Téma: Eredet

offtopic
ribizliszörp 2010 aug. 27. - 15:32:35
(1046/2206)
Ha a képzelt és valós félelem egybeolvad, ha a képzelt és valós világ összemosódik, azt paranoiának hívják. Ez a szó el is hangzott a filmben, Mal mondta a váróban Cobbnak. Ennek jellemzõje az állandó üldözötségérzés, bizalmatlanság stb, ugyanakkor a gondolkodás teljesen logikus, a személyiség ép.
A skizofréniában a gondolkodás szétesik, a személyiség leépül, a viselkedés bizarr, a beteg nem motiválható stb; tehát az más.
10/10
almaybalintka 2010 aug. 27. - 12:58:14 10/10
(1045/2206)
Szerintem ez egyáltalán nem így van és benne is van a filmben, hogy kifejlesztették a csoportos álomlátogatást, ezért lehetséges, hogy együtt álmodnak. A végén pedig az öreg Saito megöli Cobbot aztán magát, ezért ébred egy kicsit késõbb és a végén ez már a valóság szintje. Valamint nem vadidegenként néznek Cobb-ra mert elismerõen bólogatnak és Arthur még mosolyog is rá. Ebben a történetben nem kell ilyen dolgokat keresni amiket te szeretnél, mert az kiderült volna a filmbõl.
10/10
Sherryll 2010 aug. 27. - 09:13:50 10/10
(1044/2206)
Bagoly2008! szerintem nem érdemes túlbonyolítani a filmet...és ez hogy ez meg az a valóságban nincs is ez hülyeség,mert ez csak egy film! egyébként a film végén látható öregember nem ugyanaz a karakter volt mint az az egyetemi tanár..teljesen máshogy nézett ki.
Szóval a film így volt jó,és szerintem emlékezett is mindenki egymásra (ha nem emlékezett volna pl a japán ember Cobbra akkor nem intézte volna el a repülõrõl telefonon hogy Cobb hazatérhessen a gyerekeihez) kivéve Fischer a többiekre,mert õ a legelsõ kapcsolatát az álmában teremtette a többiekkel,Fischer csak a gondolatra emlékezett amit álmában tettek az agyába! A többiek pedig már a valóságban is beszélgettek egymással és megszervezték ezt az egész "álomakciót". Sok olyan dolog van ami a valóságban nincs a filmekben pedig van! Szóval ilyen hülyeségekbe nem érdemes belekötni. És a vége is tökéletes,mert így rábízzák az emberekre hogy szerintük hogyan is végzõdhet a film,eldõl a totem vagy sem? így kiderül hogy ki a pesszimistább és ki az optimistább..tehát ez így van jól megcsinálva.

Egy filmben nem a hibákat kell keresni,fõleg ha sokszor nincsenek is hibák..hanem az a kérdés h élvezettel nézte végig az ember vagy sem? Nekem mindenesetre nagyon tetszett..!
9/10
Zogmund 2010 aug. 27. - 08:49:55 9/10
(1043/2206)
Bp -en az Arénában is van feliratos változat
Bagoly2008 2010 aug. 26. - 23:11:35
(1042/2206)
Olvastam néhány értelmezését a filmnek itt a fórumon, de én most adok egy újat, és kíváncsi leszek a véleményetekre. Fordított gondolatmenetben teszem meg értelmezési javaslatomat: kezdem néhány tény rögzítésével, majd utána ebbõl a levonok egy-két következtetést, majd végül kikerekítem magát a történetet.

Tény 1.: A valóságban ugyebár olyan nem létezik, hogy több ember egyszerre belép ugyanabba az álomba, majd ott egymást látják, beszélgetnek, stb.
Tény 2.: A film végén, amikor felébredtek a repülõn, akkor Leo megismerte ugyan a többiket (õ is csak nehezen, az álombeli memóriájából kutakodva), de a többiek vagy nem ismerték meg õt, vagy titkolni akarták az ismeretségüket (azt is, hogy egymást ismerik). Mindenki szó nélkül elment a másik mellett.
Tény 3.: Az öregúr, akivel a végén találkozik, és aki elvezeti õt a gyerekeihez, az ugyanaz a pszichiháter (vagy egyetemi tanár vagy álomkutató, stb.) volt, akitõl korábban Leo segítséget ("építészt") kért.
Tény 4.: Teljesen világos az egész filmbõl (hiszen Leo minden álmának állandóan visszatérõ eleme), hogy Leonak nagyon komoly bûntudata van a felesége halála miatt, sõt, ez már elért egy olyan szintet, hogy õrületbe is kergeti, kergette õt.

Milyen következtetéseket vonok le ezekbõl?
1. Leo az egész 3+1 szintes sztorit (szinte az egész filmet) egyedül álmodta a repülõn. A többiek nem álmodtak, a többiek nem is ismerik Leot, hanem vadidegenek. Leo mindössze beleképzelte õket (az utastársait) az álmába: onnantól kezdve, hogy megbízzák õt egy incepcióval, csapatot épít, stb. stb. minden csak álom. Az egész álom Leo azon vágyának a szüleménye, hogy haza akar menni a gyerekeihez.
2. Az sem lehetett valóság, hogy Leo a feleségével közösen álmodott, és együtt álmodták a vonatról ugyanazt. Ez is csak Leo agyának a szüleménye, amelyet a bûntudata generált (hamisan).

Hogy hogyan értelmezem az egészet ez alapján?
Véleményem szerint Leo karaktere a valóságban egy skizofrén ember, aki a felesége halála után elvesztette a józan ítélõképességét arról, hogy mi a valóság és hogy mi az álom. Valójában pszichihátriai kezelés alatt állt messze Los Angelestõl, és ezért nem láthatta a gyerekeit hosszú idõn keresztül. Most azonban mégis felrakják õt egy repülõre (persze szigorú pszichihátriai õrizet mellett) és mégis meglátogathatja a gyerekeit. A megérkezéskor a pszichihátere várja (akit az álmában építésznek képzelt - ui. nem biztos, hogy õ a gyerekek nagyapja). Valójában tehát az is csak egy álom, képzelet, hogy õ egy profi tolvaj, álomjáró, és hogy megbízzák õt egy szupernehéz feladattal, hogy ültessen el egy incepciót egy vállalatbirodalom vezetõjének fejében. Ezt az egészet csak az õ skizofrén agya az álmában találta ki.

Mi a véleményetek az értelmezésrõl?
7/10
LenaMerisi 2010 aug. 26. - 22:57:54 7/10
(1041/2206)
Bp-en a MOM Parkban.
NYKFAN 2010 aug. 26. - 22:50:23
(1040/2206)
valaki nem tudja, játszák valahol ezt a filmet a mozik feliratosan? mert amíg dvd-n kijön megõszülök, szinkronosan viszont nem szeretném nézni...
10/10
Sherryll 2010 aug. 26. - 20:33:42 10/10
(1039/2206)
ja azt kihagytam hogy ez a film 10 pontból minimum 1000!
10/10
Sherryll 2010 aug. 26. - 20:30:19 10/10
(1038/2206)
úúristen ez a film ! csodálatos lenyûgözõ eszméletlen,páratlan eddigi életem LEGJOBB filmje ezt bátran állíthatom. Még mindig a hatása alatt vagyok,pedig 3 napja láttam, de egy film ilyen hatással még nem volt rám! szavakkal le se tudom írni,egyszerûen HIBÁTLAN!
9/10
Zogmund 2010 aug. 26. - 12:20:56 9/10
(1037/2206)
Ehh, most nézem csak, hogy ezt a topicot én kezdtem :)
Tegnap tudtam csak megnézni a filmet (sajnos szinkronnal, ehhez kb egy óra kellett míg hozzászoktam...), de kb azt hozta amit vártam.

Nagyon tetszett elsõsorban az alapötlet miatt, de látványban is nagyon lenyûgözõ volt!
Méltó állomása egy Memento, The Prestige, The Dark Knight fémjelezte pályának. Nagyon kíváncsi vagyok meddig tudja tartani Nolan a szintet (esetleg emelni??), remélem még nagyon-nagyon-nagyon sokáig :)
7/10
malnapuding 2010 aug. 26. - 09:22:13 7/10
(1036/2206)
Alapötlet tetszett, de mint annyi amerikai film nekem ez is kicsit hatásvadász lett. Mindenki tudja, hogy a technika adott és napról napra több dolgot tudnak beletenni egy-egy jelenetbe... Engem kissé zavart, hogy azt éreztem, sok helyütt az egyébként nagyon jól kitalált sztorit elömlesztik a hatásvadász amerikai izéikkel...
10/10
FerGago 2010 aug. 25. - 21:48:05 10/10
(1035/2206)
ostorosway:A tökéletes trükk tényleg egy jó film,de marhára kiszámítható az egész.Sokkal többre értékelem az olyan filmeket amik nem csak a film végi nagy csavarra építenek(amire már a film felénél rájössz),hanem az egész film során apró csvarokkal operál ami a végére áll össze kerek egésszé.Sokkal jobban a dolgok mögé kell nézni ennél a filmnél.Ezt a filmet inkább nevezném "tökéletes trükk-nek", mint azt.Ha meg a Nolan filmeknél járunk a Memento is jócskán lekörözi a tökéletes trükk-öt.
10/10
dr66 2010 aug. 25. - 21:40:58 10/10
(1034/2206)
Ki szólt hozzád?Én ugyan nem!
peca1000 2010 aug. 25. - 20:01:08
(1033/2206)
SPOILER, SPOILER,SPOILER!!!!

A látványvilág szerintem ebben a filmben csak harmadlagos.

A film vége felé jön fokozatosan az egyre terebélyesedõ katarzis, amikor minden értelmet nyer, és a legkisebb mozdulat, képi utalás is olyan érzelmi forrást hoz, hogy az ember úgy érzi, mintha kezdene újjászületni.
A lassuló képek,és a mély ütemes zene, amikor a srác meglátja a végrendelet alján léfõ papírforgót,az öreg japánt visszahozza Di Caprio, amikor a repülõn elkezd telefonálni, és az útlevélkezelõ rányomja a pecsétet az útlevelére, és a végén meglátja a gyermekeit, hát gyerekek, sírva remegtem végig az utolsó perceket.

Mondjatok még egy olyan filmet, ami ilyen hatást vélt ki az emberben.
Mátrix, ugyan már, csak jelenthet neki.

Di Caprio nagyonagyonagyon nagyot alakított.

SPOILER VÉGE!!
4/10
kovnoe999 2010 aug. 25. - 19:59:05 4/10 Előzmény dr66
(1032/2206)
Sajnálom ha, csak azért mert rossz a véleményem a filrõl neked rögtön be kell szólnod.

Jobban tennéd ha a saját véleményeddel foglalkoznál!
Én nem ugatok le senkit azért mert rossz kritikát írt egy olyan filmrõl ami nekem tetszik.

Látszik hogy milyen gyerekes vagy ha egy ilyen dolgon kiakadsz és vadidegen embereket sértegetsz.
4/10
kovnoe999 2010 aug. 25. - 19:47:52 4/10
(1031/2206)
Na igen az igazán csúcs film! Nagy kedvenc! Az 10/11-es! De ez inkább nem kommentálom mert már megkaptam a magamét mert rosszat mertem róla írni. Sajnálom az alapötlet jó, de egy ideig még figyelsz utána már unod hogy minden mozzanatra figyelned kell..
7/10
ostorosway 2010 aug. 25. - 17:18:53 7/10
(1030/2206)
ez a film 1 baromi jó alapgondolatra épülõ akciófilm, nem több. akit érdekelnek az ilyen jellegû filmek, annak javaslom megtekintésre a Tökéletes trükk címût. na azt tényleg 2szer kell megnézni, hogy megértse az ember, és megeméssze. óriási csalódás volt a film, én konkrétan 1,5 órán keresztül félálomban voltam. 10/7
AngelÁgi 2010 aug. 25. - 14:58:51
(1029/2206)
Kedves sziszi68..igen észrevettem és javítottam is elnézést kérve..ha tovább olvasol......sorry ez van.....mi is hibázhatunk.
7/10
Charles Foster Kane 2010 aug. 25. - 13:10:18 7/10
(1028/2206)
Te is legyél figyelmesebb. Lentebb már épp ezt javította.
sziszi68 2010 aug. 25. - 12:48:37 Előzmény AngelÁgi
(1027/2206)
Kedves Ági!
ÉLvezettel olvasom a kritikáitokat, én is a gondolkodó(s) filmeket díjazom, de azért a helyesírást is! Nem tudom, hány évesek lehettek, de förtelmesen helytelenül írtok. Mi az, hogy munkályát? Nem esik ki a szemed, mikor elolvasod ezt a szót?
A lényegi rész lényegi, de legyetek már picit igényesebbek ilyen téren is! vannak dolgok, amik összetartoznak. Rendben van, hogy sztem, és nem szerintem, de na mégis!
Hát amúgy okosabb csak picit lettem, azt gondolom, így látatlanul, hogy ez a film megéri a megpillantást.
sziasztok!