guess.who 2020 jan. 23. - 21:44:15
(368/2088)
Írod is: "a *pesti* magyarba". De itt most Rokocán, egy világvégi kis faluban (megengedem: kisvárosban) vagyunk, ugyan hogyan került volna ide az az A-zás, ami még ma is jellemzően "pesties" szokás?
A Bátor! :D
guess.who 2020 jan. 23. - 20:31:29 Előzmény manóka27
(367/2088)
Hát akkor sikerült még egy kitttttűnő anakronizmust beleírniuk a sztoriba.
Mondjuk engem az állandó pesties "a"-zás is állatira zavar: A Zalán, A Katica, A Sándor... Ökörapátiban még hajlamos az ember elnézni és betudni az igénytelen sorozat igénytelen íróinak - de itt, ahol elvileg igyekeztek némi korhűségre törekedni?!
manóka27 2020 jan. 23. - 20:11:20 Előzmény napraforgó
(366/2088)
A hosszabb előzetesben már én is láttam, de a tegnapi rész utáni rövidben nem volt. Direkt visszanéztem, hogy mi kerülte el a figyelmem.
manóka27 2020 jan. 23. - 20:09:37 Előzmény guess.who
(365/2088)
Én nem, de a báró kimondta a terrorizmus/terrorcselekmény szót vmelyik részben,
5/10
napraforgó 2020 jan. 23. - 18:09:56 5/10 Előzmény manóka27
(364/2088)
Bizony, én is láttam, belibben egy szőke hölgy

Móricka felesége


guess.who 2020 jan. 23. - 17:55:40 Előzmény manóka27
(363/2088)
Kétlem, hogy abban az időben ismerték volna a "terrorizmus" szót. Vagy olvastál olyat, hogy Matuska Szilveszter terrorista volt?

Katica okos, a szája meg... áh, mindegy: szép . :)
manóka27 2020 jan. 23. - 15:57:57
(362/2088)
De igen, de abban nem volt új szereplő, csak az ablakból leskelődő Anna, a számonkérő anyja, meg Baba és Sándor.
manóka27 2020 jan. 23. - 13:36:36
(361/2088)
Ne már! Kicsoda? Minek még egy szereplő? Ezek sincsenek kidolgozva.
manóka27 2020 jan. 23. - 11:04:17 Előzmény guess.who
(360/2088)
A hídrobbantás békeidőben nem rongálás, hanem terrorizmus. Ma is az, akkor is az volt. Ez el is hangzott többször is. Sándor egyébként egy nagyon buta karakter. Meg úgy a férfiak általában ebben a sorozatban. Kivéve a hadnagyot. Ő okos. De a többiek... A nők okosak viszont, ellentétben a "párjaikkal". Katica többször okosat húzott, hogy védje Sándort. Sándor meg ész nélkül elkotyogja, hogy ő volt a robbantó. Anna tegnap nagyon okosan döntött Sándorral kapcsolatban. Rózsa gondolkodásban az összes férfit kenterbe veri. Zsuzsa is inkább nyomozni kezd, nem adta fel a papot Imrénél. Ellenben a pap ott diskurál Istennel és ott gyónja meg bűnét, ahol bárki meghalhatja. Zsuzsa meg is hallotta. A báró buta, következetlen, Jozefin ott manipulálja, ahol tudja...
guess.who 2020 jan. 23. - 08:21:39
(359/2088)
Terkáról pedig továbbra is az a véleményem, hogy nagyon jó, hogy ez a "tót asszony" húzás eszébe jutott valamelyik írónak és hogy találtak is egy tökéletes színésznőt erre a szerepre. Kifejezetten figyelni szoktam a mondatait és rengetegszer lehet felfedezni a felvidéki tájszólását egy-egy szóban, kifejezésben, és biztos vagyok benne, hogy ezekben jórészt a saját improvizációi is benne vannak... Palócföldön hallottam így beszélni az embereket, rájuk emlékeztet, és ez jó. :)
guess.who 2020 jan. 23. - 08:11:50 Előzmény napraforgó
(358/2088)
Azért Sándor lehet, hogy bűnös (biztosan az) a robbantásban, de az csak rongálás, ilyesmi. Ha a Anna vízbe fullad miatta, az meg gondatlanságból okozott emberölés – és Sándor legfeljebb kicsit rebellis, de embereket (állatokat) nem akar bántani... Egész más attitűd kellene ahhoz.

A hadnagy meg túl emberi, nem kifejezetten a lélektelen katona tipikus példája. Ellentétben a szolgabíróval, aki nyilván csak azt nézi, hogy Bécsnek megfeleljen a végeredmény, bármi is legyen az és bármi is az odavezető út.
Lesz még itt zűrzavar bőven. :)
guess.who 2020 jan. 23. - 08:04:19 Előzmény napraforgó
(357/2088)
Igen, elég sok olyan kifejezést felejtenek benne, ami nagyon nem illik oda, túl modern... Ráadásul volt már párszor olyan szó is, ami abban a rövidített, csonkolt formában, ahogy hallani lehetett, csak 20-30 éve létezik egyáltalán. Erre azért jobban kellett volna ügyelniük, nem ártott volna, ha legalább egy szakértő átnézi a megírt dialógusokat. :(
5/10
napraforgó 2020 jan. 23. - 05:16:10 5/10
(356/2088)
A szolgabiró igen praktikusan gondolkodik. Van egy hullájuk, akire úgy-ahogy ráillik a robbantó leirása. Van egy fekete kendője, lőtt sebe, hurrá, megvan a tettes, ügy lezárva. A közvélemény megnyugszik, Bécs megnyugszik, minden OK.

Csak a zsandárhadnagy akadékoskodik állandóan, mert mi van, ha az a tetem egy eltűnt zsidó kereskedőé?
És mi van, ha annak a zsidó kereskedőnek aggódó felesége, három apró gyereke, idős szülei voltak? Akik nem tudják, mi lett a férjükkel, apjukkal, fiukkal? És a szerencsétlent még csak nem is tudták illendően, zsidó ritus szerint eltemetni. Kapott egy keresztet a temető szélén, mint ismeretlen, ez nyilván sérti az ő vallásukat.

Katica Sándor érdekében elárulja Annának, hogy nem is a hadnagy mentette meg az életét, hisz Sándor húzta ki a vizből. Ha otthagyja, megmenthette volna a saját életét, habár akkor a kisasszony akár vizbe is fúlhatott volna, mig odaér a segitség. Pláne, ha a hadnagy inkább a robbantót üldözi, nem a lányt pofozza életre.
5/10
napraforgó 2020 jan. 23. - 05:00:03 5/10
(355/2088)
A mostani részben olyan sokszor használták az "átverés" szót, átvert a szemét, átvertek, stb. Annyira anakronisztikus volt. Mért nem jó a "becsaptak", "rászedtek"? Még az "átejtettek" is jobb, habár az is újabb szó 1865-höz képest, de az átveréshez képest mégis régiesebb.
5/10
napraforgó 2020 jan. 22. - 19:13:57 5/10 Előzmény guess.who
(354/2088)
"úgy tűnt", "úgy látszott". Kavarhatnak még 65 részen át.
Fredo78 2020 jan. 22. - 18:45:34
(353/2088)
Ezen a vonalon végigmenve a boltost is odavihette volna hogy azonosítsa a hullát... Lehet jobban bizonyíték lett volna mint a három karcolás a vállán
guess.who 2020 jan. 22. - 16:42:22 Előzmény napraforgó
(352/2088)
"Minden szerencsésen megoldódni látszott"
De várj már! 15 rész ment le és összesen 80 rész van leforgatva... Ha most megoldódna minden, akkor mi maradna a hátralevő 55 részre? :)
5/10
napraforgó 2020 jan. 22. - 12:52:01 5/10
(351/2088)
Üveges felrémlik abból a korszakból? ------> Háááát... Öreg vagyok, ez igaz, de ennyire azért mégsem. Nem rémlik sem üveges, sem más vándorárus abból a korszakból, hogy mit hogyan cipeltek.

Nyegleó, meg az utazóláda --- > Szerintem akkoriban az utazóládák két rövidebb oldalán egy komoly fül volt, annál fogta meg két markos ember kétoldalról, úgy cipelték fel ahová kellett. Mindenesetre nem úgy libbentek föl vele a lépcsőn, mintha egy süteményes tálcát vinnének maguk előtt.
5/10
napraforgó 2020 jan. 22. - 04:39:58 5/10
(350/2088)
Erre én is gondoltam és csodálkoztam is, hogy semennyire sem, vagy alig vizsgálták meg a testet. A körülmetélés valóban árulkodó lehetett volna. a lövés is gyanús volt nekem, hiszen egy hulla nem vérzik. Na jó, azt tán rá lehetett volna fogni arra, hogy a seb kiázott a vizben. És a robbantó lehetett volna akár zsidó is. De a hadnagynak már gyanús a vállsérülése, ami hasonlit a Tulipánéra (Na ezen is elgondolkodtam. Akkoriban nem ismerték a két vállra szerelt hátizsákot, csak egy vállon hurcibáltak mindent, ráadásul vékony zsinóron, ami belevág a húsba?

A szolgabiró meg megoldást remél a hullától, őt Bécsből az eredmény produkálására kényszeritenék, neki nem olyan fontos egy zsidó boltos eltűnése, sokkal inkább az, hogy Bécsnek fel tudjon mutatni valamit.
gasko 2020 jan. 21. - 22:34:54
(349/2088)
Végre mozdult valamerre a történet. Már kezdtem aggódni, hogy Sándorunk 80 részen keresztül lesz kénytelen egy 5x3 méteres mini istállóban leélni az életét. Mondjuk még mindig nem jutott ki, de már legalább valaki számára kiderült, ki is ő valójában és mit csinált.