Téma: Bors

7/10
efes 2008 okt. 01. - 20:42:55 7/10
(77/257)
Hát akkor te a falat nézted, vagy valami más marhaságot...
7/10
efes 2008 okt. 01. - 20:42:11 7/10
(76/257)
Na most akkor a fehér ellenpuccs az mennyivel jobb? Egyik kutya, a másik eb. Én Borsnak és Dániel Edének szurkolok, mert õ a jó. Ennyi.
hecsedli 2008 okt. 01. - 20:40:01
(75/257)
de még mennyire ütik benne õket, fõleg bottal és csakis a lábnyomukat...
hecsedli 2008 okt. 01. - 20:36:23 Előzmény edchigliack
(74/257)
Én elsõre fölfogtam amit írtál. Rémlik h egy szórakoztató film, nem kis részben a kitûnõ színészeknek köszönhetõen.
De attól bizony vastagon egy 'kommunista agit-prop tv-film ami a magyarországi bolsevik puccs 50. évfordulójára készült'. (Kösz az infót.)
Akár megveszem a DVD-t, akár nézem, akár nem, akár bekajolom, akár kidobom a kukába...
7/10
efes 2008 okt. 01. - 20:36:19 7/10 Előzmény edchigliack
(73/257)
De a Kisalföldet csak meg kell hozzá venni? Na mindegy, a Bors egy jó kis sorozat. Ütik benne a nácikat és ez a lényeg.
edchigliack 2008 okt. 01. - 18:12:18
(72/257)
Most írtam, hogy nem kellett megvenni, mert INGYEN, AJÁNDÉKBA adta a Kisalföld. Egyébként egy fillért sem adtam volna érte.
Nehezen fogalmaztam?
Pedig neked még képet is szkenneltem.
Sajnos nem vagyok olyan nyelvzseni, mint Bors Máté és Dániel Ede
7/10
offtopic
efes 2008 okt. 01. - 18:04:55 7/10
(71/257)
Akkor ne vedd meg, és ne nézd meg.
edchigliack 2008 okt. 01. - 17:37:45 Előzmény Lyanos
(70/257)
A Bors egy kommunista agit-prop tv-film, ami minden értéke ellenére csak egy szimpla propaganda film.
Nem véletlen, hogy 1968-ban készül az ún. Tanácsköztársaság, a magyarországi bolsevik puccs 50. évfordulójára.
A Központi- és a Politikai-Bizottság nagyfejûi azt gondolták, hogy sikeres a sorozat, a visszajelzések pozitívak voltak, így hát az eredetileg 5 részesre tervezett sorozatot megtoldották újabb 10 résszel.
És az sem véletlen hogy egy megyei napilap ma, éppen ezt a filmsorozatot adja szóróajándékként.

A Kisalföld c. napilap, most, az elõfizetõknek osztogatja, ingyen, mind az 5 dvd-t, Kisalföld-mozí néven.
Lyanos 2007 szept. 29. - 18:51:06
(69/257)
Ha valakit érdekel, hétfõtõl Bors újra akcióba indul.
Lyanos 2007 szept. 16. - 19:13:55 Előzmény Arydor
(68/257)
"Az a Mészáros Gábor, akirõl az író Bors Mátét mintázta, az azonos azzal, aki Lengyel József Visegrádi utca címû dokumentumregényében szerepel?"
Nem Szabó Gábornak hívták az illetõt?

"Ami az elsõ õt rész utáni részeket illeti, az a Bors Máté inkább Gerõ Ernõre hasonlít."
A 11. részben mindenesetre Leninre hasonlít.
A film utolsõ tíz része egyébként kevésbé jól sikerült, mint az elsõ öt.
Az elsõ öt rész összefogottabb, az események nagyjából folyamatosan követik egymást az I. világháború vége-köztársaság-tanácsköztársaság és bukása idején.
A további 10 rész eleve utólag készült és a két világháború közötti nagyjából 25 évet akarja átfogni. Vannak egyébként tényleg megtörtént események (polgárháború Franco Spanyolországában több nemzet fiai, köztük magyarok részvételével, eucharisztikus kongresszus Budapesten, a II. világháborúba lépésünket kiváltó kassai bombázás), amiknek idején hipp-hopp valahogy feltûnik Bors a társaival (függetlenül attól, hogy az elõzõ rész végén mit csináltak és hol), és megold valamilyen problémát/teljesít valamilyen feladatot. Ha éppen Dezsõ meg Oszi jelen vannak (mert pld. az attaséról szóló 9. részben nincsenek), akkor mellesleg õket is lóváteszi. Meggyõzõdéses szuperkommunista õ, aki küzd a forradalomért, és mindenki másnál ügyesebb/ravaszabb/több mindenhez ért :-)
Arydor 2007 szept. 11. - 04:33:47
(67/257)
Félek hogy kicsit elkéstem a kérdéssel.
Az a Mészáros Gábor, akirõl az író Bors Mátét mintázta, az azonos azzal, aki Lengyel József Visegrádi utca címû dokumentumregényében szerepel?

Lehet hogy hülyeség, de engem érdekelne, hogy ki volt ez a pacák, de fogalmam sincs, hol lehetne utána nézni a dolognak.

Ami az elsõ õt rész utáni részeket illeti, az a Bors Máté inkább Gerõ Ernõre hasonlít.

Ha már a történelmi hûségnél tartunk.
Lyanos 2007 szept. 05. - 21:19:00 Előzmény efes
(66/257)
"a bors egy háborús kalandsorozat,..."
Errõl van szó! Játékfilm, és nem dokumentumfilm.
Így aztán nem kell mindenáron a korhûsûget meg hitelességet számonkérni rajta.
7/10
efes 2007 szept. 02. - 12:23:31 7/10
(65/257)
én több mint betegesnek tartom a történelmi hitelesség számonkérését ezen (de a többi, alapvetõen mûfaji és szórakoztatónak szánt) sorozaton. hozzátéve azt, is hogy mennyivel hitelesebb az a történetmagyarázat, amit most sulykolnak a hallgatókba az oktatók, tartozzanak akár ahoz, vagy ehhez az oldalhoz, mint amit akkor sulykoltak azok (akik sokszor már ezek, de hagyjuk.) amúgy meg történelmileg hiteles, hiszen készülésének korában adott kor politikai és történelemelméleti viszonyainak megfelelve készült.

a bors egy háborús kalandsorozat, mai szemmel nézve is csak egész kicsit lassúdad, ám ettõl még szórakoztató. bors kommunista volt, igen, egy kommunista hõs, aki hitt az igazában és harcolt érte. (mért, a dexter egy sorozatgyilkos, mégis szeretjük, ez mennyivel jobb?) a bors 1968ban készült, a kor viszonyai között kell vizsgálni, mint mûalkotást. akkor ez volt a nézet. azonban azt is hozzá kell tennem, nehezen tudnék elképzelni olyan horthysta hõst, aki mondjuk az éhezõ, kiszipolyozott munkásságért harcoló "kommunista csõcselék" ELLEN küzd önfeláldozva, hiszen ki más ellen küzdene?
hutizs 2007 szept. 02. - 02:43:24 Előzmény Omachel
(64/257)
Éppen csak beleolvastam a fórumba, lehet, hogy csatlakoznék, de ahhoz elõbb át szeretném rágni magam az elõzményeken, a többi hozzászóláson. Tavaly vettem meg a Bors 1-2 DVD-t, most szereztem be a 3-4-et, még nem néztem meg. A TV-ben futó délelõtti sorozatokat nincs idõm nézni, tehát csak a nagyon régi vetítésre emlékszem (már amire emlékszem belõle). Kamasz gyerekeinkkel együtt néztük és fogjuk nézni, eddig nekik is nagyon tetszett.
A Sándor Mátyás és a Névtelen vár szintén megvan videón, ill. DVD-n. A Sándor Mátyás utolérhetetlen, a Névtelen vár maga a csalódás. Na nem a film, csak a DVD. Azért, hogy a sorozat ráférjen a DVD-re, úgy megrövidítették, hogy jelentõs részeket ki kellett belõle hagyni, ezáltal a cselekmény néha zavaros, követhetetlen. Nagy örömmel vettem meg annak idején, hiszen kellemes emlékeim fûzõdtek hozzá (nálunk forgatták egy részét), és a gyerekeim még nem látták. A méltatlanul megkurtított változatot látva aztán azt tanácsoltam a gyerkõcöknek, hogy inkább olvassák el.
Amit azonban még hiányolok (ha már Jókainál tartunk), hogy nem adták ki és a TV sem sugározta nagyon régen a Mire megvénülünk c. sorozatot. Vagy csak nekem kerülte el a figyelmemet?
Ha tud valaki róla, kérem, jelezze!
adwa 2007 szept. 01. - 13:49:38 Előzmény Lyanos
(63/257)
Nekem az elsõ sorozat (elsõ öt rész) tetszett, a többi már kicsit erõltetett volt...
De a Horthy kontra Kádár korszak vitájához is hozzá szólva:
Úgy látom most itt a Horthy korszak felmagasztalása történt folytatásokban. Azért az a rendszer sem volt szent (mint ahogy a másik sem ördögtõl való). Ott is ment a történelemhamisítás - az ellenforradalomra épült rá a rendszer, tehát jó sok rosszat propagáltak a Tanácsköztársaságról (melyek részben igazak is voltak) - Édes Anna, de például, hogy a Tanácsköztársaság okolható trinanonért, holott az volt az egyetlen rendszer amely megpróbált fegyveresen is ellenállni a megszállásnak. (errõl a hagyományoknak megfelelõen manapság is megfeledkeznek). És azért a Horthy rendszer sem volt éppen a demokrácia sziklaszilár támasza (nyílt - ellenõrzött - választások).
A II vh. után meg csak felépítették az országot, azért a rendszer fenntartása érdekében biztosítottak egy bizonyos életszínvonalat (legvidámabb barakk, és jobb ellátás mint a környezõ országokban...)Egyiket sem lehet felmenteni a politikai bûnösség alól, össze sem igazán lehet hasonlítani a két rendszert, mert gyökeresen más volt mind a kettõ (sõt a rákosi rendszert sem a Kádár rendszerrel), s mindnek megvolt a jó és a rossz oldala egyaránt. Csupán ki a jót, ki rosszat veszi észre.
Lyanos 2007 aug. 20. - 10:06:01 Előzmény kisGabi
(62/257)
Senki tobbet?
kisGabi 2007 aug. 14. - 22:35:55
(61/257)
Barátok közt hahahahahaha...
Vicc volt, bocs..
Lyanos 2007 aug. 14. - 20:15:27
(60/257)
>>Az például szerintem túlzás, hogy még mindig mindenki a, reméljük talán örökre feledésbemerülõ VV-t és BB-t emlegeti...
Igazad van, nagyon rossz peldakat hoztam, szanom-banom bunomet.
Varom, hogy megvilagositsd gyarlo elmemet es megnevezz mas, magasabbszintu musorokat illetve az altaluk kitermelt hosoket, amelek meghatarozoak a kereskedelmi televiziozas hazai megjelenese (azaz 1997) ota eltelt idoszakban.
Omachel 2007 aug. 14. - 10:31:38
(59/257)

A Sándor Mátyást és a Névtelen várat is leadták még a nyár elsõ szakaszában, a Bors legutóbbi m1-es sugárzásával azonos mûsorsávban (egyébként egyet értek: nagyon jó sorozat mind a kettõ, különösen a Névtelen várat szeretem, mert egy filmen szinte egyáltalán fel sem dolgozott magyar történelmi idõszakról szól).

Egyébként DVD-n is megjelent mindkettõ: esküszöm jobb minõségben, mint amilyenek a mostani, kissé recsegõ-ropogó TV-s kópiák. (Ez egyébként a Borsra is igaz, amelynek a 4-DVD-s kiadása már tavaly õsz óta fireg-forog a piacon.)
kisGabi 2007 aug. 13. - 23:20:39
(58/257)
Megértem a sulykolt propaganda miatti felháborodást. Dehát éppen a Kádár-rendszerben ne csináltak volna minden alkotásból propagandát? Ez (is) volt a rendszer lényege.

A Horthy-rsz. földbedöngölésérõl: hiszen '90 elõtt mi is azt hallhattuk a történelemórákon, nemde? Még manapság sem képesek a korszakról tárgyilagosan, korrekt módon beszélni. Ugyanúgy viszonyulnak Horthyhoz magához is, mint akár 20, 30, 40, 50 évvel ezelõtt. Arról meg nagyokat kussolnak, hogy még a nagy Szovjetunió és annak feje sem tartotta háborús bûnösnek, így vádlottak padjára sem került. Ez rendkívül elkeserítõ, de már ezen sem csodálkozom :(

Az alább emlegetett színvonalas sorozatokhoz csapnék még egyet, a Sándor Mátyást. 1-2 éve újra adta a közszolgálati hétköznap du.-onként, de nem tudtam leülni rendszeresen a tévé elé. Szívesen újranézném a Névtelen várral együtt, amit meg még gyerekkoromban láttam.