Téma: Idõhurok

zetorka 2015 jan. 19. - 13:59:07
(71/271)
SPOILER

amúgy nem értem miért jön itt mindenki azzal, hogy rengeteg a logikai bukfenc, amikor csak egy van, a film eredeti címe eleve elrendelést jelent, többször említik ezt a saját farkába harapó kígyóval és a tyúk és a tojás kérdésével, szóval feltételezhetjük, hogy a film által megjelentett univerzumban ez így van

Viszont ha a dolgok eleve el vannak rendelve, akkor lehetséges, hogy a semmibõl legyen egy gyerek, hiszen mindenképp lesz idõutazás, mindenképp visszafogják vinni azt a gyereket a múltba, a múlt így mindenképp megváltozik és mindenképp ott lesz a gyerek, az embernek mindenképp szerelembe kell esnie saját magával és teherbe kell esnie saját magától és így tovább. Hopp nincs is paradoxon.

Persze az más kérdés, hogy egy ilyen világban tökéletesen felesleges visszamenni az idõben, hogy bûncselekményt akadályozzon meg az ember, mert az úgyis el van rendelve, hogy meg fog történni, bár muszáj is visszamenni megpróbálni, mert az is eleve el van rendelve.

Na és itt a paradoxon, amikor a fõhõs az eleve elrendelés ellenére mégiscsak saját szabad akaratából lelövi saját magát, mert akkor vagy itt van a bukfenc, vagy még sincs minden eleve elrendelve, de akkor meg innentõl két alternatív jövõ kell, az egyik amelyikben meghal 11000 ember és kell idõügynökség és vissza kell menni, a másik amiben sikerül megakadályozni
zetorka 2015 jan. 19. - 13:43:26 Előzmény Viktor6665
(70/271)
SPOILER

arra pont tök jó választ adnak: a túl sok idõugrás paranoiát okoz... elveszti minden kapcsolatát a valósággal és így jó cselekedetnek tûnik neki 11000 ember megsemmisítése, mert mennyit megment ezáltal
zetorka 2015 jan. 19. - 13:32:11 Előzmény tesz-vesz
(69/271)
a magyar cím nem jó, mert lelõ csomó poént, szerencsére én eredetiben láttam úgy, hogy nem olvastam itt el semmit, azt se tudtam mirõl fog szólni és így ütött
az eredeti cím sokkal jobb
zetorka 2015 jan. 19. - 13:22:20 Előzmény sajt0spufi
(68/271)
SPOILER
csak nem gondolod, hogy ennek pont a vége mond ellent?
oké, nem kell választani tyúk vagy tojás, mivel az idõutazás átírja a múltat nem feltétlenül paradoxon, hogy saját magát hozza létre és repíti vissza, de amikor a saját idõsebb énjét lelövi akkor azért csak borul a dolog?
Különben hogyan látja, hogy mi történt 1975-ben New Yorkban ha az meg sem történt, mert a megtörténte elõtt lelõtte saját magát? Márpedig ha az nincs el se indul az egész idõutazós projekt...
Egyszerûen nem lõheti agyon saját magát, mert azzal meg is született a paradoxon.
zetorka 2015 jan. 19. - 12:48:32
(67/271)
úgy látszik a port.hu-ra nemcsak a kommentek spoiler tartalma miatt nem érdemes felnézni mielõtt megnézi az ember a filmet, hanem az ajánló miatt is. Kajak képesek vagytok egy háromsoros filmismertetõben lespoilerezni a legvégét????
7/10
cellasto 2015 jan. 18. - 22:21:37 7/10
(66/271)
olvastam itt sokfélét
"már a felénél tudtam mi lesz,unalamas volt,ódivatu"stb...
nekem tetszett
fõleg azért,mert rettegtem,hogy majd itt is minden felrobban,lelõnek mindenkit..
de szerencsére nem ez lett
egy jó kis gondolkodós filmet kaptunk,gyaníthatóan kis költségvetésbõl
hawke jól hozza a szerepet,a történet abszolút nem volt kiszámítható(legalábbis nekem:)

jöhetnek még hasomló filmek nyugodtan! :)
offtopic
Ryry 2015 jan. 18. - 19:26:58
(65/271)
Hatalmas SPOILER a leírás!!!! Portosok, változtassatok rajta légyszíves, ez így nem korrekt.
JoeyCash 2015 jan. 17. - 01:58:19
(64/271)
Filmnézésre adtam a fejem. A döntõben két igencsak érdekes mû vívott a továbbjutásért. Maze runner vs. Predestination. Az utóbbi volt a szerencsésebb. A hatodik érzékem volt a döntõbíró, sokszor hallgatok rá, néha nem kellene.
Elértük, már azt a filmiparban, hogy nem tud minden egymást követõ film forradalmi áttöréseket bemutatni. Fõleg nem a scifik. Nem is ilyen elvárással nézek meg egy filmet, de ha mégis ilyennel találkozom, akkor felhúzom a szemöldököm és meglepõdött arcot vágok. Sok kommentben, olvastam, hogy ez a film beteg, de ha azt nézem, hogy most milyen korban élünk ez a film teljesen átlagos. Ha 50 évvel korábban forgatták volna le, akkor talán furcsa lett volna. Az ember a magyar cím elolvasása után már sejthet, sõt tudhat valamit a film tartalmáról. Szóval idõhurok, idõcsapda, csapda, paradoxon. A sztori egyszerû és nem is próbálnak semmit eltitkolni a rendezõk. Egy egyszerû történetet mondanak el az elejétõl a végéig. Lehetett volna titokzatosabbra csinálni, ami valószínûleg a színvonal emelkedését de a bevételek csökkenését jelentették volna. Ez nem lesz a transformers fanok kedvence, és valószínûleg az Ádám almái jellegû filmek szerelmesei sem lesznek oda érte. Az azért bosszantó, hogy a sharknadoval hozzák egy szintbe. Ha az ember szõrszálhasogató a kákán is csomót talál, de ilyenkor mondják azt, hogy csinálj jobbat.
Holnap nézem a Maze runnert, remélem jó lesz.
1/10
Catherine Boyd 2015 jan. 11. - 23:45:16 1/10
(63/271)
A Fiók. Na az szerethetõ egy idõutazós film. Érdekes, leköti az embert, többször nézõs. Számomra.
Most írom le, hogy minden ember mást lát a filmekben, és mindenkinek más tetszik; úgyhogy felesleges próbálkozni "veszekedni" velem és meggyõzni, hogy márpedig ez egy ilyen meg olyan jó film.
Számomra ez kiszámítható, nem volt semmi csavar... És fúúú... Nem jó film.

Spoiler a szövegben innentõl!

Már a film közepénél bõven tudja az ember, hogy ki kicsoda, vagyis hogy mindenki ugyanaz a valaki. Ebbõl kifolyólag felesleges a magyarázás a végén. Gondolom a gyengébbek kedvéért volt.
Az idõutazás furcsa dolog, nem vagyok jártas a témában, de a semmibõl kiindulva nem születik semmi, az fix.


Engem egyedül az volt érdekes, hogy a nõi színészt olyan szépen bemaszkírozták férfinek, hogy echte fiatal Dicapriora hasonlított. :D
9/10
PicHölgy 2015 jan. 07. - 16:02:41 9/10
(62/271)
Nekem tetszett. Minden elõzetes infó nélkül ültünk le a párommal a filmhez.
Abszolút ütött, csak néztem ki a fejembõl a végén: Hogy mi? Ez lehetséges?
Paradoxon az egész sztori, de ettõl ilyen zseniális. :)
gabeejr 2015 jan. 07. - 03:00:48
(61/271)
Én szeretem a komplex, gondolkodásra késztetõ filmeket. (Kick Ass és Másnaposok széria mondjuk nem ilyen)
Szeretem a csavart, majd végén a katarzist és a bizsergetõ jó érzést. (Viharsziget) Itt viszont kaptam egy már a Portos srácok által szépen elspoilerezett 90 perces agyrémet a saját farkát harapdáló kígyó alaptörténetére felépítve.

Nem tudom, hogy a német Spierig író/rendezõ párosnál mennyire gurult el a gyógyszer, de egy biztos, itt most eléggé.
Ha egy film az égbekiáltó baromságok miatt frusztráló, dühítõ viszont nem szórakoztató, na arra mondja az épeszû ember, hogy: too much.
Pont, mint ez a film.

Csak Sarah Snook miatt 5 a tízbõl. (5/10)
7/10
offtopic
cellasto 2015 jan. 03. - 23:30:50 7/10
(60/271)
már be van készítve,csak legyen idõm megnézni valamikor :)
Koréliusz 2015 jan. 03. - 23:30:00
(59/271)
Nekem nagyon tetszett a film; igaz a közepétõl sejtettem a 2 fõ csavart, de akkor is kellemes volt nézni a végkimenetet.

SPOILER!!!!

Érdekes, hogy sokan bántják itt a hozzászólók közül a saját magába visszatérõ történése miatt, és hogy gyakorlatilag nincs egy megoldás arra, hogy nem volt egy legelsõ esemény (a srác/nõ megszületése) anélkül, hogy idõutazás történt volna.
Emellett pedig ott van egy klasszis kultusz idõutazós film, ami ugyanerre az alapkoncepcióra épít: Terminátor 1
1. John Connor visszaküldi a múltba a nála fiatalabb Kyle Reese-t, hogy mentse meg Saraht
2. Kyle teherbe ejti Saraht, és megszületik John úgy, hogy az apja akkoriban még világra sem jött.
Ugyanaz az a koncepció, csak ebben a filmben a három szereplõt összemosták, de mindkettõ a tyúk-tojás sztori.

Azt az elméletet veti fel, hogy az idõ mégsem lineálisan a múltból halad a jövõbe, minthogyha az idõvonal mint egy kifeszített üvegszál lenne, és az idõ 'zajlása' az azon az egyik végérõl küldött, jel lenne. Ahogy mi érzékeljük. Hanem mintha ugyanez a kifeszített üvegszál szembe lenne fordítva velünk, és az azon végighaladó jel elejétõl a végéig egyszerre van jelen.

Nem tudom mennyire érthetõ...

SPOILER !!!!
3/10
stupek2 2015 jan. 03. - 11:42:44 3/10
(58/271)
Az elsõ öt percet elvesztettem, majd két párhuzamos történetet találtam a filmeben. Sajnos az utolsó öt perc az egészet egybe mosta. Láttam már idõugrásos filmeket, sõt megvallom igazán megprtóbáltam idõsorrendbe vágni öket, de semmi értelmük nem lett. Ennek se!
10/10
ADIZS 2014 dec. 31. - 15:18:36 10/10 Előzmény kobax
(57/271)
SPOILER
Az idõhurok jelentése pontosan ez, amit írsz, legalábbis a sci-fikben. Önmagát elindító esemény, logikai bukfenc ami mégis megtörtént. Vagy ahogy a film mondja: a saját farkába harapó kígyó.
SPOILER OFF
6/10
kobax 2014 dec. 27. - 14:02:54 6/10
(56/271)
Na igen.

Kezdjük azzal, hogy a port.hu szerkesztõinek meg kéne változtatniuk a rövid ismertetõt, mert gyakorlatilag másfél sorban lelövik az egész filmet.

Amúgy a film maga egész jó, még érdekesnek is mondanám, végig fent tudja tartani a figyelmet - bár tény, hogy aki igazán figyel, az legkésõbb a közepe felé úgyis kitalálja magától az egész sztorit. A végkimenetel pedig annyira egyértelmû, és sablonos, hogy az már egyenesen fáj.

Kevés olyan filmet láttam eddig viszont, ahol a film végi "katarzis-élmény" nem azt okozta, hogy újra kellett értékelni az egész filmet, és teljesen más megvilágításba kellett azt helyezni, hanem ellenkezõleg: épp ennek a "katarzisnak" a hatására jön rá az ember, hogy egész film tulajdonképpen egy totál logikátlan katyvasz, szó szerint egy baromság.

***SPOILER***
Még az hagyján lenne, hogy emberünk az egész filmben saját magát kergeti - kisgyermekként, felnõtt nõként és férfiként is, saját magának egyben apja és anyja, elrablója, árvaházba vivõje, és késõbb Õ maga a fõgonosz is.
De azért az minden, minimális gondolkodásra képes ember agyában szöget üthet, hogy akkor most Õ honnan is lett tulajdonképpen? Honnan indult a sztori? Vagy egyszer csak a semmibõl lett egy hermafrodita, idõutazó gyerek...?
*** SPOILER VÉGE***

Az egyéb logikai buktatókról (idõutazás 1981-ben, nyilvános sorozás az ûrügynökségnél, 1965-ben, stb.) nem beszélve...

Amíg néztem, tetszett. Minél többet gondolkodom rajta, annál kevésbé.
6 pontnál többet nem ér.
7/10
Viktor6665 2014 dec. 26. - 21:28:25 7/10
(55/271)
Én soha nem olvasom el a leírást, és a trailereket se nézem meg, mert mind tele van spoilerrel.

***spoiler alert***

Szerintem is elég sok benne a logikátlanság. Kezdjük ott ez az egész hurok el sem kezdõdhet, mert Jane/John saját magának az apja és az anyja. Márpedig egyszer meg kellett születnie mástól, hogy aztán elkezdõdjön a történet.
Aztán ott vannak a technológiai különbségek, idõutazás 1981-ben? Ûrhajós program és agyi szimuláció 1965 körül?
És miért akarná felrobbantani a rossz embereket, amikor le is lõheti õket? Miért akarna 10ezer embert felrobbantani?

***spoiler alert***
1/10
hardy-exc 2014 dec. 26. - 12:06:40 1/10
(54/271)
*SPOILER*

Egy jónak tûnõ film, ami igazából egy hatalmas katyvasz forgatókönyv szempontból. Az hogy idõ paradoxonra van kiélezve az egy dolog, de egy ilyen stílusú sci-fi akkor jó, ha legalább részben hihetõ. De ez oltári nagy baromság... és nem az idõutazás miatt. Az hogy végig egy szereplõrõl szól az összes cselekmény az oké, a film végén tátva maradhatna a szánk, de sajnos már a közepe felé rájövünk erre és ez az élmény elmarad. Azt felfogni hogy valaki, önmagának a gyereke... Sõt , önmagának és önmagának (mint apa-anya) a gyereke elég nagy bukfenc. És az hogy önmagával esik szerelembe és abból lesz aztán gyerek, ami valójában saját maga... háát. inkább hagyjuk. A logikátlanság nem túl hatásvadász elem és ez esetben a film végén kb. egy fejcsóválással és egy hümmögéssel konstatálhatjuk, na... ezt is láttuk.

A film felépítése és a szereplõk játéka miatt: 5/10
7/10
To-NICK 2014 dec. 19. - 14:02:59 7/10
(53/271)
Basszus, elolvastam a port.hu "elõzetes" leírását, és a film 20. percében rájöttem az egészre. Hatalmas SPOILER, változtassátok meg a leírást.
10/10
ADIZS 2014 dec. 11. - 23:00:41 10/10 Előzmény beo71
(52/271)
Igazad van! Én nem olvastam el szerencsére a leírást a film megnézése elõtt, de teljesen igazad van. 2 fordulatot is lelõ a filmbõl, épp csak az egyiket nem, de az sem fog akkorát ütni, ha már ezeket tudod az elején.