Téma: Dûne

Cicalány 2009 szept. 09. - 20:45:36
(65/165)
Segítsetek már sorrendbe rakni a Dûne könyveket, hogy milyen sorrendben következnek egymás után, milyen sorrendben olvassuk, hogy megértsük! Köszi!

A dûne
A dûne istencsászára
A dûne eretnekei
A dûne káptalanház
A dûne messiása
A dûne gyermekei
offtopic
The EMPEROR 2009 szept. 09. - 20:06:23 Előzmény Vinogradov
(64/165)
Ebbe bele kell kössek: a Star Wars alapvetõen igen jónak mondható,fõleg, ha az ember odafigyel a háttérre is - mármint az eredeti,régi elsõ 3 (Episode 4,5,6) rész,annak is az eredeti verziója,nem a digitálisan átépített. Az Episode 1 és társai vágták tönkre az egészet igazából,elkomolytalanították.
9/10
tombenko 2009 szept. 09. - 19:16:27 9/10
(63/165)
Érdekes, engem pont a Star Wars indított a sci-fi felé... :) Annyiban viszont igazad van, hogy az volt az elsõ, mindent a látványra helyezõ film, amit sci-fiként akartak eladni. Saját véleményem szerint az csak fi, nem érzek benne tudományosságot, viszont a futurisztikus díszletek miatt a közemberek mégis tudományos-fantasztikusnak könyvelték el, ergo hozzájárult a mélységek nélküli filmek mûfajba való betörésének.
A hozzászólások meg nem csak itt ilyenek. Nézd meg mondjuk a 2001 topikot, vagy bármelyik másik sc-fi filmét.
Továbbra is fenntartom, hogy a tudományos-fantasztikus irodalom és filmmûvészet élvezetéhez feltétlenül szükséges bizonyos szellemi szint, az alatt nem lesz képes az ember értékelni õket.
Freddy Krueger 2009 szept. 09. - 16:53:06
(62/165)
Olvatam könyben,nagyon tetszett.
És a Lynch adaptáció is.
Annyira megfog a hangulata,a díszletek,a szuper zene.És nagyon jók a színészek is.
De szerintem csak eredeti hangon és DVD-n érdemes megnézni(mint a legtöbb sci-fi-t).
offtopic
Vinogradov 2009 szept. 09. - 14:15:53
(61/165)
Az elsõ Dûne minisorozat sztem gyatrára sikeredett.

Az akkori idõk (2000!) technikai lehetõségeihez, és a szerintem koprodukciós mivoltából is adódó anyagi forrásokhoz képest egy elnagyolt, néhol rendkívül zavaró látványvilágú, már-már fárasztóan hosszú, vontatott b-listás izét kaptunk, ami ráadásul pont azt nem õrizte meg a regénybõl, amelyet Lynch-nek a legerõteljesebben sikerült megmutatnia: sötét hangulatát és bizalmatlan légkörét.

Ezzel ellentétben viszont a Dûne Gyermekei már önmagában is tökéletes sorozat: nagyon szépen van fényképezve, különleges a hangulata - habár nem adta úgy vissza könyvekét - a zenéi pedig fantasztikusak (Inama nushif pl!) - ezt én is aláírom.

Sõt, jobbat mondok: a Dûne Gyermekei az egyik kedvenc sci-fi sorozatom...
offtopic
Vinogradov 2009 szept. 09. - 12:15:47 Előzmény tombenko
(60/165)
Az, hogy a mûfaj népszerûsége leszállóágban van, elsõsorban éppen az olyan filmeknek köszönhetõ, mint Star Wars és társai. Persze vannak nagyon jó sokkal kevésbé gondolati, mint cselekmény és látványszinten mozgó sci-fik, teszem azt a Stagate sorozatok és filmek, de alapjáraton ez a mûfaj mégiscsak nagymennyiségû szemetet gyártott, élén mégiscsak a legnagyobbat szólt gagyival, magával a Star Wars-szal.

Az, hogy a nyolcvanas évek elejétõl közönség-szinten mindinkább eljelentéktelenedett az intellektuálisan sokatmondó sci-fi, szépen tettenérhetõ egyes itteni delikvensek hozzászólásain is...
offtopic
Vinogradov 2009 szept. 09. - 12:11:20
(59/165)
Na ja, csak tudod az igazán komoly sci-fi önmagában is nagy falat - a Stalker-t sokan a büdös életben nem értenék a Sztrugackij-testvérek, a Solaris-t Lem mûve nélkül - ráadásul ha még Lynch rendezi...

Nem csodálom, hogy ez a bizarr intellektuális ûreposz sok volt a te pragmatista elmédnek - maradj csak a politikánál... :)
offtopic
Vinogradov 2009 szept. 09. - 12:08:28 Előzmény wukovsky
(58/165)
Én is nagyon szerettem anno a játékokat, pedig még sem a könyvet, sem a filmet nem ismertem...

(Olyan 2005 környékén újítottam be dvd-n a filmet, mert a könyvrõl már sokat hallottam, de azt hittem valami húszezredik tucatvacak bestseller, úgyhogy addig teljesen elkerültem - de egy haverom rábeszélt a filmre és nem bántam meg: persze a történet, a végeredmény strukturális értelemben több hézagot, hibát, súlyos hiányosságot tartalmaz, de a project mégsem vérzik több sebbõl, mert Lynch látványvilága és az általa itt megteremtett hangulat, majdnem minden sci-fit überel, amit valaha láttam. Nem véletelen, hogy ennek hatására olvastam el aztán a könyveket, amelyek teljesen új, és minden eddiginél markánsabb sci-fi élményt jelentettek - Frank Herbert és David Lynch egyként zsenik, ennyit tudok mondani.)

Visszatérve a játékokra a saját idejük legjobbjai közé tartoznak, s bár már nem is tudom hány éve nem játszottam velük, kezdem nagyon visszasírni azokat az idõket... :)
offtopic
Vinogradov 2009 szept. 09. - 12:02:45 Előzmény Geri23
(57/165)
Írd azt, hogy "nem az én mûfajom" vagy hogy "nem jött be", de azt semmiképpen sem, hogy sz@r film...

Mert egyébként nem is az - de ezt neked magyarázzam ? :)
offtopic
Vinogradov 2009 szept. 09. - 11:53:19
(56/165)
Helyesbítek: a FILM TELJES BÕVÍTETT VÁLTOZATA FELLELHETÕ A YOUTUBE-ON!!
offtopic
Vinogradov 2009 szept. 09. - 11:52:52 Előzmény bümbics
(55/165)
Akkor ne feledd el lecsekkolni az általam lejjebb küldött linket is, ugyanis, mint már többször is írtam volt: a film teljes terjedelmében fellelhetõ a youtube-on!
Vinogradov 2009 szept. 09. - 11:51:32 Előzmény Anteris
(54/165)
Ha az ki marad, akkor David Lynch talán egy kicsit meg is hazudtolta volna önmagát... :)
Trantor2 2009 szept. 08. - 18:54:27
(53/165)
Nem, ez most más, egy sokkal jobb vágás volt, mint amit eddig megismerhettünk, és amit magyar DVD-n is kiadtak. Remélem ezt fogják majd megismételni most szerdán is.
Bevallom most nem figyeltem rá a teljes figyelmemmel, így nem tudok minden eltérõ részletrõl beszámolni, de pl valóban nem volt a végén a jól ismert és utált esõ zárójelenet, és több apró részletet, kiegészítõ párbeszédet, benne hagytak, amelyek érthetõbbé tették az egészet.

Vinogradov ebben a hsz-ében részletesebben is beszélt róla, bár õ még az angol nyelvû verzióról beszélt:
| Válasz | Elõzmény (erdling)
jún. 02. 18:37 | 36/68
Trantor2 2009 szept. 08. - 16:58:03
(52/165)
Én elõször ezelõtt 17 évvel, 1992-ben találkoztam a történettel, és elég nehezen indult vele a barátságom. A könyv elejét sokszor át kellett olvasnom, amíg mindent meg nem értettem benne és a helyére nem tudtam tenni, de megérte a fáradtságot, mert utána a legfontosabb, legkatartikusabb élményt nyújtó könyveim egyike lett. Az én életemet teljesen megváltoztatta, hatása máig tart. Még ugyanabban az évben volt szerencsém megnézni a Lynch-féle filmet is videón, ami elsõre egyáltalán nem tetszett, s vmi egészen elképesztõen szörnyû bûnrossznak találtam én is. Azt hiszem én is vmi star-warsszerû technika és szörnyike központú látványvilágot vártam volna, a többi hagyományos hoolywoody közhellyel, mivel erre van kondícionálva a scifit nézõk többsége is, és nagyon gagyinak találtam az egészet. Ráadásul a könyvhez képest persze nem tudta elég részletesen visszaadni a történetet, hát hogyan is tudná, és a Báró gonoszságát bemutató gusztustalanságok is teljesen elvonták az én figyelmemet is, de vmiért megint benyomtam újra a lejátszóba, mert mégis megfogott benne vmi, és nagyon beleszerettem a filmbe is. Rövid idõ alatt vagy 20x megnéztem, és azóta is mindig megnézem, ha alkalom van rá, így most a Film+ -on is. Nem tudom végigelemezni mi az ami tetszik benne, de valószínû szerepe van benne az egyedi, azóta sem nagyon utánzott látványnak, amibõl bizonyos elemeket azért átemeltek a 2000-es minisorozatba is, és a nagyon jó zenének is. A jóval késõbb készült minisorozatot is ellenérzésekkel kezdtem el nézni, tv-szerûnek, szájbarágósnak, leegyszerûsítettnek láttam a Lynch-féléhez képest, de végül is ezzel a feldolgozással is megbarátkoztam, és már nagyon tetszik ez is.

Ahogy elnézem ezzel egyedül is lehetek, mert vagy az egyik, vagy a másik filmfeldolgozás szokott tetszeni a nézõknek, de mind a kettõ nem nagyon. Vagy éppen egyik sem, mert nem tudja visszaadnia könyv részletességét, ami a Dûne esetében egyébként teljesen lehetetlen, hacsak nem vmi 20 órás filmet készítenek belõle.
Lehet én vagyok igénytelenebb s elnézõbb a téma iránt, hogy ilyen befogadó vagyok, de azt hiszem inkább csak a történet szól akkorát, hogy nálam a mindenféle szemszögbõl elkövetett feldolgozásokon is átüt, s engem mindig teljesen lehipnotizál.

Egyébként a Film+ -on most vasárnap adott Lynch film verziója kicsit más volt, mint amit eddig láttam. Ha ez az az említett rendezõi verzió, akkor megerõsíthetem, hogy sokkal jobb, mint amit elõször láttam, én is csak ajánlani tudom mindenkinek. Ha ezt fogják ismételni szerda éjfélkor is, akkor muszáj lesz felvenni. Egyébként meg újra is van szinkronizálva, nyilván mert ez már egy új film a régebbi verzióhoz képest.
S ne tévesszenek meg senkit port.hu-n a film-bõl mutatott képek, mert összekeverték a Lynch-féle és a 2000-ben készült minisorozat képeit. Az elsõ 2 kép még a 2000-es sorozatból, a többi viszont már a Lynch-féle feldolgozásból van.
9/10
tombenko 2009 szept. 06. - 23:30:42 9/10
(51/165)
Valóban. De az a helyzet, hogy vannak, akiknek nincs a sci-fihez érzékük. Nekik a legjobb ilyen jellegû alkotás a Nyolcadik utas a halál meg a Csillagok háborúja. Ez tény, ez ellen nem kell, nem is lehet küzdeni. A zavaró inkább az, hogy néhányan az ilyen filmek topicjaiban (nincs jobb szó rá) trollkodnak. Nem veszik észre, hogy, amit õk hiányolnak a filmekbõl, annak a hiánya pluszt jelent. Nem fogják megérteni, mert legtöbbször szájbarágott mondanivalót várnak. De próbálkozni mindig lehet, ezért van, hogy a könyveket szokták a filmek mellé ajánlani. Egy könyv ugyanis nem csak a szemet, de a fantáziát is megmozgatja, ami a tudományos-fantasztikus irodalom és filmmûvészet megértését jelentõsen elõremozdítja. Azt is figyelembe kell venni, hogy a jó sci-fihez kell némi tudás is, anélkül igencsak zavarossá válhat a mû, illetve nehézzé a befogadása. Nem véletlen, hogy a legnevesebb írók között jónéhány olyan is van, akik gondolkodóként, tudósként vagy kutatóként is ismertek. És ugyanez az oka annak is, hogy a mûfaj népszerûsége jelenleg leszálló ágban van.
9/10
tombenko 2009 szept. 06. - 23:08:26 9/10
(50/165)
Senki nem is várta el. Szerintem a film magában is érthetõ, bár nézõtõl függ. Jómagam elõször a filmet láttam, utána olvastam csak el a könyvet, ha jól emlékszem, mindkettõ jó régen volt.
9/10
tombenko 2009 szept. 06. - 22:51:16 9/10
(49/165)
Nem kell ismerni, de úgy könnyebb a film megértése.
9/10
tombenko 2009 szept. 06. - 20:54:10 9/10
(48/165)
A könyv nem egyszerû dolog, nagyon figyelni kell. Érdemes belekezdeni.
A folytatásokról én is csak a Wikipediáról tudok.
krisz-1990 2009 szept. 06. - 20:49:42
(47/165)
A könyvet nem olvastam, így nincs összehasonlítási alapom. A 2000-es Sci-Fi Channel féle sorozat állítólag jobban követi a könyv fonalát, de nekem egy kicsit zavaros volt. Ezt a Linch féle verziót viszont nagyon szeretem. És a szereplõ gárda is zseniális.

A Wikin olvastam hogy A Dûne Messiása és A Dûne Gyermekei is meg lettek filmesítve. Errõl tud valaki valamit?
9/10
tombenko 2009 szept. 06. - 20:48:49 9/10
(46/165)
Akkor már tudom, ki kitõl nyúlt. Ez a film ugyanis 6 évvel idõsebb. A jobbtól tanulni nem szégyen. :)