Téma: Gattaca

ghany 2008 aug. 01. - 17:21:43
(28/168)
Arról, hogy miért küzd annyira elmondok nektek egy személyes élményt.

A bátyám koraszülött volt, az orvosok azt mondták csoda ha túléli a három évet és valószínûleg akkor is folyton beteges lesz.
Neki, pont a hátrány miatt már gyerekkorában küzdeni kellett az életéért, sportolt is és nagyon jó eredményeket ért el, most meg pont második diplomáját szerzi az egyetemen.
Ehhez képest amikor én születtem majd kicsattantam az egészségtõl, mindig mindent elõre megértettem készülés nélkül simán megszereztem tavaly a 144 pontot az érettségin, eltelt egy év s most csak tengõdök. Azért mivel nekem mindig minden a számba repült, egészség, ész, az ég világon soha semmiért sem kellett egy gyufahajszálat se keresztbe tennem.

Szóval nekem ezt jelenti a Gattaca. Nem a gének azok amik igazán számítanak, hanem a küzdeni tudás. Azok akik mindent megkapnak gyerekkorukban és a tehetségük akkora, hogy jó sokáig simán megélnek belõle, nem tanulják meg azt, hogy mi ez a szó, s a végén õk lesznek azok akik elõbb feladják.
10/10
CrazyBoy 2008 júl. 23. - 08:02:41 10/10
(27/168)
Akárhányszor vissza tudom nézni, egyik örök kedvenc.

-Hogy voltál képes erre Vincent?
-Nagyon egyszerû a válasz, nem tartalékoltam a visszaútra!:)
10/10
ahmed rasim 2008 júl. 02. - 18:15:04 10/10
(26/168)
Szép hosszú hozzászólás. Csak még annyit tennék hozzá, hogy azért is jó ez a film,mert mindenki mást lát bele,ha lehet igy fogalmazni és más és más a mondanivalója. Számomra ez a küzdeni akarást mutatja be, és azt hogy bármit meg lehet csinálni, bármit el lehet érni,csak akarni kell...egy degéneráltból is lehet bárki. Viszont ennek ellenére,ahogy eléri azt amit más "normális" simán megtehet, mégsem ér ugyanannyit. Furcsa...még az is meglehet hogy ilyen lesz a való élet 30év mulva.
8/10
remete bácsi 2008 ápr. 03. - 20:30:12 8/10
(25/168)
tényleg meg fogom nézni még1x, mert még most sem gyõztél meg. rengeteg kérdés van ugyanis továbbra is: miért éppen most ezzel a témával, miért beszélnek a gyerekkoráról olyanokat, hogy "Sose fogom megérteni, mi vitte anyámat arra, hogy a körzeti genetikus helyett Istenre bízza a sorsomat." a tudósokat pedig az én értelmezésemben azért nem mutatják orrba-szájba, mivel a születés elõtt mindent elrendeznek. vagyis részükrõl a probléma megoldva. a testvérnek olyan szinten pedig mégis köze van hozzá, hogy azonos anyagi/kapcsolati szinttel indult, csak a genetikai aduja volt jobb. és örökké versenyeztek egymással, mi több, a másik mindig lenézte a szerencsétlenebbet. no, de mondom, meglesem a filmet újra, hátha okosabb leszek. ;)
Brambilla 2008 ápr. 03. - 16:32:15
(24/168)
Szerintem direkt csinálták ilyenre, egyrészt, hogy a díszlet ne vigye el a figyelmet a mondanivalóról, másrészt ezzel is a történetet erõsíti, egy elõre meghatározott, ezért szürke és behatárolt világban nem néznének ki jól a színes, fantasztikus dolgok, még ha scifirõl is van szó.
leopard26 2008 ápr. 03. - 16:28:45
(23/168)
Azért én megadnám neki a 9-et!
7/10
zee944 2008 ápr. 03. - 15:53:30 7/10
(22/168)
Jó film. Legalább 7/10. Jó sztori, izgalmas is, emberséges, és még mondanivalója is van. Engem viszont kicsit zavar a minimalista díszlet. Mondjuk biztos költségvetési megszorítás is volt, de szerintem részben emiatt nem lett kasszasiker. Néha nem árt, ha egy film mondanivaló mellett látványos is akar lenni. Ebben ez pont elfért volna.
8/10
remete bácsi 2008 ápr. 03. - 09:39:58 8/10
(21/168)
Errõl eszembe jutott a versek során gyakran feltett buta kérdés: "Mire gondolt a költõ?" :) Igazából rengeteg dolgot bele tudunk magyarázni, ki ezt, ki azt. A szerzõ meg a haját tépkedi, jobb esetben a bajsza alatt jókedvûen mosolyog.

Egyébként lehet, hogy mindkettõ benne van. Hiszen nincs egyetemes igazság. Azt is rá lehet húzni, amit Te mondasz. De az én leírásom sem sci-fi, nagyon is közeli problémáról beszélünk. Nálam a pénz és kapcsolatok azért nem ugrott be, mivel testvérekrõl van szó, s még most sem passzol teljesen, mert be kell erõltetni egy kicsit. Miért testvérek mégis? Nekem ez egy fontos kiindulási pont volt, jelenzõs momentum a filmben. Ez pedig a pénz/kapcsolatok elemet kapásból kilövi. Nekem ez már az erõszakkal betolni a puzzle darabkát, ami nem pont oda passzol effektus. Magyarán én nem minden esetben tudom ilyen szabadon értelmezni a forgatókönyvet. Bradbury-n nõttem fel, õ pedig szokásához híven kimondatja a szereplõkkel, hogy mi a bajuk. Az is sci-fi ugye, de csak díszletnek használva. Itt nekem a díszlet fontos volt, jól ki volt dolgozva hozzá. Ugyanakkor így belegondolva az orvos szerepe... Azt lehet akár apeh ellenõrnek :) is értelmezni, vagy bármilyen egyenruhát viselõ hatalom emberének.

Na, talán majd meglesem még1x a filmet, aztán írok róla friss élmények alapján. Már vagy két éve nem néztem meg.
10/10
cherry baby 2008 ápr. 03. - 07:33:46 10/10
(20/168)
ez a film nekem nagyon tetszett. 2szer láttam, de megnézném újra.
8/10
remete bácsi 2008 ápr. 03. - 00:17:28 8/10
(19/168)
gyakran nem tudom megfogalmazni én sem, mit is akarok modani. meg ahány ember, annyi külön értelmezése a mondatokban. pl. anatole france egyik legnagyobb bánata éppen ez volt: nem érthetik meg egymást az emberek. szóval én már nem esem kétségbe, ha nem értetem meg magam vkivel. :)
8/10
remete bácsi 2008 ápr. 03. - 00:15:18 8/10
(18/168)
akár azt is mondhatnánk, hogy két külön történet van a filmben. degeneráltunk számára a tetõpontot nálam nem is a vége, hanem a testvérével való találkás jelentette. az õ párbeszédük úszás közben, ami leginkább erõteljes mondanivalót tartalmazott. azaz, hogy nem tartalékolt erõt a visszaútra. vagyis annyira kell hajtania így a cél elérésében, hogy nem lesz második esélye. míg egy nagy lehetõségekkel bíró ember legfeljebb elkezd mást, sikeres lehet abban is jó eséllyel.

a második szál pedig jerome-é. az õ története valamivel szomorúbb történet. mivel papíron ugyan tökéletes (jó lapokat oszottak neki), mégis nagyobb degenerált lett még vincentnél is. azaz tényleg nincs garancia arra, hogy nem lehet leesni onnan magasról. ha ez megtörténik, akkor remény nélkül marad, mondhatni. hiszen nem erre született, hogy törtessen, csússzon-másszon, sikerélményekben nõtt fel, nem fogja jól viselni a kudarcot. azaz legfeljebb az álmaiban, más vágyaiban élheti ki magát. ha szókimondó akarok lenni, akkor pedig azt mondom, hogy oda jutattja magát, ahová a társadalom gondolja. a szemétdombra - mert ugye végül is a jövõ szemetesében végzi.

mindezek ellenére ez egy sci-fi. és nem véletlenül választották ezt a világot neki. éppen ezért nem vagyok biztos benne, hogy feltétlenül a mostanra kell értelmezni. sokszor ennek a mûfajnak az a célja, hogy felhívja a veszélyt egy esetleges rossz jövõképre. megmutassa azt, hogy mivé lesz a világ, ha ezek bekövetkeznek. nem véletlen, hogy mostanában filmesítették ezt meg. hiszen számtalan hír kernig a genetikával kapcsolatosan arról, hogy a cégek, biztosítók, stb. szeretnék megszerezni ezeket. tehát számomra inkább figyelmeztetés, mint riogatás.

azért nem akarom teljesen a jelenre érelmezni, mert azzal a mondanivalóban nem feltétlen értek egyet. oké, ûrhajós például tényleg nem lehetne mindenki. ám ez a világ hiába ment össze az utóbbi évtizedekben, azért még mindig baromi nagy, így az érvényesülésre is van bõven lehetõség. határok között persze. vincentbõl azonban egy ilyen jövõben is legfeljebb takarító lehet papíron, semmi más.
8/10
remete bácsi 2008 ápr. 02. - 23:49:12 8/10
(17/168)
értsd úgy, hogy látom halványan a körvonalait, de nem tudom, hogy mi is az. :) érted, mint amikor egy kád vízben keresed a szappant, az rendre kicsúszik a kezeid közül. pedig már éppen megvolt, de a szemét megint elszaladt a kád másik végébe. ettõl még tudod, hogy a szappan a vízben van. persze csak idõ kérdése, s nem lesz ott. ezt azért nem kéne kivárni, mert a víz baromi hideg lesz addigra. :)
8/10
remete bácsi 2008 ápr. 02. - 22:59:38 8/10
(16/168)
egy idõben sokszor megnéztem, mert épp ezt a sci-fi vonalat szeretem. avagy, ami inkább szól az emberrõl, nem a technikai zagyvaságokról. aztán valahogy meguntam. :) ettõl még jó a film, rengeteg jelenet van, ami eszembe szokott jutni. ellenben valami megfoghatatlan mégis hiányzik. aki kitalálja mi az, az vendégem egy korsó jó féle, cseh sörre. :)
10/10
ahmed rasim 2008 márc. 24. - 10:35:51 10/10
(15/168)
Nagyon nagyszerû és mélyen elgondolkodtató alkotás! Én pl.minden vizsgaidõszakomban megnézem 1X mert ez egy jó kis löket és hit ahhoz hogy nincs lehetetlen! És a zenéje...frenetikus!10/10
skillet 2008 márc. 15. - 18:08:21
(14/168)
perry után nem sok mindent tudnék hozzáfûzni. nekem az egyik kedvenc filmem. nem sok hasonló film van, az biztos. sõt. régen még a tv-ben láttam. azóta is kerestem dvd-d, mindhiába. de a napokban sikerült megszereznem. meg is néztem újra. és szerintem fogom is majd még. 10/10
perry 2008 febr. 21. - 17:58:40 Előzmény tentenyanya
(13/168)
A Gattaca azért valamivel többrõl szól. Egy társadalom mely kb. hitleri alapokon nyugszik.
Jelesül azoknak akik nem tökéletesek nincs helyük az elitben. Csak másod rangú polgárok lehetnek. Talán ismerõs ez mint a fajelmélet egyik alap tézise. Aki nem tökéletes genetikailag az nem lehet részese a jövõnek.
Egy ilyen szabályozott jövõ elég elkeserítõ, és azt a világképet festi , hogy nem lehetnek egyenlõ esélyek.
A dráma másik szála a tökéletes de testi hibás
Morrow jelenléte. Aki szintén az elérhetetlent ostromolja de be van zárva saját világába és onnan többé nem szabadulhat.
Freeman és Morrow barátsága egy álom beteljesítésének drámája a szó teljes értelmében. Ami Freeman részére a beteljesülés
az Morrownak a halál. Valamint igazolást kapunk ,hogy ebben a nagyon szabályozott világban is lehet önzetlenség, barátság.
A film attól maradandó, hogy magába foglalja a
dráma, sci-fi, mûvészfilm valamint a kult összes erényét.
tentenyanya 2007 dec. 22. - 19:54:55
(12/168)
Az egyik kedvencem:)
zszoltan 2007 júl. 11. - 18:39:06
(11/168)
Igazad van. Mindkettõrõl szól.
10/10
k11zoltan 2007 júl. 11. - 14:47:47 10/10
(10/168)
Nagyon Jó a film, és inkáb az álom elérésérõl, mint az emberi tökéletességrõl van itt szó.
10/10
Lisa111 2007 máj. 19. - 23:29:38 10/10
(9/168)
Az egyik kedvenc filmem !!!!