Tegu 2015 jan. 26. - 13:19:47
(281/9141)
CSak azt nem lehet tudni, mert a szülésnél látott nõt nem tudom azonositani ezzel a hárpiával, hogy az édesanyja volt-e vagy csak annak az anyja, akit akaratlanul de megmérgezett. Mert itt sok "anya' van. De amikor vajudott, ehhez a nõhöz hasonlitott, igy elképzelhetõ, hogy a saját szülõ anyja ágál ennyire ellene.
Tegu 2015 jan. 26. - 13:17:09
(280/9141)
Na most, a szereplõk
A "szeretõ" anya:
K. Judit 2015 jan. 26. - 13:16:38
(279/9141)
Láttunk két koronázást?
Én csak az esküvõre emlékszem.
Azt hiszem, iszom egy kávét :)
K. Judit 2015 jan. 26. - 13:13:29
(278/9141)
Igen, ez a filmben is benne van. Megnéztem én is a második részt.
REméltem, hogy a vérengzéseket kihagyják, tulajdonképpen így is lett, mert ugrottak öt évet az idõben.

Megint beugrottam, pedig tudom, hogy az elsõ mondatokat (megjegyzéseket a feliratban), és az elsõ jeleneteket marhára meg kell figyelni/jegyezni, de persze a sütis részre én sem emlékszem pontosan, csak már arra, hogy szegény gyerek kap egy óriási pofont. Nagy hatása volt a hiedelmeknek, mert még nem sokat tudtak a világ mûködésérõl. Mindenesetre az anya részérõl ez akkor sem egy normális viselkedés. Persze könnyû utólag elítélni, de hiedelem, vagy vallási fanatizmus ide vagy oda, rossz nézni, milyen ellenséges a saját fiával.
Tegu 2015 jan. 26. - 12:55:36
(277/9141)
Átugrották idõben Hyejong 943–945 uralkodását, két koronázást láttunk. Most akkor Jeongjong ül a trónon ugye?
Tegu 2015 jan. 26. - 12:51:45
(276/9141)
Nem vagyok biztos benne, de Gwangjong édesanyja volt, aki meg akarta mérgezni õt, csak véletlenül a másik gyerek evett a sütibõl?
Milyen ereje lehetett egy jóslatnak, hogy valaki a saját gyerekét akarja megmérgezni miatta?
Tegu 2015 jan. 26. - 12:49:55
(275/9141)
Akkor megállapithatjuk, hogy császárság kikiáltása = függetlenségi nyilatkozat:)
Tegu 2015 jan. 26. - 12:47:44
(274/9141)
...és azért nem tud a mérgezésrõl a történelem, mert Taejo megtiltotta, hogy errõl beszéljenek, hétpecsétes titok maradt.:))
Tegu 2015 jan. 26. - 12:46:19
(273/9141)
Megállapithatjuk, hogy Taejo-nak sikerült elõször az egész koreai félszigetet egyesiteni, mert az Egyesült Silla a volt északi Goguryeo-i területeket nem foglalta el.
Tegu 2015 jan. 26. - 12:40:56
(272/9141)
Ugyancsak röviden:
Balhae:
(698–926)
Miután Goguryeo elesett és déli része beleolvadt az Egyesült Silla királyságba, a félsziget északi részén megmaradt egykori északi Goguryeo-i területen és Mandzsuria déli részeinek elfoglalásával létrehozta a késõbbi Balhae-t egy volt goguryeoi, Dae Jong Yeong.

"Balhae, a 698-ban kikiáltott, magát Goguryeo utódjának tekintõ állam az északi részeken sokáig virágzott, béke és stabilitás jellemezte. Kínai források a „Kelet virágzó országaként” emlegették. Kialakult az egységes koreai nyelv az addig égtájak szerint különbözõ nyelvjárások között. A 10. században viszont olyan politikai változások történtek, amelyek a bukást jelentették. A népek közti ellentétek és egy vulkánkitörés hatalmas belsõ feszültségeket okozott, a 10. században Balhaét a kitajok igázták le." /wikipédia/

A kitajok angolul khitans.

Még lázadoztak párszor a kitajok ellen, rövidéletü királyságokat létrehozva, de ezeket rendre legyõzték, utolsóként 925-ben, Dae Gwang-hyeon, az utolsó Balhae-i koronaherceg, lázadásának leverése után Goryeo-ba menekült 10 ezer emberével.
Tegu 2015 jan. 26. - 11:58:54
(271/9141)
Tehát Taejo ül a Taebong trónján, majd "elfoglalta Hubaekjét és békét kötött a kései Sillával. 936-ban az egész félszigetet lerohanva teljes befolyásra tett szert." /wikipédia/ Létrehozta a Goryeo királyságot, egyesitve az egész félszigetet egy országgá és felvette a Taejo nevet.

Ugy látom, itt a szokásos kinek legyen valójában hatalma, ki irányitsa az országot /a király vagy a nemesség/ dilemma fordul az erõs központi hatalom igénye, szükségessége felé.
Ennek megfelelõen, Taejo megpróbálja erõsiteni hatalmát egyrészt azzal, hogy a meghóditott területek arisztokráciáját beemeli a kormányzásba, másrészt a helyi hatalmasságok, klánok, hadvezérek erejét próbálja gyengiteni.
Érdekes megnézni, hogy minden fontos klánból volt egy királyi ágyasa, ami persze veszélyt is rejtett magában, ugyan elérte ideig-óráig a klán támogatását, ugyanakkor adott klánok nagyobb hatalomre is tehettek szert.
Uralkodása végefelé a nemesi családok, klánok a hadurakkal az élükön még mindig tul nagy beleszólási jogot követeltek maguknak a kormányzásban.

Rengeteg gyereke született, az elsõ három az érdekes a sorozat szempontjából,
Hyejong 943–945
Jeongjong 945– direkt nem irom ide az uralkodásának végét, most itt tartunk.
Gwangjong - hõsünk, a sirós fiu.
K. Judit 2015 jan. 26. - 11:34:31
(270/9141)
Taejo királyban már dolgozik a méreg.
943-ban lehetünk, Wang-so-nak még kell hat év, hogy trónra kerüljön.
Szerintem sok vér fog addig folyni.
K. Judit 2015 jan. 26. - 11:10:43
(269/9141)
Szerintem is a Felség megszólítás a jó, és ha meg róla beszélnek, akkor az Õfelsége... (Ezt a magyar szinkronosok is sokszor elrontották, ill. a fordítók, akik azt a pár történelmi drámát megkapták.)

Gongmin fölvette az aranypalástot, mert császárnak képzelte magát.
A mongolok meg már a spájzban voltak (a felesége is mongol volt).
Lehet, hogy ezzel bosszantotta fel úgy a mongolokat, hogy visszamenõleg intézkedjenek a császári rang eltörlésérõl Korjóban.
De a "ruha" kétségtelenül jól állt neki :)
Tegu 2015 jan. 26. - 10:59:09
(268/9141)
Az elõzményekrõl, nem egyszerü a változó nevek miatt, de röviden:
Az egyesült Silla /Silla, Pekcse, Goguryo/ végkorszakát élte

/ennek az idõszaknak a neve Kései három-királyság: Silla, Hubaekje/kései Pekcse/ és Taebong /kései Goguryeo/
(892–936)

A gyengekezü királyok és hatalmaskodó nemesek miatt lázadások, felkelések törtek ki, amelyek során kiemelkedett néhány vezéregyéniség, nemesek és hadvezérek, köztük GungYe, akihez csatlakozott Wang Geon, egy nagyhatalmu kereskedõ-klán vezetõjének fia is, akit képességei hamar GungYe egyik hadvezérévé tették.
GungYe sikeres hadjáratai után Taebong királyává koronáztatta magát, Wang Geont pedig miniszterelnökévé nevezte ki.
Most berakom a térképet, hogy lássuk, hogy nézett ki akkor a félsziget.
Látni itt még Balhae-t is.
GungYe-t, ahogy szokás, megrészegitette a hatalom, igy négy tábornoka ugy döntött, hogy lecseréli, s Wang Geont ülteti a trónra. Wang Geon, a késõbbi Taejo igy került hatalomra, de ez még csak a kezdet.
Tegu 2015 jan. 26. - 09:17:53
(267/9141)
Shine or go crazy /SGC/ 2. részt is megnéztem.

Látom, már sokmindent kideritettetek, én is utánanéztem néhány dolognak, fõleg elõzmények szempontjából.
De elõször is, szerintem ez a pehá-csoná dilemma folyamatos, Sillánál pl. pehának nevezték a királyt, aztán végig csonáznak a többi sorozatbn.
Alapból szerintem a pehá az a független, akár császári , a csoná pedig már a Kinától függõ formációk királyának járó titulus. Ezt meg lehet talán kerülni a Felség/Fenség megszólitással. /Megmondom õszintén, nem tudom megállapitani, melyik a hivatalos formula a kettõ közül, én a felséget hallottam többször./

Ha jól emlékszem, Gongmin is fel merte venni az aranypalástot, holott az csak a császár kiváltsága volt.
K. Judit 2015 jan. 25. - 17:43:51
(266/9141)
Igen 228 évig, Goryeo pedig 444 évig állt fenn.
Goryeo-nak ennyi év alatt összesen 31 uralkodója volt (meg még három gyerek, de azok nem számítanak), Balhae-nak pedig 15.

Nem irigylem a mai gyerekeket, ha ezeket pontosan meg kell tanulniuk. Pedig az egyik sorozatból emlékszem, hogy például megszámozták a nemzeti kincseiket és azokat fejbõl kellett/illett tudni.
offtopic
dorombka 2015 jan. 25. - 17:19:36
(265/9141)
Úgy látom az elég harcias idõ volt fõként a félsziget déli részén
K. Judit 2015 jan. 25. - 17:15:55
(264/9141)
Elvileg a 10. században vagyunk.
Wang-so (Gwangjong) 949-tõl uralkodik.
K. Judit 2015 jan. 25. - 17:12:44
(263/9141)
"Starting with Gwangjong" - õ most még csak a koronaherceg.
Nem nevezhetjük az apját és/vagy a testvéreit úgy, ahogy õ késõbb elrendelte.
Szerintem a mongolok visszamenõleg fosztották meg õket a császári rangtól.

Lehet, hogy a film készítõi puszta "hazaszeretetbõl", tisztelték meg az elsõ korjói királyokat császári ranggal.
Tulajdonképpen ez a pár év jutott nekik a császárságból (meg az a másik pár év az elmúlt századfordulón).
offtopic
dorombka 2015 jan. 25. - 17:07:49
(262/9141)
A kérésedre a térkép gondolom ez ( 7. század ): innen https://www.youtube.com/watch?v=S6XyDAh4EUo