Téma: Eredet

kabala 2010 nov. 16. - 00:40:28 Előzmény zotyo04
(1286/2206)
Felfogtam, de szerintem marhaság!
10/10
offtopic
zotyo04 2010 nov. 15. - 16:40:28 10/10
(1285/2206)
Az lesz híres rendezõ, aki jó forgatókönyvekkel és jó színészekkel dolgozik, ennyi.
10/10
offtopic
zotyo04 2010 nov. 15. - 16:39:25 10/10
(1284/2206)
Igen, de én arról beszélek...hogy olvasgattam itt a hozzászólásokat...hogy így Nolan meg úgy Nolan, én meg azt sem tudom ki az...mert nem ez a fontos egy filmnél. Ha azért megyek el egy filmre, mert ez vagy az rendezte az már rég rossz. Maradjon csak észrevétlen és kész. Mutatnék ezeknek egy filmet anélkül hogy tudnák ki rendezne, megnézném a véleményeket...aztán megmondanám, hogy mittomén Nolan rednezte és attól megváltozna a véleményük az alapján, hogy szeretik vagy utálják? Hát ez szánalom.
3/10
domo.robi 2010 nov. 15. - 16:21:11 3/10
(1283/2206)
Nem értünk egyet, de így szép a világ. Szerintem fontos a rendezõ szerepe, és személye is. Egy csapatmunkában bárki húzhatja maga után a csapatot (jó színász, jó forgatókönyvíró, stb.), de jobb ha erre van egy külön ember. Ezt vezetõnek hívják az egyszerû csapatban, rendezõnek a filmes szakmában.
könnycseppek 2010 nov. 15. - 16:15:39 Előzmény zotyo04
(1282/2206)
Érdekes ez a szóváltás a rendezõ szerepérõl. Bevallom, én sem feltétlenül jegyzem meg, hogy ki a rendezõ, de nekem pl. errõl nem az jut eszembe, hogy a rendezõre nincs szükség, hanem, hogy jól összefogta/hozta a munkát, mert minden stimmel.

Az meg különösen érdekes, hogy azt mondod, nincs dolga, miközben Te magad fogalmazod meg, hogy miért van rá szükség: "A szinész eljátsza az operatõr felveszi, a rendezõ meg annyit mond jó-e így, vagy csinálják újra."
Pontosan! Szerintem is így van, a rendezõ dönti el, hogy a színész tényleg jól élte-e át a szerepét, visszaadta-e a forgatókönyv/történet szerinti érzéseket, jó-e, hogy árnyékban van a fél arca (hihi) stb.
Vagyis mi -nézõk- mindig a rendezõ szemüvegén át látunk (ami szerinte "jó", az marad a filmben).
10/10
offtopic
zotyo04 2010 nov. 15. - 16:11:04 10/10
(1281/2206)
B*szki legyen rendezõ...de ne becsüljék túl és egy-egy filmet NE csakis a rendezése alapján ítéljenek nézzenek meg emberek. FELFOGTAD? Mivel a rendezõ ugyan olyan senki, mint aki a forg.könyvet írta vagy eljátszotta a szerepet, vagy az utolsó kellékes akár.
10/10
offtopic
zotyo04 2010 nov. 15. - 16:08:53 10/10
(1280/2206)
Én értem a Mátrixot. Más is rendezhette volna az Eredetet. Mivel a forgatókönyv volt a meghatározó.
10/10
offtopic
zotyo04 2010 nov. 15. - 16:07:15 10/10
(1279/2206)
Hát ezaz...miért fontos hogy KI a rendezõ, nem mind1 ki szarozza le, ki fogja össze a színészeket. Ha rosszak a színészek, a sztori a rendezõtõl sem lesz jobb, viszont, ha jó a sztori vagy a színészek, megint nem a rendezõ miatt lesz jó! Felfogtad már mit VAKEROK?:O
3/10
domo.robi 2010 nov. 15. - 15:48:31 3/10
(1278/2206)
Tegyük fel, hogy tényleg nem kell rendezõ egy filmhez. Pusztán azért, mert megszoktuk, hogy van, tényleg nem biztos, hogy kell. Az IKEA is túllépett a "hagyományos" bútoráruházak sémáján, beengedte a vevõket a raktárába, és egy új, népszerû, olcsó bútoráruházat csinált.

Lehet, hogy tényleg nem kell rendezõ egy filmhez. Bizonyítsd be! Csinálj olyan filmeket, amelyekhez nem rendezõ, gazdagodj meg a profi ötletbõl, legyél népszerû, gyõzz meg mindenkit a mihaszna rendezõk fölöslegességérõl! Ha ilyet nem tudsz, akkor inkább hallgass, tettek nélkül nincs súlya fellengzõs értekezéseidnek!
10/10
FerGago 2010 nov. 15. - 15:11:41 10/10
(1277/2206)
Én is osztom,hatalmas hülyeség amit írtál.Erre van egy jó példám.Anno még Keanu Reeves nyilatkozta,hogy õ nem érti a Mátrixot.Azt hiszem ezzel mindent elmondtam.Az a probléma,hogy összekevered a dolgokat.Jelen esetben az eredetnél valóban nagyon fontos volt a forgatókönyv,csakhogy a rendezõ és író ugyanaz.Elhiheted,hogy ha nem Nolan rendezi sokkal roszabb a film.Hiszen az õ ötlete az egész,õ írta le,írás közben látja maga elõtt a film képkockáit.A rendezõ baromi fontos,de igazán ott jön ki a jelentõsége,amikor nem saját filmet kell megrendeznie.Amikor nem feltétlen egyezik a forgatókönyv író elképzelése a rendezõével.A másik meg az,hogy jelen esetben az eredetnél duplán igaz,hogy csak az írója rendezheti meg a legjobban.Ha belegondolsz az még semmit nem ér,hogy le van írva:Az 2. szinten Arthur kijön a szobából,közben az 1.szinten a kocsi megpördül,ezáltal a 2.szinten a szoba is forog,közben bunyóznak stb.Ezt tényleg el kell képzelni,vizuálisan,aztán leforgatni.Nem kis meló.Az tudja a legjobban megrendezni aki kitalálta.Így nyílván úgy látod,hogy nincs nagy szerepe a rendezõnk,pedig hatalmas.Biztos,hogy közel sem lett volna ilyen sikeres a film,ha nem Nolan rendezi.
kabala 2010 nov. 15. - 15:02:36
(1276/2206)
De basszus, ha nincs rendezõ, ki mondja meg neki, h szar volt, a kellékes?
scripter 2010 nov. 14. - 23:18:51
(1275/2206)
Úgy nézhetsz filmet, ahogy szeretsz, nem kell tudnod ki a rendezõ. Engem se érdekel mindig ki rendezte. A badarságot arra értettem, ahogy a rendezõrõl vélekedsz. Az több is, mint badarság. Talán írták korábban: laikus tudatlanság.
Mivel nem tudod, hogy készül egy film, hisz ez a véleményedbõl ordít, így javaslom kicsit mélyedj el a témában.
Lapozz bele néhány forgatókönyvbe, vagy olvasd el David Lynch könyvét. Vagy William Goldman írását õ forgatókönyvíró, de izgalmasan ír a filmek készülésérõl.
Egyszer talán belátod, hogy a rendezõ nélkül olyannyira nincs film mint celluloid nélkül. Nélküle csak káosz lenne a vásznon.
10/10
offtopic
zotyo04 2010 nov. 14. - 20:36:25 10/10
(1274/2206)
A színház kicsit más mint a film. Sztem ott nincs is forgatõkönyv, hanem csak szövegkönyv, ott pont azért kell a rendezõ, mert nincs oly részletességgel leírva a mû. Meg függ a színpad méretétõl stb.
10/10
offtopic
zotyo04 2010 nov. 14. - 20:34:38 10/10
(1273/2206)
Ezért van az hogy sz*r filmeket is elcieplnek a hátukon jó színészek. Legyen a rendezõ akárki kutyafüle is.
10/10
offtopic
zotyo04 2010 nov. 14. - 20:34:03 10/10
(1272/2206)
Ha egy színész rossz, hiteltelen, akkor a játéka is hiteltelen lesz, ha meg jó színész az instrukció semmit sem változtat a hiteles játékán okostóni.
kabala 2010 nov. 14. - 18:48:47 Előzmény zotyo04
(1271/2206)
Ja, és azt akartam még ehhez hozzáfûzni, h azért kell a rendezõ, mert a színészek az õ koncepcióját játsszák el. Nem tudom, láttad-e már az Ember tragédiáját színházban? Például ég és föld van a régebbi rendezések és például az Alföldy Róbert által megrendezett darabok között. Szerintem ne ragaszkodj ehhez az elképzelésedhez, de legalább ne hangoztasd, mert bõdületes marhaság. Már bocs! :)
kabala 2010 nov. 14. - 18:29:36 Előzmény zotyo04
(1270/2206)
A színészi alakítások gagyisága is a rendezõn múlik. Pont erre gondoltam, amikor a példát felhoztam. Egy jó rendezõ nem hagyta volna színészekre a sok ripacskodást.
10/10
offtopic
zotyo04 2010 nov. 14. - 16:46:44 10/10 Előzmény Gabe007
(1269/2206)
"Ahány forgatókönyv, annyi féle. A filmforgatásban az a különleges, hogy amikor mindazok az impulzusok hiányoznak a forgatókönyvnél, amit a helyszín és a szereplõ látványa, kisugárzása hozzátesz a jelenet elkészítéséhez, és amikor a forgatókönyv íródott sokszor ezek a lényeges momentumok még sehol sincsenek. Dramaturgiai elemek ott vannak a f.könyvben,de rengeteg dolog hiányzik."

Értem tehát a rendezõ dolga tódózni-fótozni a hiányosan összehozott forgatókönyvet. Hát ezért már jár az elismerés apám:O
10/10
offtopic
zotyo04 2010 nov. 14. - 16:45:31 10/10 Előzmény scripter
(1268/2206)
Ahogy te is leírtad, nem badarság a véleményem. Ha jobban figyelted volna a vita tárgyát, abból indultam ki, hogy nem azért nézek egy filmet, hogy ki rendezte. Engem ez iszonyatosan hidegen hagy. Engem a történet ragad magával és a színészi játék. Pontosan, ahogy az alattamszóló írja észrevétlennek kell maradnia a rendezõ személyének. Nem akarok látni a filmben munkát...szórakozni akarok. Egyszerûen hihetetlen nekem, hogy valakinek azért tetszik egy író minden könyve, mert õ írta és akkor már az összes lönyve tökéletes. Ezért nem vágom miért kell a rendezõ alapján ítélni a filmeket. Mindenkinek lehet rosszabb és jobb napja. De épp ezaz a rendezõ összefogja a dolgokat, de igazából mindneki mást csinál...így hát elég vacak lehet úgy valakinek, hogy halálradolgozza magát egy filmen, mint pl. animátor, de a sikert a rendezõ zsebeli be...pffffffffff.
10/10
Gabe007 2010 nov. 14. - 13:15:52 10/10
(1267/2206)
Inkább vannak olyan forgatókönyvek. Én spec sosem dolgozom ilyen forgatókönyvbõl.(rendezõ-forgatókönyvíró vagyok, arenafilm.hu/szerelem az egyik munkám itt megtekinthetõ)
Ahány forgatókönyv, annyi féle. A filmforgatásban az a különleges, hogy amikor mindazok az impulzusok hiányoznak a forgatókönyvnél, amit a helyszín és a szereplõ látványa, kisugárzása hozzátesz a jelenet elkészítéséhez, és amikor a forgatókönyv íródott sokszor ezek a lényeges momentumok még sehol sincsenek. Dramaturgiai elemek ott vannak a f.könyvben,de rengeteg dolog hiányzik.
A kérdésedre a válasz: vannak olyan rendezõk akiknek a munkáit fel lehet ismerni, mert ordít róla, hogy õ rendezte /pl. David Lynch, David Cronenberg, Pedro Almodovar, Christopher Nolan/. Õk inkább szerzõi filmesek. No és vannak a tömegtermékek rendezõi, ahol már ritkábban ismerhetõ fel a rendezõ. Arról nem is beszélve, hogy Andrej Tarkovszkij szerint az a jó rendezõ akinek a munkája nem "látható". Tehát nem látszik a filmen, hogy csak megrendezett jelenetrõl van szó, hanem teljesen elhisszük a látottakat, beleéljük magunkat az eseményekbe.
Visszatérve a kérdésedre, a "nem felismerhetõség" igaz a legtöbb alkotóra pl. festõkre, költõkre, de akár az operatõrökre, sminkesekre, jelmeztervezõkre. Mindenhol vannak jellegzetes mûvészek, de a nagy átlag munkái legtöbbször nem felismerhetõek.
A színész azért felismerhetõ, mert arcát adja a mûhöz. :)) Kivéve néhány különleges megoldásnál /pl. Nicole Kidman - Az órák/.