Téma: Eredet

lilflower 2010 aug. 31. - 22:41:14
(1106/2206)
Nem szeretem az ilyen jellegû filmeket,de be kell valljam ez valami frenetikus volt, magával ragadott és nagyon élveztem minden percét.
Bár nagyon zavar, hogy nem derül ki, hogy most álom vagy valóság?!
Bízom benne,hogy valóság, hiszen sikerült látnia a gyermekei arcát amit az álmaiban már nem tudott feleleventeni,ezért gondolom, hogy sikerült "felébrednie"!
Bagoly2008 2010 aug. 31. - 21:46:22 Előzmény LenaMerisi
(1105/2206)
Ez a magyarázat tipikus esete annak, amikor a tapasztalathoz "igazítjuk" a törvényeket még akkor is ha ez az új magyarázat az eddigi törvényeinkkel nem lesz konzisztens...

Egy szó mint száz, ilyen magyarázat (erõhatás, nyugalom kérdései, stb.) egyszer sem hangzik el a filmben és ez fizikai értelemben sem logikus, de az tény, hogy legfeljebb ezzel a nem igazán tudományos magyarázattal lehet megmagyarázni, hogy miért nincs gravitáció a havas szinten.
10/10
BabyBaba07 2010 aug. 31. - 15:38:59 10/10
(1104/2206)
Nekem is nagyon tetszett tényleg nagyon jó film! Hatása alá kerültünk :)! Ritka az ilyen film...10/10!
10/10
Kisbaba nr 1. 2010 aug. 31. - 15:24:29 10/10
(1103/2206)
Zseniális film! 10/10!
10/10
tametta 2010 aug. 31. - 14:41:13 10/10
(1102/2206)
Végre végigolvastam az EGÉSZ fórumot, 2 hétig tartott (vállveregetés :)).
Nekem is nagyon tetszett a film, 10/10, DVD-n is meg fogom venni, hogy jobban kivesézhessem. Bár itt annyi mindent olvastam, hogy elég jól össze tudtam rakni magamban a dolgokat.
1-2 apró ****SPOILER**** jön, de már mindenki úgyis látta a filmet :)
Az egyetlen, amihez hozzászólnék az a súlytalanság.
Szerintem nem követelmény, hogy akkor is súlytalanok legyünk, ha egyel feljebb is súlytalanság van. Hiszen ez csak álom. A kukacoskodásokat ezért nem értem, hiszen egy álomban nem történik semmi törvényszerûen.
A kocsiban egyébként nem mondanám, hogy súlytalanság van, hiszen nem lebegnek, hanem zuhannak (pontosabban, hajításnak hívjuk a fizikában). A kocsival együtt, mert ugye be van kötve mindenki biztonsági öve (amennyit taszigálódnak az autós üldözés közben, még jó, hogy alváshoz bekötötték magukat). Tehát ha más nem is, a kocsi húzza õket lefelé.
AngelÁgi 2010 aug. 31. - 13:02:47
(1101/2206)
Spoiler

Arthur mondja,hogy csak õ tudja,hogy hol van a súlypontja, hogy kell eldobni ... gondolom az álmában tovább gurul vagy mindig 6-ost dob vele..ez ésszerû..de a sakkfiguára és nem tudom a választ.
9/10
Bogoj 2010 aug. 31. - 11:43:28 9/10 Előzmény mgabbor
(1100/2206)
---SPOILER---
Végre valaki, aki másképp látja a várót. a legtöbben azon a véleményen vannak, hogy a váró a 4. álomszint, cobb és maé ott építette fel a kis világukat, ahol megöregedtek. holott elhangzott a filmben, hogy a váróba akkor jut valaki, ha meghal, de valami miatt nem tud felébredni (altató, stb.)
a váró szvsz egy szintektõl független szint, ahová cobb úgy jutott, hogy az 1. szinten (busz) belefulladt a vízbe, de a repülõn még hatott rá a kábítás. ez magyarázza azt is, hogy miért fiatal, saito pedig miért öreg (a váró ideje az 1. szinthez képest hihetetlenül fel van gyorsulva, így értelemszerû, hogy aki cobb elõtt odakerült, cobb érkezésére megöregszik...), valamint hogy cobb miért a tengerben tér magához. azt láttuk, hogy az álomvilágra hatnak az elõzõ szint fizikai körülményei. az is látszik, hogy ez nem gyûrûzik tovább, mert a sima lebegés nem olyan erõs változás, hogy az álmot befolyásolja. a buszban is össze-vissza rázkódnak, a következõ szinen pedig csak lebegnek.
sokan írják, hogy mal gonosz. de mi van akkor, ha épp segíteni akar? mi van, ha cobb ragadt be az 1. szintre? mi van, ha mal akart visszatérni a valóságba (ezért ugrott le, és ezért akarta, hogy a férje is vele ugorjon), és azt akarta, hogy a valóságban öregedjenek meg együtt, cobb pedig csak az álomvilágra hivatkozva mentegetõzik, hogy már megöregedtek együtt, és nem akar visszamenni a való világba :-), mert azt hiszi, hogy az 1. szint az, ahol éppen van? a korra (egyszer öregek, mégis fiatalon fekszenek a sinekre) ésszerû magyarázat lehet, hogy a 4. szinten megöregedtek, és egy másik álomnál a 2. szinten feküdtek a vonat alá. mi van, ha csak az 1. szinten vannak gyerekeik? ez magyarázná, hogy a gyerekek miért nem változtak, hiszen csak cobb projekciói...
az, hogy hogyan került cobb saito várójába, egyértelmû, hiszen még mindig össze vannak kötve, és az nyilvánvaló, hogy aki elõbb kezd álmodni, az kezdi el felépíteni a világot, és annak az álmába kerülnek a késõbb jövõk.
úgy vélem, az nem lenne probléma, ha fischer emlékezne rájuk, hiszen látta õket a repülõn, nincs abban semmi, ha velük álmodik.
a totem pedig nem fog bárkinek örökké forogni. a tötemnek pont az a lényege, hogy egy átlagos tárgy, amin a tulajdonosa végrehajt egy olyan változtatást, amit csak õ ismer. ez szükséges az azonosításhoz, és ezért nem adhatja ki a kezébõl senkinek.
a csiga eldõlése, vagy örökös forgása a végén nem feltétlenül jelent bármit is, hisz mint tudjuk az malé volt. csak õ tudhatta, hogyan kell megpörgetni, hogy talpon maradjon. tehát ha cobb pörgeti, és eldõl, semmit nem jelent, ugyanúgy lehet álom. lehet, hogy a dvd-kiadásból kiderül majd valami...
egyébként meg a pörgettyû funkciója: szvsz nem arra kell, hogy a tulajdonosa eldöntsön valamit, hanem hogy a többiek lássák, hogy az illetõ valóban ott van-, vagy pedig csak projekció. erre a csapatmunka miatt volt szükség, hogy mindenkire tudjanak számítani, és mindenki ott legyen az álomban. hisz ha õ álmodik, mûködik a totem, ha rácsatlakozik más álmára (más álmában szerepel), akkor is mûködnie kell, ha viszont õ csak egy projekció, akkor nem szerepel az álomban, tehát nem is érdekli a dolog, tök mindegy a totem milyensége, mûködése. így nem miatta, hanem a többiek miatt fontos.
azoknak, akik úgy vélik, hogy a valóság-álom eldöntésére szükséges, egy kérdés: hogyan segíti ezt eldönteni a cinkelt kocka (vagy zseton, nem tudom már, mi volt), esetleg ariadné kifúrt figurája?
9/10
Zogmund 2010 aug. 31. - 11:24:45 9/10 Előzmény FerGago
(1099/2206)
*** SPOILER ***
Ez a 10 óra teljességgel érthetõ! Azt mondták, hogy nagyon instabil 3 szintet lemenni.
Miért?
Mert ha felette levõ szinten már kisebb hatás is elegendõ ahhoz, hogy felébredjen valaki. Ezért kellett aki a "koktélokat" gyártotta (Yusuf), mert ide nem elég csak egy sima altató, hanem valami igazán erõs kell.
Abból viszont nem ébredsz fel egyhamar, viszont ha mondjuk 2 órás lett volna a repülõút, akkor észreveszik, hogy bealtatózták.
Ezért kell a 10 óra.
*** SPOILER VÉGE ***

LenaMerisi érvelése a gravitációs témára (és úgy amblokk a szintek viszonyaira) teljesen elfogadható, és jó!
könnycseppek 2010 aug. 31. - 09:18:39
(1098/2206)
Ez a rész pont nem volt világos nekem sem, mert amikor magyarázták a filmben, éppen jó kis hátbarugás-adagot kaptam a mögöttem ülõtõl:-S, úgyhogy ...
tetszik ez a magyarázat, szépen összeszedted. Köszi:-)
Olvastam ilyen szép levezetést a filmbuzin is, lehet, hogy az is Te voltál?:-)

(Bagoly2008 pedig hátha megfogadja a saját tanácsát ennek kapcsán.;-))
7/10
LenaMerisi 2010 aug. 31. - 02:22:10 7/10 Előzmény Bagoly2008
(1097/2206)
Teszek még egy próbát a fizikai ismereteimre és a filmbeli megfigyeléseimre alapozva. :)

Nolan szerint - ha jól figyeltem a film nézése közben - annak van hatása az adott álomra, hogy az alvók testét milyen erõhatások érik.

Nem ugyanaz a szabadesés és a lebegés. Az autó zuhanás közben szabadesésben van, hat rá a gravitáció, és gyorsul. Mivel nincs ellenerõ (alátámasztás), ezért az autóban lévõ testek sincsenek már nyugalomban. A hotelszobában az alvók (ki fekve, ki ülve) nyugalmi állapotban vannak, hiszen a gravitáció és az alátámasztás (erõ és ellenerõ) kiegyenlítik egymást. Amikor elkezdenek lebegni, ugyanúgy nyugalmi állapotban maradnak, hiszen semmilyen erõ nem hat rájuk.
10/10
FerGago 2010 aug. 31. - 00:30:18 10/10
(1096/2206)
Bagoly2008:Én is leírtam már,hogy a súlytalanság nyugalmi állapot,a zuhanás viszont nem.Olyan nehéz ezt érteni.Csak el kell fogadni,hogy a szintek egymásra hatnak és nem össze-vissza.
Bagoly2008 2010 aug. 30. - 23:45:42 Előzmény FerGago
(1095/2206)
Kb. ötödször írom le ezen a fórumon: a második szinten, a hotelben is súlytalanság van!!!

Így nem igazán van értelme beszélgetni, ha el sem olvasod, amiket az emberek írnak és még csak nem is törekszel arra, hogy megértsd a kérdést és az érveket...
iMan 2010 aug. 30. - 22:01:57
(1094/2206)
Életem legjobb moziélménye! Végigpörgött az egész! 10/10!
stomper 2010 aug. 30. - 21:17:26
(1093/2206)
uncsi
10/10
FerGago 2010 aug. 30. - 12:42:59 10/10
(1092/2206)
"Nem látok okok arra, hogy megváltozna az álmodóban a súlytalanságérzet."
Bagoly2008:Az az ok,hogy Eames a 3.szintet nem a kocsiban álmodja az 1.szinten,hanem a hotelben a 2-on.
10/10
FerGago 2010 aug. 30. - 12:38:22 10/10
(1091/2206)
Bagoly2008:A lényeg az,hogy az 1. szint nincs kihatással a 3-ra,csak a 2-ra.Ezt a rendezõ az álomban így oldotta meg.Akkor lenne hiba ha teljesen figyelmen kívül hagyta volna a 3.szintet,de ott a lavina szóval...
Bagoly2008 2010 aug. 30. - 10:09:52
(1090/2206)
Gravitáció az természetes, hogy hat a kocsira (máskülönben mitõl zuhanna), de nem ez a lényeg. A lényeg az, hogy a newtoni fizika szerint minden szabadon esõ test súlytalan. Ha elkezdesz zuhanni (pl. egy kocsiban), akkor a zuhanás idejéig súlytalanság állapotába kerülsz. ez azt jelenti, hogy ugyanúgy lebegsz, mintha az ûrben lennél, ahol nincs gravitáció és ugyanazok a fiziológiai, biológiai hatások is érnek. (Konkrétabban például: ha érzékeny a gyomrod, akkor hányingered lehet, vagy a középfülben található egyensúlyt érzékelõ receptorod is érzékeli a súlytalanságot ami diszkomfortérzetet okoz, ha nem vagy hozzászokva, stb.) Ez egyébként a filmben is elhangzik. Mégpedig akkor, amikor Usuf, a vegyész arról beszél, hogy a mélyaltató nem fogja kiiktatni a súlytalanság biológiai hatásait. Pontosan ezért van az, hogy amikor a kocsi szabadon esik, Artur "középfüle" súlytalanságot érez és ez hatással van az álmaira, azaz súlytalanságot kezd el álmodni pontosan a zuhanás megkezdésétõl számítva.

Tehát, ismétlem, ha Artur súlytalanságban zuhanás közben súlytalan hotelszobát álmodik, akkor Eames (vagy Fischer, bárki is álmodja a harmadik szintet) szintén súlytalan harmadik szintet kellene álmodnia, hiszen õk is ülnek a kocsiban is és a hotelben is ugyanúgy súlytalanság van. Nem látok okok arra, hogy megváltozna az álmodóban a súlytalanságérzet.
scripter 2010 aug. 30. - 09:51:09
(1089/2206)
Sose voltam erõs fizikából, de azt mibõl gondolod, hogy az elsõ szinten nincs gravitáció? A kocsi mitõl esik? Egy láthatatlan vízignóm húzza a víz felé egy láthatatlan kötéllel, vagy mi?

A film fantasztikumából adódik viszont, hogy emiatt a második szinten tényleg nincs erõhatás a harmadik szintet álmodó Eames-re. Ezért mivel nem hat rá semmi a hotelben, a harmadik szinten minden normális, eképp a gravitáció is.
Bagoly2008 2010 aug. 30. - 09:22:46
(1088/2206)
**** SPOILER ****

Én úgy emlékszem, hogy Fischer volt az álmodó, de ebbõl a szempontból mindegy, hiszen Eames is és Fischer is ugyanolyan állapotban vannak (a kocsiban is és a hotel szobában is szabadesésben vannak).

A válaszod viszont számomra nem meggyõzõ. A hotelben csak akkor és csak azért van súlytalanság (vagy ha úgy tetszik nincs gravitáció), amikor egy szinttel feljebb a kocsi szabadon esik (azaz amikor Arthur súlytalanság állapotában álmodja a hotelszintet). Viszont Eames (vagy Fischer, ebbõl a szempontból mindegy) szintén súlytalanság állapotában álmodja meg a havas szintet, tehát a havas tájon nem kellene, hogy mûködjön a gravitáció.
Bagoly2008 2010 aug. 30. - 08:59:17
(1087/2206)
Annyira "egyszerû", hogy totálisan összekevertél mindent, de még önmagaddal szemben is ellentmondásba kerültél!

1. Amikor a kocsi zuhan, akkor súlytalanság van!
2. A hotel szobában ekkor ténylegesen súlytalanság is volt.
3. Fischer, aki álmodja a havas tájat az a kocsiban is és a hotel szobában is súlytalanság állapotában van.

Gondold ezt át még egyszer mielõtt vaktában igyekszel megválaszolni a kérdést.

Állításom: ez egy valós logikai bukfenc a filmben, a havas tájon súlytalanságnak kellett volna lennie.