Khan 2007 ápr. 18. - 13:30:32
(49/149)
Amikor valaki már csak a beszédstílusban talál kivetni valót, egyértelmû, hogy sarokba szorult. A Bibliát pedig HIBA irodalmi mûnek tekinteni. És ismét rosszúl "javítottál", sebaj. Egyben azonban egy véleményen vagyunk: ne vitatkozz olyanról amihez droid vagy!
móni626 2007 ápr. 18. - 11:22:07
(48/149)
S lemaradt.
móni626 2007 ápr. 18. - 11:21:11
(47/149)
Szakirányú képzé:)) Remek:DD
Newcastle United 2007 ápr. 18. - 11:20:05
(46/149)
Ebben én is egyetértek veled. Már Aquinói Szent Tamás is megmondta, hogy a legjobb képességû ember is csak részben lehet tökéletes, teljesen tökéletes csak Isten.
zszoltan 2007 ápr. 18. - 11:02:05
(45/149)
Hogy az azóta végbement 2000 éves fejlõdést már ne is említsük...
Egyébként nekem is egy hitoktató ismerõsöm magyarázott el pár apróságot. És bíztatóan hozzátette, hogy amiken én fennakadtam, azokra õ is csak a szakirányú képzése alatt kapott megnyugtató választ. De ezek megértése nélkül is sok mondanivalót tartalmaz a Biblia...

Ja, látjuk! Csak így tovább... a lenini úton... elvtársaim az Úrban... Bocsánat, valamit megint összekutyultam. :)
móni626 2007 ápr. 18. - 10:02:09
(44/149)
A Biblia /látjátok?:))/ megértéséhez, meg csak annyit, hogy szerintem nagyon nehéz, és az hogy mindenki egyformán értelmezze, nagyon sablonos gondolkodásra lenne szükség. Szerencsére nem így van, mert mivé lenne a világunk, ha mindenki egyformán goldolkodna. Másképp fogja értelmezni egy hívõ, és másképp egy ateiasta. Én egyszer egy nagyon érdekes beszélgetést folytattam egy TEOLÓGUS professzorral, és bizony Õ is elismerte, hogy nem egyszerû.
Természetesen nem az. Gondoljatok abba bele, hogy mennyiféle ember olvasgatja, forgatja, és megpróbálja magáévá tenni a benne foglaltakat.
Szerte a világon. Egy afrikai, akit "megtérítettek", és az aki beleszületett ebbe a kultúrába, két különbözõ látásmód.
Na de mostmár "lõjetek le", mert nem bírom abba hagyni, és senkit nem állt szándékomban fárasztani.
móni626 2007 ápr. 18. - 09:52:01
(43/149)
Egész jó kis vita lett.
Egy valamit nem lehet kihagyni. A papok is csak emberek. Gyarlóak, esendõek.
Igen, tudom az eskû, és a fogadalom, és a papi szentség.
Valóban eszerint kellene élniük, de nem mindig jön nekik össze. Legyen ez újkori, vagy középkori.
móni626 2007 ápr. 18. - 09:47:56 Előzmény zszoltan
(42/149)
Köszönöm!:))
Tényleg, belátom hibáztam, de nagyon elragadott a téma. Mindig magával ragad, habár tudásom igen csekély hozzá.
Jegyeztem egy életre, :Biblia:))
zszoltan 2007 ápr. 17. - 18:15:00
(41/149)
Ühüm. Bár nem hinném, hogy az úriember sokat adna egy lelkész véleményére Biblia ügyében, legalábbis elõbb idézett hozzászólása erre utal. Meg arra is, hogy õ maga nem tanulmányozta olyan mélységében az említett mûvet, hogy úgymond 'a sorok között is tudjon olvasni'. Pedig ez bölcseleti mûveknél elengedhetetlen a megfelelõ megértéshez. De bárcsak õ lenne az, aki legjobban félreértelmezi a Biblia üzenetét...
zszoltan 2007 ápr. 17. - 18:06:27
(40/149)
Reménykedtem benne, hogy második hsz-om már félreérthetetlen lesz. Úgy tûnik, mégsem.

Úgyhogy újabb 'magyarázom a bizonyítványom'helyett inkább röviden csak annyit, eme hsz-od minden sorával - ha nem is minden szót pont így mondtam volna - egyetértek. Ugyanazt mondjuk, csak másképp. Köszönöm a kiegészítésedet.
Newcastle United 2007 ápr. 17. - 15:12:08
(39/149)
Az én említett példám se helyes a papok számára. Ha nem bírják a cölibátust - ami egyébként csak a házasságot tiltja, viszont a katolikusoknál a házasságon kívül szex bûnös dolog - akkor lépjen ki a rendbõl és éljen civil életet. A polgári törvények szerint ugyan semmi kivetnivaló nincs abban, ha egy pap titokban szeretõt is tart, de az egyházi törvénynek súlyosan ellentmond és a híveit is megbotránkoztatja.
Azt az álláspontomat pedig továbbra is tartom, hogy a pedofília már alapból benne van az adott személyben, nem a sziguró rendszabályok miatt alakul ki. Ezt a genetika is bizonyítja.:)
Abban az esetben lehet igazad, ha lappangó pedofilíáról beszélünk, amit valamilyen külsõ hatások váltanak ki az idõ folyamán. De aki alapból tiszta - zéró pedofília - annak soha nem fog elõjönni, azért mert nem élhet szexuális életet.
zszoltan 2007 ápr. 17. - 11:04:48
(38/149)
Igen és nem. Nem szükségszerû következménye egy átlagtól eltérõ életmódnak a deviáns viselkedés. Kell hozzá egy hajlam is, nyilvánvalóan. Én csak azt akartam kifejezni, hogy esetükben nagyobb a valószínûsége egy ilyen betegség felszínre törésének, mint egy átlagember esetében.

És nem az a baj, hogy nem bírja a cölibátust, hanem hogy azt hiszi magáról, hogy bírja, pedig valójában nem. Õ akar jó pap lenni, és nem ismeri fel a kritikus pontot, ahonnan már nem lehet az, és jobb lenne feladni, visszavonulni.
A fogadalma csak felõrli a nem megfelelõ egyént, és megteremti a feltételeket, hogy belülrõl, alattomosan törhessenek rá 'a benne lakozó kis ördögök'. Aki - általad említett módon - szembe bír nézni saját lelkének sötét zugaival, az többnyire megtalálja a megfelelõ és társadalmilag is elfogadható megoldást a problémájára. (Akár az általad említett módon, akár máshogy.)
Newcastle United 2007 ápr. 17. - 10:08:45 Előzmény zszoltan
(37/149)
A papi nõtlenségen lehet vitatkozni, én is elavultnak tartom, Luther is nagyon jól látta ezt a kérdést. De a pedofília nem ennek hatására alakul ki, az egy súlyos deviáns betegség.
Haa egy pap nem bírja a cölibátust, akkor nem a kisfiúkat fogja molesztálni, hanem leveszi estére a római gallért és keres egy alkalmi partnert.
zszoltan 2007 ápr. 16. - 22:45:01
(36/149)
Hogy Mária zsidó volt-e: engem nem érdekel. A zsidókat igen, de ez már az õ bajuk...

Viszont nem találtam semmiféle utalást arra ebben a topic-ban, hogy bárki ellentmondásoktól mentesnek találná a Bibliá-t. Az általad említett 'zsidó Ószövetség' és 'keresztény Újszövetség' közti ellentmondás csak a kisebbik probléma. De én egy evangéliumon belül is találtam - látszólagos! - ellentmondás, Jézus kijelentései között. De megfelelõ mélységben átgondolva a benne foglaltakat az ellentmondások szinte mindegyike feloldható, és egy egységes szerkezetbe foglalható.
Ezt a nagyjelentõségû alkotást tanulmányozni kell, és megérteni, 'ráérezni' az üzenetére. Semmiképpen nem szabad felületesen végigolvasva megváltoztathatatlan elõírásnak tekinteni minden szavát. (Már eleve erre utal a négy különbözõ evangélium - ugyanarról a történetrõl.)

Valamint nem találtam meg azt a helyesírási hibát, amit chief Brody rosszul javított volna. Õ mindössze javasolta, hogy a könyvcímeket a magyar helyesírásnak megfelelõen nagy kezdõbetûvel legyünk szívesek írni. Ami teljesen jogos igény. (Ha netán erre gondoltál 'javítás' szó alatt.)
zszoltan 2007 ápr. 16. - 22:23:11
(35/149)
Mert másba nem is lett volna illõ 'belekötni'. Nagyon jókat írtál. Fontos kérdéseket vetettél fel, amikre most nem szeretnék külön kitérni, véleményemet elmondani meg különösen nem. (Bár ha ezek a kérdések ilyen formában megfogalmazódtak benned, akkor a válaszaid sem eshetnek messze az enyémektõl, úgy vélem látatlanban.)

Azonban én is fontosnak tartom megjegyezni, hogy minden alkotás - legyen az bármilyen jelentéktelen vagy kétségbevonható igazságértékû - címét nagy kezdõbetûvel kell kezdeni, mivel ebben a vonatkozásban tulajdonnévnek számít. (Remélem, a "Lehet hogy nem véletlenül írtam kis betûvel?" mondatodat csak viccnek szántad. Esetleg javasolnék egy :) jelet utána, legközelebb.)

És a helyes mondatszerkezet használata az írónak azért fontos, mert mások elismerését érheti el. Másrészrõl, ami neked két perc megfontolás íráskor, az száz és száz olvasónak jelent fél percet megértéskor. Legyünk egymásra tekintettel, és szebb lesz a Világ!
zszoltan 2007 ápr. 16. - 22:09:45
(34/149)
Csak a példád volt kissé szerencsétlen. Valóban nem lehet emberek megölését egy beteges viselkedéssel összehasonlítani. (Bár gyerekek lelkének megölése nem gyilkosság? De ezt most hagyjuk.)
Azért nem lehet összehasonlítani, mert a keresztesháborúk és eretneküldözések a katolikus egyház - mintegy önvédelmi - válaszlépése volt egy õt ért támadásra. Brutális módszereik természetesen nem elfogadhatóak, bár nemigen különböztek a korban megszokott önkényúri módszerektõl. A pedofil viselkedés viszont nem egyházi érdek, hanem egy nagyon súlyos probléma borzasztó mellékterméke. És ráadásul nem 'az ellenség', hanem saját hívei ellen irányul. A római katolikus egyház nem engedi, hogy papjai normális emberi életet éljenek, aztán meg csodálkozunk, ha egyes papok erre deviáns viselkedéssel válaszolnak.

Pedig Jézus kiemelten felhívta a figyelmet ominózus kijelentése félreértelmezhetõségére. Mégis cölibátust csináltak belõle. Pál apostol sokkal jobban fogalmazta meg a üzenetét egyik levelében, rá meg nem hallgattak. Valami ilyesmit írt: "Jó azoknak, akik magukban maradhatnak, mint én is. De ha magatokat megtûrtõztetni nem tudjátok, akkor lépjetek házasságra. Mert jobb házasságban élni, mint bûnben égni."
Khan 2007 ápr. 16. - 14:43:22
(33/149)
chief Brody. Te eléggé ott érzed magad a bibliai témák terén, úgy olvasom. Ám attól tartok a szövegeid nem tudásra alapozod. Elõször is azt árúld már el nekem, hogy melyik Biblia írja, hogy Mária zsidó volt? A Biblia balszerencsédre csak József származását ecsetelgeti, tudvalevõ, hogy zsidóvallás szerint azonban az zsidó, akinek az anyja zsidó. Másodszor pedig az általad ajnározott isten szava: Biblia, sajnos már önmagában is ellentmondásokkal van teli. Kérlek mielõtt nyilatkozol egy ilyen témában (fõleg, ha fontos neked), tájékozódj egy keveset. Az Ószövetség és az Újszövetség mondanivalóját tekintve egymás ellentéte. Hogy lehet az, hogy egy isten, kinek minden fingása szent, örök és sérthetetlen, egyik pillanat ban azt mondja: Szemet-szemért, fogat-fogért, majd hirtelen: b*ssza meg, meggondoltam magam, inkább szeressétek egymás... nagyon bölcs ember vagyok. Azért mert sokat olvasok. És a helyesírási hibát is rosszúl "javítottad". Gyík
Newcastle United 2007 ápr. 16. - 11:42:59
(32/149)
Én meg azt mondom, hogy nem érdemes Jézus származásával foglalkozni. Isten fia volt, ez pedig mindent felülír, akár a zsidókat, akár a nem-zsidókat.
Newcastle United 2007 ápr. 16. - 11:40:43
(31/149)
És ki tartotta itt olyan mélységesen felháborítónak ezt a filmet? Én is csak annyit mondtam, hogy nagyon nem jött be ez a hippistílus, de egyáltalán nem botránkoztam meg.
Marvin02 2007 ápr. 16. - 10:06:51
(30/149)
A József és a színes, szélesvásznú álomkabátok jobban tetszett. Azt hiszem azt is ez a társaság készítette. :)
És kéne egy olyan törvényt hozni, hogy bizonyos típusú vagy témájú filmeket ne lehessen reklámokkal megszakítani!