10/10
zora 2013 júl. 12. - 21:41:38 10/10
(64/84)
Ez egy nagyon-nagyon jó film! Már 3x láttam, de bármennyiszer meg tudnám nézni.
DjMcMaster 2013 júl. 12. - 20:55:23
(63/84)
Szerintem jópofa film, bár régen láttam. A tartalom leírás ha jól emlékszem rossz, mert úgy rémlik, hogy kómában van és amikor flébred, óvni kell mindenféle tramuától. Továbbra is ágyhoz van kötve, a két németország már egyesült, és innen jönnek az apróbb történések, ahogyan a fia próbálja anyja számára fenntartani a látszatot, nehogy rosszul érintsék a történések...
offtopic
kata3 2013 júl. 12. - 20:39:54
(62/84)
Erre ma kíváncsi leszek.
m.kaladze 2013 febr. 06. - 01:01:01
(61/84)
Elõsször úgy hallottam a filmrõl hogy két jó német film van a Go Trabi Go és a Good bye Lenin.. Lehet azt vártam a filmtõl hogy humoros lesz mert valaki azt mondta hogy tragikomédia. Hát inkább volt tragikus, az ötlet magában vicces volt hogy támaszuk fel az NDK-t de ennyi. Mármint ha vigjátékként kezelném a filmet egy nagy nulla. De játékfilmnek viszont szerintem elég jó. Jól van leforgatva mi történt 1989 és 1991 között, csak éppen szomorú eléggé és kicsit nekem már idegesítõ hogy annyit hazudnak benne az anyucinak persze részben megértem hiszen halálán van. Szóval összegezve a filmet 6 pontot adnék az alapötletért és azért hogy az anyjáért mi mindent megtesz a gyerek, sõt azért is hogy jól tükrözi az korszellemet. Ami nem tetszett hogy a nõ nagy kommunista volt és megkell õrizni akkor is az emlékét a kommunizmusnak ha törik ha szakad, lehetett volna benne több humorosabb jelenet, mert néha kezdtem kicsit unni magam közben.

A kommunizmusról és a demokráciáról órákat lehetne beszélni, ahogy az emberekrõl is. Sokan a mai napig hû kommunistának tartják magukat és nem látják be a bûnöket amiket az emberek ellen elkövettek, igen ez bûn, de sokan vannak akik a mai napig megvannak gyõzõdve hogy csakis az a helyes út (persze ez nem oldja fel õket a bûneik alól), vannak akik tudják hogy a kommunizmus egy zsarnok rezsim volt, mégis néha szivesen emlékeznek vissza bizonyos dolgokra (példa hány forint volt akkor a kenyér és azokra a termékekre amelyek ma már nincsenek). Talán azért mert már annyira kiábrándult mai korból a politikusokból és nem tud hinni abban ami most van, igy visszasirja kicsit azokat az idõket. Az ember egy olyan lény hogy mindig elégedetlen azzal ami van és visszasirja azt ami volt (pedig lehet hogy ami volt annyira jó mégsem volt). Szóval nem arra akarok célozni hogy felejtsük el a kommunisták hibáit mert nem (csak hogy abban is volt valami jó). És vannak emberek akik utálják teljes szivükbõl a kommunistákat és a kommunizmust, azt is megtudom érteni és fõleg akkor ha õk vagy a családjuk a hatalom végett szenvedett.

DEMOKRÁCIA
PRO: lehet külföldre utazni, nyugati termékek bejövetele, szólásszabadság, gyülekezési szabadság, szabad választások, mindenki megtehet bármit amire kedve van a törvény keretein belül

KONTRA: nagyobb bûnözés fõleg a drogok bejövetele, munkanélküliség, osztályközti különbségek, nem megbizható egy párt sem (fõleg a poszt-kommunista országokban), hajléktalanok, sokan a demokráciát összekeverik az anarchiával

KOMMUNIZMUS
PRO: mindenkinek volt munkája, mindenki tudta hol lehajtani a fejét, nem voltak annyira osztálykülönbségek, olcsóbbak és igazziabbak voltak a termékek (szalámi vagy konzerv nem volt bennük annyi mû dolog mint mostanában), az EGYSZERÛ embereknek több idejük volt egymásra és nem volt annyi irigykedés,

KONTRA: elnyomták az emberek jogait a fejesek, agymosás, propaganda, a kommunizmus nevében elkövetet gyilkosságok, zárt határok, szinte az embereket kötelezték a bánatra ha meghalt valami nagyágyú (Stalin) vagy a jókedvre (május 1), ha már valaki nem kommunista akkor az ellenségünk, belenyúlás a sportba, a zenébe, stb..stb...

Talán még 1 fontos változás ami NEUTRÁLIS - INTERNET
PRO: chatelés egy rég nem látott rokonnal akit 20 éve nem láttam, információ áradat amibõl tanulhat az ember, segitség a munkához

KONTRA: kevesebb elõ beszélgetés, PC bûnözés, gyermekek hülyitése, kevesebb idõ jut egymásra, rohanó világ..stb...
stanmore 2013 febr. 06. - 00:27:55 Előzmény Vándor11
(60/84)
Van egy rossz hírem: senki nem élt kommunizmusban,úgyhogy akkor senki nem volt gonosz:)
Másrészt nem tudod é .hogy a mi pártunk komcsija az jó komcsi volt a tietek meg büdös?
m.kaladze 2013 febr. 06. - 00:22:00 Előzmény Vándor11
(59/84)
Hogy ne kelljen másoknak ártaniuk (és persze hogy ne kompromittálniuk magukat) több ismert értelmiségi is tett. De még így sem úszták meg azt, hogy szándékosan ne ártsanak valakinek. Mindenki gonosz, aki a kommunizmusban élt és nem ismerte be bûneit és nem bánta azokat meg õszintén. Mindenki gonosz, aki nem ismeri be bûneit és nem bánja azokat meg.

Azért áljunk meg egy szóra, igen sok tanár direkt mosta az agyakat mert hitt a rendszerben és ugyanolyan bûnösök (ha nem nagyobbak) mint azok a tanárok akik azt azért tették mert tanárnak voltak kitanulva. Miért mentek volna söpörni az utcára ha tanároknak voltak kitanulva? Ha már komunizmus van tanárokra nincs abszolut szükség mert árthatnak a gyerek agyának - valójában igen, de akkor abszolút ne tanuljon semmit a gyerek? Hisz majd ha akar idõvel maga lássa meg az igazságot... Azért nem értek teljesen egyet mert általánositasz a tanárokkal szemben is. Másik dolog MINDENKI GONOSZ AKI A KUMMUNIZMUSBAN ÉLT ÉS DOLGOZOTT?? Te úr Isten akkor már mindenki bûnös? Mármint azok is akiknek nem volt más választásuk. Voltak emberek akik csak úgy biztosithattak jó megélhetést a családjuknak ha belépnek a pártba közbe hazaérve még le se sz*rt*k és katolikusok voltak, de a gyerekeikre gondoltak elsõsorban (nem a nagykutyákra gondolok hanem a hétköznapi emberekre). És voltak akik nem ártottak azzal senkinek hogy beléptek? Kinek kéne mit megbánniuk? Max Istennek hogy eltitkolták hogy katolikusok... De ez az én véleményem.
6/10
Heisenberg 2012 dec. 07. - 20:57:25 6/10 Előzmény Vándor11
(58/84)
Alapvetõen egyetértek veled.
A filmek általában alaptalanul mentegetik a kommunizmust és a nõ viselkedése is ha belegondolunk önzõ és gonosz volt.
Ha ezt nem vesszük figyelembe, akkor egész jópofa kis jelenetek is voltak benne, és egy olyan film amire azért sokáig emlékezni fogok.
6 pont
8/10
Rutra 2012 máj. 20. - 13:51:41 8/10
(57/84)
Nálam a film 10/8-sa. Szerintem se mondaható vígjátéknak,hisz nagyobb mértékben dominált a tragédia.De ennek ellenére voltak benne mosolyra bíró jelenetek is. A kreált reklámost ... :) Összegezve nem volt rossz.
10/10
DarkGirl 2012 máj. 14. - 15:11:14 10/10
(56/84)
Nagyszerû film volt. :)
10/10
Sadenal 2011 nov. 26. - 09:49:00
(55/84)
Habár az elsõ 20 perc után feltettem a kérdést, hogy mi fog még másfél óráig tartani, végül kellemeset csalódtam. :) Azok a színészkedések a TV elõtt. :) És a filmzene is rendben volt. Szóval összességében erõs filmet láthattam. Kicsit emlékeztetett az Underground-ra.....



8/10
10/10
rivan789 2011 aug. 04. - 00:16:36 10/10
(54/84)
Nekem is nagyon bejött a film, bár nem egészen a vígjáték kategóriába sorolnám. Valóban vannak benne komikus jelenetek, de alapjába véve a története több ízben is tragikus.
CsiróCsiró 2011 febr. 10. - 14:49:22
(53/84)
Szerintem is lenyûgözõen fantasztikus film!!!

Bár nem értem,hogy miért vígjátékként van feltüntetve.Vannak benne valóban komikus elemek,de szerintem a dráma nagyobb mértékben van jelen.
sofi 72 2010 okt. 27. - 15:58:53
(52/84)
Röviden és velõsen...FANTASZTIKUS, nekem nagyon bejött!!!!!
Coleman 2010 aug. 05. - 15:28:06 Előzmény Newcastle United
(51/84)
Errõl jutottak eszembe Danilo Kisnek a zseniális zárómondatai:
"A történelmet a gyõztesek írják. A legendákat a nép szövi. Az írástudók fantaziálnak. Bizonyos csak a halál."

Maga a film csodálatos, ki van centizve minden, érzékeny és humoros. A fõszereplõ pedig tökéletes. Közönségfilm ez, és annyira jó lenne, ha idehaza is több ehhez hasonló készülne, amiben van szív és közben vérprofi az egész. Tiersen meg tényleg magát lopja, de szerintem halhatatlan alkotott, ezt akár többször is el lehet sütni.
offtopic
Heathcliff 2009 aug. 11. - 19:32:11
(50/84)
Jaj, jaj, marha szivi
fredi60 2009 aug. 11. - 18:19:26
(49/84)
Jaj, ez volt az a marha nagy ötlet, amit "ellestek" a Diktátorból? Köszi, hogy felhomályosítottál.
Heathcliff 2009 aug. 11. - 18:11:12
(48/84)
Nem világos? A borbélynak fogalma sincs arról, mennyi idõ telt el, mióta elhagyta az üzletét, és hogy a világ közben hogyan változott. Kapisch?
fredi60 2009 aug. 11. - 16:20:25 Előzmény kandy
(47/84)
Szegényke! Rajtad kívül más nem is élt ebben a "földi paradicsomban", igaz? De túléltük és miért ne nevethetnénk rajta. Sokkal rosszabb lenne, ha nem tudtuk volna túlélni.
fredi60 2009 aug. 11. - 16:17:14
(46/84)
Hogy ez eddig még nem jutott eszembe?!
Talán mert nem látszik elsõ blikkre a párhuzam.
Bár ha belegondolok..... másodikra sem.
Chaplin: náci diktátor - hasonló kinézetû zsidó borbély.
Good bye, Lenin:........??
Heathcliff 2009 aug. 11. - 16:13:06
(45/84)
Az alapötlet Chaplin Diktátorából lett ellesve.

Nagyon érdekes párhuzamot vonni a Németország, nulla év címû filmmel is: Németország teljesen új helyzetbe kerül; a szülõ már haldokló, ágyhoz kötött beteg és az új generáció, a gyerekek dolga a beilleszkedés megtanulása.