Téma: Éli könyve

offtopic
t'nak 2010 jún. 17. - 20:58:13
(300/760)
Nézd, drága, ez a Biblia szövege. Ha esetleg a zsidó fordításra vagy kíváncsi, itt azt is elérheted: http://hu.wikipedia.org/wiki/T%C3%ADzparancsolat
offtopic
t'nak 2010 jún. 17. - 20:55:03
(299/760)
Az uralkodócsaládok nevének helyesírásáról beszéltünk, mivel ezt írtad: "Én ezen szoktam még rötyögni pl: Vilmos herceg. :)" Marx Károly, Verne Gyula, Tell Vilmos, Babszem Jankó és Jézus Krisztus nevét pedig a hagyományõrzés alapelve szerint le lehet írni az eredetitõl eltérõen is, mert belegyökereztek a magyar nyelvbe. Ha ez számodra még mindig okkult, ha az elméd számára nem tudod a helyesírást okkupálni, ha végképp nem okulsz, úgy az iq-dat javítsd okuláréval. Ne fárassz tovább, ennyi is túl sok volt belõled.
twillight 2010 jún. 17. - 20:23:11
(298/760)
Nem fárasztalak, tényleg rossz a megoldásod.
Én nem azt kérdeztem mit mondanak a papok, hanem hogy mi áll a Bibliában.

Ha kéred, óránként adhatok segítséget, de ezzel le is korlátoztad a megoldhatóságot ma éjfélre.
offtopic
t'nak 2010 jún. 17. - 20:05:41
(297/760)
ne fárassz, idd meg a sörödet :)
offtopic
t'nak 2010 jún. 17. - 20:04:32
(296/760)
És Camilla hivatalos, protokolláris neve is már Kamilla: http://hu.wikipedia.org/wiki/K%C3%A1roly_walesi_herceg
twillight 2010 jún. 17. - 20:03:07
(295/760)
Adott olyan parancsokat, de nem azok a Biblia által megnevezett Tízparancsolat.

Így nem érdemled a jutalmat (nem számít visszautasítod-e).
10/10
Ze74 2010 jún. 17. - 20:03:07 10/10
(294/760)
Nagyon tetszett,mostanában ilyen témájú filmek közül ez a csúcs,és Oldman nekem mindig is a "rossz" oldalon tetszik.
offtopic
t'nak 2010 jún. 17. - 20:01:40
(293/760)
Sõt: hivatalosan és helyesen Dianát már most Diánának kellett volna írni-hívni: http://hu.wikipedia.org/wiki/Di%C3%A1na_walesi_hercegn%C3%A9
offtopic
t'nak 2010 jún. 17. - 19:35:19
(292/760)
Ez ügyben, kérlek, reklamálj az Istennél, miért ilyen parancsokat adott :)
offtopic
t'nak 2010 jún. 17. - 19:34:17
(291/760)
Nos, próbálj meg kicsit figyelni: Diana, Sarah Fergusson a királyi családba születtek? Vagy késõbb lett belõlük uralkodó? András és Vilmos herceg a királyi családba született?

Kimásolok neked ide egy kis szöveget a svéd uralkodócsaládról (önállóan talán túl nagy nehézséget okozna megkeresni és átgondolni, tehát tegyük együtt):

XVI. Károly Gusztáv (svédül Kung Carl XVI Gustaf av Sverige, teljes neve Carl Gustaf Folke Hubertus; Stockholm, 1946. április 30.) Svédország királya 1973. szeptember 15. óta. VI. Gusztáv Adolf svéd királyt, a nagyapját követte a trónon. Károly Gusztáv herceg 1946. április 30-án született Gusztáv Adolf svéd királyi herceg és Szibilla szász–coburg–gothai hercegnõ ötödik, utolsó gyermekeként.
1972-ben, a müncheni olimpián a király megismerkedett Silvia Renate Sommerlath-tal, egy német üzletember lányával, aki Brazíliában nõtt fel. Az uralkodó beleszeretett, majd 1976. június 19-én feleségül is vette Silviát, akibõl Szilvia néven királyné lett. A királyi párnak három gyermeke született:
Viktória koronahercegnõ (1977. július 14.)
Károly Fülöp herceg (1979. május 13.)
Madeleine hercegnõ (1982. június 10.)

Mint látod, a királyi család tagjainak a nevét igyekeznek magyarosan írni, amennyiben ez lehetséges és a névnek van magyar átirata (még azt is, hogy Szibilla); ha nincs, akkor megmarad az eredeti név (Madeleine). Aki kívülrõl kerül be, annak a nevét akkor magyarítják, ha köze lesz a trónhoz (így lett Silvia Renate Sommerlathból Szilvia királyné).

Nézzünk egy másik példát:

I. János Károly (Teljes neve Juan Carlos Alfonso Víctor María de Borbón y Borbón-Dos Sicilias)m(Róma, 1938. január 5. – ), spanyol király[1] 1975. november 22-étõl. János Károly 1938-ban született János barcelonai gróf, spanyol trónörökös és Mária Mercédesz nápoly-szicíliai hercegnõ második gyermekeként, illetve elsõ fiaként. Miután 1931-ben kitört a forradalom, az akkori spanyol király, XIII. Alfonz, János Károly nagyapja Olaszországba emigrált. A zavaros idõket követõ polgárháborúból végül Francisco Franco tábornok került ki gyõztesen, aki diktátorként vezette tovább az országot. 1962. május 14-én, Athénban feleségül vette Zsófia görög és dán királyi hercegnõt, Pál görög király lányát. A párnak három gyermeke született:
Ilona infánsnõ (1963. december 20. – )
Krisztina infánsnõ (1965. június 13. – )
Fülöp trónörökös infáns, Asztúria hercege (1968. január 30. – )
Egyenes ági leszármazottja többek között Viktória brit királynõnek, XIV. Lajos francia királynak és V. Károly német-római császárnak.

Ebben a példában is láthatod, hogy a közrendû emberek keresztnevét nem magyarítják (Francisco); de a királyi családok tagjainak nevét mind a jelenben, mind a múltban magyarosan írják le.

És legyen egy harmadik példa:
V. Harald norvég király Olaf koronaherceg (a késõbbi V. Olaf) és Márta svéd hercegnõ egyetlen fiaként. 1968. augusztus 29-én, Oslóban Harald koronaherceg feleségül vette az oslói Sonja Haraldsent, a mai Szonja királynét. A házasság jóváhagyására kilenc évet kellett várni. A Storting, vagyis a norvég országgyûlés, a kormány, valamint V. Olaf végül megadta az engedélyt egy közrangúval kötendõ házassághoz.
A királyi párnak két gyermeke született:
Márta Lujza hercegnõ (1971. szeptember 22. – )
Haakon koronaherceg (1973. július 20. – )
Haakon norvég királyi herceg (teljes nevén Haakon Magnus) V. Harald norvég király és Szonja norvég királyné fia, a jelenlegi norvég trónörökös. 2001. augusztus 25-én az Oslói székesegyházban feleségül vette Mette-Marit Tjessem Høibyt. Lányuk, Ingrid Alexandra norvég hercegnõ 2004. január 21-én, fiuk, Sverre Magnus herceg pedig 2005. december 3-án született.

Itt láthatod, hogy sok norvég névnek nincs magyar átirata, azokon nem változtatnak. Aminek van magyaros átirata, azon viszont igen (Szonja).

Az angol királyi család esetén fenntartom az esélyét, hogy ezt a szabályt nem tartják be, mivel az angol olymértékben egyeduralkodó világnyelv lett, hogy az angolosan ejtett neveket fölösleges lesz magyarítani. Ugyanakkor, mivel maga a királyság intézménye sem korszerû, így a hagyományõrzés kedvéért mégiscsak valószínû, hogy a történelmileg kialakult névhasználatot a brit uralkodóház esetében is fenntartják, csakúgy, mint az összes többi dinasztia esetében, így lesz majd Katalin királyné Kate-bõl.
Egyébként Dianát is nagyon sokan ejtették-ejtik "dianá"-nak, mivel a trónörökös felesége volt. Vilmos viszont nem trónörökös, elõbb az apja lesz a király. Így ez a szigorú protokoll rá nem vonatkozik (mint ahogy András herceg felesége is Sarah maradt).
twillight 2010 jún. 17. - 18:57:03
(290/760)
Nem jó a megoldásod.
offtopic
t'nak 2010 jún. 17. - 18:21:24
(289/760)
Nem én tehetek arról, hogy képtelen vagy felismerni a nyelvtani szabályban rejlõ logikát.
Mint írtam már: ha rendõr vagy, én kérek elnézést :P XD
offtopic
t'nak 2010 jún. 17. - 14:10:03
(288/760)
Nézd, kommandós, ezen a honlapon tanulmányozhatod az uralkodók nevének helyesírási szabályait: http://hu.wikipedia.org/wiki/Kateg%C3%B3ria:Uralkod%C3%B3k_list%C3%A1i
Ebbõl külön a kortárs uralkodók névsora: http://hu.wikipedia.org/wiki/Kort%C3%A1rs_uralkod%C3%B3k_list%C3%A1ja
Szerinted, ha "Vili" feleségül veszi "Katit", máris királynõ lesz belõle?
Dianát "dájáná"-nak ejtik, de becézve már "di" és nem "dáj"; Sarah Fergusson sem Sára, viszont az exférje nem "endrú", hanem András herceg. Camillát viszont "kamillának" mondják. Én feltételezem, hogy Kate egyelõre "két" marad, de királynéként már Katalinnak fogják írni, hacsak addig ki nem hal a magyar nyelv. :)
offtopic
t'nak 2010 jún. 17. - 13:49:55 Előzmény twillight
(287/760)
a sört idd csak meg.

1. Én, az Úr, vagyok a te Istened, a ki kihoztalak téged Égyiptomnak földérõl, a szolgálat házából.
Ne legyenek néked idegen isteneid én elõttem.
2. Ne csinálj magadnak faragott képet, és semmi hasonlót azokhoz, a melyek fenn az égben, vagy a melyek alant a földön, vagy a melyek a vizekben a föld alatt vannak.
Ne imádd és ne tiszteld azokat; mert én, az Úr a te Istened, féltõn-szeretõ Isten vagyok, a ki megbüntetem az atyák vétkét a fiakban, harmad és negyediziglen, a kik engem gyûlölnek.
De irgalmasságot cselekszem ezeriziglen azokkal, a kik engem szeretnek, és az én parancsolatimat megtartják.
3. Az Úrnak a te Istenednek nevét hiába fel ne vedd; mert nem hagyja azt az Úr büntetés nélkül, a ki az õ nevét hiába felveszi.
4. Megemlékezzél a szombatnapról, hogy megszenteljed azt.
Hat napon át munkálkodjál, és végezd minden dolgodat;
De a hetedik nap az Úrnak a te Istenednek szombatja: semmi dolgot se tégy azon se magad, se fiad, se leányod, se szolgád, se szolgálóleányod, se barmod, se jövevényed, a ki a te kapuidon belõl van;
Mert hat napon teremté az Úr az eget és a földet, a tengert és mindent, a mi azokban van, a hetedik napon pedig megnyugovék. Azért megáldá az Úr a szombat napját, és megszentelé azt.
5. Tiszteld atyádat és anyádat, hogy hosszú ideig élj azon a földön, a melyet az Úr a te Istened ád te néked.
6. Ne ölj.
7. Ne paráználkodjál.
8. Ne lopj.
9. Ne tégy a te felebarátod ellen hamis tanúbizonyságot.
10. Ne kívánd a te felebarátodnak házát. Ne kívánd a te felebarátodnak feleségét, se szolgáját, se szolgálóleányát, se ökrét, se szamarát, és semmit, a mi a te felebarátodé.
twillight 2010 jún. 17. - 01:13:51
(286/760)
Hajlandó vagyok fizetni egy sört (vagy hasonlót) annak, aki felsorolja egy napon (24 órán) belül a bibliai tízparancsolatot.

Ha senki nem találja el, akkor megfontolom hogy egy hétre nyújtsam az idõt.
3/10
SPeter4 2010 jún. 16. - 23:52:27 3/10 Előzmény brandarchi
(285/760)
Kedvesnek tûnõ megjegyzésedet értem... köszönöm, a válaszom, hogy nincs igazad...
A könyv nyilván nem ruházhat fel senkit hatalommal, mivel senki nem ismeri azt. Ilyen értelemben a könyv pusztán funkciójában létezik, mert a fõf*sz lobogtathatna egy Móricka magazint is, ugyan annyi hatalmat ruházna rá. Egyiket sem értik, a plebs számára mindkettõ csak egy rakás betû. Akár egy Playboyjal is nagyobb tekintélyre tehetne szert, mert annak vizuális üzenete univerzális.
Éli is az idézettel hatot a lányra... a könyv nem egy szimbólum, nincs mágikus ereje , amit átruházhatna, stb, stb...

Nem hiszem, hogy sok ember elriaszt a kritika, akit érdekel a film, úgyis veszi a fáradtságot, hogy saját véleményt alkosson róla. Akinek pedig fáj a negatív visszajelzés végezzen jobb munkát, vagy keressen más szakmát.
9/10
Spooner 2010 jún. 16. - 22:51:03 9/10
(284/760)
Egyszerû story mégis magávalragadó, nagyonjól megcsinálták ezt a néhol már mad max-et idézõ filmet. Washington elég tisztességesen kaszabol a filmben :D
ja és Solara gyönyörûséges xD


SPOILER
nekem se tûnt fel, hogy vak csak a végén.. megkell néznem mégegyszer, direkt erre is figyelve.. de nagyonjó ötlet volt ez befejezésnek szerintem, van ezáltal a filmben egy kisebb csavar :)
Direktor09 2010 jún. 16. - 22:08:25
(283/760)
A mostanában játszott utópiák közül ezt tetszett a legkevésbé. Kicsit keserédes, mintha túl sok mindent próbáltak volna egy filmbe sûríteni: valásosság, akció, hõsfilm, jó-rossz kûzdelme, dráma SPOILER! (már ha a végét annak lehet felfogni, mert végülis teljesítve lett a küldetés). Szóval nekem ez így egy kicsit sok volt.
SandM 2010 jún. 15. - 23:00:58
(282/760)
* SPOILER *

hát talán azt akarták a végén jelezni, amikor közelrõl mutatják a szemét. viszont most belenéztem a filmbe pár helyen, és eléggé "néz" a szemével, szóval ha tényleg nem lát, ez eléggé furcsa...
javítom magam, és csak 8-ra értékelem:P
Numudal 2010 jún. 15. - 22:24:42
(281/760)
Sziasztok!

Egy

----SPOILER---- kérdés

Az "Eli" tulajdonképpen vak? Mármint, a végén, ahogy mutatják a szemét, meg állandóan mindent igazából úgy vesz észre, hogy "hallod" "érzem" stb... plusz azért a könyvet sem minden "látó" tudja így olvasni. Amikor a városban lövöldöznek, akkor is inkább csak arra lõ rá aki már lõtt.

Ellenben, meg sokszor nagyon határozottan nyúl ide/oda.

Szóval ez egyértelmû csak nekem nem. vagy túlmisztifikálom a dolgot?