offtopic
pppppppppppppp 2015 jan. 31. - 13:56:02
(811/2291)
Arra nem gondolsz, hogy sokan fétisként imádják kedvenc filmjeiket, és ha valaki negatív kritikával meri illetni, csordában ugranak a fetisiszták a kritikus torkának? Ilyen körülmények között szerintem semmi értelme hosszabb elemzést készíteni róla, hogy miért nem tetszik, elég csak annyi, hogy nem tetszik.
offtopic
pppppppppppppp 2015 jan. 31. - 13:55:18
(810/2291)
Arra nem gondolsz, hogy sokan fétisként imádják kedvenc filmjeiket, és ha valaki negatív kritikával meri illetni, csordában ugranak a fetisiszták a kritikus torkának? Ilyen körülmények között szerintem semmi értelme hosszabb elemzést készíteni róla, hogy miért nem tetszik, elég csak annyi, hogy nem tetszik.
offtopic
Sz Peter 2015 jan. 31. - 12:33:07
(809/2291)
Az is egy (ön)minõsítés mikor valaki nem érveket használ, hogy leírja a negatív kritikáját egy filmrõl hanem leszemetezi azt.
esernyo 2015 jan. 31. - 00:02:18 Előzmény glotah
(808/2291)
Hát igen, az hogy azzal az ûrhajóval elérték a szökési sebességet az tényleg eléggé valószínûtlen, de a többi kérdésedre választ adhat Stephen Hawking: Az idõ rövid története c. könyve. Az óriáshullámokat meg esetleg okozhatta a fekete lyuk gravitációs ereje, mint a hold az apály-dagályt a földön.
Árpád Turcsán 2015 jan. 28. - 22:23:37
(807/2291)
Számomra az utóbbi idõ egyik leglenyûgözõbb alkotása. Mint sci-fi és mint film egyaránt. Igazából egy dolgot nem értek (persze több is van) a film kapcsán, habár ez nem kimondottan csak ehhez a filmhez kötõdõ kérdés. Próbáltam a témában elmélyedni kicsit:
SPOILER
Ugye a fekete lyuk közeli bolygón (is) lassabban telik az idõ (1 óra 7 évnek felel meg). A lent tartózkodók kb. 3 óra hosszat voltak lent, míg eközben a fenti hajón 23 év telik el. A test biológiailag ugyanúgy kéne, hogy öregedjen a 3 óra alatt is nem? Vagy a bolygón minden lelassul, a biológiai folyamatok is? Tudom, hogy van ez az elmélet az ikerpárról, akik közül az ûrhajós lassabban öregszik, mint földi testvére. Nade, attól, hogy lelassul az óra lent a bolygón, még az idõérzék is lelassul azok számára, akik a fenti idõérzékkel bírnak, szóval ez kicsit magas nekem.
eful11 2015 jan. 28. - 18:53:24
(806/2291)
Minden fekete lyuk mellett kell lennie egy fehér lyuknak, így megvan a válasz a nappal/éjszaka változásra. Tudományosan ezt pozitív diszkriminatív interspektralizmusnak hívom és van az a pénz amiért telerajzolok egy falat bizonyításképpen:)

Leginkább Hathaway néni kitágult pupillája és folyamatos vigyorgása idegesített, a forgatások idejére illene valami drogtesztet rendszeresíteni. A Gravitációnál viszont lényegesen jobb volt, bár állítólag mindig összerezdültem amikor emlegették:)
glotah 2015 jan. 28. - 11:43:15
(805/2291)
Nah, tegnap én is megnéztem ezt a filmet és nagyon nem tetszett, de vegyünk szépen végig mindent:

***SPOILER***

A Szaturnusz melletti féregjáratig minden ok, de utána...

A bolygón minden óra = 24 év az ûrhajón, ami körülötte kering!!! wtf??? Az ikerparadoxon szerint, ha egy rendszer gyorsul a másikhoz képest, akkor járnak máshogy az órák, a hatás a fénysebesség környékén jön ki számottevõen, tehát az ûrhajónak is ily gyorsan kéne keringeni (centripetális gyorsul van egyenletes körmozgás esetén), de ráadásul pont a paradoxon alapján a zûrhajós marad fiatal!!!!!

Eleve feketelyuk körül kering három bolygó, akkor mitõl van nappal és éjszaka???? A csillagos eget kéne látni, vagy még azt se! Ráadásul feketelyuk körül bolygó???? Ami naprendszereket szippant be és kitisztítja maga körül a teret.

Szerintem ezek olyan ostobaságok, amit egy sci-fitõl se lehet elnézni, ennyi erõvel azon se lehetne kiakadni, ha helikopterrel mentek volna a Szaturnuszhoz.

Ráadásul:
- Pont a mindent szabályt megszegõ, saját életét elõtérbe helyezõ asztronauta bizonygatja, mennyivel jobb emberekkel szarozni, ahelyett, hogy drónokkal sokkal kisebb költséggel és energiával abszolválják az egész missziót,
- Õk gyakorlatilag csak azért mennek, hogy az elõdeik összegyûjtött infoit megvizsgálják, ami több 10 év alatt is kb. annyi, hogy jó vagy nem jó :))))
- az óriáshullámos bolygó alkalmatlanságáról az ûrbõl is megbizonyosodhattak róla ahogy a többirõl is, meg minden másról is, ezért kár volt leszállni. Ráadásul maga a hullám, mitõl? Hogyan? Miért?
- A Földrõl a mai technológiával startoltak el (kb 90% üzemanyag, 10% hasznos teher), a többi bolygón ez se okozott problémát...

Aztán a feketelyukba belépés után minden ok. Megint, érdekes is. Mert arról fogalmunk sincs, így a sci-fi filmben úgy történhet, ahogy a szerzõk jónak látják, és jól, érdekesnek látták. Csak közte eltelt a film java.

Szerintem jobb és minden zavartól mentes lett volna a film, ha a féregjárat túloldala egy ugyanolyan kijárat, három Föld típusú bolygóval a lakhatósági zónán belül, amit megvizsgálnak minden eszközzel, vissza nem térõ szondákkal, stb... Nem lehetett volna belekötni.

Telhetett volna máshogy az idõ a féregjáratban való áthaladáskor vagy a másik galaxisban, akárhogy. Csak nem külön egy bolygón!

***SPOILER***

A szánalmas nagyzoláson ment el a film.
laplasz 2015 jan. 27. - 09:57:57
(804/2291)
Ez annyira ostoba film,hogy kritikat sem erdemel.es meg a kukorica dance is lenyulas az elejen: http://youtu.be/rGiidrJZrMY
kb mintha a Padlas-t neztem volna, ami az egyetlen szindarab amirol kijottem.
tdk 2015 jan. 26. - 19:34:43 Előzmény Mirmolya
(803/2291)
Akkor ezek szerint ugyanazon az elõadáson voltunk. :) A véleményemet az elõbbiben írtam le.
tdk 2015 jan. 26. - 19:28:26 Előzmény Aszpirin
(802/2291)
Végül megnéztem, és részben igazad lett. Az elején általában nem tetszett, de volt olyan rész ott is, ami jól sikerült. Mindenesetre itt még azon gondolkodtam, hogy talán a régi film a Duna World-ön szórakoztatóbb lett volna. :) (Nem viccbõl írom, szeretem a régi filmeket.)

Ezután jött az ûrutazásos rész, ami kapásból egy erõs jelenettel indított (külön tetszett, hogy a külsõ jelenetek némák voltak - látszik, hogy meg lehet ezt úgy is oldani, hogy ne legyen furcsa), és utána is volt mindenféle érdekes vagy hangulatos jelenet, csak sajnos megspékelve a szokásos amerikanizmusokkal; gondolok itt elsõsorban a "többre érdemes kisember látja át legjobban a helyzetet" sablonra, de a szokásos "táblára határozott mozdulatokkal felvázolós" klisé is megvolt. Szerintem a lazázós poénkodás sem kellett volna, nálam ez pont, hogy a hangulatot rontotta, de Matthew McKöhögi sem favorit úgy alapból. Persze a szokásos idegesítõ alakot is megkaptam magam mellé, ezúttal chipszet ropogtatott jó sokáig az illetõ (nem volt semmi az egy éve e-cigire gyújtó sem...), ami rontott az átélhetõségen.

Az viszont egy érdekes gondolat volt ebben a szakaszban, egészen apróságnak tûnõ, hogy a Cooper magával vitte hallgatnivalónak egy közelgõ vihar hangjait (meg nyilván még mást is), ami eddig fel sem merült az ilyen filmekben - mármint hogy az embernek mennyire hiányozhatnak az ilyen egyszerû, mindennapi dolgok. Bár igaz, itt az ötlet adta magát, hiszen a Föld elhagyására készültek, de jó hangulati elem lett - és többek között ezt a hangulatot rontják el a poénkodással. Késõbb szintén sikerül egy jó atmoszférát teremteni, amikor visszatérnek az elsõként megvizsgált bolygóról, de nem sokkal ezután, úgy rémlik, már megint megy a lazázás.

Aztán a film utolsó kb. harmadában felgyorsulnak az események, ahogy az lenni szokott, van itt is nagyon erõs ûrjelenet hangos, székbe préselõ zenével (nagy a dinamika a filmben, egészen csendes részek is vannak), és a végén egyfajta megoldás meglelése. Ez a része nagyon jó, itt azért érezhetõen azonnal elcsendesült a nézõtér, mindenki ledöbbenhetett egy kicsit. (Más kérdés, hogy én a fentebb leírt elõzmények után már nehezebben éltem bele magam, mert ilyenkor mindig bennem van, hogy újra elkezdhet csörögni a mellettem ülõ.)

De ezek a tudományos dolgok nincsenek kifejtve a filmben, csupán tényekként közölnek ezt-azt, amiket el kell fogadni, aztán lehet ámulni. Pl. a végén egyszercsak bedob egy olyan kifejezést (SPOILER), hogy hiperkocka,de korábban errõl semmiféle fejtegetés nem hangzott el. Egyszercsak mint magától értetõdõt elõadja a Cooper, és annyi. Mintha feltételeznének némi elõzetes tudást, miközben szerintem ez alapvetõen nem az a stílusú film, amire általában elõzetes tudással bíró emberek ülnek be.

Ettõl viszont még élvezhetõ a film (utánaolvasásra is készteti a nézõt), és nekem tetszett, amit felfedeztek, egészen egyedi ötlet. A másik pedig, hogy a nem elhanyagolható emberi tényezõt is jól bemutatják, illetve az ember-gép különbséget (mikor jó az egyik, mikor a másik).

Egyszóval bennnem kettõs érzést váltott ki a film, de ha az ember túlteszi magát az elején, illetve elengedi a füle mellett a poénosnak szánt dolgokat (volt azért jó poén, pl. a végén, amikor indultak), akkor élvezhetõ film ez. Én úgy mentem el, hogy lesz, ami lesz, megpróbálom magam jól érezni, legfeljebb kikapcsolom az agyam, és hagyom, hogy sodorjanak az események, aztán ennél azért többet kaptam. De pl. számítottam arra is, hogy tele lesz látványelemekkel a világûrben, vakításnak, de végül ilyen sem volt. A megérzésem kezdte azt súgni, hogy ez azért jobban fog tetszeni a Gravitációnál (tudom, alma és körte, de nem direktben hasonlítom a kettõt, hanem mint "jelenséget"), és ez be is jött. Persze ez a film azért többrõl is szól, az Oscar-jelölés (film, rendezõ) hiánya pedig egy ponton már kezdett úgy tûnni, hogy talán inkább elõny, mint hátrány (konkrétan egy ilyen filmnél). Azt a 8,9-et viszont, amit az IMDb-n láttam a filmre adva, kicsit magasnak érzem. Szerintem magának a moziélménynek a hatása is benne van ebben.

Eszembe jutott utána, hogy aki ilyen témájú, de komolyabb filmet szeretne látni, annak ott a Kapcsolat, illetve még valamiért beugrott a Lost in Space is (az lehet, hogy egyáltalán nem tudományos, már nem emlékszem rá, de lehet, hogy annyi van abban is, mint ebben).

Végül még egy dolog, amire a film közben gondoltam, mégpedig hogy ennél a filmnél lehet közelebb is ülni a vászonhoz, ha jobban a jelenet részévé akar válni valaki, nincsenek benne ugyanis nagy kamerarángatások, leginkább nyugodtak a jelenetek, és csak a jelenetek maguk váltakoznak gyorsabban. Én kb. féltávon ültem a vászontól, onnan nézve volt ez az érzésem.

ui: tudtam, hogy nem 3D-s, azt csak a másik film miatt írtam
offtopic
spekimen 2015 jan. 25. - 19:10:22
(801/2291)
A paradoxont hagyjuk, nincs kedvem most ezzel foglalkozni, de nem azért mert nincs rá magyarázat, csak túl sokáig tartana kifejteni. Majd, ha felnéz errefelé Paul Deak, akkor talán kifejti neked, vagy olvasd vissza az írásait, ott talán már írt erre is valamit.

Ezenkívül mindennel egyetértek, kivéve azzal, hogy, ha most mindenki elkezdené magának termelni az ennivalót, akkor szerintem a Földön az összes megmûvelhetõ földdarabon termesztenének valamit, beleértve az erdõk helyét is. És akkor mindenki rendes kajához jutna és akkor még nagyobb népességrobbanás kezdõdne el és akkor felzabálnánk minden ehetõt a Földön :-D
Megszûnnek, megszûnünk és a Föld majd kezdi a regenerálódást elölrõl, és mi csak egy kis légypiszok leszünk a végtelen idõ tengerében.

Nem akarom elbagatellizálni, mert ez egy komoly téma de az én ökológiai lábnyomom az áramfogyasztáson kívül, nem sok. :-D Sõt a mezõgazdasághoz is van közöm, tudom milyen megszenvedni egyetlen gyümölcsért. Próbálok tudatosan és egészségesen élni, már amennyire lehet egyáltalán egy piszkos, büdös városban :-D
spekimen 2015 jan. 25. - 17:27:17
(800/2291)
SPOILER
Kezdem a paradoxonnal. NINCS benne idõ paradoxon, nézd addig a filmet, ha lehetõséged lesz rá, amíg meg nem érted, mert van rá válasz, röviden csak annyit fekete lyuk miatt másképp telik az idõ és 5D, ha még ezután sem fogod érteni, akkor nálad van a hiba :-D

Ami a Föld pusztulását illeti, tény nem tudjuk pontosan az okát, de valami gombának köszönhetõ, ami a kukoricán kívül szinte minden ehetõ növényt elpusztított, és a kukorica sem bírja már sokáig. Ezért mindenki ezt az egy növényt termesztette, még a kiváló pilóta is kénytelen lett farmernek állni.
Ami a tudományt illeti, nos pontosan a filmben is ezt hibáztatták és még a történelmet is meghamisították ez miatt.
Sõt, leállítottak és leépítettek mindet, ami egy kicsit is a tudományhoz tartozott volna, mondván, ha az emberek éheznek, akkor nem erre kell költeni a pénzt. De azért titokban még folytattak kisérleteket. A nyomornak és tudománynak miköze egymáshoz? Az, hogy nem találtak megfelelõ ellenszert a gombára, mielõtt mindent elpusztított volna az a tudomány hibája? Ugyanmár.
A filmben nem lehet helyre hozni azt, ami már elpusztult és nincs rá ellenszer, folyamatosan kutatták, de nem tudták megállítani a gombát.
SPOILER VÉGE

"Radióaktív hulladék, otto motor, környezet szennyezés magas szinten, emberi széklet és vizelet beleengedése a világtengerekbe, folyókba stb."
Mindig azt szoktam felhozni erre érvként,hogy pont te beszélsz, aki a géped elõtt valószínûleg egy kényelmes fotelben ülve magyarázol? Mert, ha olyan nagyon környezet barát lennél, akkor bizony ezt most nem tudnád megtenni, ugyanis kint lennél mondjuk egy erdõszéli kunyhóban, ahol nemhogy internet, de még villany áram sem lenne és a dolgodat sem angol wc-n intéznéd. Amúgy vannak ilyen emberek, akik így élnek. Javaslom A Discoveryn az Extrém vasútvonalak Alaszkában címû dokufilmet, na ott aztán bemutatnak több 100 embert akik így élnek elszigetelve a világtól. Õk biztos nem szennyezik a Földet. Vegyes érzéseim vannak az ilyen emberekkel kapcsolatban, ugyanis hol irigylem õket amiért képesek voltak ezt megtenni, hol meg hülyének nézem õket.
spekimen 2015 jan. 24. - 19:54:53 Előzmény DoctorMorreau
(799/2291)
Vártam már, hogy valaki felszólaljon ez ügyben, és azon csodálkozok, hogy eddig még senki nem tette rajtad kívül.
Igen, elismerem eléggé összekuszáltam a szálakat, mivel, hogy a szubjektív és objektív, mint fogalom, nem egyenlõ a szubjektivizmussal és objektivizmussal, mint irányzat, márpedig én a két utóbbit kevertem bele. Így utólag nem is értem minek, de egyszerûen ki kívánkozott belõlem, és ezt a részét elismerem butyutának, de az utolsó négy bekezdést továbbra is vállalom.
Különben nem kell a relativitás elmélettel jönni, elég egy egyszerûbb, csak az általam sokat emlegetett érzelmi szálat alapul venni, mivel ebben maga az érzelem is szubjektív, de a film konkrétan nem is magát az érzelmet veszi figyelembe, hanem tényként kezeli az apa-lánya között fennálló kötõdést.

A-B-S-nek meg üzenem, hogy számomra eléggé rosszul fogalmaztad meg a mondandódat, és ahogy te is említed a válaszodban: „hogy csupán a nyelvtan sajátosságainak a korlátja határolt be engem ennyire”.
Szóval nincs semmi gond azzal, amit próbálsz kifejteni, tulajdonképpen csak úgy ki akartam ezt írni magamból, igazából nem is neked címezve.
DoctorMorreau 2015 jan. 24. - 03:26:30 Előzmény spekimen
(798/2291)
Elég bugyuta az okfejtésed.

A relativitás elmélete pont arról szól, hogy létezik a tudomány által sem megkerülhetõ szubjektivitás. Sõt, mi több, a szubjektivitás tudományos jelenség.
(Lásd: a tér egyik pontján másként telik az idõ, mint a másik pontján. Ez például a szubjektivitás egyik megnyilvánulása.)
10/10
Steel89 2015 jan. 22. - 02:55:00 10/10
(797/2291)
2014 legjobb filmje. Nagyon erõs. A téma közel áll hozzám, a földi apokalipszist új szemszögbõl közelíti meg (nem a szokásos jégkorszak lesz, meteorit fog becsapódni, napkitörés... stb.). Matthew McConaughey Hollywood elsõ számú férfi színészévé nõtte ki magát amióta felhagyott a tinivígjátékok és a romantikus komédiák mûfajával, Wolf of the Wall Street,True Detective, Dallas Buyers Club és most ez... kiválóbbnál kiválóbb alakítások. Mikor Hathaway a szerelemrõl ömlengett 5 percig az tényleg kínos volt, de a többi 160 percért még ezt is megbocsájtom. Nem is akarok mélyebben belemenni ezt látni kell.

10/10
Paul Deak 2015 jan. 21. - 09:16:03 Előzmény port_man
(796/2291)
1. Elmennek.
2. Mennek.
3. Elõször haverok, aztán verekednek.
4. A gonosz meghal, tovább mennek.
5. A végén gyõz a csávó.

Már csak azért így, mert a fizika óra nem jó :)

A dzsapiter összendingben nincs fizika, meg ott sírás sincs, mindenki kõkemény, még a görög picsának is tökei vannak. Meg lõnek is. Erõsen ajánlott.

Nah :)
Mirmolya 2015 jan. 20. - 20:45:07 Előzmény tdk
(795/2291)
én is pont ugyanezeket gondoltam, tegnap láttam és... menj el te is! én is a sugárban voltam 590 forintért. :)
port_man 2015 jan. 20. - 07:39:07
(794/2291)
Nem bírtam végig nézni, a folytonos sírdogálás jobban idegesített, mint a "fizika" óra. De ha valaki leírná 5 mondat spoiler-ben a lényeget, annak örülnék, talán más is.
offtopic
zottyo534 2015 jan. 19. - 20:18:33
(793/2291)
8/10
offtopic
Aszpirin 2015 jan. 19. - 20:11:35 8/10
(792/2291)
Ez csak egy érzés, de annak alapján, amit írsz, jókora esélyt látok, hogy nem fog tetszeni a film.
(egyébként hol lehet manapság 590 ft-ért mozijegyet kapni?)
Ja, és ez a film nem 3d-s.