Zsu.T 2012 szept. 06. - 14:24:32
(470/610)
Utálom a trailereket, lenyomják bennük a legjobb jelenetet, amit a filmre kéne tartogatni, jó persze el kell adni valahogy a filmet.
A legjobb a filmben szerintem, hogy kétséget hagy a felõl, hogy mit hallucinált és mi volt a valóság, hisz a film végére a tanár nagyon emberi lett, így lehet az õ "gonoszságát" is csak képzelte.
A legjobb jelenet a végén volt, amikor önkívületben táncolt. Rendezõ tökéletesen játszik a színekkel, lány rózsaszín szobája a gyermekies lelkivilágára utal, ami egy számára ismeretlen szerep áldozatává válik. A fantáziája által akarja átélni a szerepét, ami valóságban idegen számára de a rabjává válik.
picurgrg 2012 aug. 28. - 20:27:00
(469/610)
Én nem igazán értettem ezt a filmet. Valaki segítene?
**SPOILERT** is tartalmazhat! Szóval ugye van egy balett táncosnõ, aki nem olyan, mint bármely más fiatal. Zárkózott, nem jár el szórakozni stb. Mindene a balett. Megkapja a fõszerepet. Elsõ kérdés. Végülis miért õ kapta meg a fõszerepet? Hisz mikor elõször megcsókolta, a fõnöke azt mondta neki, hogy már oda adta egy másik lánynak. Ezt nem értem... Valamint még azt sem értem, hogy akkor a csajszi most a kemény munka miatt dilizett be? És végülis nem is leszbiztek azzal a másik csajjal? Meg még voltak dolgok, amiket nem értettem. Valóban mardosta magát, vagy azt is csak beképzelte? És azon az estén, mikor elment a másik csajjal egy buliba, miután hazajött, mi történt? Vele jött a kolléganõje is és leszbiztek, vagy egyedül jött haza és csak álmodta a dolgokat?
Na igen, még a vége nem világos. Az öltözõjében tényleg bent volt az a másik csaj és tényleg verekedtek? Vagy ezt is csak beképzelte, és önmagát szúrta meg? Akkor ugye meghalt a végén valójában is , miután a szerepben hattyúként leugrott? **SPOILER VÉGE**
5/10
Arezu 2012 aug. 21. - 16:47:17 5/10
(468/610)
Nem rossz, de ahhoz képest nekem is csalódás, amennyire ajnározva van. Igazából, ha mindenki azt mondaná, hogy rossz film, megvédeném, hogy dehogy, jó film ez. De a 8,4-et túlzásnak tartom, szerintem egy 7est érdemel.

A témája, a karakterek, a felvetések szerintem nem túl újítók. Már mind láttuk:
SPOILER:
érzékeny mûvészvilág, gyilkos rivalizálás, az erõlködésben megtört lány, az egyedülálló anya saját álom-megvalósító nevelése. A karakterek: az érzékeny, zárkózott, "nem élt", törékeny lány és a vad, laza, szexi nagyvilági lány ellentéte, egymás bevezetése a másik világba, a jó emberismerõ, szexi tanáregyéniség, az "elnyomó" anya --> már mind láttuk, számomra nem mutatott újat, nem gondolkodtatott el.

KÉRDÉS:
A film elején, amikor még Nina nem ismerte Lily-t, nagyon bámulta a metrón, utána a filmben pedig még egyszer ilyen jelentõségteljesen megbámult egy lány, ezt nem tudtam mire vélni. Elõször azt hittem, hogy a rendezõ ezzel valami leszbikus hajlamra célozgat.
Csa-csi 2012 aug. 20. - 09:44:46 Előzmény angia
(467/610)
Woooow.. köszönöm szépen :) már hallgatom is
10/10
angia 2012 aug. 18. - 23:05:57 10/10 Előzmény horas
(466/610)
"Kicsit homályosak az utalások, és a felvezetése a lány betegségének."
Abban igazad van, hogy aki nem jártas a pszichológiában, az nem biztos, hogy felfedezi a paranoid skizofrénia jeleit a Natalie Portman által megtestesített Nina-n. Ilyenek tünetek pl. üldöztetéses téveszmék, hallucinációk. Gyakori jellemzõje a düh, szorongás, zárkózottság. Ezekre a rendezõ a durva és shokkoló képkekkel (mint amikor a bõrt lehúzza az ujjáról) próbál rávezetni. Ilyen utalások még az anyjával való "beteges" kapcsolata, valamint szobájának gyerekes kinézete, Nina visszafogott, halk hangja, saját magától való félelme. Rengeteg apró dolog, amiket összerakva lehet csak felfedezni.

"Az sem teljesen tiszta, hogy ez a betegség nála látens dolog, vagy a cselekménnyel egy idõben alakul ki. Ez nem egyértelmû, de én úgy értelmeztem, hogy ez a betegség meg van, meg volt nála, csak most teljesedik ki."

Onnan tudhatjuk, hogy ez a betegség régóta lappang benne, hogy édesanyja az elején már a hátán lévõ kis pirosodásból tudja, hogy túl sok Nina-nak ez a teher. Mintha már ezelõtt is történt volna hasonló eset vele, de csak most-ahogy Te írod- "teljesedett ki". Elsõ jele, hogy lánya egy kényszeres vakarózásba kezd, ami számomra azt jelképezi, hogy a benne lévõ, elfojtott Én-je próbál felszínre törni. Igyekszik kikerülni a kontroll alól olyankor, amikor túlfeszített állapotban van.

"Mila Kulis karaktere pedig szerintem semmilyen szinten nem jelent veszélyt, és nem partnere, riválisa Portmanénak. Most ez vagy tudatos, vagy a rivalizálást nem sikerült jól ábrázolni, a sunyi, rátarti törtetés nekem nem jött át."

Szerintem Kunis karaktere egyáltalán nem volt sunyi, vagy rivális. Csak Nina saját paranoid gondolkodását vetítette rá és mi az õ elméjébe tekintünk bele ebben a filmben.

"Mikor Vincent Cassel sétál le a lelátón, és csak a tükörbõl látjuk, egy pillanatra. Mintha mi is a táncparketten lennénk, a többiek riadt reakciójából tudjunk, hogy õ fontos ember, tõle tartani kell, és csak a tükörbõl látjuk, hogy közeleg, mintha mi is próbálnánk, és nem nézhetnénk hátra, szinte érezzük a feszültséget - pedig, igazából semmit nem tudunk a karakterrõl, akkor mutatkozik be."

Nagyon tetszik ez a meglátásod. Ezt eddig még fel sem fedeztem:) Ezért írtam az elõzõekben, hogy mindig újat mutat ez a film:)
10/10
angia 2012 aug. 18. - 22:23:29 10/10 Előzmény Csa-csi
(465/610)
Szia!

A keresett szám ez lenne: Tchaikovsky, Swan Lake Op. 20, Act III No. 17, Scene. Sortie des invites et valse.
Persze más lesz a hangzása, mert a Fekete Hattyú filmben zongorán szól, míg a youtube-os linken hegedûn.
Jó szórakozást hozzá;) http://www.youtube.com/watch?v=eQUUTr7zLHo
AldersbacherFilmYeah 2012 aug. 16. - 23:13:23
(464/610)
A zene az tökéletes volt,ahogy a színészi játék is..
De engem nem nyûgözött le..
De kétség kívül,megérdemli ezt a rengeteg díjat!
10/10
horas 2012 aug. 15. - 22:12:01 10/10 Előzmény NADALFAN
(463/610)
SPOILER

Egyébként pár apró rendezési hiba szerintem van a filmben. Kicsit homályosak az utalások, és a felvezetése a lány betegségének. Az elején vannak jelenetek, mikor a tükör elõtt a hátán lévõ sebeket nézi, és az sem teljesen tiszta, hogy ez a betegség nála látens dolog, vagy a cselekménnyel egy idõben alakul ki. Ez nem egyértelmû, de én úgy értelmeztem, hogy ez a betegség meg van, meg volt nála, csak most teljesedik ki.

Vincent Cassel karakterével kapcsolatban a reakciókat nem értem. Sok helyen olvastam, hogy "õ a megtestesült gonosz", hogy nagyon negatív karakter. Holott szerintem, teljesen emberi, abszolút konstruktív Portman figurájának fejlõdésében, egy kicsit nyers, semmi több.

Mila Kulis karaktere pedig szerintem semmilyen szinten nem jelent veszélyt, és nem partnere, riválisa Portmanénak. Most ez vagy tudatos, vagy a rivalizálást nem sikerült jól ábrázolni, a sunyi, rátarti törtetés nekem nem jött át. Értem, hogy Kunisban minden megvan ami Portmanbõl hiányzik, viszont szakmailag nincsenek egy szinten. A szerepre igazi veszélyt nem jelent, és maga a karakter nem is rivalizál Portmannel.
Csa-csi 2012 aug. 15. - 17:40:03
(462/610)
Vegyes érzelmeket keltõ film. Egyes jelentek nem voltak messze a nevetségesség határaitól... ennek ellenére mégis azt mondom, hogy tökéletes volt. Zene, vágás, plánok. Egyébként valaki nem tudja megmondani, hogy mi ez a zene: http://www.youtube.com/watch?v=kvnAz0L9AUI
Nem birom kiverni a fejembõl ezt a dallamot.
8/10
NADALFAN 2012 aug. 15. - 17:02:26 8/10
(461/610)
egyetértek az írásoddal. a végén már egy pszicho-horror kerekedik ki.mondjuk párszor a film folyamán én se tudtam mi az igaz és mi a képzelgése a csajnak.
10/10
horas 2012 aug. 14. - 21:32:02 10/10 Előzmény angia
(460/610)
"Szerintem a Fekete Hattyú egy olyan film, amit nem mindenki tud befogadni."

Így van. Legelsõsorban azért mert ez egy durva, sötét, gonosz film. A horrorba hajló, skizofrén-thriller elemeivel operál, sok benne a sokkoló, ijesztõ, helyenként gusztustalan rész, helyenként erõszakos és fajtalan sexualitás, magyarán "a nyugalom megzavarására alkalmas" jelenet. Továbbá atmoszférája meglehetõsen sötét és nyomasztó, helyenként fenyegetõ, lentebb valaki találóan írta már, a sok zárt termes, mesterséges megvilágításos helyszín pedig erõteljes klausztrofób hatás is ad a filmnek. Ettõl mozdul el a film a thriller/horror irányba, amit sokan már nem bírnak, a szó szoros értelemben.

"A filmhez kell egy bizonyos hangulat, gondolkodásmód, értelem és hogy az illetõ a sorok között tudjon olvasni."

A filmhez elsõsorban szerintem a fentebb említett dolgokra való nyitottság kell, hogy valaki ezeket a filmes elemeket tudja értékelni, feldolgozni, ne riassza el. Továbbá ami nehezíti a film befogadását, az a téma, amibe ágyazva van: a balett. A zene, a próbák, a helyszínek. Nem egy populáris dolog, elég sok benne a próba részlet, zene, tánc gyakorlás stb. sokakat ez nem köt le egyáltalán.

Viszont amit senki nem írt még sehol, amitõl szerintem a film hatása ilyen erõteljes azok a beállítások. Rengeteg olyan beállítás van, mikor a kamera közvetlenül a fõszereplõ mögött van, követi õt. Mintha ott lennénk mögötte, mintha átélnénk mi is, amit Õ. Ahogy sok olyan beállítás is van, aminek ad hoc jellege van. Mikor Vincent Cassel sétál le a lelátón, és csak a tükörbõl látjuk, egy pillanatra. Mintha mi is a táncparketten lennénk, a többiek riadt reakciójából tudjunk, hogy õ fontos ember, tõle tartani kell, és csak a tükörbõl látjuk, hogy közeleg, mintha mi is próbálnánk, és nem nézhetnénk hátra, szinte érezzük a feszültséget - pedig, igazából semmit nem tudunk a karakterrõl, akkor mutatkozik be. Meg persze a tipikus horror/thriller ijesztõs jelenetek profin megvannak csinálva.

Egyébként Natali Portmannek már attól is kicsit beteges az arca, hogy csontsoványra van fogyva, ami ehhez a szerephez nagyon kell....rengeteget lehetne írni errõl a filmrõl, filmmel kapcsolatban, szerintem is nagyon jól sikerült...
9/10
judephil 2012 aug. 08. - 22:12:56 9/10
(459/610)
Nagyon jó, elgondolkodtató, izgalmas, fordulatos film, kiváló, forradalmian új rendezés és fényképezés... Nekem zseniális...9/10.
10/10
angia 2012 aug. 01. - 12:24:19 10/10
(458/610)
Szerintem a Fekete Hattyú egy olyan film, amit nem mindenki tud befogadni. A filmhez kell egy bizonyos hangulat, gondolkodásmód, értelem és hogy az illetõ a sorok között tudjon olvasni. Ez nem egy könnyed ebéd utáni limonádé. Tartalmas, izgalmas, elvont és mûvészi. Imádom ezt a kombinációt! Én akárhányszor megnézem (kb a 25, 30. alkalomnál tartok) új dolgot fedezek fel benne és mindig magával ragad a mondandója. Masterpiece!
offtopic
950617 2012 júl. 27. - 18:14:27
(457/610)
Egyik pillanatban azt írod szörnyûség, a másikban meg, hogy jó film. Ami meg egybõl hüvelykujjal bökött a szemembe, az az, hogy a leszbikust lezbikusnak írtad.:)
Cameron66 2012 júl. 27. - 16:52:28
(456/610)
miután megnéztem, kicsit sokkot kaptam, aztán leírtam a véleményem a blogomba: http://blogolok.ingyenblog.hu/?p=371
nojcsiga 2012 júl. 26. - 21:32:48
(455/610)
Amikor megneztem sok gondolat kavargott bennem a film utan... Nyomaszto volt utana par oran keresztul, csak gondolkodtam... Aztan szepen leullepedtek a dolgok, es azt kell hogy mondjam, jo film! Nekem tetszett, nem holnap fogom megnezni ujbol az igaz, de remek film!
sourire5 2012 júl. 26. - 15:24:16
(454/610)
Hú!Nem ilyenre számítottam az biztos,kicsit meg is bántam,hogy végignéztem.Rengetek felesleges,és zavaró jelenet volt(számomra),és a mûfaj is inkább egy pszicho-thrillerre hasonlított.
Egyébként akinek tetszik ez a film,annak figyelmébe ajánlom a Zongoratanárnõ filmet.Nagyon hasonlít erre.
4/10
szabbogi 2012 júl. 16. - 18:46:04 4/10
(453/610)
Talán csak nem vagyok elég mûvészlélek, de szerintem borzalmas film volt. :/
zsukkaa 2012 júl. 16. - 13:22:47
(452/610)
Vincent Cassel, a FÉRFI!
1/10
butterfly30 2012 jún. 30. - 16:56:40 1/10 Előzmény Kommancs
(451/610)
Hú nekem ez a film nagyon nem jött be.Nem is nagyon értettem de nekem nagyon nem nyerte el a tetszésem.Az elejétõl kezdve annyira zavaros volt a film..