gmanarts 2015 ápr. 14. - 17:17:55
(1531/2291)
Coopernél az apa lánya kapcsolat nem éppen idillikus. Igen, ellátja érzelmi támogatással, de ez a testvére rovására történik, hisz a fiától meg megvonja a figyelmet. Nem hiába lesz belõle az, aki. Cooper elsõ sorban ember, minden hibájával együtt és nem mintaapa.
proklima 2015 ápr. 14. - 17:14:10
(1530/2291)
Mellesleg idézem spekimen hozzászólását: "Aki ilyen bunkó stílusban ír, az jogtalanul bitorolja a Paracelsus nevet."
"Ennyi!
Nagyon jó meglátás, szerintem sincs köze ahhoz akinek mondja magát, ellentétben velem."
10/10
offtopic
Roah 2015 ápr. 14. - 17:11:32 10/10
(1529/2291)
Errõl egyszer már beszéltünk, nem baj, ha most újrázok? :)))
Spoileres!

Másolom Cooper apaságáról alkotott véleményemet, oké?

Csak kiegészíteném néhány dologgal: Cooperben nem becsvágy volt, szerintem. (Az Matt Damon karakterét jellemezte, leginkább. Tett és becsvágy, hõsies küldetés véghezvitele, amiben kudarcot vallott.)Cooperre a felelõsség nehéz terhét rakta a professzor. Habozás és gátlás nélkül. Azzal, hogy mentse meg a világot - és a benne élõ gyerekeit is.

Régebben önzõséget írt rá valaki. Szerintem ez nagyon nem önzõség volt, épp ellenkezõleg.

Mert (és innen már idézek egy régebbi hozzászólásomból) az önzõség, az egy alapvetõen agresszív szó - abban a helyzetben, amibe Copper került...? Hogy "kiválasztották" az elektromágneses anomália üzeneteivel - hitte õ -, "valami idehozott", mondta, a koordinátákkal, hogy a professzor gyõzködte, mert Cooper rögtön azt mondta, amit minden szülõ mondott volna "Gyerekeim vannak", és a professzor meggyõzte lényegében arról, hogy tartson a Lázárra õ is, Cooper szerintem azért tette, hogy a gyerekeit megmentse. Aztán ugye kiderült a professzor hamis terve, és az is, hogy nem õt, választották ki, hanem a lányát. Szerintem nem önzõ volt, hanem félt.
Szülõként a döntés nehéz; ha én vagyok Mörf, és otthagy az Apu, ugyanúgy kiborultam volna, ahogyan a karakter tette. Lehet, hogy ez meredek lesz: én önzõ lettem volna! Az Apukámat akartam volna. Gyerekként, bármilyen okos is vagyok, fel sem fogtam volna, hogy Apu nem csak engem, másokat is megmenthet, és hogy a tette nem önzés, hanem önfeláldozás. Hogy odaadta egy nagy, nemes cél érdekében a legszebb éveket, amit a szülõ eltölthet a gyerekeivel.

És itt újra egy új észrevétel: amikor rájött Cooper, hogy a professzor megvezette, semmi és senki nem érdekelte, haza akart menni. Szerintem nincs ennél nagyobb bizonyság arra, mekkora áldozatot hozott a karakter, és hogy valójában a gyerekeit akarta megmenteni. Érdekes, számomra pont ettõl vált igazi, hús-vér szereplõvé, esendõ emberré. :))) A karakter változott - és ez történet, és cselekmény vezetési aspektusból pompás húzás. Ez a változás inkább az irodalomban mutatkozik meg, ott van rá tér és idõ, írásban jobban meg lehet a közönségnek, vagyis az olvasónak ezeket mutatni, fókuszálva, aprólékosan, úgy is hívják: karakter-fejlõdés.

Filmen ritka egy ilyen ábrázolás. :))) Úgy is mondhatnám, hogy szerintem unikum. :)))

SPOILER Vége!
offtopic
proklima 2015 ápr. 14. - 17:10:55
(1528/2291)
Tudjuk: "ajtó mögött a helye".
Nem vitázni kívántam.
Egy megállapítást írtam.
S ne írjon olyan a spanyol etikettrõl, akinek halvány foglma sincs róls...
offtopic
Paul Deak 2015 ápr. 14. - 17:08:29
(1527/2291)
Jaaaa, ééértem :) Hirtelen felindulásból írtam, nem nagyon olvastam vissza :)
Paul Deak 2015 ápr. 14. - 17:07:01
(1526/2291)
"Ha valaki gyereket vállal, onnantól kezdve maga elé kell helyeznie a gyermekei boldogságát a sajátjánál. Különben rossz szülõ, ahogy Cooper is az."

Ez alapvetõen egy óriási tévedés. Egy szülõnek biztos körülményeket kell teremteni ahhoz, hogy a gyereknek normális mintákat látva, egészséges öntudata, önismerete, önbizalma fejlõdjön ki, érzelmileg idejében le tudjon válni apuciról meg anyuciról (15-16-17év) és felelõs lehessen a saját boldogságáért.

A filmben be van mutatva, hogy Cooper és a lánya között egészséges apa-lány kapcsolat van, Cooper törõdik a lányával érzelmileg is. Nem hinném, hogy egy 10-11éves lány, akit így nevel az apja és akire ennyire partnerként és nem hülye kisgyerekként tekint az apja, hogy óriási lelki traumái keletkeznének és a boldogsága múlna azon, hogy "apu elment". Ha igen, akkor is egy idõ után a saját felelõssége ezt rendbe tenni magában. Ahogy ez sikerül is.

Harmadrészt pontosan erre az érzelmi feszültségre épít a film. A kislánynak fel kell dolgoznia az apja hiányát és helyre kell tenni az iránta érzett dühöt, az apjának meg meg kell tenni mindenképp azt a lépést, hogy otthagyja, mert csak így tudják mindketten megtenni azt a saját utat, amit meg kell tenniük ahhoz, hogy a végén minden oké legyen. Többször is említi a film, hogy Cooper rossz idõben él, máshol lenne a helye és azt is, hogy a lánya meg épphogy köröket ver az itteniekre. Neki és a lányának külön, más más helyen kell óriási dolgokat véghez vinniük és végig összeköti õket a kapocs, amit a film már az elején is bemutat.

Én nem értem, hogy lehet mindebbõl egy rossz apára és egy boldogtalan kislányra asszociálni és ütni az asztalt a rossz szülõ miatt.
8/10
offtopic
Irgum76 2015 ápr. 14. - 17:01:16 8/10
(1525/2291)
hagyd rá szuper érzékeny érzékszerveim azt súgják, hogy Gombóc Artúrina járt itt már elõzõ életében
Paul Deak 2015 ápr. 14. - 16:56:16
(1524/2291)
Coopernek megmondta az öreg prof, hogy a lánya meg a fia lesz az utolsó generáció a Földön és meg fognak fulladni.

Nem értem a nagy szülõi számonkéréseket. Ha marad, BIZTOSAN meghalnak a gyerekei, ha megy, TALÁN NEM és segíthet rajtuk.
És amint kiderült, nem lehet megmenteni õket (Mann bolygója + Mann elmondja az öreg tudós átverését) egybõl indult is vissza hozzájuk.

Egyébként a gyerekek talpraesettek voltak, ahogy ez be is volt mutatva, és ahogy a tanárok is beszéltek róluk, nem két szerencsétlen csecsszopó. Sõt, ahogy a film is mutatja késõbb, a fiából farmer lett, családdal, a lányából meg tudós. Volt egy talpraesett, jó kondiban lévõ nagyapjuk (Cooper APÓSA), aki még lazán élt addig, amíg a gyerekei 17-18évesek nem lesznek. Slusszpoénként még a NASA is figyelt a gyerekeire, a lányát magukhoz is vették. A gyerekeknek SEMMI bajuk nem eshetett, és nem is esett.

SZÁJ-BA-VOLT-MIN-DEN-RÁG-VA, Cooper minden érve, indoka, célja el volt magyarázva magyarul, minek kell lázongani, meg szirénázni? Az apjuk nem a kocsmába ment kurvázni.

Milyen becsvágy?
10/10
eIemes 2015 ápr. 14. - 13:24:41 10/10
(1523/2291)
"milyen könnyû dolga van mondjuk egy kínai Chan Buddhistának"

Freudtól egyszer megkérdezték: pszichiáterként hogy mindhat ilyent, hogy a gazdag kliensekkel szívesebben dolgozik?
Freud azt válaszolta: csak arról van szó, hogy a gazdagok már tudják: nem a pénzen múlik...
spekimen 2015 ápr. 14. - 11:44:14
(1522/2291)
Ezzel már szuperérzékeny is jött. Persze annyira sötét vagy, hogy úgy nem tudsz gondolkodni, hogy azért hagyta õket ott, hogy megmentse, mivel ez volt az egyetlen esély arra, hogy túléljék. Vagy ez a küldetés, vagy a teljes pusztulás mindannyiuk számára a Földel együtt. És persze ez sem biztos, hogy összejön, de inkább ez, mint a teljes kilátástalanság ami tuti biztos volt.
Tegnap volt egy hír, hogy fejátültetést végezne egy orvos, és már jelentkezõ is volt rá, mégpedig egy olyan ember akinek a teste teljesen elsorvadt egy betegség miatt. Nem biztos, hogy sikerül, sõt nagy valószínûség szerint nem, de ez az ember mégis bevállalja, mivel, ha nem akkor tuti vége lesz neki, így viszont még van esélye.
Talán megérted a sötét agyaddal a példa alapján, talán...
10/10
eIemes 2015 ápr. 14. - 11:29:30 10/10
(1521/2291)
Igen, ez egy tipikus "hárító" reakció.
1/10
Meklód fia 2015 ápr. 14. - 11:25:20 1/10 Előzmény eIemes
(1520/2291)
amúgy éljen a fõszereplõ! Egy igazi mintaapa. Úgy hagyta magukra az anyátlan gyerekeit, mint kutya a szarát, mit sem törõdve azokkal. Ilyen embernek nem való gyerek, akinek nincs gondoskodási érzete.
10/10
eIemes 2015 ápr. 14. - 09:33:22 10/10
(1519/2291)
Nem kell sem ennek mûködni, nem kell érteni sem.
Az SF egy mûfaj, ami keretet ad a történetnek.
A történet vagy a mondanivaló megragad a nézõkben.

Nem azért, mert egy filmrendezõ oldja meg a kvantummechanika és az általános relativitáselmélet nagy egyesítését, hanem azért, mert hitelesen ábrázolt fontos dolgokat, ami sok nézõ lelkét megérintette. Sokan szembenézhettek önmagukkal, mások inkább hárítanak (még nem érettek). És persze biztosan volt egy csomó ember, akit NEM érintett meg a történet, mert az õ élete más mederben kanyarog.
1/10
Meklód fia 2015 ápr. 14. - 08:19:34 1/10
(1518/2291)
"bár nem tudom kik írják ezeket talán a jövõbõl üzenõ multidimenzionális lények" :D

szerintem értelmes magyarázat erre nincs. 5D-s tér így mûködik meg stb. - ezt már csak belebeszélik a mániákus Scifi rajongók.
gmanarts 2015 ápr. 14. - 00:48:57
(1517/2291)
A filmben a professzor azt mondja, hogy nem fél a haláltól, de az idõtõl igen. Ebbõl következik aztán az, hogy a diák felismeri az egyenletek rekurzív mivoltát, mivel az alkotójuk figyelmen kívül hagyta az idõt. Nyilván a professzor azért fél az idõtõl, mert nem érti. Nem tudja hova helyezni az egyenletben.
Az idõ metafizikája sokszor elõkerül Nolan-nél, mint például a Mementóban, ahol a fõhõs saját bevallása szerint azért képtelen meggyógyulni, mert nem érzi az idõt. A rekurzió tehát az idõ spirituális értelemben vett ignorálásának a következménye lenne?
Cooper pedig felfedezõként az, aki képes dimenziókon át utazni, mert meglátja a közös nevezõt. Most itt a tört nevezõjében az idõt érteném, amely mindannyiunkat összeköt, egyetlen szubsztanciaként: az idõ ugyanúgy telik nekem, mint ahogy neked, mikor ezt olvasod, vagy Hawking-nak, aki épp most egy joghurtot majszolgat talán. Tehát az idõ, mint a nagy, közös én, természetbeni absztrakt megtestesülése. A rekurzió pedig törtek/ emberek individuum illúziójába való alámerülése, mely révén az egyenlet létre se jön és az elemek saját magukban osztódnak örökkön örökké. A filmbeli társadalom és a NASA is ilyen, melyeket mint két tükröt ha egymással szembe helyezel akkor végtelen rekurzió jön létre, ami értelmetlen s végeredményben üres.

SPOILER

Akárcsak a hiperkocka, mely végtelenül összetett, de önmagában csak rekurzív.
Cooper pedig kulcsként feloldja ezt az állapotot, az idõ asszimilálásával.

Egyébként kicsit nyelvészkedve: Cooper magát felfedezõnek hívja, angolul explorer. az "ex" valamibõl kifelét jelent, a "plore" mint a francia "pleurer" sírás, vagy kiáltást takar, ami rokon a "pluie" esõt jelentõ szóval, de a "plurar" "plurier" mint plurális magyarul többszöröst takar. Ki a sírásból/ kiáltásból/ esõbõl/ többszörösbõl - ergo a rekurzív világból.
Nem véletlenül hallgatja az esõ hangját, mikor saját felfedezõ mivoltáról értekezik és útjának a végcélja a szingularitás is összhangot alkot mindezzel.
8/10
Irgum76 2015 ápr. 13. - 22:10:54 8/10
(1516/2291)
közben mondom már rákeresek mi is az 5. dimenzió ha már ennyit emlegettük
hát szembejött mindenféle ezoterikus szarság: a szeretet dimenziója, Isten, megvilágosulás, asztrál tér stb
tudom a filmben nem ez van csak érdekesség kép mondom
8/10
Irgum76 2015 ápr. 13. - 21:45:16 8/10
(1515/2291)
ez igaz de ez egy terminátor szintû filmnél megbocsájtható se nem tudományos se nem fantasztikum
inkább fantasztikumon alapuló hent és mészár amit azért (ezért) szeretünk
azt azért tegyük hozzá, hogy John Connor az egyik katonáját küldi vissza nem tudja, hogy õ lesz az apja

egyébként közben nézelõdtem angol oldalakon is elég sok helyen elõkerül ez a dilemma mármint hogy, hogy találja meg a NASA-t ha õ küldi a koordinátákat
a legnépszerûbb válasz, hogy az 5D-s tér így mûködik és kész ezt el kell fogadni és nem agyalni rajta
és így 5d-ben nincs paradoxon
(bár nem tudom kik írják ezeket talán a jövõbõl üzenõ multidimenzionális lények)

a másik verzió, hogy volt egy eredeti idõsík is ahol a NASA keresi meg õt és úgy jut el a hiperkockába
ez kevésbé elfogadott
1/10
offtopic
Meklód fia 2015 ápr. 13. - 20:47:15 1/10
(1514/2291)
ezt a hülye logikátlanságot a Terminátorba is belevitték, amikor John Connor az apját küldi vissza a múltba, hogy huncutkodjon egy kicsit az anyjával, mert csak úgy fog megszületni.
offtopic
spekimen 2015 ápr. 13. - 19:58:29
(1513/2291)
"Aki ilyen bunkó stílusban ír, az jogtalanul bitorolja a Paracelsus nevet."
Ennyi!
Nagyon jó meglátás, szerintem sincs köze ahhoz akinek mondja magát, ellentétben velem.
offtopic
spekimen 2015 ápr. 13. - 19:53:24
(1512/2291)
Nem hiszem el, hogy nem tud jobbat írni egy polihisztor sci-fi író. Közmunka az olyan unalmas, elcsépelt szó már, meg az állandó önkielégítés mániád, talán Roah nem adja meg neked a „betevõt”, és ezért gondolsz állandóan az onanizálásra? Mennyien vannak olyanok, akik egymás mellett élnek nagy szeretetben, de a szex már évek-évtizedek óta nincs -te jó ég.
És még én vagyok gyerekes –eh.
Roah eltûnt, csak nem letiltottad? Durva ez a féltékenységi mániád.