Téma: Csernobil

9/10
Lámai Dala 2019 jún. 08. - 08:10:55 9/10
(102/262)
1. A mondat amit már szinte mindenki kapásból tud idézni a filmből:
3,6 röntgen/óra, nem jó, de nem is gond.
Azért azzal legyünk tisztában, hogy ez a háttérsugárzás a normálnak a 15 768 szerese, tehát 5 nap alatt halálos. Ezt bagatellizálják az elvtársak, hogy nem gáz és csökkentsék a műszakokat 6 órásra.
2.Drizarinak üzenem, hogy egy kb. 15 méter átmérőjű krátert, ami a 4-es blokkból maradt a robbanás után, nem neveznék résnek se repedésnek.
3.Vakegérnek most írok ide vmit. Vmi.
Vannak az életben apró örömök, ezek közé tartozik többek között az is, hogy nem ismerlek személyesen, és remélem hogy ez így is marad.

Báj, báj.

9/10
Julianna Zsoldos Z. 2019 jún. 07. - 15:47:57 9/10 Előzmény Edmond Dantes
(101/262)
Az a gond, hogy a Föld egészét nézve nincsenek fontosabb és kevésbé fontosabb élőlények. Minden mindennel összefügg, ha kipusztul egy rovar faj, az egész sok dominót tud összedönteni. Pl. mást kénytelenek az őt eddig fogyasztó állatok megenni, az ellenségei elszaporodnak, stb.
Persze tudom, hogy jelen esetben a katasztrófa sújtotta terület állatvilágáról van szó. És ha belegondolsz, akkor a kutyák jártak jól. Az ott dolgozók ki voltak téve a sugárzásnak, és számíthattak arra, hogy hónapok, szerencsésebb esetben évek múlva jelentkezik náluk a leukémia, daganatos betegségek.
Apró adalék, hogy annak idején, amikor már a TV is adott híreket Csernobilról, olyasmiket javasoltak, hogy a gyerekeket ne engedjék a homokozókban játszani, ne együnk salátát, ne igyunk tejet, stb. De akkor már az orvosok javában szedték a jódtablettákat, amikhez a civilek nem is tudtak hozzájutni.
Egy nagyon késői Híradóban egyetlen egyszer bevágtak háttérnek egy olyan filmrészletet, amikor a csapzott, nedves szőrű teheneket daruskocsival emelték teherautókra. Az is rettenetes látvány volt.
offtopic
Blindmouse 2019 jún. 07. - 10:42:40 Előzmény Edmond Dantes
(100/262)
Ezzel egyetértek, mint ahogy eleve nem normális, hisztis kisgyerekként reagálni egy ilyen dologra, csak itt a hisztis durcás kiskölök kezében nukleáris fegyverek indítókódjai vannak.
offtopic
Edmond Dantes 2019 jún. 07. - 09:03:20 Előzmény Blindmouse
(99/262)
Ez a dolog azért "kicsit"...n e m kicsit, sokkal veszélyesebb mint az, hogy az indiaiak lemásolnak egy amerikai akciófilmet. Mellesleg (NEM mellesleg) utóbbi két ország is atomhatalom és jelenleg nem éppen szofisztikált zsúrpubik vezetik egyiket sem. Hiteles vagy hiteltelen Csernobil-film és hitelesen másolt indiai akciófilm között akkora a különbség mint a milliárdos, úszómedencés devizaHITELES és a 45 m2-es panellakásos devizaHITELES között.
offtopic
Edmond Dantes 2019 jún. 07. - 08:54:43 Előzmény Drizari
(98/262)
Továbbá kérdés, hová teszik magukat az elbontott erőműve(ke)t. Elássák? Hová? Holdra? Nem biztonságos ott sem, valakik lehozhatják, bevethetik valakik ellen. Éppen ezért nekem az a véleményem, hogy a meglévőket továbbra is célszerű működtetni, a folyamatos karbantartás, fejlesztés, ellenőrzés és a biztonság növelése mellett. Új erőművet vagy meglévőhöz új blokkot pedig nem építeni.
Edmond Dantes 2019 jún. 07. - 08:47:06
(97/262)
Nem rontják el a végét....hanem rossz a vége. Mármint a valós ügynek :-( de ezt tudjuk. Nekem pont az volt végig a legnyomasztóbb, hogy, szemben a katasztrófafilmekkel, amikben utolsó pillanatban jön a szuperhős vagy akárki és nincs világvége, nem robban, nem zuhan le, nem veszik át az uralmat a zombik vagy az óriáspókok, tehát itt igenis bekövetkezik a katasztrófa. Tudod, hogy mi következik (be) a visszaszámlálás végén. Apropó visszaszámlálás (lesz):


Kis ***SPOILER***
Szinte számmágia: a robbanás a film szt ápr. 26-án 01h23'45"-kor következett be: 0-1-2-3-4-5...
Kis ***SPOILER VÉGE***
Edmond Dantes 2019 jún. 07. - 08:38:44 Előzmény filoszemitabéluska
(96/262)
Egy régi bonmot jut az eszembe erről: két állat találkozik valahol, összekapnak valamin és az egyik állat imigyen dorongolja le a másikat és akarja vérig sérteni: te....embeeer!
Blindmouse 2019 jún. 06. - 22:28:37
(95/262)
Amúgy fogalomtisztázás:

Olyan nincs hogy rÁdióaktív ( vagy ha van akkor FM-en vagy AM-en sugároz?) Radioaktív van..
Olyan sincs hogy sugárFERTŐZÖTT, szennyezett van, meg sugárbeteg, a durva dózisok után.. a fertőzés az pl. terjed azzal ha rádköhög valaki. ;)
Blindmouse 2019 jún. 06. - 22:14:22 Előzmény Lámai Dala
(94/262)
Gyerekek az IMDB-s "History, Drama" szókapcsolat melyik fele utal JÁTÉKFILMRE?

Amúgy megnéztem az ötödik részt is. kb egy helyszínes epizód volt, de nem nagyon tudok beleállni. egész korrektül elmagyarázták az átlag nézőnek a pukkantás lefolyását a tárgyaláson.
Kb mellélehet tenni a natgeo féle Zero Hour epizódot simán.

Összességében jobban féltem attól hogy a téma kapcsán elcseszik az egészet, de bakik ellenére is kellemes csalódás.

Blindmouse 2019 jún. 06. - 22:09:25 Előzmény Edmond Dantes
(93/262)
Ezen a cikken koradélután úgy negyed órán át röhögtem... :D :D :D :D
Biztos kurvára hiteles lesz, mint amikor az indiaiak lemásolnak valami amcsi akciófilmet :D :D :D :D
10/10
Drizari 2019 jún. 06. - 17:49:03 10/10
(92/262)
Hatalmas problémát jelent a keletkező atomhulladék tárolása, így nálunk is. A Szovjetunió még átvette tőlünk, ma már nekünk kellene tárolni. A Nyugat-Mecsekben helyeznék el a rádióaktív hulladékokat 1000 méter mélyen, és 300 ezer évre tervezik a "használhatóságát".
Ilyen az atomenergia. Valami mást kellene kitalálni az egyre növekvő elektromos energiaigény előállításához. Mert minden tévhittel ellentétben Magyarországon is van geológiai talajmozgás, ami(ke)t nagyjából 50 évre előre lehet kiszámítani (mert mi távol esünk a törésvonaltól). Utána mi lesz ...
(a németek 1990-től bontanak egy leállított volt NDK-s atomerőművet, és nem tudják, mikorra fejezik be a nagy tömegű rádióaktív hulladék miatt)
filoszemitabéluska 2019 jún. 06. - 17:15:49 Előzmény Edmond Dantes
(91/262)
Elfogult vagy! Ha objektíven nézzük, a kutyák sokkal szebbek és rokonszenvesebbek a legtöbb embernél. Különösen a magyar vizslák sugárfertőzött emberekhez képest.
Edmond Dantes 2019 jún. 06. - 16:53:20
(90/262)
Hogy stílszerű legyek: ennek a filmen egy kópiáját cink- vagy ólomhengerbe zárva biztos helyen kellene tárolni a jövő számára, az örökkévalóság számára. Kordokumentuma egy világrengető eseménynek és filmes dokumentuma egy kordokumentum tökéletes, még egyszer: tökéletes ábrázolásának. Nekem, ismétlem, nekem olykor sok volt a fizika, de ez csakis az én hibám. A fizika és én ősi ellenségek vagyunk. A nyelvi problémát, amit itt többen fölvetettek, nem lehetett kompromisszum nélkül megoldani. Javaslat: akit zavar az angol beszéd, halkítsa le a tévét és olvassa a feliratos változatot. Aki pedig orosz nyelven szeretné követni az eseményeket, várja meg az oroszok tervezett saját Csernobil-filmjét. Többek közt kiderül majd belőle, hogy a CIA küldött egy ügynököt a csernobili zónába, hogy szabotázsakciókat hajtson végre.
offtopic
Edmond Dantes 2019 jún. 06. - 16:44:26 Előzmény filoszemitabéluska
(89/262)
Én mindig mindig úgy vagyok vele, hogy nekem az ember(ek) fontosabb(ak) mint az állat(ok).
Edmond Dantes 2019 jún. 06. - 16:43:17 Előzmény nikato
(88/262)
Tévedés:


***SPOILER***
Lyudmila valószínűleg ma is él. 2015-ben még biztosan élt, mert akkor adott interjút a szintén 2015-ben irodalmi Nobel-díjjal kitüntetett Szvjatlana Alekszievicsnek a készülő könyvéhez. (Csernobili ima)
***SPOILER VÉGE***
Edmond Dantes 2019 jún. 06. - 16:36:28 Előzmény Blindmouse
(87/262)
Van egy jó hírem a számodra: az oroszok tervezik a saját Csernobil-filmjük elkészítését. Az valóban tényszerű és hiteles lesz. Többek közt kiderül, hogy a CIA küldött egy ügynököt a csernobili zónába, hogy szabotázsakciókat hajtson végre. Részletek itt:
https://hvg.hu/kultura/20190604_Egy_orosz_teve_sajat_Csernobilfilmet_keszitene_a_CIA_szabotazsakciojarol
10/10
zetevar 2019 jún. 06. - 15:04:06 10/10 Előzmény filoszemitabéluska
(86/262)
SPOILERT TARTALMAZ
A kutyás jelenet volt az egyetlen, amit kihagytam. Megnéztem a súlyosan sugárbetegek agóniáját, de a háziállatok kilövése már sok volt.
Tényleg, az orosz szinkron lett volna a legjobb megoldás...

Ami zseniális volt a filmben, a kettősség, hogy végig lebilincselt, hogy olyan volt mint egy remek katasztrófafilm, amiben minden megoldott problémát egy újabb, súlyosabb követr. Ezzel együtt viszont ott volt nekem is a fémes íz a számban, hogy "dehát ez tényleg megtörtént". Végeredmény egy totálisan összezavart hozzáállás a filmhez, egy lelkes rajongás, hogy ezt mennyire jól megcsinálták és egy lesújtottság egyben.
Nagyon sokat fogok még agyalni rajta biztosan: a pipogyának tűnő atomerőmű vezérigazgatón, aki nem tudom, hogy képzelte, hogy nem fog kiderülni, hogy felrobbant a reaktor, vagy a likvidátorokon, akik 90mp-ért a tetőn 800 rubelt kaptak, Scserbinán, akit jobban összetört, hogy nemzetközileg kiderült a dolog, mint a helyi következmények, Gyatlovon, aki még a kórházban is tagadta a robbanás tényét... stb.
filoszemitabéluska 2019 jún. 06. - 12:51:13 Előzmény zetevar
(85/262)
"Bár nagyon szomorú vagyok és napokig biztos kísérni fog ez az érzés."
Nem egy optimista hangulatú film. Számomra a legszívbemarkolóbb jelenet:
SPOILER
Lövöldözik le a kutyákat és egy kölykeit szoptató kutyamamára lelnek az egyik házban. Kis híján sírva fakadtam a hatására.
Valóban kicsit zavaró volt az angol beszéd, de a színészek nyilván nem tudtak oroszul. A legjobb megoldás orosz szinkron, magyar felirattal lett volna. Sokat dobott volna a film hangulatán, de így is hibátlan alkotás
10/10
zetevar 2019 jún. 06. - 11:27:11 10/10
(84/262)
Hát, nem tudom, mit is mondhatnék... Ezt a filmet meg kellett csinálni és mindenkinek látnia kellene. Egy fontos dolgot biztosan tanít nekünk: azt, hogy ahogy nincs elsülyeszthetetlen hajó, úgy teljesen biztonságos atomerőmű sincs. A hibák lehetőségét nem lehet nullára csökkenteni és, ha balaeset következik be, annak nagyon súlyosak lesznek a következményei.
Az alkotók remek munkát végeztek!
Bár nagyon szomorú vagyok és napokig biztos kísérni fog ez az érzés.
Ja, és én is azok táborát gyarapítom, akiket zavart az angol. Nekem is nagyon idegen volt ebben a közegben. Az első pár részt szinkronnal néztem, úgy jobb volt (főleg, hogy megjelent előttem a gyerekkorom, a vén kommunista láncdohányos nagypapám, aki teljes lelkével hitt a Szovjetunióban, akit a II. Vh. keménnyé tett és aki talán a Rendszerváltásba halt bele, mert egyszerűen nem értette, mi történik...)
10/10
Drizari 2019 jún. 06. - 10:21:20 10/10 Előzmény Lámai Dala
(83/262)
Ebben a filmben áprilisi, a robbanás utáni a jelenet, amikor a helikopterek elkezdték a bór és homok keverékét szórni.
A valóságban a robbanás után fél évvel történt a baleset, amikor a helikopter rotorja egy légkábelbe akadt be.
A forgatókönyv szerint ez a nem akkor és nem úgy történt baleseti jelenet jelképezi, hogy milyen életveszélyes volt a robbanási rés megközelítése, amiről a pilóták nem tudtak. Ezeknek a pilótáknak mindegyike később meghalt a nagyadag sugárdózis miatt.