Téma: Avatar

DeeZ 2009 dec. 27. - 17:33:26
(919/4319)
Imax 3D-ben láttam.

+
gyönyörû grafikai kivitelezés
az elképzelt jövõbeli tárgyak részletgazdag kidolgozása
a kitalált populáció kulturájának érdekes bemutatása
jól sikerült érzelemkifejezés cgi-ben
eltalált mögöttes mondanivaló

-
irracionális megoldás (õslakosok gyõzelme a fejlett technológia fölött)
"kötelezõ" hollywoodi befejezés: végsõ összecsapás a jó és a rossz karakter között (Jake vs. ezredes)

Összefoglalva: mindenképp érdemes megnézni, mert nagyon szép, de úgy lett volna az igazi, ha a történet is lépést tud tartani a "külcsínnel".
8/10
Túrin 2009 dec. 27. - 17:33:02 8/10
(918/4319)
Maximálisan egyetértek.

Amúgy is rühellem azt a gyáva hozzáállást, hogy egyetlen váratlan momentumot sem mer valaki bedobni, aki filmkészítésre adja a fejét, nehogy madárinfluenzát kapjon az aranytojást tojó tyúkja.
Lehet logikus lépés, de alkotói és "mûélvezõi" szemszögbõl maximálisan káros.

Amúgy a filmet még nem láttam, de kíváncsi vagyok rá, és megnézem IMAX-ben.
8/10
RoKKfish 2009 dec. 27. - 17:08:43 8/10 Előzmény raptor.
(917/4319)
Lehet, hogy igazad van, bár a meglehetõsen szélsõséges kirohanásod alapján egy kicsit szerényebben dobálóznék más emberek "súlyos problémáinak" elemzésével...
Node, még jó, hogy nem vagyunk egyformák, ugye.

Különben: Engem, mint nézõt (fogyasztót), miért kellene, hogy érdekeljen egy film költségvetése a tekintetben, amikor annak "történetvezetésérõl" alkotok véleményt? Má' bocsánatot kívánok, de nekem ugyanúgy 8 és fél €-ba fáj (vagy, ha jól t'om, pesten 1400 HUF körül) megnézni egy moziban a helyi mûvészfilmet is, meg a "legmenõbb" hollywoodi blockbustert.
Arról már nem is szólva, hogy nincs annál jobb, amikor a filmes "19-re húz lapot" és bejön. Számomra akkor térül meg annak a sok mozijegynek az ára, amit "gyáva" filmekre "égettem el". Moziba járónak lenni is elég kockázatos...

(Félreértések elkerülése végett: Ezzel a bejegyzéssel nem az Avatart, vagy Cameront minõsítettem. Általánosságban szóltam a témáról.)
linga 2009 dec. 27. - 16:33:32
(916/4319)
"Akinek van humorérzéke, annak bátran ajánlom a filmet: Sigourney Weaver avatarja láttán fetrengeni fog a röhögéstõl..."
Miért?
8/10
zee944 2009 dec. 27. - 16:21:59 8/10 Előzmény csincsilla72
(915/4319)
"Még egy gondolat, csak ez lemaradt. Szeretném egyszer látni, hogy a rossz NEM rombolja földig a jó otthonát/világát/boldogságát, mielõtt vert sereggel eloldalog. Mert ezt szereti Cameron, ezt az idióta pusztítást. A filmben minden ég, robban, lángol. Persze, utólag elítéljük, elítélik a készítõk is, de azért csak nézni kell a pusztítást. Órákon át."

Tetszik, amiket írsz, megvan a maga logikája. Cameron valóban rajong a modern technológiáért, fegyverekért, fémmegmunkálásért, nehézgépészeti jármûvekért, mindenért, aminek nagy a vastartalma, de nem hiszem, hogy azért is rajongana, amit ezek a valóságban képviselnek. Más valamit érdekesnek látni, és más egyetérteni a céllal, amit szolgálnak. A filmvásznon megvan ezeknek a helye, és az õ filmjeiben is a jó gyõz végül, az erkölcsi igazságtétel megvan, így pláne nincs vele gond. Hogy órákon át kell nézni - konfliktus kell a filmbe, de igen, ez talán tényleg felesleges, de sajnos a népnek ez kell, különben nem ülnének be rá. Ahol egy olyan szenny, mint a Transformers siker lehet, ne csodálkozz semmin.
8/10
zee944 2009 dec. 27. - 16:02:06 8/10
(914/4319)
Ez bizony jó volt. El kell ismerni, hogy bár az alapsztori lerágott csont, Cameron kihozza a dologból a maximumot, és be tudja vonni a nézõt a sztoriba annak minden kiszámíthatósága ellenére is. A 3D-hez sokmindent nem tudok hozzátenni, aki volt már IMAX-ban, ugyanazt fogja látni, csak 40 perc helyett majd' 3 órán keresztül. Kibírható anélkül, hogy a szemüveget le kelljen venni. És persze látványosabb így a film, de olyan sokat nem ad az élményhez 1 óra után.

A szinkronizálás ténye kapcsán húztam a számat - persze megértem, hogy muszáj volt a tömeg szintjére lebutítani -, de végülis néhány borzalmas mûmájer mondatot leszámítva, amiért a helyszínen lõném fõbe a szinkrondramaturgot ("Ezt pislogd meg", meg "Brunzolnak a fejünkre"), nem tûnt rossznak. Piros pont, hogy Sigourney Weavert Menszátor Magdolna szinkronizálta.

***SPOILER*** Néhány furcsaság akad a sztoriban. Pl. a goromba Weaver egyik pillanatról a másikra mézes-mázos lesz fõhõsünkkel, pedig semmi oka nincs rá, sõt, teljesen hidegen hagyja, hogy az majdnem tönkreteszi az új "testét", miután felébred. Aztán ott van az a pillanat, amikor számûzött hõsünk megérkezik az alfa-õsmadár hátán. Jó lett volna, ha ez a nézõ számára is jelent valamit, mert így csak olyan, mint amikor Jason Statham befarol a tömegbe a vádzsiúj BMW-jével, és a csajoknak ettõl spontán orgazmusuk van. A babonás törzset is pont ezen a szinten nyûgözi le Sully. Aztán ezután megfeledkezve arról a tényrõl, hogy az õslakosok egyharmada épp most veszett oda - részben éppen miatta -, elsírja, hogy neki bánata van, haldoklik a fõnöknõje, ugyan segítsenek már. ***SPOILER vége***

Kár, hogy egyetlen valóban szórakoztató filmhez egy olyan félistennek kell visszatérnie a nagyvászonra - és most feledkezzünk meg egy kicsit a Titanicról -, mint Cameron. Ez azért az õ legjobbjaitól még odébb van, és ezt az árkot a 3D nem tudja hiánytalanul kitölteni. De örömteli, hogy legalább nem vérzett el. Megvolt a technológiai mérföldkõ, köszönjük James, most szépen elkezdhetsz egy eredeti forgatókönyvön dolgozni.

8/10
8/10
offtopic
RoKKfish 2009 dec. 27. - 16:01:30 8/10
(913/4319)
Csakhogy ez így nem ér! Nem akarok "nemzetközi viszonyokat nézni". A fajokat szeretném, amikrõl a filmrajongó sporttárs beszélt! A "bolygóközi kapcsolatok" megvitatására pedig térjünk vissza, mondjuk uszkve 743 év múlva! ;)
(Amúgy köszi... Sikerült felnyitnod a szemem. :D )
kurt88 2009 dec. 27. - 15:57:52
(912/4319)
Örülök h egyetértünk:)
Sztem is kidolgozatlan, nem tudunk meg semmirõl semmit.

Ettõl függetlenül még lehet mérföldkõ, más kérdés h lehet rossz irányba haladnak a dolgok..
kurt88 2009 dec. 27. - 15:50:08
(911/4319)
Rendben vagyunk, jó a hozzáállás:)
Nézd meg a filmet, remélem nem fog tetszeni :D
10/10
esperigi 2009 dec. 27. - 15:19:20 10/10
(910/4319)
Igazán nagyon jó film, mindenkinek ajánlom. Én 3D-ben láttam, és lenyûgözõ. A látvány, a karakterek, szóval önfeledt három óra volt.
Smonika 2009 dec. 27. - 14:37:55
(909/4319)
Tegnap néztük meg a filmet 3D-ben. Néhány film jutott eszembe közben: 1492 - a Paradicsom meghódítása, Pocahontas, Jurassic Park, Sárkányszív, Transformers, vietnami háborús filmek...
A látvány tényleg lenyûgözõ volt az álomszerû, fluoreszkáló, neonszínû környezettel, mesebeli állatokkal, a szimpatikus, indiánokra emlékeztetõ lényekkel, egyszerû, természetközeli életükkel, és az elgondolkodtató (?) történettel.
Az már nem újdonság, hogy az ember elpusztítja a környezetét, elveszi, amit akar a pénz és a hatalom érdekében. Nem törõdve a gyermekei, unokái, a Föld jövöjével (gondolom ez volt a mondanivalója a filmnek).
Jó lenne, ha egy ilyen film ebben pálfordulatot hozna, és az emberiség hirtelen megjavulna. De sajna nem fog. Épp ezért én is, akárcsak mások, sajnáltam a végén, hogy az emberi fajhoz tartozom.
Sok hasonló témájú film volt már, de történt valami változás az emberi felfogásban?
Hány többszázmillió dolláros költségvetésû monumentális filmalkotás kell még ahhoz, hogy tényleg fontos legyen a Föld?
Vagy csak a szimpla szórakoztatás volt a cél?
10/10
raptor. 2009 dec. 27. - 13:32:57 10/10
(908/4319)
Teljesen nyilvánvaló tény, hogy a Revizor kritikusa, Toroczkay András sík buta, a szó legnegatívabb értelmezésében. Az ilyesféle embereknek leginkább a saját alacsony értelmi képességükkel és sikertelenségükkel van súlyos problémájuk, és ezt akarják valahogyan kompenzálni indulatosan összehordott, ostoba, teljesen megfontolatlanul fröcsögõ, mindenfajta logikát mellõzõ írásokban.
(az említett kritika itt az Port oldalán olvasható a többi között, "Pandora számítógépes játéka" címmel, érdemes elolvasni, jót lehet rajta mulatni, fõleg azon, hogy a leírtaknak gyakorlatilag semmi közük a filmhez).

A film természetesen lenyûgözõ, rendkívül szórakoztató és magával ragadó, a fõszereplõ Neytiri zseniálisan megalkotott karaktere pedig akkor is elvinné a hátán a filmet, ha erre szükség lenne, de nincsen.

Aki pedig a szabályos, sablon szerinti történetvezetésbe köt bele ,annak fogalma sincs arról, hogy mekkora kockázatot jelent ekkora költségvetésnél (60 milliárd forint) akár a legapróbb mértékben is eltérni valamilyen szélsõségesség irányába.
locher László 2009 dec. 27. - 07:40:44
(907/4319)
Isteni volt. Ez már döfi.
8/10
RoKKfish 2009 dec. 27. - 03:20:42 8/10
(906/4319)
Szép NAGY ZÖLD betûkkel? Hoppá! Na, ez aztán csiklandozhatja a nyájas nézõ tudatalattiját...:D
Mitagadás, Cameronnak sosem kellett átugrani a szomszédba egy kis hatásvadászatért.
Mostmár tényleg meg kell néznem ezt a szuperprodukciót. Holnap.
pawky 2009 dec. 27. - 01:31:41
(905/4319)
a katarzist neked kell megélned/megértened...

SPOILER

...engem pl elgondolkoztatott az utolsó pár képkocka mikor "felnyílik" Jake szempillája és megpillantjuk azt az elhivatott/elszánt tekintetet, majd hirtelen az Avatar feliratot immár szép NAGY ZÖLD betûkkel...
8/10
RoKKfish 2009 dec. 27. - 01:14:25 8/10
(904/4319)
"...mi, emberek csak és kizárólag azokat a fajokat tekintjük egyenlõnek magunkkal, akiket nem tudunk legyõzni, eltaposni,..."

Mondj ilyet lécci, mer' egy se' jut eszembe!

"Cameron egy látványos történetbe csomagolta súlyos mondanivalóját, csak félek, a hatásos képek, és a lebilincselõ látvány eltereli a figyelmet a katarzisról."

Ez miatt ne aggódj! Ha visszaolvasod ezt a topicot, feltûnhet, hogy minden második hozzászóló mással sem foglalkozik, csak ezzel az "eredeti" és "újszerû" üzenettel. Katarzis garantálva.
10/10
orijoci 2009 dec. 27. - 01:07:26 10/10
(903/4319)
A film egyébként látványban és mondanivalóban is 10/10.

És legalább 3D-ben, de ha lehetséges, akkor IMAX 3D-ben érdemes megnézni.
10/10
orijoci 2009 dec. 27. - 01:02:41 10/10
(902/4319)
A történet a szokásos konzekvenciákat hozza: mi, emberek csak és kizárólag azokat a fajokat tekintjük egyenlõnek magunkkal, akiket nem tudunk legyõzni, eltaposni, megsemmisíteni. Minden más élõlény vagy értünk van, vagy ha nem, hát feljogosítva érezzük magunkat az elpusztítására, amennyiben valamilyen érdekünk fûzõdik hozzá. Ezt mára már annyira természetesnek tartjuk, hogy az elmúlt néhány ezer évünk gyakorlata kifejlesztette bennünk azt a mérhetetlen arroganciát, hogy - felülírva a bennünk lévõ õsi késztetéseket - nem csupán a fajunk túléléséért és az evolúció érdekében, hanem pusztán anyagi, tehát gazdasági okokból is megtesszük mindezt. Mert ebben a történetben sem a túlélésünk volt a tét, csupán a részvényesek gyönyöre.

De ehhez már lassan hozzászokhatunk, ha az emberiség történetének néhány utolsó évszázadát nézzük: amerika felfedezése, és ami az indiánokkal történt, anglia és a gyarmatbirodalamak, az újragyarmatosítás, és a világháborúk, afrika és a közel-kelet kizsigerlése, és legújabban az iraki olajlelõhelyek fölötti hatalom megszerzése. Bármi áron.

Cameron egy látványos történetbe csomagolta súlyos mondanivalóját, csak félek, a hatásos képek, és a lebilincselõ látvány eltereli a figyelmet a katarzisról. De tartok tõle, hogy máskülönben már annyira immúnisak vagyunk a társadalmi kritikákra, hogy e látvány nélkül csupán a történet nem lenne eladható. Meglátjuk így sikerül-e.
10/10
rapanui 2009 dec. 27. - 01:00:55 10/10
(901/4319)
Helló:)

nyilván

rapa
8/10
offtopic
RoKKfish 2009 dec. 27. - 00:57:52 8/10
(900/4319)
Ez az! Pont ez a "kép" volt elõttem is... :D