offtopic
guess.who 2020 jan. 30. - 18:45:10
(468/2088)
Tudja fene, azért én a református-katolikus szembenállást (mármint házassági szempontból) még az ezredforduló után is éreztem kis falvakban: sok helyen tartják, hogy a két felekezetnek külön része van a temetőben, külön templomba járnak, és egymással lehetőleg nem ismerkednek. Nyilván mára már ez a vallási zűrzavar erősen lecsökkent, de nem lennék meglepve, ha az idősebb szülők/nagyszülők még ma is számon tartanák és helytelenítenék a vegyes kapcsolatokat - hogy aztán a gyerekeket ez mennyire érdekli, az más kérdés.
adelheid 2020 jan. 30. - 13:54:06
(467/2088)
Felmerült bennem egy kérdés. Elvileg kisváros, tehát nagyjából a polgárok társadalmi csoportjába tartozik a szereplők többsége, természetesen a kastélybeli nemesi rangot birtoklók. Na most, ha kb a társadalom közepén elhelyezkedő emberekre gondolunk, akkor miért csak egy ruhájuk van. Vagy ha van több is, akkor mind egyforma? Pl az Imre anyja mindig abban az arany színű, fényes ruhában van otthon, és a templomba is abban megy, abban főz, max egy kis kötényke van előtte. Rózsa, Sára és Jakab is mindig ugyanabban vannak, vagy Terka asszony és az ura is. Csak nekem fura ez?
Csak a kisasszonyokat meg a pökhendi Bárónét öltöztetik, a többieknek meg csak egy ruhájuk van. Természetesen mások voltak a higiéniai feltételek jó 150 évvel ezelőtt, de kétlem, hogy eleink igénytelenül addig hordtak volna egy ruhát, még le nem szakad róluk, s most nem a legszegényebb rétegre gondolok.
manóka27 2020 jan. 30. - 13:51:19
(466/2088)
Szerinted ez mondjuk érdekli az alkotókat? Ennél nagyobb hibákat is elkövettek már ebben a sorozatban.
5/10
offtopic
napraforgó 2020 jan. 30. - 08:34:08 5/10 Előzmény Fredo78
(465/2088)
Na, azért egy skanzen ajtaját nem lehet csak úgy berúgni! legfeljebb játszásiból, de nem komolyan.

És Nyegleó mégis milyen komolyan vizsgálgatta, mi történt vele. Egyáltalán be szoktak zárni egy kovácsműhelyt? Miért? Az emberek szokása volt ellopni a kovácsszerszámokat, fogókat, vasakat? Valahogy nem hiszem. Viszont általában nem egyedül dolgozott a kovács, volt legalább egy segédje, aki fújtatott, vagy tartotta a vasat, amit a kovács ütött stb.
guess.who 2020 jan. 30. - 08:10:58 Előzmény Fredo78
(464/2088)
"Az meg olyan kacagtató volt ahogy Sára nyomozott és visszajátszották az 5 évre szóló utalásokat mintha nem 15 perce hanem tizenöt résszel ezelőtt történtek volna :) "
No igen. Gyanúsan túl szájbarágósra csinálták ezt a "Tulipánné rájön, hogy Rózsa a gyerek anyja" szálat, és ettől valahogy irtó ostobácska lett. Ráadásul Tulipánné amúgy is túlságosan erőltetetten beszél. :(
5/10
napraforgó 2020 jan. 30. - 06:03:07 5/10 Előzmény manóka27
(463/2088)
Nagyon remélem, hogy Sára nem hal bele a szülésbe. És Rózsa nem igazán lenne jó egy zsidó boltos feleségének. Nem elég alázatos.
Kata végül is csak megbillogozta Sándort, igy ő jó okkal védi magát. Pedig Imre nagyon ráhibázott az igaazságra. De Sándor álláspontja is érthető, ő nem is érti, hogy magyar ember, mint Imre, hogy lehet ennyire hazaellenes. Sándor hazafias tettet lát a vasút robbantásban, kicsit sem látja benne a haladás eszlözét, sokkal inkább az elnyomásét.
A báróné egyre ellenszenvesebb, minél inkább bizonygatja Mariska, hogy mennyire szereti az ő kis angyalkáját, Ilonát, ő annyival gonoszabb vele. Elválasztja őket, nehogy a komorna befolyása alá kerüljön a lánya.
manóka27 2020 jan. 29. - 22:06:16
(462/2088)
Erős a gyanúm, hogy Rózsa és Jakab egy pár lesznek a végére. Amikor egy sorozatban ennyire ki nem állhat egy pasi egy nőt, ráadásul van egy szimpatikus terhes felesége is, sejthető, hogy a feleség belehal a szülésbe és a végén a "kedves ellenségek" egymásra találnak. Sára kedves karakter, sajnálom.
Fredo78 2020 jan. 29. - 16:04:54
(461/2088)
tegnapi hiteltelenség: Fényes nappal végigszaladnak a városon észrevétlenül, de pár perc múlva a zsandárok jelentik a hadnagynak, hogy betörtek a kovácsműhelybe. Jó szeme van aki észrevette, hogy az ajtó amit berúgott Sándor (nem látszott a nyoma) betörést szenvedett el...
olahmiki1959 2020 jan. 29. - 13:16:45 Előzmény Fredo78
(460/2088)
"a keze megégetve billoggal, hogy ügyetlen volt és megégett mert sürgősen kellett egy patkó és ő akarta megcsinálni..."
Ez még akár jó is lehetne egy megoldásnak, csak éppen azt hogy magyarázza meg, hogy oké, ügyetlen volt, és pont a felső karját égette meg, nem pedig a tenyerét?
Egyébként természetesen vicceltem, sokat agyaltam azon, hogy ebből az őrületes szituációból hogyan lehet kimászni. Csak valami trükkel, ravaszsággal.
Ezek után én magam is kíváncsi vagyok, hogy a forgatókönyvíró milyen megoldást találhatott ki.
manóka27 2020 jan. 29. - 12:38:42 Előzmény manóka27
(459/2088)
Osp=pap. :) bocsi
manóka27 2020 jan. 29. - 12:38:08 Előzmény napraforgó
(458/2088)
Szerintem sincs köze, matematikailag és logikailag sem lehet köze Imre apjának halálához. Egyébként, a osp vmi olyasmit mormolt, higy "mentsd meg", miközben visszaemlékezett. Tehát inkább az lehet, hogy gyáva volt és nem segített az egyik bajtársán, aki ezért meghalt.
Fredo78 2020 jan. 29. - 11:58:44 Előzmény olahmiki1959
(457/2088)
Gondolom viccelsz ez nem a Szökevény vagy a Prison break. Valami konszolidált megoldás lesz, hogy meg is meneküljön, de ne tisztázódjon teljesen, hogy lehessen nyújtani ezt a történetszálat tovább. A Torzsa papa reakciója is erre utalt amikor a zsandárok megjelentek. Ilyesmit tudok elképzelni (az előzetes miatt) hogy fapofával kijön a kovácsműhelyből a keze megégetve billoggal, hogy ügyetlen volt és megégett mert sürgősen kellett egy patkó és ő akarta megcsinálni...
5/10
napraforgó 2020 jan. 29. - 11:57:14 5/10
(456/2088)
A papi képzés minimum 6 év manapság is. Ha Péter még katonaként megölte Imreaput 6 évvel ezelőtt és rögtön másnap elment a papi szemináriumba, ahol tegnap végzett, és mára kinevezték plébánosnak Rokocára.
Szerintem hülyeség ezt gondolni. Miért kell ragaszkodni ehhez a szamársághoz? Ha Imreapu nem pont 6 éve halt volna meg, hanem 16 éve, még lenne is valószinűsége a dolognak. Bár kötve hiszem, hogy a katonák megtudaakolták volna az általuk megölt ellenség nevét.

Amúgy meg ha Péter atya és Imreaapu is a császri seregben szolgált, ez a "gyilkosság" egész egyszerűen lehetetlenség. (avagy meghalt baráti tűzben, mint manapság mondani szokták?)
Na ugye, hogy buta ötlet.

Sokkal valószinűbb, hogy 1849-ben ölt meg valakit, utána jelentkezett a papi szemináriumba, majd annak elvégzése után felszentelték és meglehet, hogy Rokoca nem is az első állomáshelye. A papokat is küldözgetik ide-oda pár évenként, ahol szükség van rájuk. Nem úgy néz ki ez a Péter atya, mint aki kezdő lenne.
5/10
napraforgó 2020 jan. 29. - 11:40:18 5/10
(455/2088)
biztos nem igy volt.
manóka27 2020 jan. 29. - 10:24:11
(454/2088)
Szerintem elkapják sanyit, de végül el kell engedni vmiért. Az tuti, hogy valakit ekkora csődület után fel kell mutatnia Imrének. Itt Sanyin kívül még Mihály és Péter atya szívhat hatalmasat. Mihály a hatóság megtévesztéséért, a pap meg bűnrészességért. Imre össze fogja rakni, hogy Sanyit csak ő figyelmeztethette. Elég sokáig tartott egy pohár vizet hozni. Szóval, ha nem Sándor, akkor ők ketten szívhatnak helyette. De szerintem Sanyit elfogják ma.
olahmiki1959 2020 jan. 29. - 09:18:22 Előzmény Fredo78
(453/2088)
Nehéz kérdés...

Sándornak szét kell néznie a kovácsműhelyben a szerszámok között valami használható fegyver után, látszólag túszul kell ejtenie a szolgálólányt, a torkához tartva egy nagy kést, felszólítani a zsandárokat, hogy dobják el a fegyvereket, különben elvágja a lány nyakát, kihátrálni, a lányt mindvégig maga előtt tartani, nehogy rájuk lőjenek, felpattanni egy közelben bóklászó lóra, felkapni, és maga mögé ültetni a lóra a lányt, hogy mindvégig eltakarja őt, és elviharzani.
Esetleg, ha sok ember tartózkodik a környéken, és szájtátva nézik ezt a felfordulást, nagy hangon kiáltozva megvádolni a szolgabírót, hogy ő volt a felbujtó - ezzel jól megkeverve mindenkit, még a zsandárokat is -, és a nagy zűrzavarban megpattanni.

A többit holnapig kitalálom...:)
Fredo78 2020 jan. 29. - 08:48:43 Előzmény olahmiki1959
(452/2088)
Akkor, hogy lehetne ezt megoldani? A karján seb van ami a fő és az egyetlen bizonyíték ellene. Egyelőre.
Ha én zsandár lennék a kolerás sztori után is lehetne nyomozni pl. átmenni a másik faluba kérdezősködni hogy látták-e Sándort mivel ott volt pár hétig elvileg. Persze ez ezután kéne, hogy jöjjön a játszmába ha ezt Sándor megússza valahogy.
Sos Helga 2020 jan. 29. - 07:39:44
(451/2088)
Nem tudom pontosan, hogy mi a gond, de valami rendezési hiba van a sorozatnal, amiért nem jó nézni (mindig süt a nap, a közeg, a szereplők szövege, viselkedése), nem hiteles a bemutatandó időszakban. Mintha beöltöztek volna korabeli ruhákba a Barátokközt szereplői. Rengeteg jó sorozat van és biztos nehéz jót csinálni, de ez nem jó...sajnálom, mert formabontó lehetne. Akkor már valami csavart kellene beletenni, mint pl. a A fiatal pápába: meghökkentő poénok, zene...
adelheid 2020 jan. 29. - 06:24:02
(450/2088)
Erre gondoltam
adelheid 2020 jan. 29. - 06:20:29
(449/2088)
Ez a Sára lány meddig lesz még kilenc hónapos terhes? Annyira lentre rakták azt a pocakot, mint anno a kormány babaváró támogatás plakátjain szereplő rajzolt nőnek, ő is a combja között hordta ki gyermekét! ;)