offtopic
meszag 2009 jún. 17. - 15:38:47
(488/2248)
Vedd le a szemüveged, de nekem nyugodtan szépítheted, fényezheted a magyart, nem vagyunk különbek, csak korábban, és másképp szocializálódtunk. Ott dõl el személyiséged mivé válsz, kb 4-5 éves korodig, azaz a családban.
idõjós1010 2009 jún. 17. - 14:42:22
(487/2248)
Egyrészt nem egy magyar családot ismerek akik meglehetõsen rossz körülmények közt élnek(apuka iszik, és veri anyukát+ adósághalmok stb), a gyerekek mégis kitûnõ tanulók, másrészt pedig ugyan a gyerekek beleszületnek a környezetükbe, de a szüleik maguk alakították így a saját gyermekeik számára azt. Szóval egyik sem mentség.
offtopic
meszag 2009 jún. 17. - 14:13:16 Előzmény idõjós1010
(486/2248)
Pedig akár hogy ragozod igen is van velük szemben diszkrimináció, és abból a családi környezetbõl indulva más emberbõl se lesz több, mint a magyar romából.
Egyszer már foglalkoztam hosszabbana kérdéssel. Egy zárt társadalom, mely külsõ tekintélyt nem nagyon ismer. Ezért én úgy, mint régen a földesurak (nem véletlen ) a vajdákkal tartották a kapcsolatot, és irányíttatták a romákat, és nem a politikaai érdekvezérelt roma önkormáyzatokkal.
idõjós1010 2009 jún. 17. - 14:05:33 Előzmény bayswater
(485/2248)
........"hanem a beeilleszkedni nem akarókkal"
Így van.
Rahel 2009 jún. 17. - 13:23:03
(484/2248)
Ez már fáj!!

-Én azt mondtam, hogy ha van még valami új, de nem ismétlésre gondoltam!!!

-Erre nincs idõm!!

-Szedd össze a gondolataidat, és utána írjál, ha akarsz!

Na Pá!!
Rahel 2009 jún. 17. - 13:09:38
(483/2248)
-Ha van még valami, amiben segíthetek, akkor majd szóljatok!!:PPP
Rahel 2009 jún. 17. - 13:07:26 Előzmény tiborz007
(482/2248)
-Tehát velem is!!

-Nem gondolod, hogy ha három emberrel nem jössz ki, akkor veled van gond??:PPPPP
Rahel 2009 jún. 17. - 13:06:09 Előzmény bayswater
(481/2248)
-Miért??

-Õ kérte ki magának, hogy tiszteljem a korát!!!:DDD
Rahel 2009 jún. 17. - 13:04:48
(480/2248)
-Esetleg Josef Mengele meg is gyógyítana!!!:DDDDDD
bayswater 2009 jún. 17. - 11:27:26
(479/2248)
Nagyon egyetértek veled! Nem a cigányokkal van a baj, hanem a beeilleszkedni nem akarókkal.
idõjós1010 2009 jún. 17. - 10:35:24
(478/2248)
Ez a "cigány kultúra más", és az "õsök nomád életet éltek" stb dolog szánalmas mentségek. Egyrészt azért mert szegényekben érdekes mód az õsi kultúrából csak a lopás maradt meg, no meg esetleg az igénytelen tömegszállások iránti vágy. A cigányoknak is volt ám mesterségük, ahány faj, annyi mesterség, nekik is volt (egyeseknek még most is van) vallásuk, és saját nyelvük (ez utóbbit már csak szintén egy töredékük beszéli), mégis ezen õsi hagyományaikból egyik sem maradt meg bennük. Amit már egyszer-kétszer te is, és még voltak akik leírtak idefent velük kapcsolatban, hogy igényük nincs többre ennél az életformánál amit jelenleg fojtatnak, akkor mi mért legyünk befogadóak, ha bennük hajlandóság sincs a beilleszkedéshez? Nincs bennük hajlandóság a tanulás iránt, nincs bennük hajlandóság a munka iránt, nincs bennük hajlandóság (sem egymás között, sem mifelénk) a tisztelet iránt. Meg lehet vetni a magyart, rá lehet fogni hogy kirekesztõ, de ez a saját sötétséged, és nem a mi fasiszta, rasszista viselkedésünk, mert mi is/én is képes vagyok befogadni olyan roma embereket, akik megpróbáltak alkalmazkodni a (mondjuk úgy) európai normákhoz. Ha odajön egy roma hozzám, vagy bármelyik másik magyar emberhez, és tiszta, iskolázott, értelmes, ugyan úgy fogunk rá nézni mint bárki másra az országban. Nem fogunk különbséget tenni. Én köztük élek, és volt már szerencsém mind a két típushoz, és tapasztalom másokon is, és tudom magamról is, hogy a viselkedés, és a minimális ápoltság alapján ítélünk, vagy ennek hiánya okán rekesztünk ki, de az is max addig terjed hogy nem szólunk hozzájuk. Õk nemtetszésüket sokkal durvábban fejezik ki.

De a lényeg csupán annyi ebbõl az egészbõl, hogy ugyan úgy ahogyan minden ember, a cigány ember is be tud, ha be akar illeszkedni. Ha viszont nem akar, ne a magyar ember legyen más a hibás azért mert nem tudja õket tolerálni. A beilleszkedni akarás pedig a tisztálkodásnál, és az iskolánál kezdõdik, és nem ott hogy én nem kapok munkát mert cigány vagyok.
bayswater 2009 jún. 17. - 09:41:46 Előzmény Rahel
(477/2248)
Téged is lazán beperelhetne szittya becsületsértésért ezért a kijelentésedért:
:

"-Na figyelj Te életet tapasztalt kis nyilas tanonc:"

Gondolkozz, mielõtt billentyût ragadva kifröcsögöd magadból a hülyeségeidet.
tiborz007 2009 jún. 17. - 07:56:31 Előzmény Rahel
(476/2248)
Nekem nem csak kgyurival és ondokkal van bajom, veled is. Azt ugye tudod, hogy a nácik baloldaliak voltak? Egyébként hogy mersz nácizni amikor semmit nem tudsz a jobbikról?
Az írásaid minõsítenek téged.
Azt hiszem te vagy szexuálisan aberrált. Ha nem írod, eszembe sem jut. Hihetetlenek a gondolataid, de nem haragszom rád, csak sajnállak
tiborz007 2009 jún. 17. - 07:38:21
(475/2248)
Köszi, mintha magam írtam volna
tiborz007 2009 jún. 17. - 07:35:45
(474/2248)
Vigyázz vele, mindenféle aljassságokra képes
offtopic
meszag 2009 jún. 17. - 07:03:31
(473/2248)
Ez a vacak, erõsen politikai befolyásoltságú cikk mire volt válasz? :)
zampano 2009 jún. 16. - 23:35:21
(472/2248)
Felesleges ennyi karaktert pazarolni erre a félnótásra, nem mész vele semmire :)
offtopic
Heathcliff 2009 jún. 16. - 23:10:30 Előzmény kgyuri0
(471/2248)
„Sommás vélemény, tehát túl egyszerûsítõ és igazságtalan, nyilván ilyen könnyedén szeretnéd a „klerikális reakció” nevében „kivégezni” a liberalizmus problémáját.”

Lehet, hogy leegyszerûsítõ és sommás. Sajnos nem írtad le, mit is kéne értenem a fogalom alatt. Ez a megvalósult liberalizmus jelenleg. Ez a gyakorlat, és nem tudok mit kezdeni azzal, hogy de hát az elmélet egésze más – ha a gyakorlatban ezt jelenti, akkor ezt jelenti. A Messiás szó is azt jelenti, ami a gyakorlatban megvalósult belõle. Az ember vagy a világ vagy a tudomány szó is azt jelenti, ami ebbõl megvalósult. Nem tudok mit kezdeni azzal, hogy a szocializmus, a kommunizmus, a liberalizmus vagy akármi más tulajdonképpen tök jó dolgok, csak az emberek hülyék és éretlenek hozzá. Ilyen nincs.

„Összerondítják a környezetet, kit érdekel? Se Istenem, se hazám...szûnjenek meg a nemzetek, vándoroljunk összevissza,..” – mindezt nekem addresszálod!

ha jól látom, a címzett tombenko volt, nem te.

„Szigorú, de igazságtalan ágyúlövések egy Morvai nevû veréb védelmében. Nem túlzás mindez?”

Tombenkoval a romákról beszélgettünk. Túlságosan is sokat fantáziálsz Morvairól, úgy látom.

„Én, a magam és egyéb liberálisok nevében cáfolom, hogy szándékunk az emberiség „elcigányosítása” lenne. Tisztelettel utalnék neked a Trianon topik 27. hsz-ára (ott már váltottunk pár szót, de talán nem tûnt fel neked, abban leírom, hogy én spec . nem cigányosítani, hanem nagykorúsítani szeretném embertársaimat, s semmi nem bírhat arra, hogy „eszmetársaimtól” ennél rosszabbat várjak el.”

Más a szándék és más a megvalósulás. Nagykorúsítani nem fog, mert nem tud egy olyan eszmerendszer, amely egyoldalúan a jogokra helyezi a hangsúlyt, a felelõsségvállalást pedig félvállról veszi. Sõt, épp ellenkezõleg – ennek hatása valamiféle infantilizálás.
Épp ma volt alkalmam megtapasztalni, hogy ugyanazt a korlátozást miképp viseli el az együtt rosszalkodó magyar és roma kisfiú. Nem taglalom.


„Én fölvetném, hogy a „nomád” eleve állattenyésztõ, tehát itt valami ellentmondást orrintok.
Meg aztán mit csinálhattak a skandinávok, szerinted õk nem voltak állattenyésztõk, így szintén nem nomádok? Valamit kellett csinálniuk mielõtt rákaptak a vikingeskedésre, halász-nomádok lettek volna?”

Erre vonatkozóan: „A nomadizmus vagy nomád pásztorkodás olyan társadalmi, gazdasági életforma, amelynek gyakorlói, a nomádok a háziállatokat szabadon legeltetve tenyésztik (rideg állattartás), és az egész közösség az állatokkal együtt vándorol. A nomád népek régen többnyire törzsközösségekben éltek, ezekre használhatjuk a nomád törzsek elnevezést is. Az ókorban és a középkorban volt jellemzõ ez az életmód, de a világ néhány pontján ma is gyakorolják. A nomád szó eredete a „legeltetni” igével összefüggõ görög nomasz („pásztor”).A szó eredeti görög jelentésének jobban megfelelõ hazai szakirodalmi használat mellett, a nomád életmód vagy nomadizmus kifejezést gyakran alkalmazzák egyszerûen a vándorlás értelmében is, ezenkívül sokszor a peripatetikus fogalommal is összevonják. Így használja általában a nyugat-európai szakirodalom is, a nomádok közé sorolva például a hagyományos peripatetikus vándorlást folytató romákat vagy a Dél-Afrikai zsákmányoló-gyûjtögetõ busmanokat, sõt még a thaiföldi úgynevezett tengeri nomád halásznépeket is. Az állataikat legeltetve vándorló népeket ugyanakkor a nyugati szakirodalom a „pásztorkodó nomádok” (angol: pastoral nomads) kifejezéssel különíti el.” http://hu.wikipedia.org/wiki/Nom%C3%A1d


„Különben a cigányok talán igen korán kezdtek lovat tenyészteni, hiszen a vándorláshoz valamilyen igás állatra szükség volt, továbbá szokták õket indoiráni, iráni származásúnak tekinteni”
Igen, én is olvastam, hogy lehetséges, hogy nem Indiából, hanem É-Iránból származnak.
Viszont: mint írtam volt, az állattartó nomád népeknek Európába érve le kellett telepedniük, mivel az állataik széttaposták mások vetéseit (ld. kunok). A romák vándorlása azonban nem volt zavaró. Miért nem? Mert nem nyájakkal vonultak.

„miért is ne lehetnének nomádok, mint az alánok(=jászok),sõt a szarmaták(?), sõt a szkithák(Szittyák! - Hoppá!!! Kicsi a világ, egy ismerõs!)”

Újra: a különbség a nyájak megléte avagy hiánya. Ráadásul az állattartó nomád népeknek jelentõs reguláris (azaz fegyelmezett) seregeik voltak. Ilyesmirõl sohasem hallottam romák részérõl.

„A katolikus egyház szerepérõl mondottak tényleg nagyon tetszett.Akkor is igaz és találó lehet, ha a cigányok egyenesen lóra termett nomád nép lettek volna!”

Hát én már nem vagyok biztos abban, hogy ez fontos. Mert Kínában is nagyon fontos volt az elöljáróknak való engedelmesség, mindenféle különösebb vallásosság nélkül is. Konfucse nem nevezhetõ vallásalapítónak. Ráadásul, a nomádok harcmodora is rendkívüli fegyelmezettséget igényelt, ami szintén elõfeltételezi az elöljárónak való engedelmesség szigorú követelményét. És õk sem voltak katolikusok. Vagyis ennek más okai lehetnek. Noha persze a vallási nyomásgyakorlás is lehet eszköz a fegyelmezett, normakövetõ magatartás elérésére. Hogy jó eszköz-e? Hm. Talán.
offtopic
Shaba 2009 jún. 16. - 22:44:16 Előzmény idõjós1010
(470/2248)
Csodálkozom. Nem azzal vitázol, amivel kéne, és nem arra reagálsz, ami a felvetés valódi tárgya.

1, Hogy társadalmi szintezésük milyen minõségû - és megítélésû -, az való igaz, hogy legkevésbé bõrszínfüggõ - csakhogy ezt senki nem is állította, ergo ez a megjegyzés a vita lényegét tekintve indifferens.

2, A magyarság, mármint az egykori, már itteni letelepedésekor sem volt "alapjaiban" nomád nép - errõl nem kevés ásatási lelet, a napi eszközhasználat, etimológiai töredékek, termelési szokások és korhû iratok tanúskodnak, nem kevésbé az ezek alapján rekonstruált környezet is erre utal. Csakhogy. A nomádon én nem is annyira holmi legeltetési szokásokat, mint inkább a napi életmenethez való alkalmazkodás mikéntjét értettem. Viselkedési zsinórmérték - ha így jobban tetszik. A magyar, mikor valami nem kóser neki helyben, pusztán ezért csupán végszükség esetén kerekedik fel: van gyökere ugyanis, múltja, s talán még öntudata is, mi ott tartja. A cigányság legjava ennek híjával él. Nomád vonásuk tehát, amit felemlítettem, nem valamiféle társadalmi berendezkedés jelzõje, hanem a köznapi alkalmazkodás tekintetében és az uralkodó szokásjog értelmében vett terminus technicus. Ettõl még persze a hajdani vajdarendszerben fogant cigány társadalmat simán lehet köznapi értelmében is e szónak nomádnak nevezni, mert a gyûjtögetõ életvitel egyik leginkább szembeszökõ elemét õrizte meg: elveszi, ami kell neki, s oda sem hederít a tett megítélésére, következményeire. Magától értetõdõ számára az, ami az õt körülvevõ tágabb közegben már régtõl fogva természetellenes.

3, A magyar emberek és a romák összevetésénél pont azt feleded, amit én valójában felhoztam, és ami az igazi szintkülönbséget generálja - s nem lehet ez titok elõtted sem: hogy a magyarnak van igénye a megöröklött minõség tartására, s általában véve: annak meghaladására, míg a romák zömének, a jelekbõl ítélve, nincs. Ez persze kárhozatos általánosítás, és mint ilyen, eleve igazságtalan, mégis: ez az észlelhetõ tapasztalás. Okvetés erre sokféle létezik, kétségtelen, de a bizonyítványt mindig is könnyebb magyarázni, mint érdemben javítani rajta.

4, A közegbe, az adott környezetbe történõ beilleszkedés esetében is kettõn áll a vásár, ezt ne feledjük. A magyar közeg bizony vétkes, mikor közönyösen, olykor eleve ellenségesen kirekesztõ. Mert az, kár tagadni. Ha a klub, ahová én tartozni vágyom, nem emel tagjai sorába, akkor akár meg is feszülhetek rendkívüli gentleman-igyekezetemben, mégsem érek célt. A példázat túlzó, mégis ideillõ. Szó mint száz: a magyar társadalomnak a cigányságtól zsigerien idegenkedõ attitûdje eleve kétségessé teszi bármiféle integrációra irányuló igyekezet vagy kísérlet (tételezzük fel azt, hogy van ilyen) sikerét... Hogy most aztán joggal-e vagy sem, azt ne taglaljuk, messzire vinne. De ez elõbb-utóbb robbanásba torkollik. S ennek meglátásához még csak nem is kell prófétának lenni. Csupán végiggondolni, mint egy sakkjátszmát. Hideg ésszel, elfogultság nélkül.
offtopic
Heathcliff 2009 jún. 16. - 22:33:00 Előzmény kgyuri0
(469/2248)
Kedves kgyuri, talán túl sok mindenkinek és túl sokat írsz itt, azért vagy felületes és olvasol félre. Ezt írtam: "szerintem függõ. Egyszerûen muszáj folyton harcolnia. Oroszlánként küzd, szinte mindegy, kikért, csak eléggé elnyomottak legyenek (pl. az apagyilkos Simek Kittiért vagy a prostik jogaiért. Mindegy). Azonosul bármilyen elnyomott(nak vélt) embercsoporttal, kényszert érez az értük való kiállásra, az érdekeik védelmére. Lánglelkû igazságosztó, ez egyszerûen muszáj neki, a kábítószerhez hasonló kényszert érez rá.
Minden függõ menekül a meghittség elõl. Valójában ezért válik el Balótól, ez akadályozza a házasságukat, nem a politikai nézetek. Az nem lenne elég ok. Mindegy, ki mit gondol errõl, akkor is kitartok mellette, hogy az nem indok.
Az összes politikusnál ki lehetne mutatni valamiféle súlyos elmezavart. És azoknál is, akik számára a politika a transzcendens pótléka."
Ez messze nem ugyanazt jelenti, mint amit írtál: "Morvai merõ megváltói-prófétikus belsõ szükségletbõl"
A függõség az függõség. Gondolom, hallottad már ezt a szót. Gondoltam, belinkelek ide neked egy jó összefoglalót a témáról, de inkább nézz utána. Ez pszichiátriai betegség. A bibliai prófétákra és a Megváltóra nem volt jellemzõ az addiktív viselkedés. Nem tudom, ezt miképpen értelmezhetted pozitív megítélésnek. Te tudod, ez a te olvasatod.
A függõ számára mindig a függõsége áll az élete elsõ helyén, minden kapcsolatát ennek rendeli alá. Néhány mondatot azért ideírok neked egy könyvbõl: "Alig figyel a másik emberre...benne él az illúzióban. A romantikafüggõk gyakran válnak nagy ügyek függõivé. Aki egyik "ügytõl" a másikig szalad örökösen, szintén lehet romantikafüggõ...Torzult képet látnak a valóságról. Gondolkodási folyamataik zavarosak és az õrületbe hajlanak. Annyira saját fantáziáiknak élnek, hogy a valóság mintha nem is létezne körülöttük. Õszintétlenek. A romantikafüggõ nem akarja megismerni partnerét...az azonnali intimitás szakértõje. "Tekintetünk találkozott és tudtam, hogy ez szerelem." De fél a valódi intimitástól és - a többi függõhöz hasonlóan - betegsége által el is kerüli azt. Közérzet-módosító hatású. Elég egy dal, környezet,emlék, illúzió vagy egy ügy és a függõ máris fenn lebeg. A többi függõséghez hasonlóan gyorsan elhatalmasodó betegség. Egyre több idõt szentel az illúzióinak, és egyre jobban eltávolodik a saját életétõl, családjától, kapcsolataitól és önmagától. A "repüléshez" egyre több "anyag"-ra van szüksége. Alkalmasint veszélyes helyzetekben igyekszik megtalálni a szükséges "joint"-ot. Spiritualitása egyre szûkül, erkölcsi érzéke hanyatlik. Egyre messzebb kerül a valóságtól, az igazságtól...gyakran úgy teszi tönkre családját, hogy fogalma sincs, mit érez a másik és mire lenne szüksége. Ha megházasodik, örökösen kritizálja házastársát, aki képtelen megadni neki a kellõ romantika-"jointot". Nem tud boldog, elkötelezett kapcsolatban élni. Retteg az intimitástól: a többi ember csak a kábítószert szolgáltató eszköz a számára. Nem feltétlenül kapcsolatok szintjén jelenik meg.Kalandokban vagy nagy ügyek szolgálatában is kiélhetik betegségüket. Csak a lényeg változatlan: a "kábítószer" izgalma. A függõség összes jegyét magán viseli: õszintétlen, énközpontú, érzelmeiben gátolt, magányos,rettegõ, zavart, hatalmaskodó, perfekcionista, saját betegségét tagadó, vádaskodó és diszfunkcionális. Az elhatalmasodó betegség végzetes is lehet. Ne feledjük azonban, hogy ezek nem a romantikafüggõ személyi ismertetõjelei - ez csak a betegsége. stb.
kgyuri, szerintem azért nem értettél meg, mert nem a felszínrõl írtam. És nem vagyok biztos abban, hogy téged érdekelne bármi, ami a felszín alatt húzódik.
Talán ennyibõl megértetted, miért vagyok biztos abban, hogy a házasságukat nem a politika tette tönkre. De ha még mindig nem világos, úgy sajnálom.