filmbarbár 2010 nov. 29. - 00:18:47
(133/173)
Sok itt a dicséret a filmrõl, és én is ilyen hangulatban kezdtem nézni a filmet. Peter Handke-t kicsit ismerve, van valami belsõ ragyogása, ami nagyon szép felvezetést adott a filmnek. De én hamar ráuntam. Amíg olvasva mindez igaz és magával ragadó, látomásként nekem talmi volt, nem is kicsit.
(Némileg Handke stílusában: Szép dolog felkelni egy haldokló mellõl és tovatûnni, majd lebegni álomról-álomra. A halál még várhat egy kicsit. - Elnézést ezért Wenders és Handke tisztelõitõl, de az egyik jelenet ezt hozta ki belõlem.)

Az Ember útkeresésérõl, életének értelmérõl sokféleképpen lehet szólni. Így is. Nekem a 'Berlin felett az ég', vagy 'A kapus félelme a tizenegyesnél' nem igazán a lényegrõl szól, (sokkal inkább a 'Szabadság fantomja' vagy a 'Vágy titokzatos tárgya' pl.), de ez hadd legyen az én bajom.
Az 'Angyalok városa sem igazán tetszett, bár azt sokkal tovább néztem élvezettel.
Azért megérte ebbe a topikba benézni, már csak az itt idézett remek Handke vers miatt is. Õt tényleg jobb olvasni. Helyei László hangja nagyon sokat tett hozzá a film élvezhetõségéhez, viszont azt az örökké bazsalygó férfi színész arcát ennyi ideig mutogatni, hát nekem sok volt. Ennyi. :((
offtopic
Anditos 2010 nov. 16. - 14:54:59
(132/173)
Igaz. :-)
De hollywoodban azért mégis csak a boldogságtól giccses-csöpögõs happy end a jellemzõ.
10/10
offtopic
Gabriella54 2010 nov. 16. - 14:09:40 10/10
(131/173)
Az amerikai filmek vagy azért giccsesek, mert mindenki iszonyú happy a film végére, vagy azért, mert a hatalmas bánattól százas köteg papírzsebkendõt sír tele a nézõ. Sajnos az Angyalok városa is ebbe a kategóriába tartozik. Amúgy a sírás is hozhat megnyugvást!
offtopic
Anditos 2010 nov. 16. - 11:38:22
(130/173)
Azért az meglepett, hogy az Angyalok városában tovább vitték a történetet, és nem végzõdött vidáman. Az amerikaiak ritkán készítenek olyan filmet, ami nem happy end-del végzõdik, mert szükségük van a megnyugvásra, a feloldozásra és a jó érzésre, hogy a rossz mindig elnyeri méltó büntetését, a jó a jutalmát, a szerelmesek pedig egymást.
9/10
feketevipera 2010 nov. 15. - 14:25:34 9/10
(129/173)
A Berlin felett az ég igazi hangulatfilm. A nézõ vagy ráérez a zamatára, vagy nem. Persze abban sincs semmi, ha valakinek nem tetszik, elõfordul az ilyesmi, és amúgy sem vagyunk egyformák. Nekem tetszett, hamar elrepült ez a bõ két óra, annak ellenére, hogy alig volt cselekménye a filmnek.
Értelmezésem szerint a történet egy szimbolista parabola is lehet. Akár belevehetõ Isten/Jézus emberré válása is, egy magasabb szférából érkezõ lénynek az emberi világba való beilleszkedése, emberi alakot öltése (plusz a gyermeki naivitás, hiszen Damiel is úgy válik emberré, hogy szinte semmit sem tud az emberi élet tényleges mivoltáról). A szerelem szintén fontos téma, közhelyes dolog, hogy a szerelem fájdalommal és áldozattal jár, Damiel vállalja is ezt. Aztán egy vonulat az énkeresés, a boldogság kutatása, az interperszonális kapcsolatok, a "mit is keresek itt?", a magány érzése. Fontos kérdés a múlt és a jelen kapcsolata, a háborút többször is felidézik képileg, sõt a filmforgatás is ezt a szálat viszi tovább, de az az idõs ember is, aki át akarja adni a tudását a fiataloknak. De bizonyos szempontból a humánumot hirdetõ alkotásnak is lehet tekinteni, amelyben megjelenik a kettéosztott Berlin (talán a cím is arra utalhat, hogy habár Berlin ketté van osztva, az ég fölötte UGYANAZ), s ez akár a kettéosztott világ szimbóluma is lehet. Peter Falk szereplése pedig némi humort csempész a filmbe, ami szerintem kifejezetten jót tesz a történetnek. Bizonyára sokan akadnak majd olyanok, akiknek nem fog tetszeni a sok monológ, és elsõ pillantásra tényleg furcsán hat, de meg lehet szokni. És persze szerintem zseniális ötlet volt az, hogy a film fekete-fehérben indul, utána rövid idõre színes lesz, majd megint fekete-fehér stb. Úgy gondolom, ez párhuzamos Damiel énkeresésével, vagyis amikor kezd emberré válni, akkor a film is színesbe vált át.
10/10
grnd 2010 nov. 15. - 12:57:23 10/10
(128/173)
köszi a verset, Brody, nagyon örülök neki ... amúgy rékerestem, és úgy tûnik, a "világon senki" nem tudja, ki fordította :)
Anditos 2010 nov. 14. - 20:20:02
(127/173)
Nagy várakozással ültem le....Többet vártam. Nem vagyok a mai pörgõs, akciós, gyors villanású képi megoldás híve, de ez még nekem is lassú volt néhol. A történet szép, de ahhoz képest, hogy milyen hosszú a film, kevés történés volt benne.
anybody 2010 nov. 11. - 12:46:08 Előzmény csendlerbing
(126/173)
Szerintem ez egy korszakos NAGY film. Attól (is) mûvész a mûvész, hogy elkapja azt a pillanatot, amiben benne él annyi ember. Kettõ év múlva leomlott a fal, amire senki sem számított, de Wenders ezt megérezte. Na ennyit arról, hogy ez az ember zseni, vagy nem zseni. És bárki bármit mond, ez az alkotás már a Mester életében kanonizálódott, amúgy végleg. Azért nem ártana körbenézni már magunk miatt sem, ha valamit elkezdünk kritizálni, hátha igen taccsra rúgjuk azt a labdát.A,úgy az egész életmûve többet ér, mint megannyi aczélboy terméke együtt.
10/10
grnd 2010 nov. 11. - 11:22:04 10/10
(125/173)
úgy vagyok ezzel a filmmel (és most megpróbálok óvatosan fogalmazni, és senki érzékenységét meg nem bántani), mint a Barbamesékkel, a Csillagok háborújával vagy a Bobby Deerfield-del (direkt a 3 nagyon különbözõ mûfaj) ... anno tetszett, rajongtam érte, sokat jelentett ... de semmi esetre sem szabadott volna évekkel késõbb újranézni ... most látva ezt a filmet baromi vontatottnak találtam, rettenetesen lehangolt a koszlott Berlin fekete-fehér látképe, és halálosan idegesített a modoros, túljátszott, mûvészieskedõ befejezés ... egyedül Peter Falk figurája volt szerethetõ és hiteles ... az idézetek gyönyörûek, de ennyi ... amúgy pedig nem értem, mi ez a "bölcsészesen trendi" (bölcsész vagyok, szóval mondhatom :)), mérhetetlen ellenszenv az Angyalok városával szemben ... szerintem nincs vele semmi baj
1/10
NADALFAN 2010 nov. 11. - 09:28:26 1/10 Előzmény csendlerbing
(124/173)
ez a film nem áll másból csak az emberek illettve angyalok monológjából ami engem nagyon untatott:)))lehet rossz az antennám akkor az én bajom. pedig egyébként az amerikai ultra gagyi filmek ellen vagyok,és jobban csípem az európai filmeket köze a sok jó spanyol, skandináv,filmeket:))
csendlerbing 2010 nov. 10. - 17:29:42
(123/173)
Nem olyan rossz azért az Angyalok városa sem, csak az más mûfaj. Nicholas (Coppola) Cage szerintem igenis jó, Meg Ryan meg világ életében két dologból élt: 1. a tényleg bájos pofikájából, és 2. a "When Harry Met Sally" c. vigjátékban a vendélõasztalnál eljátszott orgazmusából. kész, nem több.
csendlerbing 2010 nov. 10. - 17:27:11
(122/173)
Minden mûvésznek van "beütése". Bár én magánvéleményem: kikérem magamnak, hogy Jancsó "köldöknézegetõ" Miklóst (legalább is a Szegénylegények után) akár egy napon is említsük Wim Wenderssel.
silan30 2010 nov. 10. - 13:59:59
(121/173)
Akinek az Angyalok városa tetszik, annak szinte egészen biztos, hogy ez nem fog tetszeni. Mindenesetre nekem Mag Ryan és Nicolas Cage bárgyú képmásától feláll a nemlétezõ szõr a hátamon, szörnyen utálom azt az ócskaságot. Ezzel a filmmel nem lehet egy lapon említeni!!
kisGabi 2010 nov. 10. - 13:06:39
(120/173)
"nem kell magyarázni, érezni kell" Pontosan!
10/10
od.gszal 2010 nov. 10. - 12:59:10 10/10
(119/173)
Tegnap éppen olyan hangulatban voltam egy könyvtõl, hogy ez a film szinte a folytatásának tûnt. Ezt a filmet nem kell magyarázni, érezni kell. Nagyon örülök, hogy sikerült megnézni.
kisGabi 2010 nov. 10. - 12:42:58
(118/173)
Csodálatos film. 20 éve láttam elõször egy mûvészmoziban és bizony ennyi idõ elteltével - bár más szemmel láttam - sem hagyott érintetlenül. Borzasztóan tetszett Bruno Ganz alakítása, de tulajdonképpen mindannyiuké, Peter Falktól Otto Sanderig mindenkié.
Bonóék is felhasználtak belõle képeket a Stay (Far away so close) címû remekükhöz. Imádom.
1/10
NADALFAN 2010 nov. 10. - 09:43:29 1/10
(117/173)
lehet hogy most megköveznek ,de nekem nagyon nem tetszett a film és akkor még szolíd voltam:))állítólag az angyalok városa ennek az amerikai változata -hát az jó volt ! de ez........persze én nagyon szkeptikus vagyok ezekkel a az ú.n. mûvészfilmekkel-mert ahogy látom ezeknek a rendezõknek van valmi beütésük pasolínitól jancsóig!de sokaknak bejön ,de én sznobságból nem fogom dicsérni:)))
myfairladyfan 2010 nov. 10. - 09:21:29
(116/173)
Nem hülyeség, én is visszanéztem! :)És nagyon remélem, hogy sokan választották tegnap ezt a FILMet!
csendlerbing 2010 nov. 10. - 01:22:21
(115/173)
Gondolom, mindenki úgy van, mint én voltam eddig: másnap már nem nézi meg, ki mit mondott elõzõ napi mûsorhoz. Én visszanézem. Hülyeség? Lehet. De engem érdekel, mi a TI véleményetek.
Tegnap (Uram, ki fogja ezt rajtam meg a moderátoron kívül ezt elolvasni) láttam a világ legjobb filmjét, Wim Wenders, Berlin fölött az ég.
Lehet errõl vitatkozni (moderátor hölgy/úr), de nem érdemes. Vagy látták, vagy nem.

Remélem, látták. Ez nem film. Ez az élet.
csendlerbing 2010 nov. 09. - 23:58:14
(114/173)
Ez...
"...Egy liturgia,
ahol senkit nem kell beavatni,
...a szavak és a mondatok világába."
(Wim Wenders - Berlin fölött az ég)