9/10
ondok 2008 ápr. 13. - 14:47:39 9/10 Előzmény *Bátorszív*
(25/245)
Kedves Bátorszív!Ezt írod: " A szóban forgó mû, nem felel meg sem az Én izlésvilágomnak,- sem a szakkritikusok zöme által támasztott mûvészet-esztétikai elvárásoknak...
...és ez a könyvre, és a filmre is, egyaránt vonatkozik...; > ""
Nos én teszek a szakkritikusok véleményére,meg a sok hozzájuk igazodó sznobéra fõleg.Ezek csak nyugodtan nézegessék pl " A nem vénnek való vidék" c. Oszkár díjas "mûalkotást",amitõl minden kritikus transzba esik,tisztelet a kivételnek.Az Elfújta a szél az ami,egy romantikus történet,nem akar másnak látszani.Ugyanúgy ,ahogy más hasonló filmek ,regények (Monte Cristo,Három testõr stb.),amelyek a maguk kategóriájában klasszikusok.Nem próbálnak lila mûvészi ködbe burkolózva üres hatásvadász középszerû filmeket eladni levajazott zsûrik díjaival megtámogatva,mint a fent említett Coen testvérek filmje.Te nézd azt ,mi meg ezeket.
Vikke 2008 márc. 28. - 20:35:09
(24/245)
Vivien Leigh és Clark Gable nagyon jól el lettek találva egymáshoz. A filmet mindenkinek látnia kell mert egy kihagyhatatlan klasszikus.
*Bátorszív* 2007 okt. 05. - 00:51:14 Előzmény Huma
(23/245)
...Szerencsére... :) De hát végülis ettõl olyan színes, és izgalmas kis bolygónk humán állománya...; :)
tesstimi 2007 okt. 03. - 20:26:06
(22/245)
Elolvastam a Scarlettet is és nagyon tetszett, minden korábbi vélemény ellenére ez a kedvenc könyvem!!:)
Huma 2007 aug. 07. - 04:55:09
(21/245)
Most jöttem rá, hogy miért csak 1x néztem meg a sorozatot (anno), és miért nem érdekelt tovább. Jobb késõn, mint soha. Név nélkül (nem fokozva tovább a kedélyeket), köszönöm a Felvilágosítónak.
...de hát nem vagyunk egyformák...
*Bátorszív* 2007 aug. 06. - 23:34:21
(20/245)
(kiig.) ,---> " ... nagysikerû..."
*Bátorszív* 2007 aug. 06. - 23:29:38
(19/245)
:) Tisztelt tesstimi !
Akkor most csakis kizárólag! a Te! kedvedért, moderálnám, illetve tompítanám is, mind a az 'Elfújta a szél' címû regényrõl, mind a nagysikrû hollywoodi mozi-ról ebben a fórumban közzétett éles kritikámat; és csupán annyit jegyeznék meg, hogy : > A szóban forgó mû, nem felel meg sem az Én izlésvilágomnak,- sem a szakkritikusok zöme által támasztott mûvészet-esztétikai elvárásoknak...
...és ez a könyvre, és a filmre is, egyaránt vonatkozik...; >
Természetesen ennek ellenére, minden más véleményt tiszteletben tartok... (!)

peace,... és minden jót neked...! :)
tesstimi 2007 aug. 06. - 14:00:08 Előzmény *Bátorszív*
(18/245)
Tisztelt Bátorszív!
A véleménye kifejtése egyáltalán nem sértett meg.Ha nem írja, hogy úgy érzi megbántott, eszembe se jut.Mindenkinek van egyényi véleménye, melyet ebbe a fórumba leírhat.Persze ez a vélemény lehet bántó egyesek szempontjából, és lehet nem az.Nem éreztem megbántást, és õszintén remélem, hogy én sem bántottam meg senkit.Nem volt ilyen szándékom.
Üdv mindenkinek!
*Bátorszív* 2007 aug. 06. - 05:12:28
(17/245)
Minden felhozott példázatára, hosszú terjedelmes mondatokban tudnék reagálni, de erre most nincs idõ...
Viszont meghökkentõ, -- bár számomra, ismervén az író lelki világát, és stiláris beállítottságát - ebbõl az aspektusból,-teljességgel érthetõ,-- hogy Lev Nyikolajevics Tolsztoj, akivel a realista szépirodalom a zenitjére ért; és nyilvánvalóan rendkívüli mûvészet-esztétikai érzékkel rendelkezett; ki nem állhatta William Shakespeare mûveit; sõt! - mint tudjuk,- egy a közvéleményt alaposan fejbekólintó Shakespeare ellenes tanulmányt is írt...- megjegyzendõ, hogy mint irodalom'esztéta, ezzel a nevetséges tanulmányával kudarcot is vallott...- - de nagyot...-
- és ez most megint csak egy kiragadott, ám elgondolkodtató példa arra, hogy a mûvészi értékek megítélése, még ilyen szellemi magaslatokban is mennyire szubjektív tud lenni...
...folyt. köv.
Mara60 2007 aug. 06. - 01:07:15
(16/245)
Véleményem szerint a giccs legalább annyira szubjektív fogalom, mint maga a mûvészet. Megítélése nézõpont kérdése. (Van aki szerint Lehár zenéje is giccs, más a szeccesziós alkotásokat tartja annak, még magát a filmes mûfajt is egy jó ideig annak tartották, és napestig folytathatnám még.)
Az én olvasatomban a giccs nem más, mint hatásvadászat. Shakespeare és Moliere mester hosszasan tudtak volna errõl mesélni, ha nem kötötte volna le õket annyira újabb és újabb hatásvadász darabok színrevitele. De gondolom a Bronte lányoknak is lett volna mit hozzáfûzniük, akik imádták a giccses gótikus rémtörténeteket, és buzgón beleszõtték õket a saját munkáikba. A ma reneszánszát élõ Austen sem kifejezetten az akadémiának szánta mûveit, hanem a korabeli lányoknak, asszonyoknak, pont úgy mint Margaret Mitchel. A férfiakról csak azért nem írok, mert tudnivaló, hogy például Balzac mennyire nagy ívben ...fütyült a kritikusaira, Dumas pedig kereken megmondta, hogy amíg a Monte Cristóval vagyonokat keres, marhásul nem érdekli mennyire lehúzzák az írásait. Ugyanakkor a piedesztálra emelt Victor Hugo azért, a Nyomorultakon kívül, olyan könyveket is letett az asztalra, mint a Nevetõ ember, ami igazán veri a giccses mûvek futamát. (persze azért én azt is szeretem) És akkor még a hazai mezõnyrõl nem is beszéltünk. Jókai is igencsek tisztában volt vele, mivel lehet ámulatba ejteni a jónépet.
És õk csak kiragadott példák abból a hosszú listából, akik az olvasók szórakoztatását, elvarázsolását tûzték ki célul. És az, hogy évtizedek, vagy akár évszázadok múltán is leemeljük könyveiket a polcról, jelzi, hogy nem veszkõdtek hiába.
*Bátorszív* 2007 aug. 05. - 20:50:56
(15/245)
(off.)...Természetesen az alábbi ···· irodalmi mestermûvek, csak kiragadott példák voltak... (!) (... Nem akartam egy hosszú felsorolásba kezdeni, mert annak nehezen értem volna a végére...) ( Excuse...)
Peace, és minden jót !
*Bátorszív* 2007 aug. 05. - 20:34:20 Előzmény Mara60
(14/245)
Tisztelt Mara!
Igazán köszönöm a kultúrált hozzászólását.; Ilyen higgadt, és toleráns hangnemben kell kommunikálni egymással...
Én is egyvéleményen vagyok önnel abban, hogy ezen a fórumon, természetesen mindenkinek jogában áll elmondani a saját véleményét... De azért ne felejtsük el, hogy vannak bizonyos szakmai bírálatok is, amit azért ildomos figyelembe venni, és átgondolni, illetve elgondolkodni rajtuk.;
Az, hogy mi a mûvészet, és mi a giccs, az nagyjából meglehetõsen pontosan behatárolható.; Az más kérdés, hogy a szubjektív benyomások, és élmények egy adott mû esetében, néha felülírhatják az esztéták, és kritikusok véleményét... És persze, ilyeténképp mindenkinek szíve joga szeretni, rajongással övezni,és dícsérni - az irodalmi, illetve mûvészi értékétõl függetlenül - bármilyen alkotást, vagy produkciót...;
De azért azt remélem, hogy az 'Anna Kareninát', 'A félkegyelmût', vagy akár az 'Üvöltõ szelek'-et'...stb. is olvasta, és dicsõíti, mert ezen regények, valódi mûvészi értékeket hordozó világirodalmi remekmûvek... ... ... (?!)
Mara60 2007 aug. 05. - 11:20:45
(13/245)
Tisztelt Bátorszív!
Egyetértek, miszerint ez a fórum azért van, hogy mindenki elmondhassa a véleményét a filmekrõl.
Elõfordult már velem is, amikor egy-egy alkotás, amit mások dícsértek, nekem nem tetszett. És elõfordult, hogy ennek hangot is adtam......de......mindig hozzátettem, hogy SZERINTEM.
Nekem azok a filmek, zenék, képzõmûvészeti alkotások tetszenek, amik megérintenek, hozzám szólnak, beindítják a fantáziámat, függetlenül attól, mennyire felelnek meg az esztéták véleményének. És gyanítom, hogy a legtöbb ember egy mûalkotás megítélésekor nem annak mûvészi fokát veszi figyelembe, hanem sokkal inkább a hatást, melyet az adott mû rájuk tesz.
És mi más lenne a célja a mûvészetnek ( legyen az bármely mûvészeti ág) hogy hatást gyakoroljon az emberekre?
Ezért tehát az ilyen mondatok, mint ...

"....Tanuljátok már meg végre, hogy az, ha egy sziruposan csöpögõ, vagy mûvészileg teljesen értéktelen vacak film a bugyuta tömegnek tetszik, attól még az egy fikarcnyival sem lesz értékesebb...;"

...nem állják meg a helyüket, mert igenis tele van a világ olyan alkotásokkal, melyek pont azért váltak maradandó értékké, mert az ítészekkel ellentétben az embereknek tetszett.
*Bátorszív* 2007 aug. 05. - 08:53:43
(12/245)
Tisztelt tesstimi!
Nekem eszem ágában nem volt személyesen megbántani sem téged, sem a film, illetve a könyv rajongóit... És mivel látom, hogy még nagyon fiatal vagy; biztos vagyok benne, hogy változni fog az ízlésed is, és az olvasmányaidról alkotott véleményed is...; No persze, ha nem..., az sem tragédia; hiszen hál'Istennek nem vagyunk egyformák...;

De annak örülnék, ha kicsit fajsúlyosabb irodalmi mûveket is olvasnátok, valamint megpróbálnátok néhány mélyebb mûvészfilmet is végignézni, -- átérezni, -- megérteni, -- vagy - egyszerûen - csak hagyni, hogy hasson rátok...;
*Bátorszív* 2007 aug. 05. - 06:01:51
(11/245)
Tanuljátok már meg végre, hogy az, ha egy sziruposan csöpögõ, vagy mûvészileg teljesen értéktelen vacak film a bugyuta tömegnek tetszik, attól még az egy fikarcnyival sem lesz értékesebb...;
Sajnos az 'igazi mûvészfilmeket' soha sem a többség preferálja...;
Az "Elfújta a szél'' ugyan filmtörténetileg megkerülhetlen hollywoodi produkció, mert rendkívül népszerû még ma is, és már-már kult-film a hatalmas - fõleg persze nõkbõl álló - rajongótábor körében, de ez mit sem változtat azon az igazságon, hogy Sajnos! mûvészileg silány, és gyatra a regény is, és a film is...;
Ez a helyzet...!
Kérdezzetek meg nyugodtan egy másik autentikus film'esztétát; ( mondjuk:(tisztelt kollégámat), Báron Györgyöt) Ugyan ezt fogja mondani...; csak talán más szavakkal...;

Ja, és Én szánlak téged, kedves hozzászóló····...! :(
tesstimi 2007 aug. 04. - 18:22:04
(10/245)
Bár a filmet nem láttam és a könyvnek is csak a felénél tartok, úgy gondolom, hogy ez egy igazán nagyszerû olvasmány.Már akkor is könny szökött a szemembe, amikor Rhett otthagyta Scarlettet az úton "2 ellenséges csapat között", de még akkor amikor Ashley-vel állnak a kertben a háború után és csókolóznak és Ashley végre kimondja a várva várt szót:"szeretlek".És még mindig hátra van a történet fele.
Kedves Bátorszív!Úgy gondolom-bár ez egyényi vélemény-hogy 1 olyan oldalra ahol 11 hozzászólásból 10 dicséri és imádja a könyvet és a filmet, kár olyan hozzászólást írni, mint amilyet te írtál.Persze az életbe vannak ízlések és pofonok, de igazán sajnálatra méltó hogy egy szép oldalt elrontassz azzal, hogy giccsrõl, gyenge és selejt dolgokról beszélsz.Ha látod hogy hány ember szereti a mûvet, mit gondolsz, hogy a kemény hozzászólásodra megváltozik a véleményünk????
Ez az igazán sajnálatra méltó dolog! :(
n-kitti 2007 júl. 20. - 18:45:00
(9/245)
Egy igazán nagyszerû történet, egy nagyszerû író tollából! Az Elfújta a szél örök, biztos vagyok benne, hogy az unokáink is ismerni fogják. Csodálatos! Ahogy a kényes kisasszonyból, kemény asszony lesz...ezt az átalakulást végignézni nagyszerû! A film is jó, Vivien Leigh isteni, de nekem a könyv viszi a pálmát, megunhatatlan, letehetetlen, örök.
gladiátor1 2007 jún. 10. - 00:20:49
(8/245)
Tökéletes, csodálatos, idõtlen klasszikus. A szereplõk briliánsak, minden a helyén van.

Éveken át a hatása alatt voltam, a könyvet a film hatására olvastam el 1x-2x, jó sokszor, a filmet pedig nem számoltam, hányszor néztem, megunhatatlan, gyönyörû.
10/10
Babucica 2007 jún. 09. - 22:59:03 10/10
(7/245)
remekmû!!!!!!!!
a könyvet 10 évesen olvastam elõször és utána még 4szer....
a könyv isteni a film pompás:D és Retth az álompasi!:D
n-kitti 2007 jún. 06. - 18:28:38
(6/245)
Nekem nagyon tetszett, a könyv sokkal jobban mint a film. A film se rossz, csak zavar benne, hogy sokszor nagyon pontatlan, például kihagyja azt, hogy Scarlettnek Bonnie elõtt volt még két gyereke. Ez azért elég zavaró. Egyébként Vivien Leigh nagyszerû és gyõnyörû, meg mindenki nagyon jó, a táj is, meg tényleg...szuper. Margaret Mitchell egy kiváló író volt!