Téma: Apocalypto

mozinezo 2007 febr. 11. - 14:51:19
(91/511)
Az emberek bementek a moziba, és elámultak, azután teltek az évek és megtanulták melyik film jó, melyik nem. Ekkor már túl voltunk a sok piff- puff egyeduralmán, elhangzott Bergman neve, mint a filmrendezõ. Nézni kezdték az emberek, és tudták, mert elmagyarázták nekik, hogy ez a filmmûvészet. Egyesek sznobizmusból is jónak találták. Sokan megtanulták a filmes kifejezéseket, mint szuperplán, svenk, varió, nagytotál, stb. és mûveltnek érezték magukat, - filmileg! Csakhogy közben felépítették a plázamozikat, helyet kapott a cocacóla, és a húgyszagú kukorica, a nézõnek kialakított székekben. Él és virul a zörgõs csoki papír, és össznépi játékká vált túlzörögni és túlcsámcsogni a mûalkotásokat. Bergman ismét kiszorult a plazmákból, így a köztudatból is. De a film üzlet, és el kell adni, így a mozik megszûntek, a multimozik virágzanak. Büntetlenül, lehet fikázni remekmûveket, mint pl. ez a film is, közben csámcsogunk hozzá, hiszen megérdemeljük ezért a pénzért, hogy semmibe vegyük a mellettünk ülõt, meg õ is csámcsog tulajdonképpen, - na és! …
Majd beírunk a fórumba, miközben leamatõrözünk világklasszisokat, elvégre ezt is megtehetjük, miközben bunkók voltunk már a film alatt is. Rég láttam ilyen jó filmet, csak zavart a sok zabáló paraszt.

Több mozinézõ közül, az egyik nézõ.
Csillus 2007 febr. 10. - 15:53:15
(90/511)
Teljesen rendjén van az, hogy mindenki mást gondol errõl a filmrõl..nyílvánvaló, hiszen nem vagyunk egyformák. Ezzel nincs is semmi baj! Viszont jótanácsként üzenném shikakának és hasonlóképpen vélekedõ társainak, hogy szánalmas olyan véleményt írni, amibõl érzõdik a mérhetetlen butaság, tudatlanság és az intelligencia hiánya. Idõtálló mondás, miszerint: "Ha hallgattál volna, bölcsebb maradtál volna!"
Érdemes megfogadni, higgyétek el, még jól jöhet az életben!:)
ZAVI 2007 febr. 04. - 17:02:03
(89/511)
Hát összeségében jó film volt, egyedi világgal, témával, nem egy tucatdolog az biztos, de nekem mégis kicsit csalódás is lett egyben. Én egy ilyen monumentálisabb, mélyebb, érzelmesebb filmet vártam volna a keményebb jelelenetek mellé, jobb sztorival is. Elõszõr is az annyira érdekesnek, ezerszínûnek mondott maja kulturáról nemsokmindent mutatott be, a 90% ilyen vérengzõs akciófilm volt (persze az nagyon egyedi elemekkel, megoldásokkal fûszerezve), ahol 2 barbár törzs harcol egymással. Nem voltak igazi drámák, érzelmi jelenetek, színézi játékok sem. Néha elég vontaottnak is éreztem, pl. a kb 20 percen ár tartó menetelés a városba, majd a végén a folyamatossá váló futkosás is sok volt már. De azért a téma, a fil második fele izgalmas volt, sok emlékezetes jelenettel, úgyhogy összességében jó volt, de egyszer nézhetõ nekem, olyan 75% mondjuk.
moleva 2007 jan. 31. - 14:28:35
(88/511)
Ma néztem meg én is a filmet. Érdekes. Mellékelek egy linket, amely az aztékok vér kúltúszáról szól...tanulságos a filmhez

<a target="_blank" href="http://www.nagyutazas.hu/magyar/magazin/article.php?id=225" title="http://www.nagyutazas.hu/magyar/magazin/article.php?id=225">www.nagyutazas.hu</a>
LGabor 2007 jan. 31. - 07:39:22
(87/511)
Van némi képzavar ebben a filmben. A Maja Birodalom i.sz. 800 körül, de egyesek szerint legkésõbb az i.sz. X században villámgyorsan eltûnt a föld színérõl. Akkor hogy a túróban találkozhattak a szereplõk a spanyol felfedezõkkel?
Az idõpont szerint nem maják, hanem inkább aztékok lehettek volna, õk ugyanis 1540-ig még kihúzták valahogy...
Ha viszont aztékok voltak akkor a mészkõbánya és a fehérre meszelés nem stimmel, mivel ez a maják dilinyója volt, hogy minden épületet fehérre meszeltek, ha készen voltak kezdték elölrõl. Az áldozati szertartásnak megint inkább azték beütései vannak, viszont a "futópálya" ahol szórakozásból levadásszák a foglyokat megint maja.

Engem ezek nagyon összekavarnak, ha van szakértõ, vagy töritanár a csapatban segítsen már :)
Lois Lane 2007 jan. 28. - 09:59:03
(86/511)
Tessék?
Huma 2007 jan. 25. - 03:44:29 Előzmény Lois Lane
(85/511)
Nekem a red hot chilli pappers jött be...
axendra 2007 jan. 24. - 18:45:14
(84/511)
Nah megnéztem a filmet. Tényleg szenzációs lett, és eszméletlenül hiteles a a régi korokról. a nyelvezet, mely az õsi civilizáció nyelve nem mindennapivá és érdekessé teszi.
De ezen felül, a már ezt megelõzõ hozzászólásomban irtam.
A film még mindig az Aztékokról, vagy max Toltékokról szólhat és semmiképpen sem a majákról.

"Akit elõzmények érdekel olvassa ezt megelõzõ hozzászólásom..."
Lois Lane 2007 jan. 23. - 13:10:05
(83/511)
Csak hasonlít rá!!!
Lois Lane 2007 jan. 23. - 13:09:39
(82/511)
Nem is Ronaldinho játssza a fõszerepet!!!:P
main 2007 jan. 21. - 22:14:48 Előzmény Bonee87
(81/511)
SPOILER (is van benne)

Szerencsére csak azután olvastam el a hozzászólásokat, hogy megnéztem a filmet. Nekem tetszett! Nem maradéktalanul, de tetszett. Azt nem értettem én sem, hogy miért nincs tiltakozás a kivégzésekkor, meg hogy hogy tud a fõszereplõ srác gyorsabban futni a pumánál. Ami még zavart, hogy a fõszereplõ mindig a saját erejébõl és találékonyságából jutott tovább, pl. amikor oda "gurította" a méhkast, kivéve a napfogyatkozásos résznél. Ott egyszerûen mázlija volt, mert ha nem akkor sötétül el az ég, akkor semmit sem ért volna a nagy elhatározás, simán kiszedik a szívét és lefejezik õt is.

A vérengzéshez meg annyit, hogy ezzel lehet hatást elérni, és ennyi. Senkit sem borzasztott volna el annyira a pumás rész, ha csak mondjuk halljuk a jelenetet, de szemérmesen eltakarja elõlünk a lényeget egy bokor. Így viszont az emberek döntõ többsége minimum felszisszen, hogy jézusúristen, marcangolja az arcát az a dög. Ezek a dolgok is hozzájárulnak ahhoz, hogy a film esetleg maradandó élményt ad. Hangúlyoznám, hogy ezek a dolgok IS, mielõtt valaki belekötne. :)

SPOILER (is van benne)
Bonee87 2007 jan. 20. - 19:00:39
(80/511)
Hát nemtom, olvastam itt jót is rosszat is, szerintem jó film volt ez, nagyon kíváncsi voltam hogy Mel Gibson mit fog kihozni a Passió után, ami megviselt és így azért hatással volt rám, de nem nevezném jó alkotásnak...

Tényleg egy kalandfilmrõl van szó, ami sokszor elég brutális és véres, de százszor izgalmasabb az idióta autósüldözõs, 600 autót felrobbantós és összevisszalövöldözõs filmeknél...

Sokan fenn vannak akadva azon, hogy nem tudunk meg sokat a maja kulturúról..igazából ez sztem annak is köszönhetõ, hogy a tudósok se tudtak sokat megállapítani, mert olyan sok adat nem maradt fent... De olvastam a filmkészítésrõl és úgy látom, azért a filmesek igyekeztek betartani olyan alapvetõ dolgokat mint például: a színészeknek megtanították ezt a ma már alig használt nyelvet, (ami szerintem iszonyat sokat tesz a filmhez) vagy igyekeztek kialakítani ezt a tipikus maja fejformát, és a fültágítást meg "piercingeket" különbözõ trükkök segítségével.

A brutalitás, meg a túl sok vér, szívkivágás hasonlók..én ezzel úgy vagyok, hogy eléggé megviselnek az ilyenek, nem bírom a vért, és pont ezért tartom nagy teljesítménynek, hogy egy ilyen film, ami azért tele van ilyen jelenetekkel, ennyire tetszett nekem!

A fõ célját pedig elérte: felkeltette az érdeklõdésemet, eddig is érdekelt a maja kultúra, de most durván elkezdtem utánaolvasni a dolgoknak. És sztem ez egy film feladata! Ha a film már mindent bemutatott volna amit a könyvekben olvashatunk, akkor nem lenne semmi értelme az egésznek. Így mutatott egy nagyon kalandos, érdekes történetet amibõl egy-két részletet elkaphattunk a majákkal kapcsolatban, a többinek meg utánaolvashatunk és szerintem pont ettõl jó az egész!

Na nekem ez a véleményem:) szijasztok!:)
soma200 2007 jan. 20. - 09:42:49
(79/511)
Jó volt ahogy be mutata azt a kis idilli falut a film csak aztán jöttek sajna a maja katonák.
Patrick Bateman 2007 jan. 19. - 21:20:37
(78/511)
A belemagyarázás valóban vitatható, de a katarzis aligha. Márpedig az én felfogásom szerint a "belemagyarázás" nem más, mint a katarzis mikéntjére való racionális magyarázat.
Vagyis ki-ki a maga elgondolásában próbálja meg elmagyarázni, hogy miért is tett rá ilyen nagy hatást ez a film.
PriemRyeest 2007 jan. 19. - 18:19:14
(77/511)
Ezeket a dolgokat szépen bele lehet beszélni a filmbe. Természet, meg ember köteléke, a civilizáció fejlõdése. De igazából bármelyik más filmbe is. Mint látszik, csak akarni kell.
És igen emléxem a film elején lévõ kis idézetre, aminek igazából nem hiszem hogy sok köze lenne a film mondanivalójához.
Ez egy sima üldözéses film. A több mint 2 órából 1 óra csak akció, vagyis az üldözés. Most az persze más és feldobja hogy nem a megszokott nagyvárosban, hanem egy dzsungelben. Tehát lehet itt egy kicsit trükközni, de igazából ennyi. Látványos és ötletes. Ezt díjazom is.
Nem azt mondom hogy rossz film, csak túl sok minden van belemagyarázva.
Részemrõl ennyi. Köszi.
dienesoft 2007 jan. 19. - 14:12:36
(76/511)
Nagyon jó volt a film. Végig izgalmas, pörgõs és nagyon hangulatos alkotást sikerült összehoznia Mel Gibsonnak. Mind a képi világ, mind az ott élõ maják egy teljesen más világba kalauzolták el az embert. Különösen az tetszett benne, hogy nem a legnagyobb színészekkel játszatták el a filmet, így meg is lett az eredménye! Sok szívszorító jelenet volt benne, de a brutalitás se maradt ki ( én a hullás résznél cseppet rosszul lettem, kár volt közbe enni). Szóval, jó lett, feltétlenül meg kell nézni!
thaliana 2007 jan. 19. - 12:27:50
(75/511)
Apropó! Tud vki vmit az Új világ címû filmrõl? egy fél éve égre-földre reklámozták, aztán meg semmi. Vagy csak én maradtam le róla??
thaliana 2007 jan. 19. - 12:16:23 Előzmény bohanek
(74/511)
Látod látod! Errõl beszéltem az imént... A "tökmindegy-állat" egy jaguár volt, más nevén fekete párduc, de semmiképp sem puma. És bár a jelenet nagyon mozgalmas volt, a jaguár igenis védekezett: az egyik lándzsát pl kettéharapta. De ez tényleg részlet kérdés.
Ami fontosabb: az indián népek, ellentétben velünk, maiakkal, a halált (és fõleg az elkerülhetetlent) meglepõ higgadtsággal várták. Nem tudom, mi értelme lett volna a több ezer ember tömegében kb 15 embernek hadakoznia. Amikor volt értelme, küzdöttek is a filmben az életükért: lásd a reggeli támadást.
thaliana 2007 jan. 19. - 12:07:09
(73/511)
Lehet, hogy hülyének néztek, de szerintem ez egy igenis filozofáló mû! Rám nagyon mély hatást tett: soha nem láttam még ennyire hitelesen megvalósítani a félelmet, a mély bölcsességet, az ösztönt. Szerintem a színészek FANTASZTIKUSAK voltak, és butaság elhülyülni a dolgot, h a fõszereplõ kire hasonlít és kire nem. A játékát senki nem kritizálhatja! Ha már a külsõségeknél tartunk: a smink szuper volt, nem lehet nem észrevenni a "fõgonosz" hihetetlenül férfias, de egyszersmind ilyesztõ kisugárzását!És kérdem én: melyik film tükrözi hûen a valóságot?? Sztem egy film lényege, h mély érzelmeket ébresszen az emberben. És számomra abszolút lejött a férfias erõ, a nyugalom és a félelem kettõssége. Állítom, h még tanulni is lehet belõle: "civilizáció" kontra természeti népek, avagy Rousseau és Voltaire vitája...
Ja, és nõ létemre, bár igazán nem bírom a vért, 1általán nem éreztem, h a film errõl szólt volna...
hotyka 2007 jan. 19. - 09:18:45 Előzmény PriemRyeest
(72/511)
Ha egy kicsit is figyeltél,a film eleje már egy rövid idézettel,még hozzá nagyon tanulságos idézettel kezdõdött.Emlékszel rá?Azért nem mondom meg most,hogy teszteljem,hogy kicsit is figyeltél-e.
De sok fontos motívum jelent meg,pl. félelem más törzsektõl vagy hogy már nem is az a legnagyobb veszély,hanem az emberi civilizáció fejlõdése. Vagy a kimondott szavaknak mágikus jelentõsségük van (egzaltált kislány).Film a természet és ember kapcsolatáról, népi bölcsességrõl, a furfangról,talpraesettésgrõl,az élni akarásról stb.
Nem vilámegváltó üzenete van,hisz egy filmnek nem megváltani kell a világot,ha esetleg valami ilyesmere vártál. Szóval igazából nem tudom,hogy mitõl várik nálad egy film értékessé,de szerintem ahogy ez afilm meg volt csinálva és emelett benne volt ez a néhány fontos mondanivaló,egészen elementáris lett.