8/10
Irgum76 2015 márc. 26. - 13:02:15 8/10
(1113/2293)
látom piciny lelked apró rezdüléseit
ezért félve kérdem (mert tényleg érdekel nem basztatásból):
ez a mindenség elmélet (vagy nem tudom már, hogy hívod) ez saját kútfõbõl jött vagy ez egy kevésbé ismert elfogadott teória?
10/10
offtopic
Roah 2015 márc. 26. - 11:50:34 10/10
(1112/2293)
Tudjátok, gyereknek miért vagyunk annyira fantáziadúsak? Miért szárnyal sebesebben egy gyerek képzelete?

Mert nincs benne gát. Nincs benne a tudás olyan korlátja, ami széttépi, megfossza a képzelõerõtõl, vagy megtépázza az erejét.

Lehet, hogy szerencsés vagyok, nem tudom. Hogy Apu örökké a nyitottságra nevelt. Egyszerûen mindig úgy tanított, hogy a tudás az, ami az életet teljesebbé teszi, viszont a tudás van értem, és nem én a tudásért.

Szerintem másoknak is megvolt a saját "Apukája". A tudomány egy fantasztikus dolog, nélkülük, a fiziológiájuknál nélkül sehol sem lennénk, de a képzeletet megölni, erejétõl megfosztani olyan, mintha letépnénk a lepke szárnyait.


Tudom, hogy vannak történeti szempontból hibák - a ruha esete, például, illetve a hajónak annyi, de Coopernak nem, amikor bekerül a kockába -, sokakat foglalkoztat az, hogy az emberiség magát mentette meg. Igen. De Cooperék nélkül nem ment volna. Nem tudtak kommunikálni, és azt sem, hol-hova és legfõképp mikor?
Tudom, hogy kérdés az, miért pont õk ketten. A film elején kapásból láthatjuk, együtt Cooperrel, hogy mágneses-anomáliák zavarják körülöttük a gépeket; traktort, drónt, nem beszélve Mörf szobájáról.
A bázison, amit megtalálnak, elmondják, hogy több anomáliát is észleletek. Többet. (!) De Cooperéké bizonyult a legerõsebbnek. Ennek az okát már ismerjük. És a járatot is. A Gargantuát.
Hogyan került Cooper a kórházba? Tars. :))) Tars volt az. :)))


Kísértetnek nincsenek, de elképzelhetõ egy olyan világ, ami mindent felülír, amit csak eddig ismertünk. Amit még elképzelni is nehéz, nemhogy elmagyarázni. Szegény krómanyóni. Ha ma találkoznál egy kró-manyonival, miként magyarázod el neki az sms mûködését.
És azt, hogy az üzenet honnan is jön.
offtopic
spekimen 2015 márc. 26. - 11:34:51
(1111/2293)
Tudod kivel beszélj így... Ha tudnád kivel beszélsz, akkor tényleg paráznál. :D Én nap mint nap arra spekulálok, hogy a sokból még több legyen aztán kiélvezem a learatott gyümölcsöt, te meg csak a szádat jártatod, abból meg nem lesz kézzel fogható dolog.
10/10
offtopic
Roah 2015 márc. 26. - 11:29:42 10/10
(1110/2293)
Nem. :)))))

...valaki elveszi Nolan üzenetét, és ha remeg a lába, a karja, akkor is elbírja, elõtte van az a kép, egy az egyben.

Ami utána van...na az már egyedi. Szerencsére. :))) Az már szubjektív. :)))

Tudod, azon filóztam, hogy Nolan filmje abban lett egyedi, hogy a mérhetetlen összetettsége okán minden nézõnek lett egy saját Univerzuma. Kockával és térrel. És ebben mozog - és ezt a mozgást akarja megosztani másokkal. Barátokkal, vagy a neten, vagy csak magában, belül, a fejében-szívében.

Ezért mondtam korábban, hogy nem emlékszem az utóbbi évekbõl olyan alkotásra - meg sem merném mondani, hány filmet láttam eddigi életem során, még saccra sem, mennyit olvastam, sci-fin kívül is -, ami ekkora, sajátos Ûrt, sajátos világot hozott létre bennem.
Tele válasz-lehetõséggel. :)))
10/10
offtopic
Roah 2015 márc. 26. - 11:06:29 10/10
(1109/2293)
Pontosan! Ezt mondom én is! Az elme=Univerzum. Csak egyszerûbben. Miniben. Kicsiben. Ahogyan Nolanék a filmben mutatták be a lehetetlent. Az ötödik dimenzió akárcsak a Mörf-szobájában, bárhol elképzelhetõ, kicsiben és gigában, maga az emberi elme is alkotja, annak egy része, szerintem ez okozza a rengeteg poltergeist, és furcsaságot: valaki tudat alatt képes arra, hogy olyan dimenziókat nyisson meg, ott, ahol, hogy a felfoghatatlan. Dimenziónak hívjuk. Még. De még maga a szó sem biztos.


Megérthetetlen a film? Miért az? Sokaknak, akarva-akaratlanul? Mert ez nem racionális, mert "nem lehet valós", mert elképzeletlen hibák, és paradoxonok nélkül. Szabályosan azok is keresik benne a bakit, akik megértik, vagy meg akarják érteni.

Pedig de! Érthetõ.

És végig ott van az orrunk elõtt, csak el kell fogadni, elvenni, és kész, azzal, amit a film elején nekünk mondanak, nekünk, mintha csak kiszólt volna a rendezõ a filmbõl, egy karakteren át. Mörfi törvényével. (Még Doktor Brand is felhozza, késõbb - ide nekünk, kintre, hogy el ne felejtsük, mivel játszanak, mivel operál a film csapata, valójában.) Az egész filmben ez a lényeg.
Mörfi.

Szerkezetileg hogyan írsz le egy olyat, amire nincs szó. Nincs racionális magyarázat. Nem misztika, nem spirituális, egyszerûen nem ismerjük, hogyan tudnánk errõl beszélni. Csak képzeleti szinten mozog, mert csak ott mozgatható! Akárcsak az ötödik dimenzió léte.

Ha valaki nem veszi el Nolan Mörfis üzenetét - a karakter neve, emberek! :))) ott lebeg, ott van egész idõ alatt, amíg zajlik a film -, az sosem fogja megérteni a megérthetetlent.


Nincs paradoxon. Nincs trükk - hanem az egész az, aminek látjuk. Egyszerûen látjuk. A hiperkockában. Nincs idõ! És képtelenek a kockát használni. Mintha lenne egy teleportáló gépünk, király, mûködik, csak épp nem tudjuk, hova...? Hova kell menni, és mikor! Hova és mikor, ez a kulcs. :)))


És ezt még csak bele sem magyarázom. Arról van szó, hogy hiába tanultam a suliban, hiába olvastam és írtam sokat, ezeken a határokon, korlátokon, fejtegetés nélkül is lazán át tudok lépni. Mert a tudás is mozog, változik. A történelmet is újra írták már néhányszor (és még fogják is), hol ezt kell tanulni, így, hol azt, amúgy, mert mindig jön "valami", ami áthúzza. Felülírja.
A jövõben élünk. :)))
Ki hitte volna, hogy valaha lesz mikrónk - valljuk be, ki képzelt el ilyesmit?! - ki hitte volna, hogy plazmatévén nézünk foccimeccset, vagy Forma-1-et, pankrációt, és úgy egyébként lesz tévénk.
8/10
Irgum76 2015 márc. 26. - 11:02:31 8/10
(1108/2293)
ezen már én is filóztam konkrétan az elsõ kérdésem volt, hogy mér pont Cooper Mörf és a szoba

Film | Csillagok között | Irgum76 márc. 24. 22:38
SPOILER

szóval azért a szoba a kapocs amit Matt Damon mond, hogy mikor haldoklik a gyerekeire fog gondolni és ez így is történik és 5d-s világban ahol "Cooper és Murph egyszerûen túljut az észlelés kategóriáin és formáin, keretén (téridõ). Jóval túlmutat képességük az emberi fogalmakra alapozott megismerési jellemzõkön. Nincs matematika, vagy fizika pl. filozófia sincs, semmi ilyen" így ebben a formában manifesztálódik a gondolata a kvantumfizika segítségével?

parasztosan az én szintemen megfogalmazva
8/10
offtopic
Irgum76 2015 márc. 26. - 10:41:47 8/10
(1107/2293)
"Paul Deaknak kérdéseket feltenni (õ legalább a filmrõl beszél)"

mert Para celsus meg én épp az idõjárásról fecsegünk...
de kérdezd csak az orákulomot
proklima 2015 márc. 26. - 10:39:26
(1106/2293)
Kicsit úgy érzem a paradoxon-kérdés kapcsán, hogy lassan filózófiai fejtegetésekbe megy át a téma.
Ezzel semmi gond.
A tudomány jelenlegi állása szerint kb. 50 paradoxon létezik.
Csak példaként egy definíciós paradoxon:
Szóritész paradoxonja (kupacparadoxon): "Ha egy homokkupacból elveszünk egy homokszemet, attól még homokkupac marad. Ebbõl következõen akárhány homokszemet veszünk is el, még mindig homokkupacnak kell maradnia (hiszen az „akárhányat” szemenként is elvehetjük, és minden lépésben megmarad homokkupacnak). A valóságban azonban ez nincs így: elegendõ számú homokszemet elvéve, már nem beszélhetünk homokkupacról."
Szerintem, egyszerûsítve: az általunk felfogható és felfoghatatlannak tûnõ dolgok antagonisztikus elllentéte.
De!
Ott van a kulcsszó: az általunk felfoghatatlan (ami ellen tiltakozik az elménk).
Mire gondolok: anno voltak olyan elképzelések pl., hogy a Föld tányér alakú.
Aztán jöttek olyan "elvetemültek", akik ilyeneket mondtak: a Föld gömbölyû! Hoppá!
Húúú! Aztán volt olyan is aki azt merészelte állítani, hogy a Föld forog. A kis renitens!
Na, kaptak is a búrájukra!
Ha pl. azt mondtam volna egy barlanglakó õsünknek (akihez éppen idõutaztam), hogy helikopter, biztos biztos kaptam volna egy mammutlábszárral akkorát...
Mit akartam ebbõl kihozni?
Shakespeare megfgalmazta (köszi Vili!):
"Több dolgok vannak földön és egen, Horatio, mintsem bölcselmetek Álmodni képes."
proklima 2015 márc. 26. - 09:58:41
(1105/2293)
Bocsi'!
Kifelejtettem:
Hawking írásra egy kapcsolóval mûködtethetõ „Living Center” elnevezésû kommunikációs programot használ, amit Walt Woltosz a Words Plus Inc. cégnél fejlesztetett ki. A beszédet pedig a „Speech Plus” cég beszédszintetizátorával oldja meg.
8/10
Irgum76 2015 márc. 26. - 09:51:34 8/10
(1104/2293)
:)
proklima 2015 márc. 26. - 09:50:03
(1103/2293)
Mellesleg Stephen Hawking régi barátjáról és egyben riválisáról beszélünk.
proklima 2015 márc. 26. - 09:48:00
(1102/2293)
Ha már Kip Thorne szóba került:
"Stephen Hawking szerint a Cygnus X-1 galaktikus röntgenforrás nem tartalmaz olyan fekete lyukat, amelynek tömege a Chandrasekhar-korlát fölött van. Kip Thorne szerint tartalmaz ilyen fekete lyukat. Ha SH veszít, egyéves elõfizetést köt KT részére a „Penthouse“ magazinra. Ha KT veszít, négyéves elõfizetést köt SH részére a „Private Eye“ magazinra. (A kísérleti bizonyítékok növekvõ súlya alatt Hawking 1990-ben elismerte a vereségét.)"
offtopic
spekimen 2015 márc. 26. - 09:46:24
(1101/2293)
Te jó fej vagy nem úgy, mint a pasid, bár 10km-el a föld felett lebegsz és szerintem ezért vagy beleesve ebbe a polihisztorba.
Egyébként igen, "sajnos" egy ekkora jószág rengeteget eszik, és ha nem kapja meg az adagját, akkor nagyon tud ám követelõzni :D :D :D
8/10
Irgum76 2015 márc. 26. - 09:42:59 8/10
(1100/2293)
áh köszi mindkettõtöknek
Paul Deak 2015 márc. 26. - 09:37:42
(1099/2293)
Ott volt a premieren és azt mondta, hogy tetszett neki és anno, mikor Kip Thorne kitalálta, hogy filmet szeretne csinálni, Thorne vele is megbeszélte. Hogy mi is legyen benne, sõt az agyalások közben Thorne néha fel is hívta kidumálni 1-2dolgot. Állítólag haverok, nagyon jóban vannak.
proklima 2015 márc. 26. - 09:36:06
(1098/2293)
Kérdezd meg tõle!
E-mail: Prof.Hawking@damtp
Office Tel: 01223 337843
Address:
DAMTP,
Centre for Mathematical Sciences,
Wilberforce Road,
Cambridge,
CB3 0WA,
United Kingdom
8/10
Irgum76 2015 márc. 26. - 09:32:16 8/10
(1097/2293)
ha már Stephen Hawking szóba került engem az õ véleménye érdekelne legjobban errõl a filmrõl
úgy tudom nagy sci-fi rajongó biztos látta
proklima 2015 márc. 26. - 09:31:03
(1096/2293)
Igazad vagyon.
Haggyuk...
"Ugorgyunk" (Pósalaky úr).
proklima 2015 márc. 26. - 09:28:04
(1095/2293)
Széljegyzetként (ha már a CERN szóba került):
Stephen Hawking szerint a Higgs-bozon elpusztíthatja a világegyetemet (Starmus, 50 Years of Man in Space).
"A Higgs-potenciálnak van egy aggasztó jellemzõje, hogy metastabil lehet 100 milliárd gigaelektronvolt (GeV) felett. Ez azt jelentheti, hogy az univerzum katasztrofális vákuumba torkollhat: egy valódi vákuumbuborék a fény sebességével nõ. Ez bármikor megtörténhet, és nem láthatjuk elõre."
Viszont:
Jelenleg nincs olyan eszközünk, amivel ennyire nagy energiát létre tudunk hozni, különben összeomlana a téridõ, ahogy ma ismerjük. Egy ilyen gép egyelõre nagyobb lenne, mint maga a Föld.
Paul Deak 2015 márc. 26. - 09:26:22
(1094/2293)
Hoppá! Na, akkor ennek utánanézünk, mert ez érdekes :)