Téma: Eredet

7/10
ReignMan 2010 aug. 07. - 14:33:00 7/10
(886/2206)
Szevasz Aranyember, a Pankrátor az évtized legjobb filmjei között van nálam, brutálisan jó film, sokkal jobb, mint a Forrás, DE ne mondj szubjektív véleményt egy filmrõl, ha nem érzed át igazán a mondanivalóját, a Forrás tökéletesen adja vissza azt a nyomorult érzést és hihetetlen ûrt és lelkiismeretmarcangolást, amit az az ember érez, aki elveszít egy szeretett személyt. Ezt nem lehet filmesztéta folyóiratokban olvasni, ezt át kell élni, hogy megértsd.
3/10
domo.robi 2010 aug. 07. - 14:19:03 3/10
(885/2206)
Persze hogy nincs önellentmondás mentes film. De van az önellentmondásnak egy olyan szintje, amikor a képzett nézõ kiakad. Egy Jumanji jellegû agyrágógumi filmnél már az elején kiderült, hogy bármi megtörténhet, elefánt rohangálhat a nappaliban, stb. Bármi meg is történt. A Terminátornál más szabályok voltak, be is tartotta õket a rendezõ.
Itt meg Nolan bácsi kijelenti, hogy az álomvilágban minden lehetséges, még a tér is hajtogatható, húdefajin. Aztán nem hajlítgatja a teret többet. Aztán kapcsolatot teremt a gravitáció hiánya kapcsán két álomszint között. Aztán másik két szint között nem mûködik ugyanez. A SAJÁT SZABÁLYAITÓL IS ELTÉR, ez a legnagyobb baj.
Mindegy, a hype majd szépen lecseng, aztán ez is megy a B kategóriás polcra az Avatar mellé, hogy helyet adjon az igazi nagyságoknak, mnt pl. a 13. emelet, meg az existenek.
7/10
offtopic
Charles Foster Kane 2010 aug. 07. - 14:03:49 7/10
(884/2206)
Ha az Egy makulátlan elmére... gondolok, hirtelen indokolatlannak érzem a 10/7et is az Eredetnek.

Tényleg nem rossz film, de annyira megdöbbentõ, amikor azt olvasom mindenhol, hogy "TÖKÉLETES". Ezek az emberek hova tették a szemüket? Ennyire elvakít az adrenalin?
7/10
offtopic
Charles Foster Kane 2010 aug. 07. - 13:58:48 7/10
(883/2206)
Olyan szép hosszú szó, hogy ilyen nincs is, mivel külön kell írni. Mint ahogy önellentmondástól mentes film sincs, valószínûleg. Ettõl eltekintve, a többiben egyetértek veled. :)
7/10
offtopic
Charles Foster Kane 2010 aug. 07. - 13:55:09 7/10
(882/2206)
Aronofsky legfélresikerültebb filmje A forrás. Egy kínos folt a rendezõ tisztességes (véleményem szerint A pankrátorral csúcsra jutott) életmûvén. Nem szerencsés egy látványosan blöff kategóriába tartozó filmmel példálózni a tartalmas filmek mellett. Akkor már tényleg inkább maradj A pankrátornál.
3/10
domo.robi 2010 aug. 07. - 13:48:10 3/10
(881/2206)
És egyébként is: egy jó film önellentmondásmentes. Szép hosszú szó. Pont ilyen szép hosszú gondolkodást igényel egy önellentmondásos világ felépítése. Ahol nincs lépten nyomon (szép szó jön!) inkonzisztencia.
Ahol az elsõ szinten zuhanó autó nem csak a második szinten okoz lebegést. Ahol az architect-demo világ önmagába hajtogatása megjelenik késõbb az akciókban is.
Ahol a váróba került ember nem válik kihozhatatlanból egyszercsak kihozhatóvá, ha a sztori épp úgy kívánja.
Ahol az egyre mélyebb álomszintekre érve nem lesz az emberbõl idõmilliomos, elérve így azt a paradox helyzetet, hogy a képzett álmodó pár óra alatt képes ötven évet élni álmában, miközben emberi agya semmit sem változott.
Ahol a rendezõ csak úgy gondolkodtatja el a nézõt, hogy a végén pörögve hagyja a pörgettyût, és nem úgy, hogy emellett hibát hibára halmoz, és hagyja kiesni a nézõt lyukas, toldozott-foldozott világából.
3/10
domo.robi 2010 aug. 07. - 13:25:49 3/10
(880/2206)
Ez nem sci-fi. Nem tudományos, nem fantasztikus. Ismétlem az elõttem szólókat - a jó sci-fi világmagyarázatot ad. Ld. Asimov filmek, Alien, Terminátor, Mátrix, stb. Ami nem ad világmagyarázatot, vagy ad valami mesét, az a fantasy. Vámpírokkal, varázslókkal, szénné pörgetett agyakkal. Tíz éve még mindenki tudta, hogy mi a különbség a kettõ között. Ma miért kell összemosni?
7/10
bittermoon1992 2010 aug. 07. - 13:01:25 7/10
(879/2206)
Kedves ReignMan,

figyelmetlen voltál, A forrás c. filmre reagáltam, - bár a jelek szerint nem volt egyértelmû a hozzászólásom -, ezért lett offtopic.

Ezen a fórumon még nem derült ki egyértelmûen, de elsõsorban a drámákat és a mûvészfilmeket kedvelem. Azt gondoltam, beszédes a nevem. :)
offtopic
negyvenot 2010 aug. 07. - 12:03:53
(878/2206)
like
7/10
ReignMan 2010 aug. 07. - 10:29:20 7/10
(877/2206)
Még fiatal vagy, nézz több filmet, európai-t, ázsiai-t, dél-amerikai-t, 60-70-80-as évekbeli klasszikusokat, és rájössz, hogy mennyire túlértékeltek a marketing és a hype alapján a mai filmek, az emberek pedig lusták megnézni a múlt zseniális filmjeit, azokat, amiket nem tesz eléjük tálcán a Hollywood-i reklámgépezet.
Nem lesz bennük zero-gravity liftes kick-box, meg Call of Duty síelõs lövöldözés 15 percen át, vagy üldözések autón-futva-motoron 10 percig, csak jobb színészek, emberibb érzelmek, letisztultabb mondanivaló és egyszerûen zseniális történetek.
7/10
offtopic
bittermoon1992 2010 aug. 07. - 08:09:07 7/10
(876/2206)
A legszebb filmélményeim közé tartozik.
7/10
ReignMan 2010 aug. 07. - 07:38:38 7/10 Előzmény szonja7
(875/2206)
Ez is a kultúrsznobság, hogy büszke vagy magadra, hogy érted a filmet (ha egyáltalán érted), ezért tetszik, így magadat azok fölé helyezed, akiknek nem tetszik, akikrõl feltételezed, hogy nem is értik... De egy 16 évesnek ez nem felróható.

A filmet egyáltalán nem fikáztam, csak alulmaradt a várakozásaimhoz képest. Jócskán. Mindenki el van szállva, hogy micsoda bonyolult film, meg csavaros, de okos vagyok, hogy értem, közben pedig csak egy egyszerû akciófilm egy férfi lelkiismereti vívódásaival a meghalt felesége után. Enny!
7/10
ReignMan 2010 aug. 07. - 07:30:36 7/10
(874/2206)
Ugyancsak fényévekkel jobb sci-fi 'meghalt feleség el nem engedése, lelkiismeretfurdalással és emlékekkel' témában Aranowsky Forrás címû filmje.
szonja7 2010 aug. 07. - 03:14:28
(873/2206)
Nézte meg már valamelyikõtök a film mûfaját. Sci-fi!!
Ha akarsz valamit ténylegesen megtudni az álmokról nyiss fel egy lexikont! Ez olyan mint a Harry Potteren azért kiakadni mert varázslók nem is léteznek...
10/10
Matmov 2010 aug. 07. - 02:39:17 10/10
(872/2206)
aki azt mondja, hogy:

- fölösleges benne a szerelmi szál,
- hogy az akció öncélú benne

az nem értette filmet, vitára sem érdemes.

hogy miért hagyná Nolan befejezetlenül?

A történet az én felfogásom szerint befejezett és kerek, és ezt meg is tartom magamnak, mint, ahogy Nolan is megtartotta magának. De ez a rendezõi húzás, hogy "befejezetlenséget", "eldöntetlenséget", "határozatlanságot" sugall a végén, az talán egy az élethez való hozzáállást sugall, azt, hogy "az" vagy "egy" igazság nem létezik, csak igazságok léteznek.

Az egyik legjobb egyetemi tanárom másfél órás elõadásban, jól felépített érvelésben vázolt fel egy irodalmi problémát és vallott róla saját, határozott véleményt, majd ez elõadás végén ennyit mondott: "de ne higgyenek nekem."

...
3/10
domo.robi 2010 aug. 07. - 01:46:43 3/10
(871/2206)
Cipõt a cipõboltból:
Aki álomról akar megtudni valamit, ami tényleg valószerû, egyszersmind elgondolkodtató, annak nem az Eredet logikátlan világa kell, hanem az "Egy makulátlan elme örök ragyogása". Na az is logikátlan, mégis jobban megfog, és többet mond az álomról, mint Nolan bácsi technokrata álomszintjei. És a szerelemrõl és bûntudatról is jobban mesél, mint a Mal-function.
3/10
domo.robi 2010 aug. 07. - 01:07:47 3/10
(870/2206)
*** SPOILER ***

Egy nagy baj van ezzel a filmmel: a szereplõk agya úgy túlpörgött, hogy le is égett. Aki látott már megfelelõ órajellel mûködõ gépet, vagy emberi agyat, az tudja, hogy nem lehet a végtelenségig túlpörgetni.
1. álomszint: 20-szor lassabban telik az idõ = 20-szoros sebesség
2. álomszint: 20*20-szor (400-szor) lassabban telik az idõ = 400-szoros sebesség.

Nem írom végig mindet, mert szétröhögöm magam: pár óra alatt leélni 50 évet agyban, azért nem semmi. Ehhez szegény szereplõk agya többszázerzerszer gyorsabban pörögne. EZT MEGMONDTA VALAKI A NEURONOKNAK IS? Muhaha.

Nolan bácsi még annyit sem ért az álmokhoz, mint néhány fórumozó (köztük én), akinek volt már álom az álomban megtapasztalása. Az álom az álomban ugyanis ugyanazon a szinten folyik mint az eredeti álom, ugyanolyan sebességgel. A váltás a két szint között olyan mint egy vágás, és nem dimenzióváltás - ha így jobban érthetõ.

Neo gyerek high-speed neuronjai és a midikloriánok után ez elfüstölõ agy az elmúlt 20 év 3. legjobb bullshitje...:)

*** BOJLER ***
10/10
Towner 2010 aug. 06. - 21:34:57 10/10 Előzmény alagutaso
(869/2206)
Nem rossz.
10/10
almaybalintka 2010 aug. 06. - 20:47:57 10/10
(868/2206)
Christopher Nolannak az összes filmje jó. Ez a film számomra egy óriási élmény volt. Amikor láttam a trailert azt hittem, hogy ez egy olyan film lesz ami annyira elvont, hogy nem lehet majd megérteni. Tévedtem. A film vetekszik a Sötét lovaggal amit az elmúlt 5 év legjobb filmjének tartok. Mindkettõ Christopher Nolan rendezésében készült. Zseniális film, nem találok hibát benne 10/10
szonja7 2010 aug. 06. - 17:15:20
(867/2206)
Átlag nézõ? Igen, az ostoba és primitív átlag nézõ. Bocsi hogy nem minden filmet nektek készítenek öregem... Szerintem ha a film közepén elvesztet a fonalat az valószínûleg a te hibád, vagyis bocs hogy nem vagy elég jó a filmhez...

Egyébként szerintem eldõl a végén mert Cobb is megmondta, hogy õ az álmaiban se tudna olyan jót össze hozni mint a valós családja, és nekem ez elég jónak tûnt...