Téma: Eredet

10/10
CinemaParadiso 2010 aug. 06. - 13:50:27 10/10
(866/2206)
Köszi, pont így gondolom én is,irtó jó amit írtál, valóban egy két momentumra még nincs meg a válasz, de ki bánja ezt...:-)
gmanarts 2010 aug. 06. - 13:39:07
(865/2206)
Okoskodnék egy kicsit, ha nem baj. Szerintem érdekes:

Ariadné a görög mitológiában Minósznak a lánya volt. - A filmben Miles (Michael Caine karakterét hívják így a stáblista szerint) Cobb gyermekeinek a nagyapja, de az nem derül ki egyértelmûen, hogy valóban õ Cobb apja-e. Lehet Mal papája is. Szerintem ez valószínûbb.

Ariadné a mitológia szerint beleszeret Thészeuszba, akinek ad egy fonalat, hogy annak a segítségével kitaláljon a Minótaurusz labirintusából, miután legyõzte a szörnyet. Aki nem más mint Ariadné féltestvére. - Ha elfogadjuk, hogy Miles Minószt jelképezi a filmben, akkor Michael Caine figurája az apja Malnak (aki megtestesíti a Minótauruszt, akit Minósz Poszeidóntól kapott, hogy áldozza fel és övé a királyság, de Minószt elbûvölte a tengerbõl kiemelkedõ bika szépsége és nem azt ölte meg /megj.: a filmben a tenger fontos szerepet kap, és Marion Cotillard elég szép:) bizonyos értelemben/ és Miles, ha úgy vesszük Ariadné apja is. Természetesen ez erõs lenne, de azzal, hogy õ "adja át" Cobbnak a lányt, aki aztán a fonál lesz a labirintuson keresztül a "szörnyhöz" árnyaltan erre utal szerintem.

Kicsit erõltetettnek tûnhet, de a két nõ (Ariadné és Mal) meglehetõsen hasonlít egymásra. Mal gyerekkori háza a parttalan tudalattiban egy francia ház és az sem mellékes, hogy egy francia szinésznõ játsza. Ariadné pedig Párizsban tanul, amitõl még persze bárhonnan lehet (nekem is volt szerencsém Párizsban tanulni:)) de mégis nyílvánvaló kapcsolatot sejtet kettejük között a film. Az se mellékes, hogy mindketten nagy fantáziával rendelkeznek, lenyûgözi õket az álomvilág és nem tudnak neki ellen állni. (Ezt mikor Ariadné feldúltan elhagyja Cobbot a "kiképzés" után maga Cobb is megjegyzi, hogy "úgyis vissza fog jönni" - elõre tudja mit fog tenni a lány, mintha már ismerné õt)

Késõbb a mitológia szerint Thészeusz magával viszi Ariadnét, ahogy korábban megígérte neki. Hajón menekültek el Athénból és kikötöttek Naxosz szigetén, ahol (milyen érdekes:)) Ariadné elaludt. Majd mire felébredt Thészeusz elhajózott és õ egyedül maradt. (Késõbb Dionüszosz vigasztalta meg és vette felelségül...)

Elnézést, ha túl hosszú voltam, de ezen filmen valóban el lehet elmélkedni.
tavrok 2010 aug. 06. - 13:28:04
(864/2206)
Sosem fogom megérteni, hogy egyeseknek miért okoz örömöt filmeket totál lefikázni. Lehet véleményt alkotni és kifejteni kinek miért nem tetszett vagy tetszett egy egy darab. De hogy mindenkit lefikázni és kultúrsznobnak nevezni csak azért mert tetszett nekik az a film ami neked nem, szerintem tahóság. Én például nem értem miért vannak egyesek oda a Batman filmért. Én agyatlan akciónak láttam és kicsit sem kötött le. Ettõl függetlenül nem hurrogom le azokat, akik szeretik. Mellesleg nekem sem a Memento sem a Prestige nem jött be. Egyszer jó volt megnézni, érdekesek voltak, de nem járt utána az agyam a filmeken. Engem ez az Eredet teljesen lenyûgözött még két nap múlva is ezen agyalok és alig várom, hogy újra megnézzem. Ha meg szerinted érthetetlen volt, ajánlom, hogy nézd meg újra. És biztos többszázezer ember hülye az imdb-én és csak te vagy normális aki megmondja mindenkinek a frankót.
Odin87 2010 aug. 06. - 12:20:02
(863/2206)
alagutaso!!!
Ez nem kritika, hanem tartalom, de mindegy a film nálam az "elmegyegynek" kategóriába tartozik.
Minden esetre engem a Matrix-ra emlékeztetett, amelyik 100* jobban tetszett.
7/10
ReignMan 2010 aug. 06. - 10:59:35 7/10
(862/2206)
Nem tökmindegy? Álmodta, vagy valóság? Kit érdekel? Mindenki döntse el maga. Még a rendezõ sem tudta talán, sok ilyen film van, ahol nyitva hagyják a végét, hadd rágcsálja órákig a nézõ, mint egy mócsingos csontot.

A film enegem meglepett - ennyire gyenge Nolan filmet még nem láttam, a film 65%-a bugyuta akció volt, légbalett, vagy CoD lövöldözés Matrix utánérzéssel, 20%-a érzelgõs dialóg Caprió és a neje között, a maradék pedig egy érdekes, de túlbonyolított ötlett, jól megcsavarva, hogy az átlag nézõ már nem is élvezi az egészet. Ez jellemzõ a Nolan filmekre, a Mementó-nál célja van, a Prestige-nél is a sok csavar a filmben mintha egy bûvésztrükköt rejtene el, hogy a végén leleplezõdjön a nagy átverés, de ennél a filmnél szerintem céltalan volt és unalmas. 7/10 Nem is értem, az indb-n miért vannak oda az emberek, hacsak nem kultúrsznobságuk okán...
Lúúúúú 2010 aug. 06. - 10:14:29
(861/2206)
SPOILER

Én is erre jutottam, mint te, de még a vágás elõtti egy másodpercben, megbillen a pörgettyû. Szóval szerintem megállapíthatatlan, hogy álom volt-e. Nem láttuk teljesen eldõlni, de nem is fordott zavartalanul.

SPOILER
tavrok 2010 aug. 06. - 09:31:55
(860/2206)
SPOILER
Szerintem teljesen lényegtelen, hogy a pörgettyû megáll vagy sem. Mármint sokan írták, hogy nem látjuk soha ahogy a szereplõk utaznak egyik helyrõl a másikra és ez azt jelenti, hogy az egész álom. Szerintem ez csak a rendezõ direkt szivatása. Lógva hagyja a dolgokat, berak a végére még egy ilyen pörgettyûs dolgot, aztán agyalj. És itt nincs senkinek igaza, mert szerintem a rendezõ a nézõre bízta ki mit akar elhinni, kinek mi a megnyugtatóbb. Nem tudom érthetõ voltam-e.
9/10
Singaporeflash 2010 aug. 06. - 09:24:34 9/10
(859/2206)
****SPOILER****

Hat pont ez az, egy hirtelen vagassal er veget a film mikozben a porgettyu meg mindig porog, amibol kiderul, hogy nem esik el:-) Ez a filmes megoldas ennek a kifejezesere, hisz ezt maskepp nem lehet megmutatni, mivel nem all rendelkezesre korlatlan ido, mialatt a porgettyu csak porogne es porogne tovabb. Hidd el, ha nem alom lett volna, lathattuk volna, ahogy megall.

****SPOILER****
alagutaso 2010 aug. 06. - 01:27:39
(858/2206)
Sziasztok.

Olvastam pár hivatalos kritikát a filmrõl, és hányingert kaptam, hogy egyik kritikus sem érti a filmet :)

Annak ellenére, hogy itt port.hu fórumon azért páran vágják.

Szóval írtam egy saját kritikát :) Vagy valami olyasmit.

Spoileres, mint atom, szóval csak annak, aki látta..

Itt van:
https://docs.google.com/document/edit?id=1gMYwdCMJVMPI_O8flFcUX5xhBnEAjkFNvwcklYZT-Oc&hl=en&authkey=CIy30cAH
10/10
Matmov 2010 aug. 06. - 01:23:17 10/10
(857/2206)
na elmondom mi szitu. megnéztem kétszer a filmet, után hallottam és olvastam külföldi oldalakon is, hogy meg kell várni a vége fõcímet, mert "meglepi" van utána, megnéztem harmadjára is ( moziban : ) ) és semmi ... vagy csak hamarabb leállították, bár egy személyes ismerõs máshogy élte ezt meg. no comment .
az egyik színész amúgy azt mondja, hogy hagyatkozzunk a fülünkre a végén és ne a szemünkre (talán, h a vége fõcím után hallani valamit - nem látni). de ezt szerintem csak arra értette, h hallani, ahogy a végén szitál a pörgettyû.

de már összekavart ez az egész. ebben fórumban erre vonatkozóan semmi egyértelmût nem találtam
10/10
CinemaParadiso 2010 aug. 05. - 21:13:08 10/10 Előzmény Matmov
(856/2206)
Szia, azigorú SPOILER mellett megírod mi az, mert el kellett a végén rohannunk a gyerekemért...köszi
9/10
Baggio82 2010 aug. 05. - 20:39:23 9/10
(855/2206)
----Spoiler----

De nem derül ki hogy elesik e a pörgettyû. Amúgy lehet meg kéne néznem még egyszer mert ahogy olvasom az alábbiakat sok apró részlet kerülte el a figyelmemet. De én úgy érzem ha álom volt ha nem az uccsó jelenet ennek így még nincs vége. Bár úgy hallom Nolan az új Batmanre koncentrál
Warren 2010 aug. 05. - 19:25:42
(854/2206)
*** SPOILER ***

Szerintem azért telefonál a repülõn Saito, hogy teljesítse megállapodásukat, vagyis "ejtsék" a körözést, tiltást Cobb ellen.
9/10
Singaporeflash 2010 aug. 05. - 19:03:38 9/10 Előzmény Baggio82
(853/2206)
SPOILER***

Nem hagyja, hogy ugy ertelmezze mindenki, ahogy akarja. A vegen kiderul, hogy Cobb incepciot hajtott vegre sajat magan, h. ujra lathassa a gyerekeit, es szinte az egesz film az o alma.

SPOILER VEGE***
hekkes 2010 aug. 05. - 17:29:58
(852/2206)
Tegnap láttam a filmet, és idáig gondolkodtam rajta, de most a kommentek olvasása közben végre megfejtettem. Nem olvastam végig mind a 900 bejegyzést, szóval elõre elnézést, ha valaki ötletét lenyúltam.

Innentõl teli lesz SPOILOERrel a hozzászólás.

Nos, nekem az jutott eszembe, hogy a film csak az utolsó 10 percben játszódik a valóságban. DiCaprio ül a repülõn, és várja, hogy viszontláthassa a gyerekeit. Repülõn még nem utaztam, de vonaton elég sokat, és ott is össze szokott gyûlni egy rakás különbözõ ember egy fülkében, akiknek néhány elejtett megjegyzésébõl, telefonbeszélgetéseikbõl, vagy hogy milyen újságot olvas, kialakul róla egyfajta elképzelésed. Aztán amikor elnyom az álom utazás közben, akkor simán beleszõheted õket is, és kialakulhat egy ilyen sztori, mint ez a film.
Erre utal az is, hogy az elvileg valós síkon játszódó jelenetek is eléggé álomszerûek, pl. az üldözés Mombasában, vagy a Michael Caine-nel való találkozás Párizsban. Ráadásul ugrál a film a világ különbözõ pontjai között, de nem látjuk, hogyan jutnak oda. Ez szerintem azzal magyarázható, hogy DiCaprio sok helyen megfordult, és ezekbõl rakta össze az álmát.
Marion Cotillard valszeg a házasság során megõrült, ez egy elejtett megjegyzésbõl is látszik, miszerint több pszichológiai szakvéleményt kapott arról, hogy normális. Nyilván itt egy hosszú huzavona lehetett kettejük között a gyerekek miatt, s rengeteg bosszúságot és dilemmát okozott Leónak. Ezzel magyarázhatóak a visszatérõ rémálmok, amikben Marion szinte "sátáni" viselkedést produkál. DiCaprio mindig megpróbál felidézni valami romantikus képet házasságukból, de aztán minden jelenetbe beleszól felesége õrültsége. A repülõút során azért ilyen erõsek benne ezek az álmok, mert megtudta, hogy felesége öngyilkos lett, s így végre leszámolhat az emlékével, és hazatérhet a gyerekeihez. Azért nincs rajta jegygyûrû a végén, mert már rég elváltak.
Ha az utolsó jeleneteket figyelmesen követjük, azokból is látszik, hogy az egész csak álom volt. Amikor DiCaprio felriad és ránéz Ken Watanabéra, utóbbi elkezd telefonálni, de nem tudjuk meg a beszélgetés tárgyát. A repülõtéren pedig úgy tesz mindenki, mintha nem ismernék egymást, talán mert valóban így van. Az útlevél-ellenõrzés sem több egy hétköznapi esetnél, csak a látottak után szeretnénk többlettartalmat adni ezeknek a jeleneteknek. Ez még a hosszú út utáni ébredési fázis, amikor sem Leo, sem a nézõ nem tudja eldönteni, hogy mi a valóság és mi az álom.
Aztán jön Michael Caine, mint a Prestige-ben, és elvezeti a boldog viszontlátáshoz fõhõsünket, a búgócsiga meg csak pörög. De hagy pörögjön, ebben nincsen semmi misztikus vagy mátrixos, egyszer úgyis megáll:-)

Elnézést, hogy ilyen hosszúra nyúlt, de ritkán ragadok billentyûzetet egy film miatt. Ez a film 10/9,5, de csak azért, mert a Memento, az Insomnia, a Prestige vagy a Dark Knight után már nem ütött akkorát, mint amit vártam volna Christopher Nolantõl.
9/10
kapucíner 2010 aug. 05. - 17:25:24 9/10
(851/2206)
Cobb sztem azért volt fiatalabb, mert Saito hamarabb került a váróba, és amíg az egyik szinten eltelik pl. 3 perc az amott több év, nem? nem biztos..csak erre gondoltam:)
Citromfû 2010 aug. 05. - 15:48:08
(850/2206)
!!Spoileres vélemény!!
Véleményemet a filmrõl egy szóval is ki lehet fejezni: döbbenetes!
Mert egyrészt nagyon jól összeszerkesztett, felesleges részeket kevésbé tartalmazó, jó színészeket alkalmazó,látványos film, és számomra az a legfontosabb, hogy nem egy ,,agyleszívós", unalmas, közhelyes amcsi tucatfilm (ide most 100-nál több filmet is tudnék írni, és jelenleg is adnak ilyeneket a mozikban), hanem egy igen elgondolkodtató alkotás. A zenével jó összhatást érnek el, valamint kellõ csavarral fûszerezik a történet cselekményszálát, mely több szálakon fut. Olykor nehéz megkülönböztetni, hogy mi az álom, és mi a valóság. ( Szerintem sokaknak eszébe jut a film megnézése után, hogy lehet, hogy most is álomban vagyunk?) Kissé féltem, hogy a film vége nagyon közhelyes lesz, csupa happy end, de szerencsére nem csalatkoztam. Hiszen az utolsó jelenet nagyon lezáratlan maradt, mert felveti a kérdést: most az egész csak álom volt csupán...vagy nem?
Citromfû 2010 aug. 05. - 15:39:25
(849/2206)
A váróban alkották meg a világukat.
10/10
Barbi18 2010 aug. 05. - 12:22:54 10/10
(848/2206)
Egyszerûen hatalmas ez a film. Végig lekötött, izgalmas volt. Mindenképp többször-nézõs film. Nem csak azért mert eszméletlenül jó, hanem mert van pár részlet ami számomra is kérdéses maradt a film után. Még eggyel több ok, hogy újra megnézzem. A látvány és hangzás miatt érdemes moziban is megnézni. Egy szóval megéri a mozijegy az árát:) Nekem 10/10
senkise 2010 aug. 05. - 02:47:00
(847/2206)
na. nekem egy kérdésem lenne csupán, hogy Cobb és Mal a váróban kreaálták-e meg a saját világukat, vagy egy 'sima' álom szintjén? mert szerintem a második, de elõfordulhat hogy nem figyeltem eléggé...