Téma: Inland Empire

10/10
Chita 2007 nov. 20. - 13:26:28 10/10
(35/115)
Csak jótanácsot adnék. Kevesebb Lynch filmet nézz. Túlzottan felidegesíted magadat miatta... ez nem tesz jót
efes 2007 nov. 19. - 17:46:56
(34/115)
az én álmaim szépek, és ezt erõszakolta meg lynch. meg a kimit, mint mûfajt. meg hollywoodot, ez egyért viszont nem haragszom..:)
efes 2007 nov. 19. - 17:40:59 Előzmény Tuningszöcske
(33/115)
azért mondom lynchfaszit kommersznek, mert hiába lila, mint egy teljes egyetemi kar összes kékharisnyája, attól még csak egy elfuserált krimirendezõ. vagy horrorrendezõ, mindegy, de mint ilyen, a kommersz kategóriájába tartozik. ehhez hozzájön kinézete is: tök, mint egy képregényfigura, a legújabb batmanbõl, ahol véletlenül egy mûvészfilmes akad batman útjába... egy szóval: nem igazi, mû, megcsinált. kamu.

szerintem azonban egy kriminálisan rossz rendezõ csupán, talán, esetleg, pszichohorrorral kellene próbálkoznia, de nem saját forgatókönyvébõl. bár, e mûfajban a japán kollégák elég erõsek...:)) a képélesség/homály nem pénzhiány, hanem vizuális koncepció, ez egyértelmû. az öncélú téridõsíkváltogatások hivatottak az egyéni "stílusnak" lenni, hogy lynch csináljon végre egy normális krimit, a saját szájíze szerint. azonban a krimi éppen ez a mûfaj, amely nem engedi meg az illogikus, szürreális dramaturgiát, narrációt. amúgy a ki a gyilkos, van-e gyilkos egyáltalán, történt-e egyáltalán gyilkosság, stb. játék szétfolyik a térben és idõben, és érdektelenné válik. a nézõ ekkor feláll a székbõl, a zsenikém pedig folyhat tovább a végtelenségig, míg el nem vész nyomtalanul a világegyetemben.

hangulat. igen, ez a nagy pozitívuma van lnchnek, de mi is ez a lynch-hangulat. egy gyengébb lsd-trip kb. óriásira tágult pupillákkal kóvályog (az amúgy zseniális) laura dern homályos, pszichedelikusan világított zegzugokban, sejtelmes folyosókon, néha beflesselnek torz arcok, megmagyarázhatatlan emlékképek. ja, jól mutat a vásznon, dekorítiv, de mivel a lynch-filmeknek nincs sztorija, nincs mit aláfestenie sem, pusztán a hangulat, nekem legalábbis nagyon kevés. szal, egy rosszabb nyalás ugyanez, kb.

zene. e filmben nincs badalamenti, van viszont lutoslawski, és penderecki, nyilván a lengyel-vonalat erõsítendõ. meg van dúdölokomosn, jó csajokkal. de csak zenéért nem nézek filmet, van a másik kedvenc zsenim, a tarantino. õ is jó zenéket használ, jól, mégis ugyanekkora blöff, mint a lynch.

ÉS BAROMIRA UNOM MÁR, HOGY MÁR MEGINT AZ ISTENNÕ NINA SIMONE HÁTBORZONGATÓAN GYÖNYÖNYÛ HANGJÁVAL AKARNAK RÁMSÓZNI VALAMI ROSSZ FILMET!!!! õ lenne az elsõ, aki levetetné e film vége-fõcímérõl a számát (a sinner mant), sajnos már nem teheti meg.
efes 2007 nov. 19. - 17:13:02 Előzmény Obránszky Ármin
(32/115)
jaja a legjobb reklám, ha lehúznak valamit és/vagy botrányt kiáltanak...:) nem kell igazat adnod, nem azért mondom, amit...
10/10
Tuningszöcske 2007 nov. 19. - 01:06:08 10/10
(31/115)
Ja, és még valami...
David Lynch munkássága egész más alapokon nyugszik, mint a legtöbb filmkészítõé. Saját bevallása szerint is számára egy film csak egy érzés, hangulatok összessége. Hozzáteszem, a mûvészet is alapvetõen arról szól, hogy egy érzést megpróbálok egy valamely mûvészeti ág eszközével átadni.
Éppen ezért nem kell mindig görcsösen keresni a 100%-ig megkomponált lineáris ok-okozati összefüggést egy filmben - fõleg az övéiben -, mert kár keresni valamit, amit az alkotó nem rakott bele. Persze belemagyarázhatjuk, de sokkal többet kapunk DL filmjeibõl, ha csak átadjuk magunkat a hangulatnak, és hagyjuk, hogy képi- és hangi világán keresztül önnön érzéseink, gondolataink párhuzamosan sziporkázzanak a filmmel...
10/10
Tuningszöcske 2007 nov. 19. - 00:57:10 10/10
(30/115)
Annyit hadd fûzzek hozzá efes idegenszavakat egymásrahalmozó hozzászólásához: tegyük fel, hogy elfogadható a véleményed Lynchrõl (mármint elfogadható, hogy Te így látod), de azt hogy kommersz, csak olyasvalaki használná Lynch munkásságára, aki nem tudja, mit jelent ez a szó. Elnézést a véleményemért.

A filmrõl röviden: a három óra valóban feleslegesen hosszú, ugyanez belefért volna kettõbe is. Rengeteg klasszikus Lynch-i elem található a filmben, melyeknek hangulata még mindig átütõ. A zene tökéletes, a képi világ azonban nagyon árulkodik a pénzhiányról, sajnos még a képélességgel is vannak gondok, valószínûleg nem nagyfelbontású sem a nyersanyag, sem a rendezõi képkontroll sem...
A film valószínûleg egy szándékos polgárpukkasztás, Lynchet régóta dühíti a "Hollywod"-effektus, ebben a filmjében is hûen ábrázolja a szerepétõl megrészegedett, identitás- és szerepzavarban leledzõ hollywood-i sztárszínészeket. Újdonságként fedeztem fel az egy kicsit nyersebben ábrázolt erõszakot, mely eltér eddigi filmjeitõl. Szatírából van elég, néha nem lehet eldönteni, ez most a Monthy Python -e vagy valami más, a nyuszifejû család szkeccsjelenetei nagyon erõsek.
A Mulholland Drive után nem idegen, hogy ismét tér-idõ csavarokat láthatunk, illetve különbözõ személyek-lények csakúgy vándorolnak, testet, matériát cserélnek, mintha az a világ legtermészetesebb dolga lenne.
Gyönyörû a végkifejlet, habár túlságosan késõn jön, ez kicsit csökkenti az általa okozott eufóriát.

Összességében a hosszúságától eltekintve tetszett a film, a rendezõ 20 évvel ezelõtti önmagát idézi, és ha nem láttuk volna a Mulholland Drive-ot vagy a Lost Highwayt, akkor talán a minõségért sem bánkódnánk.

Mégsem lett olyan rövid, bocsi. :)
Obránszky Ármin 2007 nov. 18. - 17:36:42
(29/115)
Ez borzasztó rossz taktika volt a részedrõl! Ha valaki ennyire indulatosa húz le egy filmet vagy egy rendezõt, akkor az engem mindig arra sarkall, h megnézzem. Pláne, ha van ellenvélemény is. :-)
Majd ha megnéztem még pár filmjét, akkor elmondom, h igazat tudok-e adni neked.
blowup 2007 nov. 17. - 22:23:27
(28/115)
He-he, látom nem vagyok egyedül...
efes 2007 nov. 17. - 18:49:05
(27/115)
szal ezt a pasast én nem veszem komolyan, viccesnek komoly, komolynak komolytalan.
efes 2007 nov. 17. - 18:44:32
(26/115)
a kék bársony igen, nem hazug. az egy rossz krimi. :)
efes 2007 nov. 17. - 18:43:21
(25/115)
írogatott itt a fórumon ilyen néven valaki régebben...
efes 2007 nov. 17. - 18:42:22
(24/115)
a szürrealizmus egy dolog, lynch egy másik.

akarom én érteni, érteni vélem is, de mint mûvészi attitûddel van bajom. nem bírom az ilyen szétfolyós dolgokat. blöff az egész, na.
8/10
Redfield 2007 nov. 17. - 14:59:27 8/10
(23/115)
Én azért hazugnak és mûmájernek nem tartanám a Kék bársony után például. Vannak olyan filmjei, amiben remekül vegyíti a szürrealisztikát normális történettel is, és nem fõleg a hatásokon van a hangsúly.
8/10
Redfield 2007 nov. 17. - 14:43:01 8/10
(22/115)
Gondolom mert meg akarod õket érteni, és dühít, hogy ezeket nem lehet. Dühít, hogy ezeket inkább érezni kell, vagyis nem funkcionálnak úgy, ahogy elvártad. De ezek alapján még nem látom szükségesnek így lehordani a Lynch filmeket. Vagy összességében a szürrealisztikával van bajod?
efes 2007 nov. 17. - 14:14:43
(21/115)
hát én meg azt mondom, hogy ne csak jegeltesd, nyugodt szível el is felejtheted egy életre a lynch-filmeket. blöff blöff blöff. iszonyatos mélyértelmûságnek álcázott lila fing. áltranszcendens kommersz. mûmájer para-metafizikus "csodabogár-kozmetikus" értelmetlenség. ne zavarjon meg, hogy egyesek egyenesen messianisztikus imádattal fordulnak felé, valószínûleg mindössze önigazolásként teszik ezt: na tessék itt van egy megfogalmazhatatlan ember, minek fogalmazzam meg akkor én is magam?!

egyetlen épeszû és normális lynch-film van: a straight story. azt érdemes megnézni, a többit nem, így ezt se.

hogy álljon itt más vélemény is...
Obránszky Ármin 2007 nov. 16. - 07:01:24 Előzmény Redfield
(20/115)
Elfogadom a tanácsot! :-)
A két nevezett filmet mindig meg akartam nézni, de eddig tvben nem futottam össze velük, sajnálatos módon, és valamilyen okból kifolyólag még le sem töltöttem õket. Na, mind1, ami késik...
Akkor ennek a filmnek a megnézését jegelem egy ideig... :-)
Karolka 2007 nov. 15. - 17:06:19
(19/115)
hát! :D igen, fel kell készülni egy ilyen filmhez!! Sok-sok türelemmel kell leülni megnézni!! ... én nem igazán fogtam fel!:S
8/10
Redfield 2007 nov. 15. - 08:02:59 8/10
(18/115)
Ha elfogadsz egy tanácsot, elõbb nézz meg valami átmenetet, mert a Twin Peaks és a Straight story is könnyen fogyaszthatóak ehhez képest, megterhelne, még azt is megterheli ez a film, aki az eddigiekrõl nagyjából teljes képet tudott alkotni. Az Útvesztõben, a Mulholland Dr., vagy a Radírfej segíthetnek ráhangolódni egy ilyen mély Lynch filmre. A könnyebbek közül (természetesen szürrealisztikában könnyebbek) meg még feltétlen pótold majd az Elefántember-t, és a Kék bársony-t. ;)
Obránszky Ármin 2007 nov. 14. - 20:24:50
(17/115)
Erõsen gondolkozom azon, h megnézzem ezt a filmet, bár nem mondhatnám, h sok Lynch alkotással futottam eddig össze. Viszont a benyomás egészen jó.
A Twin Peaksben fõképp a nagyon találó társadalomkritika és a sokszor groteszkbe hajló humor volt az, ami megfogott és ami nem mellékes egy sorozat esetében remekül tartotta fenn a feszültséget.
Ezen kívül a Straight Storyt láttam. Hát mit ne mondjak, rendesen meglepett. Sejteni lehetett, h egy öregember történetének elmesélénél nem fog a Twin Peaksben hazsnált ezsköztárhoz nyúlni, de mégsem erre számítottam. Viszont nekem ez az arca is nagyon tetszett Lynchnek. Olyan megható és szívmelengetõ történetet kerekített, h le a kalappal.
Gondolom, az Inland Empire inkább hasonlít a Twin Peakshez, mint a Straight Storyhoz...
ramen 2007 okt. 26. - 16:48:32
(16/115)
Sziasztok!

Melyik moziban láttátok? Én is, én is, én is!!!!!!!!!!