, az teljesen valóssá teszi a szemünkben.
Azt sem lehet mondani, hogy akciófilm, mert ez több mint egy akciófilm (bár az a rész amikor a fõhõsnkbe repült a "hadvezér" dárdája és alig lett tõle baja, az a "soha meg nem halok, his szuperhõs vagyok" stilusu filmeket idézte).
Talán legjobban a kalandfilm cimszó illik rá, de ahhoz túl hiteles. :D:D:D
Szóval nem tom...

Tarantino filmjei ugyanilyenek... itt a legismertebb, a Ponyvaregény... az is elég naturalista... de mégsem tudod eldönteni amikor leszáll a csávesz feje a kocsi hátsóülésén hogy röhögj a balfaszokon, vagy kidobd az aznapi ebéded :D

De ettõl egyedi...

Ez a film eljesen ezt tükrözi... bár kevesebb a poén, de az elején az állat tökének evészete közben teljesen ez az érzés... most röhögjünk, vagy hányjuk vissza a zacskóba a pattogatott kukoricát :D

És ugyanugy nem lehet választ lelni arra sem, hogy mûvészfilm vagy populáris film-e... ugyanugy mindkettõ...

Szóval nekem tényleg tetszik, bár egy kicsi még hiányzott belõle (pl. a kislány magyarázata aki megjósolta a dolgot, illetve az hogy mi lett a többiekkel... mert ugye amikor a fõhõs után eredtek maguk mögött hagytak vagy 10 foglyot...), de elnyerte a tetszésem. Tényleg. :)
csibu 2007 jún. 05. - 17:20:42
(137/511)
De de, végignéztem. De nem tom, nekem egy icipici még mindig hiányzott, de az a 4-es nagyon erõs lett. :) Kivácnsi vagyok te mit gondolsz róla, mostmár leirhatod! :)

Igen-igen, van egy sajátos hangulata, a werkfilm is kiváló. Végre nem egy 2órás, dokumentumfilm hangulató uncsi werkfilm lett, amiben 5 perceken át beszélnek és beszélnek és csak a készitõt látjuk. Ebben a 20 perces összeállitásban benne volt minden, nagyon tetszett. Komoly lett.

És egy biztos - ami mindent elárul a filmrõl - nem utoljára néztem meg. :)
*Bátorszív* 2007 jún. 05. - 16:29:10
(136/511)
Szia csibu ! Ami azt illeti unikum (egyedülálló) a (v. az) -½történelmi ½- akció-kaland'fimek között,;... és van valami sajátságos hangulata, illetve aurája..., ezt el kell ismerni...( ami persze a 'Passió'ra is igaz...; ~-...) bár az 'Apocalypto' sem "makulátlanul" hibátlan mozi.;... ...
de mivel még nem láttad végig a filmet, a részletesebb elemzésemet, és értékelésemet, késõbbre tartogatnám...;

(a napfogyatkozás...?! ...no igen... valóban kissé különös...)
csibu 2007 jún. 05. - 14:42:29
(135/511)
Csillagász szempontból egy kicsit röhejes ez a napfogyatkozás :D
csibu 2007 jún. 05. - 14:30:08
(134/511)
Én most járok a film felénél, csak kiment tesóm és addig megállitottam. Elsõ modnanivlóm ez: ha ez az apocalypto fóruma, miért passióról irnak egyesek? (de ezt én is mindjárt megteszem :D)
a másik az az, hogy sokan mondják hogy "nem birom megnézni" "miért vérzik ugy" blablabla. Ez tök marhaság, ne véletlenül 18+ os film és mit vártok egy Passió után? :D Szóval én seimán hasonlóra számitottam. Ezt a stílust pedig Mel Gibson jól tudja. A hanghatásoktól, a Maja birodalomról kicsit többet vártam, de elég jó. Nekem tetszik. Végre nem egy megszokott sztori.
A passióval kapcsolatban: a film alapján lényegtelen hogy valaki hisz-e Jézus "isteni mivoltában". A lényeg az az, hogy egy 33 éves ember 2000 évvel ezelõtt meghalt (ez tény, történelmileg bizonyitott), ráadásul ugy, hogy szeretetet adott. Na most minden történetet be lehet mutani sokéleképpen. (pl. ebbõl az apocalypto-ból több hatással lehetne horror, romantikus film, vagy akár vigjáték, fõlegahogy kezdõdik) Mel Gibson a dolgok naturalista ábrázolásával él. igy éri el filmjeivel azt a hatást a megdöbbentõ és elgondolkodtató. Egy sima Jézus-sztorit megnézel akrácsonykor és mindent csinálsz ugyanugy tovább. De a Passio elég megrázó... nem? ugyanugy, ahogy pl. A zongorista. Az is elég naturalista, még ha kevesebb vér van benne. Mégis, megrázó, megdöbbentõ, elgondolkodtató, és utána SOKKAL TÖBBRE FOGOD ÉRTÉKELNI A KIS, ÁLTALÁNOS DOLGAIDAT IS!!! Ez a lényege!
És ha ezt az üzenetet ilyen véresen lehet leginkább átadni, akkor igy is kell átadni! Errõl szól a filmezés! :)

Az apocalyptorol annyit, egy 5ös skálán kap tõlem egy 4-est. (bár még a msodik fele csak most jön... szóval ha váltok a véleményem a végén, még visszjövök!)

Sziasztooook :)
10/10
Ani77 2007 máj. 17. - 11:36:39 10/10
(133/511)
Igyekszem, megteszek minden tõlem telhetõt :)
10/10
Ani77 2007 máj. 17. - 11:31:49 10/10 Előzmény szokegergely
(132/511)
Szerintem hatásos volt az utolsó jelenet... Az a város nem azték? Úgy tudom, a maja civilizációt a hódító aztékok nyomták le, õket meg a Cortez...