5/10
napraforgó 2020 jan. 27. - 08:26:41 5/10
(408/2088)
Szerintem is. Beugrik a Downton Abbey, vagy a hasonló korban játszódó Csengetett M'lord?, ahol párhuzamosan láthattuk az uraságok és a cselédek életének alakulását is. És a konyha - étkező mindkettőben jelentős szerepet kapott.
Igaz, a kor nem azonos, de a cselédpletykák minden korra jellemzőek.
guess.who 2020 jan. 26. - 17:19:48
(407/2088)
De az mivel vitte volna előrébb a sztorit, hogy a személyzet minden tagjáról megtudjuk, hogy Derécebödögealsón született 1827-ben, anyja neve Kisbéres Rozália, apja kocsis stb.? :)
Igazából az elejétől hiányzó lovászon (és persze a komorna + kovács + Katica hármason) kívül a többi teljesen súlytalan, nem érezni a hiányukat.

Ettől persze még egyértelmű blődség Gyula felvétele egy kis kőpakolászás alapján, majd kinevezése munkafelügyelővé, belső inassá, borellátóvá mindenféle előképzettség nélkül. Értem én, hogy azt akarják kihozni majd belőle, hogy mikor már úgy érzi, hogy nagyon menő lett, akkor fogja a báró kirúgni a fenébe egy semmiség miatt - de a szál alapjai hiteltelenek.
guess.who 2020 jan. 26. - 12:43:46
(406/2088)
Nem tudom. Ha a nyaklánc üveg, akkor az értéke tulajdonképpen nulla - míg egy ilyen díszes izé ruha jóval többet ért, már csak az anyaga miatt is.
Másrészt éppen azért sem hinném, hogy a bárófi feleségéé volt a ruha, mert többször is elhangzott, hogy Rózsa sokkal dúsabb, mint az egyszálbél bárófiné (szerintem csak jobb a marketingje, de ez mellékszál), tehát Rózsa eleve bele sem fért volna a túl keskeny ruhába... Persze ettől függetlenül simán lehet, hogy azt hozzák ki belőle, hogy azt a ruhát is a feleségétől kölcsönözte Móricka, de akkor az elég butaság lesz. :)
guess.who 2020 jan. 26. - 12:39:54
(405/2088)
A cselédek és mindenféle szolgálók az első részben álltak sorban az udvaron, meg a Gyulafijú munkafelügyelősködésekor is zsizsegtek, szóval vannak ők elég sokan. Ettől függetlenül persze meglehetősen hihetetlen az, hogy a báró egy út szélén kapirgáló gyereket előképzettség (etikett!!!) nélkül csak úgy alkalmaz belső inasként (és eddig ki volt helyette?). Például azért is, mert őbáróságának azért bőségesen vannak olyan titkai is (gazdasági és politikai), amit nem biztos, hogy egy vadidegen kölyök tudomására akarna hozni. Márpedig ha a gyerek bejáratos mindenhová és ott kell lennie az öreg mellett, akkor óhatatlan, hogy halljon és lásson dolgokat...
Nem is szólva arról, hogy a báró és a bárófi pénzalapú és nevelési-viselkedési vitái végképp nem tartoznak rá, nem túl valószínű, hogy a füle hallatára kell(ene) megbeszélnie a bárófinak az apjával azt, hogy hogyan bánjon az inasával.
Szóval ezek látványos (tévénézői szempontból) események, de a valószerűségük lényegileg nulla.
guess.who 2020 jan. 26. - 12:32:26
(404/2088)
"a névtelen csendőr(őrmester?) "
Van neve: Darufiamnak szólítja Imre hadnagy mindig. :)
guess.who 2020 jan. 26. - 10:11:48 Előzmény napraforgó
(403/2088)
Nem tudom, a ruhán nem problémázott a bárófiné, ellentétben az -állítása szerint- üvegből készült gyémántnyakékkel. Mondjuk ha tényleg üveg, akkor miért volt annyira muszáj letépnie Rózsa nyakából?
5/10
napraforgó 2020 jan. 26. - 10:02:57 5/10 Előzmény guess.who
(402/2088)
Ez igy van, jól okoskodsz. Sőt, lehet, hogy még az a ruha is, amit Móric Rózsára adott, az is a felesége ruhatárából volt.
guess.who 2020 jan. 26. - 08:34:27 Előzmény napraforgó
(401/2088)
Oké, legyen akkor csak ünneplős ruha: akkor is abban ment kapálni. :) Más kérdés, hogy korábban arról volt szó, hogy napszámosaik dolgoznak a szőlőben (ezeket felügyelné Sándor, vagy ilyesmi), szóval minek menne kapálni a házaspár? És egyébként nem feltűnő picit sem a titkosügynöknek, hogy egy egyébként kapálni sosem járó pár ünneplőben indul a szőlőbe dolgozni? :)
guess.who 2020 jan. 26. - 08:32:06 Előzmény napraforgó
(400/2088)
Kétlem, hogy egy bárófi felesége holmi rendszeres postajárattal érkezett volna, nem saját hintóval. (Felteszem: legalábbis rangban egyenlő lehet a hites urával, akkor meg biztosan van saját útijárműve. Legalább a sárga Porsche-t kölcsönkérhette volna Stefántól, neki most úgysincs rá szüksége. :) )

De végülis mindegy, mivel jött: ha szándékosan az ünnepségre időzítve érkezett (és ahogy írod is: a meglepetés hiánya ezt mutatja), akkor tudtak róla, tehát nettó ostobaság Mórictól, hogy Rózsát pont erre az alkalomra hívta meg, öltöztette be és még ékszerezte is fel az asszony láncával. (Ami pláne baromság, mert ha az asszonyé, akkor a kastélyban KELL lennie még más egyéb cuccnak is, ami az övé, ergo biztosan tudná legalább a személyzet, hogy Móric nős – ha meg a személyzet tudja, akkor tudja a kocsmárosnő is. Szóval ez így nagyon sántítós botorság.
5/10
napraforgó 2020 jan. 26. - 05:01:22 5/10
(399/2088)
Az egész ünnepség a báróéknál alantasabb embereknek szólt, de mégis a kisváros előkelőbb polgárainak. Ezért valóban elképzelhető lett volna valami cigányzenekar a kerti ünnepségen. Bár, ahogy láttam, azért némelyek bebocsátást nyertek a kastélyba, és a szalonban ülve hallgathatták Ilona baronessz és a bárónő zongorajátékát.
5/10
napraforgó 2020 jan. 26. - 04:52:24 5/10 Előzmény guess.who
(398/2088)
Torzsa ruházata szerintem nem diszmagyar, inkább a módos paraszt ünneplős ruhája, amiben a templomba ment. De a zsinórozása nagyon hasonlitott a nemesi ruhákra. szine, gombozata viszont nem olyan előkelő.
5/10
napraforgó 2020 jan. 26. - 04:29:04 5/10
(397/2088)
Mórickáné érkezését átaludtam, de nem fura, hogy nem értesitette előre a férjét és annak családját az érkezéséről? És mivel vonat nincs, nyilván postakocsin érkkezett, de nem ment ki senki eléje, számtalan csomagját cipelni, szállitani a postakocsi állomásról a kastélyba? Csak úgy megjelenni alkalmi ruhában egy fogadáson? Vicces.
guess.who 2020 jan. 25. - 20:20:04
(396/2088)
Mindig felnevetek, amikor Johann Pachelbel D-dúr kánonjának egy másik változatát hallom meg aláfestő zeneként elég sok részben. :)
https://www.youtube.com/watch?v=owAj5LiXG5w
guess.who 2020 jan. 25. - 19:53:09 Előzmény napraforgó
(395/2088)
Ezen én is csodálkoztam, mert nyilván szándékos volt, hogy az asszony viszi a karókat.
Más kérdés, hogy az elég hülyén nézett ki, hogy "kapálni" is díszmagyarban ment Torzsa, az asszony meg a nagyszoknyában...
5/10
napraforgó 2020 jan. 25. - 18:34:09 5/10 Előzmény guess.who
(394/2088)
Torzsáék a múltkor mentek kamuból a szőlőbe kapával és karókkal ----> na azon is kiakadtam. Mert az aszony vitte a sok szőlőkaróval körülvett puskát, a férje meg azzal az egy szál kapával ment mellette.
Lehet, hogy igy kevésbé voltak gyanúsak, de lehet, hogy az akkori alá-fölé rendeltségi viszonyokat tükrözte a férj és a feleség között. Mert miért is cipekedne a férfi, ha van felesége?
5/10
napraforgó 2020 jan. 25. - 18:29:23 5/10 Előzmény guess.who
(393/2088)
Látod, a fodrászat, meg a cukrászda elkészült az összevissza mászkáló droidok nélkül is.
Szerintem olvasták, hogy kicikiztük a Jenő úr "munkásait".
offtopic
guess.who 2020 jan. 25. - 18:02:48
(392/2088)
Tompika "kapálását" inkább ne is említsd, annyira hülye szerintem egy örökké városon nevelkedett gyerek sem lehet, mint ő ott. :)
guess.who 2020 jan. 25. - 18:01:38 Előzmény napraforgó
(391/2088)
Gondolom, azért nem volt zenekar, mert ez nem egy afféle zenés-táncos mulatság volt, hanem egy álló- és ülőfogadás. Meg ahhoz kellett volna egy kupac statiszta, így meg csak az állandó szereplők voltak ott. :)

Egyébként Torzsáék a múltkor mentek kamuból a szőlőbe kapával és karókkal, mikor a kódis megállította őket... De felteszem: ugyanazért nincsenek szőlőmunkások és földtúró parasztok, mert egy halom pénz lenne a sok statiszta, meg ahhoz külön külső helyszín is kellene ésatöbbi. Eddig talán három olyan alkalom volt, amikor viszonylag sok statisztát alkalmaztak: a vasútépítéses jelenet (bár abból kettő is volt), a falu főterén a katonás-összecsődítős jelenet, illetve amikor Gyula munkafelügyelő lett és hirtelen vagy 8-10 ember elkezdett kertészkedni azon a pár négyzetméteren. :)
(Ez utóbbi ugyanaz az együgyű túlzás, mint Ökörapátiban, mikor Jenőék a házat újították fel, és minden francos vágóképben kellett lennie legalább 4-5 össze-vissza mászkáló embernek, akik láthatóan nem csináltak semmit a mászkáláson kívül, pedig elvileg irtóra dolgoztak. :) )
guess.who 2020 jan. 25. - 17:54:17
(390/2088)
"Cvekkere van valamelyik uraságfélének? "
Egy lornyon már előkerült hátvakaróként. :)

(Amúgy helyesen cvikker – a cekker ugyanis a füles bevásárlószatyor. A két szóból egy harmadik meg mi lenne? Szatyor alakú okuláré? :) )
guess.who 2020 jan. 25. - 17:48:15 Előzmény napraforgó
(389/2088)
" egy hosszabb sorozat kedvéért bevállalhatott volna egy természetes hajszint. "
Ez mondjuk igaz a bárónőre is. És hát nem is beszélve a kellékek között nyilván tömegével szereplő parókákról, úgy még festetnie sem kellett volna egyiküknek sem.
Meg az a köldökig kivágott ruha továbbra is eléggé túlzás egy komornánál, főleg hogy nem eladó lány (még akkor is, ha jelenleg nincs férje).