spekimen 2015 jan. 06. - 20:54:58
(771/2291)
Linkelek néhány érdekességet: http://www.erdekesvilag.hu/268-elkepeszto-kep-a-bolygok-a-naprendszera-tejut-es-a-galaxisok-mereteirol/
http://www.erdekesvilag.hu/nem-ertik-hogyan-lehet-ekkora-egy-fekete-lyuk/

Ezt sajnos egészben nem találtam meg magyarul, csak részleteket a youtube-n, dokumentum film jelleggel mondja el, hogy milyen lenne egy idegen bolygót felfedeznünk, ahol hemzseg az élet ez az angol teljes változat: https://www.youtube.com/watch?v=zHzPEpHYtXQ
Lehet, hogy ismeritek már, a címe Idegen bolygó. Ezerszer jobb, mint a nyálas Avatar :-D
Ha valaki megtalálja magyarul az egészet azt megköszönném, ha privibe megírja, hol találom.
10/10
Bensid 2015 jan. 06. - 20:28:26 10/10
(770/2291)
Igen, tėnyleg jó ėrzės nekem is olyan hozzáállású kommenteket olvasni, amelyekkel teljesen egyetėrtek ės szinte mintha ėn irnám! :)
Az Avatarról annyit, hogy nem olyan rossz film az szerintem, bár egy ilyen filmet meg sem közelithet. Nem hittem, hogy lesz olyan film ami ennyire fanatikussá tesz. Az egyik Mozijegyem ki van tüzve mėg mindig a falra (mert ugyebár 3-szor mentem el rá). :D
Paul Deak 2015 jan. 06. - 18:37:58
(769/2291)
Bensid tökéletes választ adott! :) Webdesigner vagyok, fizikából mindig is bukásra álltam és ki nem állhat..nám, ha nekem kéne csinálni, de mint tudományért nagyon is lelkesedõ ember, érdekel, hol tart az emberiség és milyen akadályokon verekedik keresztül magukat a tudósok. Rengeteg ismeret terjesztõ filmet nézek, a Bensid által felsoroltakat is például, és ha van idõm olvasok tudományos cikkeket is. Érdekel a tudomány és a fantázia (rgo sci-fi) világ emberi vetülete is, a mi lenne ha?, mit csinálnék emberileg, ha? kérdéskör is.

Az itteni Interstellar-os agymenéseimet teljesen saját kútfõbõl vettem, mivel én így éreztem, hogy a film ezt az üzenetet akarja keresztülvinni és dramaturgiailag is így volt levezényelve. Sõt én egy kissé bonyolultabb dolgot vártam volna Nolan-tõl (Eredet * 4 * Interstellar), haha, mert véleményem szerint, sok olyan dolgot lehetett volna még sci-fi szinten beletenni, amit a tudomány ha csak picit is, de pedzeget.

A sok sok tudományos ismeretterjesztõ sorozatot alapul véve mostanában gondolkodtam el azon, hogy a sci-fi mûfaj mennyire nem használja ki a lehetõségeit. Csak a Morgan Freeman sorozatból minimum 10-15 ultrabrutál egyedi, meghatározó, csavaros, agyas sci-fi filmet lehetne csettintés alatt írni, forgatni. Nem értem, miért csak a lézerfegyver / ûrhajó / csillaglények / ûrdinasztiák nyomvonalon mozog a sci-fi mûfaj. Semmi mai tudományosság, még nyomokban sem, csak a sok sok agyatlan tömény baromság. Itt ez az új Jupiter Felemelkedés is, már csak a trailerre elköltött dollártízmilliókból 3 normális elgondolkoztató sci-fit lehetne forgatni. Ehelyett mit kapunk? Lézerfegyver és ûrhercegség meg hercegnõ. Na ne már...

Régebben például ott volt a 13. Emelet (sõt, ott volt a Dark City is), ami úgy volt emberi, e világi, sci-fi, elgondolkodtató, hogy még effektet sem nagyon voltak benne. Volt benne 6 zöld színû lézernyaláb. Egyik kedvenc filmem a mai napig. A Mátrix-szal egy idõban adták, SOKKAL jobb, mint a Mátrix, na de hát az okos tömegeknek az volt a fontos, hogy már a golyó lövés után megállt a moziban és közben körbefordult a kamera... GYÓÓÓÓÓ :D :D :D
10/10
Bensid 2015 jan. 06. - 18:01:49 10/10
(768/2291)
Ajánlani tudom neked "Morgan Freeman-A Fėreglyukon át" cimü müsorát ami persze nem csak a fėreglyukról szól. Ilyen sorozat mėg "Az Univerzum" valamint a "Feltárul a kozmosz" (ami látványra a leggyönyörübb, káprázatos!)
Valamint 2 oras filmnek "Az Univerzum Perėn" tökėletes választás lehet!
Ezeket akár youtubon is megtalálhatod!
Az imėnt felsoroltak egyikėben mėg azt is feszegetik, hogy akár 18 dimenzió is lehet stb. Nagyon ėrdekes kis müsorok. Az Interstellar pedig a lehetõ legtökėletesebb filmbeli megvalósitása volt ennek az egėsznek! :)
1/10
rozsanoemi 2015 jan. 05. - 23:00:40 1/10
(767/2291)
Ez a film egy rakás...
Annyira sajnálom, hogy majd' 3 órát pazaroltam rá az életembõl! Bár ne tettem volna! A mondanivalóját eddig is tudtuk!!!!! Elég lett volna 1 óra 20 perc, s akkor talán nem ilyen kommenteket kap! Iszonyú dühös vagyok!
A színészek játéka kitûnõ volt.
De azt árulja már el valaki, hogy mi most ez az új trend a rendezésben, hogy a kétóranegyvenötpercbõl kétóra azért telik el, mert egy háztól vagy ûrhajótól távolodik a kamera??????
Szerintem ezt time lapse-ben kellett volna leadni.
-pandy- 2015 jan. 05. - 15:59:50
(766/2291)
Tippelhetek? Az Amerikai pite vagy a Másnaposok a kedvenc filmed? ;)

A filmekkel semmi bajom. Mondjuk a Legénybúcsút egyik sem fogja soha überelni. Pacsi!
spekimen 2015 jan. 04. - 22:56:19
(765/2291)
Köszönöm, hogy elmagyaráztad az 5D lényegét. Kár, hogy nem vettem korábban a fáradtságot, hogy elolvassam a korábbi magyarázatodat, mivel látom ugyanez a probléma már többször is felvetõdött. Gondolom szar lehet látni, hogy újra és újra ennyi értetlen ember van, aki lusta utána járni vagy visszaolvasni.
Most ezért újra és újra nézem ezt az 5d-s jelenetet, és továbbra sem értem is meg nem is. :-D
Meg, megnéztem a végét újra és megint csak azt tudom mondani, hogy ZSENIÁLIS.
Paul Deak 2015 jan. 04. - 21:08:57
(764/2291)
Nolan ott követte el a legnagyobb hibát, hogy nem egyértelmûbben fogalmazta meg a szeretet mondanivalóját a filmben.

Mikor Cooper bekerül a fekete lyukba, akkor nem a lányára gondol és nem a lánya felé érzett érzései miatt kerül az 5D-s térbe sem. A fekete lyuk olyan hatással van a téridõre, akkora energiák vannak benne, hogy itt magát a téridõt változtatja meg úgy, hogy aki oda bekerül, már egy másik, egy 5 dimenziós világban lesz.

Tehát a könyvtár (ami nem könyvtár, hanem csak egy könyvespolc végtelen sok pillanatban egy helyen) nem a fekete lyukban van, nem oda lett téve, közel sem.

Maga a dimenzió képes arra, hogy benne a megtörtént dolgok mind mind egyszerre vannak jelen. És ez közel sem mese mese meskete, érdemes sok sok discovery science mûsort nézni, már nagyon sok tudós eljutott addig a pontig, hogy a téridõ hogyan is mûködik. A film után több neves tudós díjazta az 5D-s világ ötletét.

Na szóval: nem a szeretet erejérõl volt szó. Cooper az 5D világban azért került az idõ ama szegletébe , ahova, mert azok a jövõbeni emberek, akik világába bekerült, így segítettek neki kommunikálni a lányával. Õ is és TARS is mondja, hogy segítenek az 5D-s világból megérteni hogy hogyan mûködik.

Egyetlen egy idõpont, hely és tárgy volt arra képes, hogy Cooper üzenni tudjon a lányának és ez pedig a kislány szobája akkor, amikor az órát adja neki. Na ezért került oda.

Semmi szeretet ereje, meg érzések nem voltak. Itt a szeretet csak egy eszköz volt a kommunikációra, azért lehettek benne biztosak, hogy a kislány / Murph meg fogja találni az órát, mert az apja tudta, hogy szereti és hogy az a tárgy fontos lesz neki, amit tõle utoljára kapott.

Nolan ott hibázott, hogy ezt se kellõen szájbarágósan mondta el és hogy Brand szájába adta a szeretetes okfejtést Mann bolygója elõtt.

***

Külön bejáratú, nem a fentebb tárgyaltakhoz csatlakozó véleményem egyébként, hogy egy 2óra 43perces, kõ tudományos eredményekre épülõ sci-fit a filmben maximum 60másodpercig tartó monológ alapján lehúzni nyáladzós szeretetes csöpögõs valamiként óriási tudatlanságra és éretlenségre, értetlenségre vall.
Paul Deak 2015 jan. 04. - 20:52:37
(763/2291)
"Azt látom, hogy itt sokaknak nincs realitásérzéke, ha ezt beveszi a gyomruk."
Egyes probléma: a realitásérzék miatt beülni egy KÕ SCI-Fi-re és utána a realitásra hivatkozni.

"Kezdve attól, hogy a kicsattanóan egészséges kukoricamezõk elõterében akarják velem elhitetni, hogy pusztul a Föld. Egészen odáig, hogy a fõhõs egy zuhanó és nagy sebességgel pörgõ ûrállomásra gyermekded könnyedséggel csatlakozik rá. Éppencsak, hogy nem ásítózik közben! De persze bármilyen életveszélyes helyzetbe is kerül, mégis mindig mindent túlél, ami az egyik legirritálóbb filmes klisé."
Kettes probléma, összetettebb: nem a filmet nézzük. A fõhõs qvára nem játszi könnyedséggel csatlakozott az ûrállomásra, sõt, nem a fõhõs csatlakozott, hanem a két robot, a fõhõs csak irányba hozta az ûrhajót az állomással. Végig az ájulás határán volt, a pörgés elõtt mondta a CASE nevû robotnak, hogy - idézem - "Case, ha kidõlök, vedd át". Hol volt itt ásítás?

Hármas probléma: a film drámai mû. A dráma konfliktusra épít. Szóval van a hõs, aki konfliktusba kerül. Kétféle kimenet lehetséges: gyõz, nem gyõz. Ha ez az elágazás a film 3/4 részénél jön fel, akkor a GYÕZ esetén a film tovább tud folyni (hiszen a 3/4-énél még nem lehet vége), a NEM GYÕZ -nél, pedig vége kéne lennie a filmnek, ami nonszensz, mert a film 3/4-énél paradoxon lenne befejezni. Egyébként a hõs nem vett könnyen minden életveszélyes akadályt, a küldetését kemény dolgok hátráltatták: pár év helyett 23 év telt el a vizes bolygón, az árhullám tönkretette a hajóját egy idõre, ki akarták nyírni, az ûrhajóját a szeme elõtt robbantották fel, és egy brutkó nagy fekete lyuk kezdte ez után bevonzani. Gyengébbek kedvéért: a filmben az, hogy a hõs a nehéz helyzetek ellenére is gyõz nem klisé, hanem ALAP ELEM. Mondjatok egyetlen olyan filmet, amiben a hõs nem gyõzött. És most nem arra gondolok, hogy nem halt meg a végén. A hõsök a filmekben akkor is gyõznek, ha meghalnak. Ezért ül be az ember a moziba ugyanis.

"Ugye a film vége felé belekerül a fõhõs valami hiperkocka szerûségbe, amibõl aztán valahogy kikerül és egy jövõbeni mesterséges bolygón ébred. Amit úgy hoztak össze, hogy a jövõbõl lemorzéz a kislányának mindenféle képleteket, amik alapján azt felépítik."
Négyes probléma: ha nem értjük a filmet, ha nem értjük amit szájbarágósan a szánkba rágnak, és még meg is turmixolják , hogy könnyen lemenjen, de mégsem értjük, az fullosan nem a film hibája. Nem 'valami hiperkocka'-áról volt szó és nem 'valami mesterséges bolygó' -ról volt szó és nem a képletek alapján építették fel. Már a film legelején is fel volt építve.

"Persze közben eltellik vagy 60 év, a kislánya már a halálos ágyán fekszik, miközben a fõhõs semmit sem öregedett."
Négyes probléma folytatása: ha nem értjük meg a film által milliószor elmagyarázott, szájba rágott, megcsócsált tényeket, akkor azért nem a film a hibás.

Szóval nem kellene neki menni Nolannek, mert ahogy szoktam volt mondani (asztalverés helyett), ha nem mûködik a program, amit írtam: "SOSE A GÉP A HÜLYE".
spekimen 2015 jan. 04. - 19:08:13
(762/2291)
Vegyél erõt magadon és nézd végig a filmet, mert így tényleg rajtad röhög mindenki, aki már látta a teljes filmet.
10/10
eIemes 2015 jan. 04. - 18:49:44 10/10
(761/2291)
"Sokkal inkább befogattam volna ha két feketeruhás kopog a fõhõs ajtaján hogy gyere mentsd meg a világot"

-- és nem is neked szólt :)
10/10
eIemes 2015 jan. 04. - 18:46:51 10/10 Előzmény Bence Birtók
(760/2291)
hm, ez a film szerintem nem neked szólt.
offtopic
Sz Peter 2015 jan. 04. - 14:13:07
(759/2291)
"könyves polc szelleme elvezeti õt és csöpp lányát egy titkos bázisra.."

Fogd már fel, hogy azért nem érted a sztorit mert NEM NÉZTED VÉGIG a filmet!
Ne égesd már magad. :)
zsocc112 2015 jan. 04. - 13:43:00
(758/2291)
A Sztori egyszerû , a trailerbõl le lehet szûrni , de így kezdeni egy Oscárra szánt nagy filmet ...? :D
A könyves polc szelleme elvezeti õt és csöpp lányát egy titkos bázisra , és mi véletlen gyere csatlakozz ...rábízzuk a jövõt. NON SENS ! Rendezõi fej oda-vissza kapkodás mert az elejére semmi figyelmet nem szántak . Sokkal inkább befogattam volna ha két feketeruhás kopog a fõhõs ajtaján hogy gyere mentsd meg a világot !
offtopic
Sz Peter 2015 jan. 04. - 13:35:55
(757/2291)
Talán ha nem csak 40 percet néztél volna meg belõle, értenéd a sztorit. LOL
zsocc112 2015 jan. 04. - 12:41:07
(756/2291)
Üdvözlök mindenkit ! ---SPOILERES---
Én nem tudtam végig nézni a filmet kb. 40 percet néztem belõle.
Adott a család, a papa mérnõk-pilóta volt NASA-nál. Mit ad a jó isten! Egészen véletlenül náluk bukkan fel konkrétan a lánya a szobájába a rejtélyes poltergeist :) késõbbi mágneses anomália (szent szellem) aki megmutatja a koordinátákat a (NY állambeli ???) titkos NASA központot. Ez nálam egy nagybetûs WTF volt.
Ez egy látványfilm egy örökös szépfiúval semmi több.
d112 2015 jan. 04. - 11:25:33
(755/2291)
Igazság szerint nem akartam eredetileg megnézni a filmet mivel azt hittem hogy ez is a divatos tucat filmek egyike. De tévedttem, egy egészen jól felépített, és jól müködõ film. A cselékmény, látvány, tartalom, megvalósítás teljes összhangban volt. Persze itt-ott vannak vitatható elemek, de ezek elenyészõek és tudjuk be a film mûfaji sajátosságának. Az hogy sokan elvesznek bizonyos elemekben az csak arra bizonyíték hogy nagyon kevés az olyan film ami gondolkodásra késztett.
proklima 2015 jan. 04. - 06:00:44
(754/2291)
Szerintem az, aki elakad a "technikai" részletekben, meg azon morfondírozik, hogy mennyire "reális, hiteles" egy ilyen jellegû film, valószínû, hogy nem fogja élvezni. "A tudományos-fantasztikus mû olyan mûvészeti (irodalmi, film stb.) alkotás, mely legtöbbször valódi vagy képzeletbeli tudomány(ok)nak a társadalomra, vagy egyes egyénekre gyakorolt hatását mutatja be. Ezeknek a mûveknek a közös jellemzõi, hogy zömében egy lehetséges jövõben játszódó képzeletbeli történetek." (Wikipédia)Itt a képzeletbelit emelném ki.
spekimen 2015 jan. 03. - 20:58:07 Előzmény uüvwxyzzs
(753/2291)
Te szerintem nem a filmet nézted, mivel inkább azon járt az agyad már menet közben, hogy ennek nem így kellene lennie. Te sem figyeltél a sok "apróságra" amibõl ki lehet következtetni egy pár dolgot, de a magadéd azt tudod mondani.

***SPOILER***
Nos, akkor tisztázzuk, hogy a fõszereplõnk nem a tudomány embere, viszont repülési tapasztalata van, mivel pilóta volt, mielõtt beszüntettek volna mindent, ami a technikai eszközök fejlõdésére és gyártására koncentrálódott. Csak ezután lett farmer. A NASA ezért tudta kicsoda õ, és ha nem így jut el oda hozzájuk, mint ahogy a filmben, akkor úgyis megkeresték volna. Nem csak úgy belevágott, eleinte nem akart rá állni, ezért beszéltek a fejével, hoztak fel érveket. És mi a van a csöpögõsséggel, elvileg a lányok érzékenyebbek nem?
Nagyot akart mondani a fekete lyukról Nolan? Ez hülyeség. Szerintem nem a lyukról akart, az csak egy eszköz volt, amit felhasznált, hogy megmutassa a szeretet erejét, mégpedig úgy, hogy általa tudott az apa újra a lányához "közel" lenni. Gondolom amikor belekerült a lyukba õ rá gondolt erõsen és a lyuk részben megvalósította a gondolatát. Hogy ez hülyeség, és akkor mi van? Találj ki jobbat.
Azzal esetleg egyet értek, hogy a szeretet erejét a legtöbb filmben annyira erõltetik, de én még nem nagyon találkoztam galaxisokat áthidaló szeretettel :-D


linkininside -nek is van mondanivalóm.
Elkerülte a figyelmedet, hogy ugyan a kukorica mezõk még egészségesek voltak, de ez már nem tartott volna sokáig, mivel a penész lassan azt is megtámadta. És ezt a filmben a professzor mutatta is a laboratóriumban, ahol voltak már ilyen pusztuló növények.
Persze, hogy nem öregedett, mivel egy fekete lyukban volt, ahol az idõ lassabban telik, az óriási tömegvonzás-gravitáció miatt. Mit nem lehet ezen érteni?
És akkor mi van, ha túl él mindent, meg az ûrállomás csatlakozás, egy sci-fitõl mit vártál?

Szóval, ti magyaráztok,(amúgy jogotok van hozzá, nem is ezzel van a probléma) akik még ilyen "apróságokat" sem vesztek észre? Így eléggé hiteltelenek vagytok.

Mondtam már egy korábbi hsz.-ben, ez a film úgy alkot nagyot, hogy nem akar nagyot durranni.
offtopic
Sz Peter 2015 jan. 03. - 12:57:31
(752/2291)
Baromira nincs jogod visszakövetelni egy mozijegy árát mivel te választottad, hogy megnézed ami mindig kétesélyes: vagy bejön a film vagy nem.
Bár gondolom a Caesars kaszinóban is kivernéd a balhét ha nem nyersz. :)