Téma: Csernobil

10/10
Kistupac 2019 máj. 24. - 22:22:46 10/10
(42/262)
SPOILER!!!! Vasily Ignatenko valós személy volt, életét, és halálát egy az egyben emelte át a stáb egy korábbi riportból, amit az özvegyével készítettek ha jol emlékszem a Csernobili csata című filmhez, a hölgy még most is él, a készítők keresték is, de mivel nem volt új adat, amit megoszthatott volna velük (és az emléknek okozta sokkot sem szerette volna újra átélni) ezért nem allt velük szoba, bár engedélyezte, hogy feldolgozzák az életét a filmben. Glasznoszty: Nyíltság. Ami nagyon tetszett, a bányászok vezetőijének nyers modora, szókimondása, a sugárbetegség naturális ábrázolása, és a párt ábrázolása. Nem fogok elmerengni egy két részlet pontatlanságán, mert ez egy JÁTÉKFILM, nem érdekel, ha esetleg a valóságban a Vadimir Iljics Lenin sugárútról nem a harmadik, hanem a negyedik kereszteződés volt a Sztálin utcai iskola, és Ikarus helyett Latvia buszokat, használtak. A hangulat zseniális, ahogy közeledik a végéhez, egyre jobban érzem újra az akkori feszültséget, kellően feszült, érződik a heroikus küzdelem feszültsége, és a lelki tépelődés, a likvidátorok egészsége, és élete miatt. Zseniális film
Blindmouse 2019 máj. 23. - 22:11:37
(41/262)
Meg Legaszovék nyilván nem a nyitott és égő reaktor mellett 300 méterre táboroztak.
Amúgy megvolt a 3. rész is. egyre jobban összeáll ez a sorozat. fogynak a "bakik", az akut sugárbetegség végső stádiumára a hozzáértőbbek is azt mondták hogy háát az elég hiteles.

Amúgy valszeg az HBO-sok ezt tanulmányozták mint kronológiát.. http://www.chernobylgallery.com/chernobyl-disaster/timeline/
hevesiferi 2019 máj. 23. - 10:53:36 Előzmény Lámai Dala
(40/262)
A történelmi hűség - és tisztelgésül a végrehajtó személye - miatt: a reaktor közvetlen közelébe Pikalov vezérezredes hajtott be, de nem egy teherautóval, hanem egy átalakított T-54 essel. A jármű egész jól védte a személyzetet: Pikalov tábornok és stábja 13 rem-et kapott a mérés során (130 mSv). A tábornok 2003-ban halt meg.
10/10
UncleSam 2019 máj. 22. - 23:04:14 10/10
(39/262)
10/10.
Blindmouse 2019 máj. 22. - 11:12:20 Előzmény Drizari
(38/262)
Tulajdonképpen akkor miért nem lett mjuzikel? táncolnának a romok közt, és énekelne vidáman mindenki a sugárzó boldogságról. :D
Amúgy "történelmi dráma" a besorolás. Nyilván van amit kútfőből kell kitalálni, de van ami baki a laikusnak is feltűnik... az ukránoké az tényleg játékfilm, ott belefér, itt kifejezett hiba.. Az emberi oldala, a tudatlanság, fejetlenség, csúsztatás, a "letagadjuk", a "nem történt meg" az tényleg kitalálós a készítőknek, mert azokkal még azok sincsenek tisztában akik jelen voltak akkoriban az eseményen.
Mindenesetre a 3. részt majd holnap meglesem GO-n, az első rész összecsapottsága után azért a 2. részben javult a dolog. alapvetően nem rossz ez, van sok dolog benne amit tényleg brutáljól ábrázolnak.
10/10
Drizari 2019 máj. 22. - 06:22:29 10/10
(37/262)
Egy egy angol készítésű játékfilm, amiben huszadrangú a felrobbant blokk környezetének valósághű kinézete. A film mondandója a nagymértékű tudatlanság, ami jellemezte még az egészségügyi személyzetet is, ezt a tűzoltó férjet meglátogató ifjú feleség jelenete képviselte. Bemutatja a politikai hatalom mérhetetlen ostobaságát, ami meghatározta a robbanás következményeinek kezelését, a KGB egyeduralmát, a segítő ukrán atomtudós asszony letartóztatásán keresztül.

Ezért irreleváns a nem orosz színészek nem orosz beszéde, a daru léte v. nem léte. A filmben elhangzó párbeszédek se úgy hangozhattak el, de utal az akkori (1986-os) viszonyokra az a jelenet , amikor
a bányászokhoz szóló minisztert két képkarabélyos katona védi, akik a tömeg előtt csőre töltik fegyvereiket.

A "glasznoszty" (kritizálható legyen az ország vezetése) és a "peresztrojka" (gazdasági reform) bevezetése után egy évvel következett be az atomerőmű blokkjának felrobbanása, a Gorbacsov vezetésével összeülő válságstáb idős tagjai jelképezik és mutatják, hogy a változási folyamat még csak nagyon a kezdeti állapotánál tart. A filmsorozat az eddig bemutatott három részében mindezt tökéletesen megjelenítették az angol alkotók. Emiatt a film továbbra is 10/10
Blindmouse 2019 máj. 20. - 11:03:14 Előzmény Drizari
(36/262)
Nem tudom miért zavar, de zavar.. De ugyanígy fura hogy mondjuk a Zongoristában is angolul beszélnek a lengyelek. Mindazon által egy szinkronos verzióban ahol magyarul beszélnek nem zavar. Valami fura beidegződés. Viszont ahogy hallottam ebből is lesz szinkronos verzió, kap úgy is egy esélyt majd.

Nyilván játékfilm, de ez tényleg az a téma amihez kellő pontossággal nyúlunk, és most nem a nyelvre értem, hanem a történeti pontosságra, van az a szint ami egyszerűen ezt kéri. a Мотыльки, az tényleg játékfilm. ott valahogy nem zavarnak a marhaságok, de ez eléggé úgy indult hogy belemennek keményen a témába, akkor viszont legyen pontos, ergo ne legyen ott daru ha nem volt.
Amúgy az HBO-s sorozatoknak van egy olyan hibája legalábbis azoknak amiket láttam hogy az első epizód mindig össze van csapva némileg, bakikkal teli, a 2-3résztől áll össze rendesen az egész, mintha összeszokott volna a brigád.

Azért hozzáteszem a nyomasztó hangulat ebben az egyre inkább rendben van. meg tényleg vannak benne dolgok amik jók, és amik miatt meg tud győzni hogy végignézzem a többit is.
10/10
Drizari 2019 máj. 20. - 05:24:09 10/10
(35/262)
"... az angol nyelv valóban zavaró ..." - jelzem, a film eredeti címe Chernobyl, és a főbb szerepeket Jared Harris, Stellan Skarsgård és Emily Watson alakítja. Egyikük se tud oroszul. Sőt! A filmsorozatot se az oroszok készítették! Ez egy játékfilm, és nem dokumentumfilm!
Blindmouse 2019 máj. 19. - 01:12:21 Előzmény Kistupac
(34/262)
Hát arrafelé, tényleg nagyobb lehetett a pánikhangulat.
Voltak ott még kavarások.. az utólagosan megnövelt dózis-határértékektől kezdve..

Amúgy teljességgel megsaccolhatatlan hogy mekkorát pukkant volna ha belemászik a vízbe az olvadék. függ attól is hogy berobban-e a hidrogén, satöbbi.

"A víz ugyanis ilyen hőmérsékleten nem simán felforr, hanem elkezd reakcióba lépni az olvadt fémmel. A reakció kiveszi a vízből (H2O) az oxigént (O). Ami megmarad, az tiszta H2, tehát a hidrogéngáz, amelynél viszont nem feltétlenül előnyös, ha egy atomreaktor belsejében van. "
10/10
Kistupac 2019 máj. 18. - 20:24:41 10/10 Előzmény Kistupac
(33/262)
Pontosítok, elírtam pár szót. Negyven ötven (négy ötvenszerese helyett) és 13 kilotonna (13 kilógóbbá helyett)
10/10
Kistupac 2019 máj. 18. - 20:21:40 10/10 Előzmény Blindmouse
(32/262)
Emiatt bátorkodtam a legutóbbi hsz-t közzé tenni. Mi a keleti határ mellett éltünk, kényelmetlenül közel a Szovjetúnió határához, édesanyánk egyedül nevelt minket, előtte nemsokkal halt meg apánk, szóval bitang volt az az időszak. Másrészt, a második robbanás lehetősége szerintem csak később derült ki a muszkák ezt nagyon ügyesen titkolták. Harmadrészt, nem értem miért ez a fanyalgás, az angol nyelv valóban zavaró, de még ez sem ront az értékén.
Blindmouse 2019 máj. 18. - 19:46:15 Előzmény Kistupac
(31/262)
Itthon annyit érzékeltem belőle hogy anyám rámszólt hogy túl sokat le legyek kinn, és ne egyek a kertben az eperből.

Amúgy volt para a 2. robbanástól ott kint eléggé, nem kellett volna hozzá sok, csak hogy a 2500+ °C-os olvadék találkozzon odalenn pár hektó vízzel. Ami ott lett volna az egy kicsit több annál mint amikor vizet önt valaki a 200 fokos fritőz olajába ...
10/10
Drizari 2019 máj. 18. - 17:45:03 10/10
(30/262)
Ez nem dokumentum, hanem játékfilm! Kitűnően adja vissza az első két rész az akkori viszonyokat! (10/10) Értelmetlen belekötni részletekbe, hogy pl. milyen típusú v. gyártmányú autóbuszok vettek részt az evakuálásban, vagy hogy a felvételek nem Pripjaty-ban készültek! Még szép!
Eddig kitűnően mutatja be azt a hozzá nem értést, ami jellemezte a hatalmi-döntéshozói pozíciókban ülő politikai vezetőket, és az atomerőmű sumákolni és a felelősség alól kibújni akarókat egy kommunista vezetésű országban.
Hasonló volt a magyarországi vezetés is, mert a valós veszélyt nem közölték a lakossággal, május 1-jén bőszen fölvonultatták az embereket! És közben mi is volt a helyzet Európában? Az megnézhető az alábbi videóban, hogyan terjedtek a légtérbe kerülő sugárzó részecskék április 26-tól május 9-ig:
https://www.youtube.com/watch?v=lwxNfy79gl4
10/10
Kistupac 2019 máj. 18. - 15:36:45 10/10 Előzmény pappulisszesz
(29/262)
Nem tudom, elég para volt akkoriban fiatal sihedetnek lenni (emlékeim szerint) és ahogy olvastam, (nem fogom neked megmondani kik tollából, több tudós írt róla) bizony könnyen lehetett volna egy fél európát elsöprő robbanás a dolgok vége. Ha a legrosszabb forgatókönyv valósul meg, akár a Little Boy erejének négy ötvenszerese csaphatott volna le a térségre (13 kilógóbbá robbanóerejű volt az, és nézd meg mit művelt) ha az bekövetkezik, kb 800 km sugarú körben minden nullázódik! Ez azért szerintem kevésbé vicces.
9/10
Lámai Dala 2019 máj. 18. - 08:23:06 9/10 Előzmény Blindmouse
(28/262)
Hogy hol a daru?
Sztem több mint valószínű, hogy a helyi bizniszelők eladták vasnak 15,5 rubelért kilóját.
De az is lehet, hogy elrepült. (Darumadár fenn az égen)
Egyébként én is észrevettem több megbocsájthatatlan hibát is a filmben.
1. Bruhanov elvtárs hajszálainak száma a valóságban 5 milliárd 445millió 789 volt, miközben az őt játszó színészé csak 4,995321milliárd.
2. Az alsógatya amit hordanak, nem eredeti SZU-ban gyártott 1000% műszálas ramaty, hanem Tommy Hilfiger.
3. Az egyik tűzoltó verda, tudod aminek 13-as a száma, rendszáma 4738 KIEV, alvázszáma ZSR 745698236412, gyári száma 8845672319, na tudod abban a gyári dugók nem is túlméretesek voltak mint a többiben és Lihacsovban a gyárban az egyik melós belehugyozott a benzintankba.
Szégyellem, de név szerint nem tudom megmondani, hogy ki volt az. Mea culpa.
Rendszeresen szerveznek Csernobilba túrákat civileknek, ajánlom neked teljes szívemből ember, bár sztem 5 perc alatt kikészítesz majd mindenkit.
Ennyi, báj báj.
10/10
kmera 2019 máj. 17. - 23:00:39 10/10 Előzmény Blindmouse
(27/262)
Ja, egy dokumentumfilmnél. Ez meg egy dráma sorozat. Hagyjuk az élményeim küszöbét inkább, mert nincs közöd hozzám, az a kérdés, hogy miért kell szőrszálat hasogatni, ami helyett a nagyobb képet is lehetne nézni. Ha kitörne egy lázadás, szerinted azokat a dolgokat írnák transzparensre, miszerint nem sárga Ikarus megy a filmben?! Engem nevezel komolytalannak, de az áldozatok szerintem beléd rúgnának egy ilyen szövegért...Hidd el, ők sem arról akarnak tudni, hanem mondjuk arról, hogy a sok fafejű hogy kerül döntési pozícióba hasonló helyzetekben.
Én arról beszéltem, hogy ilyen részletességgel teljesen felesleges belekötni egy sorozatba, ami egy történelmi dráma, de nem ismeretterjesztő dokumentumfilm. Készítettek olyat is, ha ott hibáznak, ott jogosabb felvetni az ilyen észrevételeket, ráadásul a végtelenségig nem fognak tudni eljutni a legapróbb információkig - hiszen meghalt iszonyú sok ember, aki elmondhatta volna azt. EZ a témája a filmnek, szerintem.
10/10
Shakespeare_07 2019 máj. 17. - 22:43:18 10/10
(26/262)
Ez a sorozat elképesztően erős lett. Két rész után egyelőre megadom neki a 10 pontot. Persze "hálás" a téma, ennél erősebb sztorit nem tudom, lehetne-e találni...
A történetvezetés (amit sajnos az élet és a szovjet vezetés szerencsétlenkedése írt) lebilincselő, a karakterek hitelesek, a felépített díszletek, a körítés kiválóak. Engem egyedül az zavart a legelején, hogy értelemszerűen angolul és nem oroszul beszélnek a szereplők, de annyira belefeledkeztem a sztoriba, hogy öt perc után már fel sem tűnt igazán.
Nagyon várom a folytatást!
Blindmouse 2019 máj. 17. - 19:44:30 Előzmény Lámai Dala
(25/262)
Legjobb tudomásom szerint az 5. blokk az majd egy kilómétetrre volt/van.

Nézd meg a baleset utáni képeket.
http://4everstatic.com/images/batiments/villes/centrale-nucleaire,-helicoptere,-tchernobyl,-photo-noir-et-blanc-233974.jpg
Hol a daru?
A friss képeken sehol sem látod, csak ott ahol már épül a szarkofág.

De belekérdezhetek pontosabban is, hozzám képest hozzáértőbb embereknél, ők szerintem napra pontosan megmondják mi mikor került oda, vagy tűnt el onnan. :)
10/10
bohus72 2019 máj. 17. - 12:36:30 10/10 Előzmény mck77
(24/262)
Pontosan. Ez egy játékfilm sorozat, abból is az egyik legzseniálisabb, amit valaha láttam (legalábbis a második részig). Biztos, hogy nem hiteles minden az utolsó részletig, de más szempontokat is figyelembe kellett venniük a készítőknek. A helikoptert akkor zuhantatták le pl., mikor dramaturgiailag a legmegfelelőbbnek érezték. Bőven elég hiteles még így is egy játékfilmhez képest. Teljesen a hatása alá vont.
9/10
Lámai Dala 2019 máj. 17. - 08:10:49 9/10 Előzmény Blindmouse
(23/262)
A 2 nagy daru azért volt ott, mert párhuzamosan építették az 5-ös és 6-os blokkokat, a már meglévő 4 mellé. Az 5-ös blokk a balesetkor már 85%-ban kész volt. Egyébként már így is a világ legnagyobb atomerőműve volt, de a gigantomán ruszkik még 8 blokkal akarták bővíteni pluszban. A helikopter ami lezuhant, az a baleset október 2-án történt és 4 áldozata volt, mivel annyian voltak a gépen. A főrotor elkapta az egyik daruról lelógó acéldrótot, és annyi volt szerencsétleneknek. A biorobotok szeptemberben mentek meghalni a 3-as blokk tetejére. A szarkofág építése november 22-re fejeződött be (ha jól emlékszem, a november az tuti.) Egyébként azért hívják szarkofágnak, mert Valerij Hodemcsuk gépkezelőnek, aki aznap szolgálatban volt a 4-es blokk fő keringetőszivattyújánál, nem találták meg a holttestét. (Konkrétan ő volt a legközelebb a robbanáshoz, ami meg is ölte, mivel ráomlott pár tonna beton és vas)--Ezért az ő szarkofágja az egész sebtében összetákolt 4-es blokk.
Ami kimaradt az előző hsz-emből az az, hogy 400 Röntgen/óra a halálos dózis, vagy a már testet ért besugárzásként a 600rem. Viszonyításképpen a normális egészségre nem ártalmas érték 2 Röntgen/év!
Ja igen, nem csúnyán, de elszámoltam az időértékeket a biorobotoknál 2,5 perc alatt jött össze a halálos dózis a tetőn, a GAZ-66-osnál a filmben pedig kb. 2 perc alatt. Ennyi. Báj, báj!