Téma: Avatar

10/10
gerhajdu 2010 nov. 23. - 14:39:50 10/10 Előzmény Tromb
(3779/4319)
A látvány is kiváló, engem viszont a karakterek is le tudtak kötni. Kicsit sajnálom, hogy Sigourney Weaver karakterét ki kellet ejteni a történetbõl. Elsõsorban az õ utolsó jelenete maradt meg bennem, mert ott komolyan reméltem, hogy vissza tudják hozni az élõk közé és az talán nagyobb öröm lett volna, mint mikor Luke elpusztítja a Halálcsillagot vagy mikor Neo lassítva kikerüli a pisztolylövéseket. A végén izgultam a csata jelenet alatt, azért mégsem szimpatizáltam ANNYIRA a fõszereplõvel. Valahogy Dr. Grace-t sajnáltam.
Szóval azzal egyetértek, hogy túlságosan a bevételre és a díjakra hajtott Cameron, mert a vége túl meseszerû és Dr. Grace vagy Quadritch nélkül nehéz lenne jó folytatást csinálni.
10/10
Nostrebencus 2010 nov. 20. - 19:13:14 10/10 Előzmény Tromb
(3778/4319)
tudom, hogy mindenkinek más-más az ízlése, ez nem thriller, hogy végén legyen mindig egy csavar, ez egy egyszerûbb sztorival ellátott film. Természetesen igazad van, de az SW és az Avatar,két külön dolog.
10/10
Nostrebencus 2010 nov. 20. - 19:09:08 10/10
(3777/4319)
szerintem ez egy nagyon kiró film. A látvány egész jó volt, sõt az egyik legjobb amit láttam. A sztori, meg h hasonlít ehhez meg ahhoz nem érdekel, vannak ennél 100x rosszabbak is.
10/10
vedder 2010 nov. 16. - 20:56:42 10/10 Előzmény Tromb
(3776/4319)
Ha a SW-ból egy rész készült volna arról se hántottál volna le túl sok réteget. A folytatást bízd Cameronra. Még nekem is lennének ötleteim nemhogy neki.
Tromb 2010 nov. 10. - 23:03:08 Előzmény Isengard
(3775/4319)
Egy ilyen, újszerû vizuális megoldásokkal manipuláló film megérdemelt volna egy eredetibb, kevésé kiszámítható történetet. A látvány valóban káprázatos, de nem köt le ilyen hosszú idõre, csak akkor ha a történetben is van valami csavar. Sajnos az Avatarban semmi olyan nem történik, ami nem a jól megszokott kliséken alapulna.

A záró jelenet egy végtelenül hosszúra nyújtott csatajelenet, ami mindenfajta izgalmat v. váratlan fordulatot nélkülöz, ez nagy kár.

Sokan a Star Wars-hoz hasonlították a filmet. Szerintük Cameron, Lucashoz hasonlóan egy új világot teremtett az Avatarral. Ezz részben igaz, de azért nem teljesen. A SW-ben több rétege volt a történetnek. A Birodalom és a Köztársaság harca önmagában nem tudta volna több részen át érdekessé tenni a sztorit, kelletek bele az olyan finomságok is mint Vader és Skywalker kapcsolata, a titokzatos "erõ" mibenléte és eredete, Han Solo története, Obi Van története stb.

Az Avatarból pont ezek az "apróságok" hiányoznak. Ez egy lapos, kiszámítható világ érdekes egyéniségek, izgalmas sztorik nélkül. Persze lehet belõle második, akár harmadik részt is csinálni, de felesleges. Az elsõ rész végére nem maradt olyan szál, amiért érdekelne egy esetleges folytatás.

Persze ettõl még egy látványos film, amit már csak ezért is érdemes megnézni (egyszer).
motivator 2010 nov. 07. - 23:45:04
(3774/4319)
bárcsak ne érteném
10/10
banoczya 2010 nov. 07. - 21:47:34 10/10 Előzmény NADALFAN
(3773/4319)
Nálam is 10-es

Azért Federer se rossz. :D
10/10
banoczya 2010 nov. 07. - 21:45:12 10/10 Előzmény motivator
(3772/4319)
Hát akkor te elég sok mindent nem érthetsz...
Biztos azzal a több millió emberrel van a baj aki megnézte, és tetszett neki.
8/10
JetiRulez 2010 nov. 07. - 15:16:02 8/10
(3771/4319)
Elõször IMAX 3D-ben láttam a filmet. A végére kifolyt a szemem és széthasadt a fejem a hatástól.
(Ez azt jelenti, hogy a 3D-t nem nekem találták ki. Szerintem nem is tudom rendesen érzékelni.)
Ettõl függetlenül tetszett, megnéztem itthon is. Általában nem kedvelem a sci-fiket, ezért többször nincs is kedvem leülni hozzá, ennyiszer elég volt.
motivator 2010 nov. 07. - 02:06:11
(3770/4319)
csak azt nem értem mért játszák még mindig a mozikban ezt a fost
5/10
offtopic
Charles Foster Kane 2010 nov. 06. - 13:21:21 5/10
(3769/4319)
http://tvtropes.org/pmwiki/pmwiki.php/Main/TenMoviePlots

Itt egész jól összefoglalták, csemegézz. :)

Ehhez kiegészítésképpen érdemes hozzáfûzni, hogy Robert McKee szerint eredetileg a sztorik három részre oszthatóak. Archplot, miniplot, antiplot.

Az archplot a klasszikus történet mesélés. Az a tíz kategória, amit Blake felállított, az mind ebbe esik bele. Vagyis õ kizárólag a klasszikus történetmesélést osztja tovább.

Mondjuk a többit nem is érdemes. A miniplotot azért nem érdemes boncolni, mert az az archplot "leépítése", vagyis nem csinálnak mást, mint minimalizálják, lefaragják a klasszikus történetmesélést. Ezekre mondjuk általában, hogy lassú filmek. Jellemzõen hiányzik belõle az aktív fõszereplõ, vagy egy határozott cél, ilyesmi. Lásd legutóbb a Let the Right One In elleni dühöngésem, ami épp a kallódó szereplõk miatt ide tartozik, de lehet ezt egyébként jól csinálni, mint mondjuk a Rekviem egy álomértban.

Az antiplottal meg azért nem érdemes zsánerügyileg foglalkozni, mert annak meg szándékosan nincs sztorija.

Mindenesetre, amelyik film klasszikus elbeszélés, vagyis archplot, szerintem mindegyiket bele lehet húzni valamelyik kategóriába, ráadásul igen könnyen...

Úgy látszik, tényleg 10 történetet mesélünk el újra és újra. :)
8/10
offtopic
RoKKfish 2010 nov. 05. - 22:42:02 8/10 Előzmény Charles Foster Kane
(3768/4319)
Nos, mezei filmrajongókét csak "...játszom, mikor érzem", tehát mondom, amit gondolok, a posztod alapján azonban nem véletlenül éled bennem újra és újra ellenérzés, amikor filmekhez az un. hagyományos mûfajokat vesszük elõ, pláne összehasonlító macerálás céljából...
Mindenesetre köszönöm, hogy felhívtad a figyelmemet egy másfajta szemléletre. Izgalmasnak tûnik, igyekszem utánanézni, de lehet, hogy majd kérdezek is... ;)
5/10
offtopic
Charles Foster Kane 2010 nov. 05. - 10:53:12 5/10 Előzmény RoKKfish
(3767/4319)
Hülyeséget mondtam, mert ez klasszikus Golden Fleece, csak bennem valamiért az maradt, hogy ez csak Road Moviehoz köthetõ.

Szóval ez az a kategória, amikor a hõs elindul az útján, és az ott szerzett tapasztalatok teszik jobb vagy más emberré.

Végsõ soron ez a main plot, és a Buddy Love csak a subplot. Már csak azért is, mert az majdnem a film felénél lép be.

Na mindegy, szóval az elõzõ baromság. A main plot az egyértelmûen Golden Fleece. Ráadásul a klasszikus fajtából, szóval nem is értem, miért néztem be.
5/10
offtopic
Charles Foster Kane 2010 nov. 05. - 10:46:39 5/10 Előzmény RoKKfish
(3766/4319)
A legtöbb mûfaji vitát a mûfajok ügyetlensége okozza. Igazából használhatatlan fogalmak. (Többségében.) Ami talán (ismétlem, talán) a legközelebb áll az igazsághoz, az Blake Snyder mûfaji felosztása. Õ 10 mûfajt állapított meg (filmben), amik kiküszöbölik azt a problémát, hogy a gyakran használt mûfajoknál (sci-fi, horror, western) gyakorlatilag nem lehet eldönteni, hogy a mûfaj a plotot határozza meg, a karaktereket, vagy a környezetet. Pl. az hogy Western, önmagában semmit nem mond a plotról.

Szóval Snyder kizárólag a plotra koncentrál, és nála így néz ki a 10 mûfaj:

Monster in the House,
Golden Fleece,
Out of the Bottle,
Dude with a Problem,
Rites of Passage,
Buddy Love, (ez lehet Buddy story vagy Love story)
Whydunit,
The Fool Triumphant,
Institutionalized,
Superhero

Na most, érdekes módon, ha mindent lecsupaszítunk, ezt a tíz mûfajt figyelembe véve, mégis a Love Stroryhoz köthetõ csak. Sajnos az összeset nincs idõm kifejteni, és az elnevezésük nem mindig árulkodó (nem úgy, mint a Monster in the House), de ha érdekel valamelyik akkor kifejtem (én neten nem nagyon találtam a leírásukat). A Buddy Story viszont lényegében két fõszereplõrõl szól, aki kezdetben nem bírják és/vagy nem értik egymást (Az navi csaj az elején ha jól emlékszem nem csípte a srácot, vagy legalábbis idiótának tartotta), aztán közelednek egymáshoz, de az "All in lost Moment"-ben valamilyen új információ hatására megint elveszti egymást (ez is benne volt a filmben), és aztán a végére a happy end.

Persze ennek a besorolásnak is az a rákfenéje, hogy egy film lehet egyszerre Monster in the House és szólhat csapatdinamikáról (Institutionalized) - csak hogy a leggyakoribb példát említsem. De legalább ha azt mondom, hogy egy Monster in the House film, csapatdinamikával fûszerezve, érthetõ, hogy mi a film témája. Hogy aztán ez egy ûrhajón játszódik (Alien), Zombis filmben (Holtak hajnala), vagy mocumentary stílusú (Blair Witch Projeckt), esetleg történelmi (Farkasok szövetsége), a sztori szempontjából éppen mindegy.
10/10
NADALFAN 2010 okt. 27. - 19:22:22 10/10
(3765/4319)
akárki akármit mond ez a film a kategóriájában a klasszikusok közé kerül. látványos, jó történet ,van katarzis is, mi kell még? nekem tökéletes szórakozást nyujtott ...
8/10
RoKKfish 2010 okt. 27. - 19:00:59 8/10
(3764/4319)
Persze, a vegytiszta mûfaji besorolás fals lenne, viszont a lényeg, hogy hol látjuk a hangsúlyt. Lehetne az Avatart romantikus drámákkal is összehasonlítgatni, ha azt szeretnénk, hogy végképp nevetség tárgya legyen mondjuk a Casablanca tükrében. De szvsz ez igazságtalan lenne...
Wilde 2010 okt. 27. - 17:29:45
(3763/4319)
-Akár!!:))
Wilde 2010 okt. 27. - 17:28:54
(3762/4319)
-Asszem megoldottuk a kérdést!!:))
-Az akció filmek, és az Avatár nem egy kategória(most nem minõségében persze), és így nem lehet õket összehasonlítani!

-Ezért nem is értettem a viaskodást!:))
8/10
RoKKfish 2010 okt. 27. - 17:21:53 8/10
(3761/4319)
Pontosan, ahogy mondod. Ha kicsomagolod a sztorit a díszdobozból, akkor egyértelmûen drámáról van szó.
8/10
RoKKfish 2010 okt. 27. - 17:13:23 8/10
(3760/4319)
A poén az az egészben, hogy ennél a sztorinál pont huszadrangú kérdés, hogy egyébként mi a film mûfaja.
Tartalmilag nem oszt, nem szoroz, hogy a Földön kívül és a jövõben jelenítik meg a helyszínt, és ezért sci-fi-nek minõsül. Ez a része 100%-ig a látványt szolgálja. Azt meg nem is értem, hogy miért kell akciófilmekkel közös nevezõre hozni? Mert van benne két csatajelenet? Hjaj. Hát inkább nem tudom...