10/10
MaZsola_Megmondja 2015 ápr. 05. - 23:02:00 10/10
(1373/2293)
*** SPOILER ***

Ha elfogadjuk a híres fizikus, Kip Thorne magyarázatát, akkor azt kell mondani, hogy a fizikai képleteket hibátlanul fordította le Nolan a film nyelvére, a féregjárat és a fekete lyuk kapcsán. Ez azért is sikerült, mert ebbe keveset beszélhetett bele a rendezõzseni, ugyanis Thorne producer is volt...

Az összes többi kavarás tipikus Jonathan Nolan féle forgatókönyvírói baromság. Titkos ügynökség, amibõl rakétákat lõnek az égbe. Ja. Meg a "Lazarus Mission" is olyan fatális logikai hibáktól hemzseg... Egyszerûen érthetetlen, hogy miért nem utaztak ide-oda a féregjáraton. Átmennek szétszondázzák a rendszereket 7-8 év alatt - ahelyett hogy leszállnának rá - és rögtön sokkal többet fognak tudni róla. Elküldik TARS-ot, leszáll, szépen sugározza az adatokat, képeket küld és ásványokat bányász... Ehelyett, van valami szent, hõsies csapat, aki elmegy meghalni... Ez nyilvánvalóan Nolant is zavarhatta, ezért Dr. Mann meg is próbálja magyarázni a film végefelé, hogy miért kellettek a dolgot rohadtul bonyolulttá tevõ emberek. Olyan gyenge a magyarázat, hogy szinte fáj... Méghogy a robot nem tud dönteni... Ehh. Hiszen egy robot egy bonyolult létfenntartó rendszer nélkül is tud utazni, hogy jobbat mondjak: nem kell neki levegõ, nyomás és kaja. Mondjuk egy tucat TARS a bolygókra és kész... Ehelyett leszáll egy egész infrastruktúra, hogy megállapítsa, hogy nem kellett volna leszállni. Naszóval ezt a részt biztos nem Thorne találta ki... Ne feledjük, a Voyager szonda 25 év alatt elérte a Plútót. Azóta pedig sokat fejlõdtünk!

A NOLAN féle Ranger-ek röhesejek. Sehol egy talphajtómû, de valamitõl mégis lassulnak és a hasukból kell jönnie a löketnek... Sebaj. Ha valaki már látott Harriert, akkor tudja mirõl beszélek. Ezt elszúrtátok, Chris.

Visszatérve a fizikai részre...

A féregjárat széles rétegek számára való bemutatása egyszerûen korszakalkotó. Bár én tudtam, hogy a bejárat, ami kör alakú, bármely irányból nézve egy gömb, hiszen a gravitációs vonzás csak gömbre képes. Sebaj, most végre jópárszázmillió moziba járóba tudatosult, és a másfél dimenziós agyuk is talán befogadta. A féregjárat negatív energiával való egybentartása pedig biztos, hogy lehetséges, hiszen az emberiség is állított már elõ ilyesmit 1995-ben a CERN-ben, igaz, nagyon kicsi mennyiségben (azóta sokat fejlõdtek, de reméljük nem ütnek fekete lyukat Svájc közepébe). Az antihidrogén egy fejlettebb civilizáció számára biztosan elõállítható nagyobb mennyiségben is. Az az érdekes, hogy ezzel a féregjárat idõben meddig tartható fenn. Ez a 40-50 év, amit filmben magyaráznak, nagyon durva... A féregjáratok ugyanis természetesen csak nagyon kicsi ideig létezhetnek, még akkor is, ha nagyon sok antianyagunk van. Sokkal érthetõbb lett volna, ha idegen üzenetekben koordinátákat küldenek segítségül, de erre még visszatérek késõbb...

Ehh. Az a fekete lyuk...

Szóval a fekete lyuk "sztori"... Már értem, hogy Nolan miért is nem akarta elmagyarázni, hogy Cooper hogyan is jön ki belõle. Az, hogy belerepült, 70-80 évvel késõbb ki is kellett, hogy derüljön, még a film szerint is. OK, tehát 2100 körül történelmi tény, hogy belerepült, hiszen nyilván követték késõbb az expedíciót további expedíciók és rájöttek, hogy Cooper belerepült. Eközben Cooper számára néhány másodperc se telt el, és lehet, hogy tényleg azt álmodta, hogy a lányának üzent, amit Nolannek álomként kellett volna bemutatnia, nem pedig valóságként. Az idõparadoxont meg célszerû lett volna elkerülni. Hiszen, ha nem küldi a koordinátákat Murp-nek, akkor hogy a francba került volna az ûrutazásba? Ha ettõl akart a film titokzatos lenni, akkor jelzem, hogy Zemeckis már lelõtte a poént az idegesítõ paradoxonokkal teli "Back to the Future" címû háromrészes agymenésével...

Nolan akkor lenne nagy rendezõ, ha...

Talán jobb lett volna, ha Murph szépen utánamegy Cooper-nek a fekete lyukhoz és megmenti az apját az általa az idegenek segítségével összerakott antigravitációs technológiával... Számára ugyanis eltelt az élet, amíg Cooper számára csak a másodpercek tört része telt el. A film itt nagyot hibázott... Nem kellett volna a múltba való üzengetés... Cooper miért nem kérdez rá az idõs Murp-nél arra, hogy megkaptad az üzenetet? Hiszen Cooper azt csak álmodta... Murph pedig kitérõ választ adhatott volna. Ezzel lett volna a film tökéletes: "Apu, csak álmodtál, de valakik nagyon sokat segítettek.... Talán õk szerették volna, hogy megálmodod, hogy TE üzentél". Ez 8 másodperc és egybõl van filmtörténelem... A jelenlegi verzióban akik odatették a féregjáratot, azok utánanyúltak és az eseményhorizonttól fél mikron másodperccel késõbb visszarántották, aztán átlökték a féregjáraton, hogy feltûnjön a Szaturnusz mellett. Csak akkor miért kellett ez a családösszetartó baromság? Ráadásul úgy, hogy Murph lényegében elzavarja a halálos ágya mellõl a saját apját, hogy ne lássa meghalni. Ugyan már!

Egyébként is, ha az idegen faj képes volt féreglyukat küldeni, akkor talán 3D-ben is létrehozható technológiákat is küldhetett volna. Esetleg egy tervrajzot. Ahogy a KAPCSOLAT-ban is tették. Holt egyszerûen. Egy felharmónikus szignállal. Ahogy mindig is mondanám: a valóság egy filmnél sokkal prózaibb... Occam borotvája, igaz?

... Egyébként is, ha képesek féregjáratot "küldeni", akkor esetleg egy klímaszabályozás is ment volna nekik.

Amúgy pedig nézzétek meg a filmet. Mármint azok, akik a fentieket végigolvasták és értették is...
borkasztik 2015 ápr. 05. - 22:22:30
(1372/2293)
Nagyon szépen köszönöm. Imádok olvasni és ezek a könyveket sorban elkezdem :) Mindenféle mûfajt szeretek olvasni, ami leköt de igen a a legkedveltebb témáim , a fantasy, sci-fi, horror :)

A Solarist sajnos láttam és majd bele aludtam a filmbe. Szóval könyvben elolvasom nem is tudtam hogy az egy könyvadaptáció része volt.

Köszönöm a könyveket.
Jó éjt :)
10/10
offtopic
Roah 2015 ápr. 05. - 20:11:22 10/10
(1371/2293)
A beszt. :)))

Hogy milyen agyuk van?! Ufók. Vagy ufók a sokadikon. :))) Hogy mikkel dolgoznak, és hogyan? Az ötletek tapossák az ötleteket, és mindezt olyan természetességgel, mintha kinyitnék egy flakon ásványvizet.
Pedig õrületesen nehéz mûfaj irodalmi szempontból - olyat szavakkal leírni képzelt világokat, azok rendszerét, amire nincs is szó. És mindezt úgy, hogy olvasóként lássak, érezzek, megértsek mindent.

A sci-fi óriási. :)))
1/10
offtopic
cellasto 2015 ápr. 05. - 19:48:59 1/10
(1370/2293)
heinleintõl még ajánlanám:

-a galaxis polgára
-a hold börtönében

egyébként õ és k.dick nálam elõkelõ helyen állnak :P
10/10
offtopic
Roah 2015 ápr. 05. - 19:38:30 10/10
(1369/2293)
Hello! :)))

Szerzõknél az irodalomra céloztam. (Arra is. ;)

Összeszedtem neked néhányat, ha kedveled a sci-fit. ;) Nem csak az álom-az-álomban, hanem ezt a világot, amit a mûfaj ad. A sci-fi irodalom óriási! Némelyik sokkal jobb, letisztultabb, átfogóbb, mint bármilyen CGI-is látvány a moziban, nem hagy maga után rést, kérdést, pazar köntösben tárja fel a tudományt, emóciókat, mindenhez magyarázatot ad, és baromi ötletes keretet is. Másra zummol, mint a képvilág, sokkal mélyebbre megy - irtó nehéz sci-fit írni -, van, hogy bevisz a téma, a regény a sztoriba téged is, szinte játszik veled, van, hogy örülsz, csak olvasó vagy. :)))

Néhány szerzõ, néhány cím, némi infoval. (Lesz olyan cím, ami ezer százalékig ismerõsen cseng majd számodra is, ugyanis néhány történet a vásznon végezte.)

Robert A. Heinlein

- Angyali üdvözlet
- Matuzsalem gyermekei
- A fenevad száma
- Csillagközi invázió
- Õrjárat a világûrben

És van még több is, keress rá a nevére. :))) A net beszédesebb. :)))

Isaac Asimov

- Én, a robot
- Két évszázados ember

És még rengeteg kötet - keress rá a nevére; zseniális író! :)))Ismerõs a cím? ;)

Arthur C. Clarke

- A Mars titka
- 2001 Ûrodisszeia

Az egyik legjobb sci-fi szerzõ. :)))

Stanislaw Lem

- Solaris

Felejtsd a filmet, ha láttad - a Solaris az...a Solarist el kell olvasni. A Solaris valami egészen más világ. Feltétlenül ajánlom. :)))

Alfred Bester

- Tigris!Tigris!

Õt nem bírom kihagyni. A borító egy borzalom! :D Ha azon múlik, soha az életben nem kerül a kezembe ez a regény. Ez a történet maga a sci-fi! A sci-fi - nem túlzok. Brutálisan jól van megírva, szerencsére belelapoztam, és már az elsõ oldalon éreztem, profi szerzõvel lesz dolgom. (És hogy mi is ez a könyv? Hány éves? És minek is lett az alapköve? Ha elolvasod, vagy utánanézel, megtudod. Nem akarok áradozni, nehogy csalódj.)
A kedvenc sci-fim. :)))

Philip K. Dick történetek. :))))
Alább csak néhány cím a sci-fikbõl, referenciaként, amiket elkövetett. Keress a nevére, hátha találsz olyat, ami elnyeri a tetszésedet. ;)

- Az emlékmás (Total Recall)
- Sorsügynökség (The Adjustment Bureau)
- Az elhagyott bolygó 2 - A vadászat (Screamers: The Hunting)
- Next - A holnap a múlté (Next)
- Kamera által homályosan (A Scanner Darkly)
- A felejtés bére (Paycheck)
- Különvélemény (Minority Report)
- Imposztor (Impostor)
- Az elhagyott bolygó (Screamers)
- Szárnyas fejvadász (Blade Runner)

Nagyon siettem, ha gondolod, hozok még címeket a mûfajból.
Olvasás közben, mialatt ezeknek a szerzõknek a történetei, fantázia világa, tudományos bemutatása eléd tárul, tapasztalni fogod, hogy az álom az álomban nem nagy dolog, sõt, a világaikban mindennapos irodalmi eszköz is akár, úgy, mint mondjuk a jauntolás. ;) :)))
És hogy hazai írót is mondjak: Szélesi Sándor. :))) Nagyon szeretik az olvasók az ötleteit, és a stílusát. :)))
borkasztik 2015 ápr. 05. - 16:09:23
(1368/2293)
Igen valóban hasonló a 12 majom-hoz vagy a Lopper-hez. De ez jobban ki lett dolgozva szerintem. A Lopper meg nekem személy szerint nem tetszett. (ízlések és pofonok)
Nekem is nagyon tetszett és azt én is elismerem hogy túl reagálni értékelni dolgokat nem kell. De ha a mostani filmfelhozatalokkal összehasonlítjuk, ez volt végre egy olyan film, ami igényesen és átgondoltan fel volt építve. Szerintem még átgondoltabban is mint a fentebb említett régebbi 2 film és talán pont ez az amit mindenki átérez a filmben, már mint aki hajlandó is egy kicsit mögé látni a dolgoknak és nem ragadt le a Transformers típusú látvány orgiás szennyeknél.Ebben a filmben a látvány tényleg csak igazi fûszerezést adott ennek filmnek és a történetet szolgálta. (na meg persze nem folyt ki a szemem a végére.
borkasztik 2015 ápr. 05. - 16:00:47
(1367/2293)
Szia!
Írtad sok olyan más filmet is feldolgoztak már mint az "álom az álomban" téma az Eredetben. Feltudnál sorolni ilyet? Mert ez a téma érdekelne ha lenne hasonló. Én még nem láttam ilyen témájú filmet pedig nagyon sok filmet láttam már. Szóval kíváncsi lennék mely filmekben dolgoztak fel még ilyet.
borkasztik 2015 ápr. 05. - 15:55:32
(1366/2293)
Nem a pénzhiány miatt nem tudtak elmenni az összes bolygóra!!!!
Nem nem egyszerre
Nézd újra a filmet.
horipapa. 2015 ápr. 05. - 12:29:59
(1365/2293)
Jó film volt, ugyanakkor kicsit túl van értékelve.
Nyerges Kurosaki Gyula 2015 ápr. 05. - 11:43:11
(1364/2293)
Nekem nagyon tetszett! Elgondolkodtató témát ölel fel a film, és akit egy kicsit is érdekel az ilyen téma, illetve gondolkodott már el azon, hogy mi lehet ott, ahol még ember nem járt, és nagy valószínûséggel nem is fog, azt meg tudja fogni a film. Meg kell nézni!
7/10
kodela93 2015 ápr. 05. - 10:13:07 7/10
(1363/2293)
nem az a paradoxon hogy az idõ minden egyes pontja elérhetõ .... hanem az hogy saját magát küldte el azzal hogy NASA koordinátákat továbbította azzal hogy tudta ezt és belenyúlt az "idõbe" és ebbe az a paradoxon hogy az egész filmciklus az hogy valójában õ maga küldte el azt magának ami alapján eljutott oda ahova,hogy saját magát elküldhesse megint (ez azt feltételezi bármit tesz ugyanaz lesz a vége).Lényegében ez a film csavarja és mozgató rugója . Hiszen egy olyan ciklus képzõdik az idõbe ami ismétli magát (jó öreg tyúk vagy a tojás vagyis hogy jutott el oda elõször).És visszatérve megint nem azt mondom rossz csak nem olyan szempontból jó mint ahogy egyesek benyalták és még vérmesen védik "de hát elismert fizikusok..." és evégett van valóságtartalma és földhözragadt stb...tehát egy JÓ film de nem mestermû(ilyen nincs és nem is lesz nagy valószínûséggel,fanyalgók mindig lesznek....) nálam még mindig Memento legjobb Nolan film amiben van eredetiség a megvalósítás terén és egyedi filmélményt nyújt.No de visszatérve elismerem a film érdemeit,de nem hunyok szemet a hibák felett és ha valaki értelmes magyarázatot ad rá és nem azért mert csak illik helyén kezelni.
10/10
offtopic
Roah 2015 ápr. 05. - 09:04:27 10/10
(1362/2293)
...én is a nem mindenki lennék. :)))

Nolan sosem volt nagy befutó nálam, sõt, egyetlenegy filmjében sem sikerült még meglepetést okoznia, teljesen ki tudom következtetni, hová tart a cselekménye, melyik, látszólag jelentéktelen mozzanatnak lesz késõbb fontossága, nyomatéka. Miután áradoztak róla, utánanéztem a munkásságának, és valamilyen szinten még csalódtam is benne, hogy Nolan imád titkolózni, eredendõen titokzatos imidzsel bír - na, hát végképp lestem, mint Interstellart a nézõk a moziban.
Az Eredet-et Tom Hardy miatt néztem meg - az egyik kedvenc új generációs színészem -, és persze a látvány okán, de semmi extra. Álom az álomban? Sci-fi szerzõk számtalanszor feldolgozták már. Az összes filmjét láttam; a Tökéletes Trükköt annyira elrontotta szerintem Nolan rejtegetés szempontból, hogy kimondottan rossznak találtam, hibásnak, az info-adagolását.
Aztán jött ez, jött a Csillagok között. Meglepetés itt sem ért, csak a mikorokkal foglalkoztam, és az van, hogy nálam ezzel az alkotással Nolan bejutott a top-tízes rendezõk közé. A tematikával.
Szerintem a marketing addig él, amíg a nézõt becsalják a moziba - ez lenne Nolan sajátos imidzse a titokzatosságról, kíváncsiságot ébreszt a szokatlan, egyedi traileivel - de utána a nézõ dönt. Komolyan. Hányszor esünk abba a hibába, hogy valami óriási, giga produkcióra számítunk? Valljuk be, sokszor. És gyakran. Szinte már szabályszerû: "Ez volt olyan nagy szám?" Azt hiszem, a film egyes nézõinek fokozott elégedettsége, a neten egyre-másra szaporodó filmmel kapcsolatos fórumok is azt támaszthatják alá, hogy ennek a veszélye vastagon fennáll az Interstellarnal is. (Miért gondolom ezt? Mert sokan, akik negatívan nyilatkoznak a filmrõl, rendre megjegyzik a "hájpolást", a "túlzott dicsérgetést", úgy tûnik, mintha csalódtak volna az alkotásban.
Azt hiszem, sok mindennel vádolható az alkotás, sok kérdést vet fel, sok a képzelet verzusz tudomány benne, sokaknak fordul meg a fejében a paradoxon, noha valóban nincs, mert egyszerre történik a Gargantuában minden, de hogy hájpolva van, vagy lenne, az szerintem nem igaz. Ez a "rajongás" sem rajongás egyes nézõknél, legalábbis nem a szó klasszikus értelmében, mindössze a film beindíthatja az agyat, katalizátorként hat rá. Azok a snittek, amiket le sem forgattak, le sem kellett forgatni. Ezek termelik ki a fórumokat, beszélgetéseket, és ezért tûnhet úgy egyes nézõk szemében, hogy az alkotást túlértékelik.
De ez már csak utórengés - és nem a film hibája, amit oly' gyakran felrónak neki. Ez a nézõk hibája, akikre az alkotás valamely része magával ragadott. :))))
7/10
kodela93 2015 ápr. 05. - 08:29:24 7/10
(1361/2293)
Nem rossz de mestermûtõl távol áll. Egy önbeteljesítõ paradoxon a film egésze.Kismillió ilyen és ehhez hasonló csavarral rendelkezõ történet van.De manapság Nolan nevét nem képes mindenki elfogulatlanul kezelni.Egy jó scifi semmi több.Az elméleti fizika része pedig inkább nevetséges mint komolyan vehetõ (azért mert egy tézist nem lehet cáfolni még nem feltétlen igaz ezért mint scifi elmegy de ahhoz képest ahogy beállították szerintem feleannyira se meggyõzõ).Persze ahány ember annyi érzés.De 12 majom vagy a Looper is tudja azt amit az Interstellar.De hogy ne csak ekézzem a látvány és az ûrben történõ jelenetek ábrázása fantasztikus és a drámai oldala is helyenként erõs.Tehát összegezve "jó" film, de nem olyan jó mint ahogy beállítják és a filmvégi önbeteljesítõ csavar aki jártas filmekben tudja nem egészen eredeti ötlet.Olyan 7-8 közé tenném egy 10-es skálán drámai vonatkoztatásba erõs de nem olyan erõs ,látványba erõs, eredetiséget nyomokban tartalmazhat (ergo nem véletlen Oscar jelölést sem kapott a legjobb filmre).Szóval egy egész JÓ film de nem világmegváltó,mint ahogy jó pár elvakult ember tekint rá.
kissjani 2015 ápr. 04. - 23:07:39
(1360/2293)
Én csak egyet nem értek!

####SPOILER####
A 12 ûrhajós együtt vagy külön indultak el?Mert ha külön akkor egyenként egy Endurance kelletett nekik ami nem éppen gazdaságos.Mert ugye pénzhiány miatt nem tudnak elmenni Cooperék mind a 12 bolygóra ahova a Rangerek elmentek ezért a 3 legjobb bolygóhoz mennek el.És az is elhangzik a filmben hogy 3-an biztosan átmentek a féreglyukon tehát egy Endurance-el nem mehettek mert akkor mind a 12-en átmentek volna.
####spoiler####
10/10
offtopic
giggs985 2015 ápr. 04. - 17:20:51 10/10 Előzmény Meklód fia
(1359/2293)
Gratulálok, igazi észlény vagy. Meg sem nézed a filmet, de lepontozod és még büszke is vagy magadra... Gratulálok még egyszer!
10/10
offtopic
Roah 2015 ápr. 04. - 14:08:24 10/10
(1358/2293)
:D

Egyszer elemes írt valami olyasmit, az egyik film kapcsán - lehet, hogy pont ez volt, nem emlékszem pontosan a helyre -, hogy "fika-országban élünk."
Igaza volt.


Kommersz, átlagos, mezei-hazai netes jelenség. Pont olyan, mint a gyûlölködés, a rasszizmus, a gyorséttermi kaják negatív kritizálása, a házi-gyógyítás, Isten-komplexus, meg a többi maszlag bugyutaság - komolyan, van olyan a világon, aki ezzel/ezekkel ilyenformán, nincs tisztában?! :D

Ez annyira alap megnyilvánulás egyeseknél, mint a matematikában a szorzó-tábla.

Közhely, de az átlagra tipikusan jellemzõ megnyilvánulás.

Azt hiszem, lólépésben kellene itt olvasni, lehet, jobban járnánk. :D
8/10
Irgum76 2015 ápr. 04. - 13:56:38 8/10
(1357/2293)
de azért pontozni tudsz, gratula
1/10
offtopic
Meklód fia 2015 ápr. 04. - 13:15:54 1/10
(1356/2293)
Két okom van rá, hogy miért nem fogom megnézni ez a filmet soha. Az egyik ilyen ok az írritáló nyálfilmkirály és az ötödikes fiú kinézetû macskanõ páros. A másik meg, hogy ehhez még hozzá csapódik a batman klasszikusokat porig alázó divatrendezõ is, akinek a szaros filmjeit nagy királyság lett szeretni.
1/10
offtopic
Meklód fia 2015 ápr. 04. - 13:05:19 1/10
(1355/2293)
.
7/10
Bsmarcona 2015 ápr. 04. - 01:19:20 7/10
(1354/2293)
Csak nekem tûnt fel hogy ez a film mekkora parasztvakítás? Christopher Nolan kitalálta hogy az Inception nem volt elég epikus, ezért csinált egy még epikusabb filmet. Aztán az átlag amerikai megnézi és bár nem ért belõle semmit, de tetszik neki meg hirtelen nagyon okosnak érzi magát. A film cselekménye hülyeség. Ebbe bármit belelehet magyarázni. Lehet hogy nagyon epikusak voltak a jelenetek, pláne Hans Zimmer hátborzongatóan jó zenéjével aláfestve, de ettõl még nem tudtam rajza izgulni. Min izguljak ha a filmnek nincs egy lefektetett fizikája? Ebben a filmben minden lehetséges, és a végén úgyis nyerni fog a jó és megmenti a családját stb. Már a legelején tudtam hogy ez lesz. Tulajdonképpen még valós is lehet ami megtörtént a filmben, mert akár még létezhetnek idõparadoxonok is, de akkor se tudtam rajza izgulni, mert ennyi erõvel megjelenhetett volna egy csillámf*szláma és az is megmenthette volna az emberiséget, elvégre az is lehetséges nem? Nincs is olyan hogy lehetetlen. A film legnagyobb pozitívuma a látvány, meg néhány jelenet tényleg elég ütõs lett, valamint ellehet rajta gondolkozni. Ettõl függetlenül a cselekménye így nagyon gyenge. Nem arról van szó hogy ez egy rossz film, de sokkal jobb lett volna ha melõzzük ezt az emberiség megmenti az emberiséget a jövõbõl dolgot. Csak ugye akkor nem lett volna elég epic a film, és kevesebbet kaszált volna.